VAN LEEUWEN VAN LEEUWEN voor NIEUU/LAND5 HI5TORIE 98 POOLs Iceurslagerijen DEEERSTEN en K.E.S. Kookworst 'AN pi Het grote succes van dc hartige hapjes-specialist in Nieuwland Mgr. Nolenslaan 203 Telefoon 6 2 669 39 c. en 5 Kes 87 c. en 5 Kes 73 c. en 5 Kes Wij hebben de ECHTE Palingworst per 100 gram 62 c. Een overheerlijke Homburg's R00KW0RST ruim 250 gram 96 c. gratis Vraagt inlichtingen in de zaak. Alle Verkade's biscuits hebben wij voorradig (wij houden van prima kwaliteit!) KWALITEIT EN SERVICE Contra Filet 269 Ribkarbonade 219 Doorr. Runderlappen 179 Riblappen 259 Verse worst 159 Hache Complet met kruiden 128 Soepcomplet met kruiden 98 Gekookte worst per 250 gram 59 Erwtensoep met worst 85 Keursorti 98 ELKE gewenste hoeveelheid. De beste kwaliteit tegen matige prijs. van der Geer Salon VAN DER KRUIT De kapper voor het gehele gezin Goulash - broodjes en GARNALEN-broodjes 0.35 Mgr. Nolenslaan 850 - Tel. 67045 150 gram Fijna Lever worst 150 gram sappige HAH 150 gram Hollandse Corned Baef •n heerlijk en goed houdbaar Grote pakken Sunll 83 c. 2 pakken voor f 1.24 1 blik schijven ananas of 1 blik aardbeien op saP naar keuze 56 C. Overheerlijke zuurkool per pond 38 C. met vocht mee 750 gr. 200 gram Truffels 200 gram 98 C. Bij 1 fles Mantula echte importwijn f 3.25 Bij elke fles Advocaat C.P. Spaart U bij ons al voor Uw wijnpakket? Gemakkelijk - Voordelig! liter is uw teurslager Broersveld 159 Mgr Nolenslaan 846 Da's natuurlijk weer, L. BOER DELICATESSEN EN V1SBEDRIJF zonder zwoerd gevuld met zachte chocolade 1 kristal wijnglas gratis 1 3 ilesjes C P. limonadesiroop (Vervolg) De Kortlandse polder liep onder In het begin van juli 1855 kwamen de nadelen van het gebrekkig onderhoud van het „Sluisje" zichtbaar tot uiting. In genoemde maand toch stonden de wei- en hooilanden van de Kortlandse polder zodanig onder water, dat het door de in- gelanden gemaaide gras van het hooiland gedeel- telijk in het water lag en de weilanden voor een groot gedeelte onbruikbaar waren geworden, zo- dat de ingelanden zich genoodzaakt zagen een aanzienlijk deel van hun vee naar huis te halen. En de oorzaak van dit alles was: de doorlekking van het bewuste Sluisje. Het gevolg van een en ander was, dat de ingelan den op 20 juli 1855 bij exploit door de deurwaar- der, Cornelis Bosman, wonende te Schiedam, een akte van insinuatie lieten betekenen aan B. en W. van Schiedam. In de vergadering van B. en W. op Iaatstgenoem- de datum gehouden, bracht de burgemeester deze gevoerde ten enemale in strijd was met het bij herhaling gerapporteerde door de Gemeente-Ar- chitect, werd besloten nopende het bedoelde Sluisje op maandag 23 juli d.a.v. een ,,mondge- sprek" te houden met de ingelanden en de leden van de Commissie van Fabricage. Aan het einde van deze vergadering mpakten B. en W. nog de opmerking: ,,ten einde, zoo mcgclijk, deze zaak in der minne te vereffenen". Uit deze opmerking van B. en W. blijkt genoeg- zaam, dat zjj schuld gevoelden en dat de klachten in mei 1855 door de ingelanden geuit wel degelijk gegrond waren. Daar moet in de kopie-memorie van de Gemeente-Architect iets niet geklopt heb- ben. Hoe deze zaak bij bovengenoemd ,,mondge- sprek" in der minne is geschikt geworden, wordt in de archiefpapieren niet vermeld, maar wij mo- gen aannemen, dat nadien het Sluisje een geduchte akte van insinuatie ter tafel en, in aanmerking genomen zijnde, dat het bij deze insinuatie aan- reparatie heeft ondergaan. Ten slotte zij nog vermeld, dat op de missive van 30 mei 1855 aan de heer Commissaris van ,de Koning in de provincie van Zuid-Holland door B. en W. gezonden het volgend besluit was ge nomen: in hun vergadering van 17/23 juli 1855 was door heren Gedep. Staten besloten, aan de adressanten te kennen te geven, dat hun vergade ring na een nauwgezet onderzoek geen termen had kunnen vinden om in deze zaak partij te kie- zen. Deze resolutie van Gedep. Staten werd door B. en W. van onze stad voor kennisgeving aan- genomen. Vervolgens horen wij niets meer over het bewuste Sluisje. De gemeente Nieuwland c.a. heeft ook nog twee branderijen gehad. De aanvragers waren ingeze- tenen van Schedam. In de notulen van B. en W. van Nieuwland c.a. van 20 januari 1854 lezen wij, dat in behandeling werd genomen een verzoek van David Julianus Zoetmulder, wonende te Schiedam, om op grond, voorkomende op het MEVROUW om te koken, vers uit eigen rokerij p. stuk cent Alles per 500 gram 100 gram Ham 100 gram Leverkaas houdbare permanenten vlotte watergolfmodellen 4f heren en kinderknippen Mgr. Nolenslaan 333 TELEFOON moderne modellen nabij Wibautplein 6984 1 Wv'.AV '-.VAAAAA. V. \AW\AAAAAV kadaster onder no. 203, een branderij te mogen vestigen. Alvorens daartoe vergunning te ver- lenen, moesten enkele formaliteiten worden ver- vuld, o.a. het horen van de geburen van het be- lendende perceel grond. Deze geburen werden daartoe opgeroepen ter vergadering van B. en W. om bun bezwaren tegen de vestiging van zo'n branderij in te brengen. Het proces-verbaal van deze vergadering werd opgezonden naar de Com missaris van de Koning in de provincie Zuid- Holland, die daarop al of niet zijn goedkeuring verleende. Nog een twf ede aanvraag tot vestiging van een branderij in de gemeente Nieuwland c.a. kwam bij B. en W. binnen in februari 1854 en wel van de heer Bern. H. Mos, mede wonende binnen Schiedam. Na het vervullen van bovengenoemde formaliteiten, werd ook aan de heer Mos, evenals aan de heer Zoetmulder, de gevraagde vergun ning verleend. Zo telde ten jare 1854 de gemeente Nieuwland c.a. twee branderijen. Bij K. B. van 8 juni 1854, no. 31, werd de burge meester van Nieuwland c.a., de heer B. Knappert S.Cz. benoemd tot burgemeester van Schiedam, vervolg op pag. 5

Nieuwland Nieuws | 1961 | | pagina 2