NIEUWLANDS H1STOR1E GIJKO LET OP Uw nummer te koop gevraagd N ieuu/lcmd-N ieuu/s TV DEFECT? RADIO ACTIEF nummers? Geboden door: rum lips brillen N 2770 Sleufelhuis Foto Bel 63420 Tot 'aavonds 11 uur bareikbaari voor alle sleutels REPARATIE VAN ELK SLOT Th. Engering, Troelstralaan en Th. Engeting, Parkwag 2 x I 5.- boodschappen herenkapsalon „haack" voor moderne haarverzorging p. j. troelstralaan 59 tel. 63056 onze beste wensen voor 1962 Camera's, Filmapp., Bandrecorders, kijkers op de drempel van het nieuwe jaar wil ik niet nalaten mijn clienten dank te zeggen voor het vertrouwen in mij gesteld. tevens wil ik hieraan de wens ver- binden voor u en de uwen een in alle opzichten voorspoedig en gelukkig nieuwjaar. mgr. nolenslaan 418 2e Jaargang No. 33 28 december 1961 Verschijnt wekelijks Redaktie en admimstratie: Drukkerij A. L. v. d. Water, P.J. Troelstralaan 153, Tel. 010-62733, Schiedam Kantooruren: Dagelijks van 9-11 uur. Maandag, woensdag en vrijdag van 20-23 uur. Bank: N.V. Slavenburg'i Bank, Schiedam. Drukkerij: Van Dijckstraat 174, Telefoon 070-394690, Den Haag Tarief Kaboutertjei20 woorden f 0.50. Verschijnen in geheel Schiedam-west, Nieuwland en Kethel. NIEUWLAND C.A. OPNIEUW BIJ KETHEL Reeds eerder waren de polders Nieuwland, 's-Grave- land en Kortland onderhorig geweest aan de Am- bachtsheer van Kethel en wel tot 1697, in welk jaar Nieuwland c.a. als heerlijkheid onder Schiedam kwam. In 1824 werd Nieuwland c.a. een zelfstandige gemeen- te met een burgemeester aan het hoofd. Als zodanig noemden wij de heer dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht, onder wiens bestuur het Gemeente- huis was gevestigd op de Lange Haven te Schiedam, en de heer Laurentius Knappert, die het Gemeentehuis verplaatste naar de Boterstraat binnen deze stad. Laatstgenoemde werd in 1854 benoemd tot burgemees ter van Schiedam en in zijn plaats aldus de notu- len van B. en W. van Nieuwland c.a. werd als derde burgemeester bij K.B. van 14 juli 1854, no. 67 be noemd de heer Bartholomeus van Pelt, van wie wij hieronder de volgende levensbijzonderheden laten vol- gen: Bartholomeus van Pelt werd 2 december 1806 te Schie dam geboren als zoon van Martinus van Pelt en van Maria Christina Lonck, echtelieden. Hij trad in het hu- welijk met Elisabeth Anna Knappert, mede te Schie dam geboren 28 januari 1804 als dochter van Simon Cornells Knappert en van Arnolda Antonia du Pont, echtelieden. Zijn bestuur als burgemeester van Kethel en Spaland is maar kort geweest en gedurende zijn bestuur hebben geen schokkende gebeurtenissen in Nieuwland plaats gehad. In het Staatsblad no. 94 verscheen de wet van 11 juli 1855, waarbij de gemeente Nieuwland c.a. en de ge- meente Kethel en Spaland tot 66n gemeente werden verenigd onder de naam: Gemeente Kethel en Spaland. Hiermede had Nieuwland c.a. opgehouden als zelfstan dige gemeente te bestaan. Er volgen nu ruim 12 jaren van afzondering, jaren waarin over Nieuwland met geen enkel woord wordt gerept. De nieuwgevormde gemeente Kethel en Spaland kreeg vanzelf sprekend ook een nieuwe Gemeenteraad. De verkiezing van dezelve had plaats op 13 augustus 1855, zoals in de ,,Schiedamsche Courant" van 2 augustus 1855 werd medegedeeld: SCHIEDAM, 1 Augustus 1855. De verkiezing van zeven leden van den nieuwen gemeenteraad der ver- eenigde gemeenten Kethel en Spaland en Nieuwland c.a., zal plaats hebben te Kethel den 13 Augustus e.k.; de aftredende raadsleden zijn: van Kethel, J. van Schie, H. Lansbergen, A. Droog, W. van den Berg, S. Poot. A. van Lindt en C. van der Eijk, en van Nieuw land, J. van der Burg, C. van der Velden, G. Dries, T. van der Burg, J. Louwerens en J. van der Moezel; zij alien zijn herkiesbaar. Uit bovengenoemde 13 kandidaten moesten zeven Raadsleden gekozen worden en wel op 13 augustus 1855 in het Raadhuis van Kethel. Bij de opening van de stembus op 14 augustus d.a.v. bleek, dat tot leden van de Raad van de nieuwe Gemeente Kethel en Spa land gekozen waren de heren: B. van Pelt, H. Lans bergen, A. Droog, J. van Schie, C. van Eijk en C. van der Velden. Een herstemming moest plaats hebben tussen de heren J. de Ronde en A. van Lindt, aldus de „Schiedamsche Courant" van 15 augustus 1855. Deze herstemming tussen beide genoemde heren had plaats op 24 augustus d.a.v. De „Schiedamsche Courant" van 27 augustus 1855 gaf van deze herstemming het vol- gend bericht: SCHIEDAM, 25 Augustus 1855. Bij de gisteren te Kethel plaats gehad hebbende herstemming tusschen de Heren J. de Ronde en A. van Lindt, is tot lid van den Gemeenteraad verkozen de Heer J. de Ronde. Nu moest nog van de nieuwgevormde Gemeente Kethel en Spaland een burgemeester worden benoemd. Dit geschiedde bij K.B. van 12 augustus 1855, no. 53, waar bij de heer Bartholomeus van Pelt opnieuw tot bur gemeester van genoemde nieuwe gemeente werd aan- gesteld. Als wethouders werden gekozn de heren Jan van Schie en Hendrik Lansbergen. De nieuwe Gemeente Kethel en Spaland vertoonde wel enige eigenaardigheden. Opgemerkt dient te worden, dat van de Raadsleden der voormalige Gemeente Nieuwland c.a. slechts den, n.l. de heer C. van der Velden zitting kreeg in de Raad van de nieuwe Ge meente. Opvallend is ook dat deze nieuwe Gemeente drie begraafplaatsen bezat: een algemene begraaf- plaats achter de Hervormde kerk te Kethel, en twee voor R. Katholiekeneen gelegen op de voormalige buitenplaats „Bokkenburg", en een in de Noordketel achter de R. Katholieke kerk. Daar was echter maar ddn school, de gemeentelijke openbare school in het dorp Kethel. De annexatie van Nieuwland c.a. heeft het uiterlijk aanzien niet veranderd. Dit gebeurde eerst, toen de drie polders opnieuw bij Schiedam werden in- gelijfd, hetwelk geschiedde in december 1867. Doch daarover in een volgend artikel. L. A. ABMA. Wij helpen direct Ook plaatsen en reparaties van antennes. ESPERANTO LITERATUUR IN OPENBARE LEESBIBLIOTHEKEN In elk geciviliseert taalgebied staat de taalgebruikers een uitgebreide literatuur ten dienste. Zeer veel van deze literatuur blijft onbekend bij vreemtaligen, lang niet alles wordt vertaald en zeker niet in alle talen. De meest nabij gelegen taalgebieden zullen hun hun weder- derzijdse literatuur wel overdragen, bijv. in Nederland is Frans, Engels en Duits voldoende aangeleert, maar zodra men wat verder komt is deze kennis weer on- voldoende. Wat begrrjpt men hier van het Fins, Rus- sies, Pools, Hongaars enz. enz., toch alle talen die in het betrekkeijk kleine werelddeel Europa tot de gewone talen te rekenen zijn. Zoals bij vele feiten schept men zelf een probleem, ook in de literatuur zit men met het „vertaalprobleem". Wat is belangrijk genoeg voor ver- taling en in welke taal moet worden vertaald. Dr. L. L. Zamenhof, die in 1878 reeds de Internationale taal Esperanto" voor het gebruik klaar had, begreep heel goed dat de taal pas waarde had bij internationaal gebruik. Naast het onderricht, waaraan Zamenhof in 1887 begon, door middel van zijn eerste leerboek onder pseudoniem „Dr. Esperanto" (de hopende) begon hij tevens aan vertalingen van belangrijke werken. Zo ver- taalde hij „het Oude Testament" uit de grondtaal in Esperanto. Verder kwamen er vertalingen van Gogol, Shakespeare, Dickens, Goethe, Moliere enz. Met de ver- breiding der taal kwam tevens de verbreiding der lite ratuur op gang, en al spoedig kwamen er diverse ver talingen van de anderen naar voren. Het waren Engel- se dominees die de vertaling van „het Nieuwe Testa ment" daar stelden. Zamenhof gaf zelf vele originele literaire werken uit in Esperanto en vele andere schrij- vers in de wereld gingen originele werken in Esperan to schrijven. Meer dan vijtig jaar verschijnen steeds originele zowel als vertalingen van werken in de Esperanto literatuur. Vandaar dat de Esperantisten een uitgebreide Interna tionale literatuur ten dienste staat. Over de gehele we reld vindt men bibliotheken. In de steden zijn meestal „Openbare bibliotheken", waarvan velen ook een collectie ..Esperanto lektuur" be- zitten. Elke stad van betekenis heeft zijn Gemeente bi- bliotheek waarin Esperanto werken voorhanden zijn. Ook in Schiedam!! Esperantisten die bij een of andere esperantovereniging zijn aangesloten kunnen altijd in hun verenigingsbiblio- theek terecht. Ook niet leden kunnen daar wel terecht, omdat de verenigingen Esperanto als doel hebben en de vereniging als middel om tot het doel te geraken. De Internacia verkista asocio (Internationale schrij- vers Unie) zorgt wel voor de esperanto literatuur, zorgt u dat het gelezen wordt. Leer Esperanto VLAARD1NGERSTR. 19 SCHIEDAM - Tel. 69899 ook voor uw auto, scooter en bromfiets t Vergelijk uw nummer met die in de etalages Tuinlaan 98 Tel. 67484 Mgr. Nolenslaan 688 Tel. 65722 Gemakkelijke betalingsvoorwaarden

Nieuwland Nieuws | 1961 | | pagina 1