Nieuwland op z'n mooist DE LEEDE LET OP JV° 3386 CAFETARIA Uw nu miner te koop gevraagd NleuvA/land-Nieuws nummers? Geboden doori Garage DE KOSTER een pocketboekrekje Redaktie en administratie: Drij. A. L. v. d. WATER - P. J. Troelstralaan 153 - Tel. 0.10-62733 - Schiedam Tarief Kaboutertjes: per editie 20 woorden f0.50 - Verschijnen in geheel Schiedam IJSTAARTEN diverse prijzen DIEPVRIES KIPPEN steeds voorradlg! Th. Engering, Troelstralaan en Th. Engerlng, Parkweg 2 x f 5.- boodschappen PLATE Woninginrichting Grote Markt ter beschikking zie het verschil met Polaroid Zonnebrillen LIPS-BRILLEN AUTOVERHUUR zonder chauffeur 4-5-6 EN 9 PERS. WAGENS MODERN DOORSMEERSTATION Damlaan 1 Tel. 67344-63600 3e jaargang No. 25 21 juni 1962 Verschijnt elke week Kantooruren: Dagelijks 9-11 uur - Maandag, woensdag en vrijdag van 20-23 uur - Bank: N.V. Slavenburg's Bank - Schiedam Drukkerij: Van Dijckstraat 174 - Tel. 0.70-39.46.90 - Den Haag Deze tijd van het jaar kunnen wij hier het meest van onze mooie groene omgeving profiteren. Vooral in het oudere gedeelte van Nieuwland, waar ook de bomen wat hoger zijn en de beplanting wat kompakter is kunnen wij ons hart ophalen. Het valt ons nu sterker op, dat we hier in feite in een heerlijke omgeving wonen. Slechts weinigen kunnen er op wijzen dat zij in hun vroegere woningen meer in de natuur zaten. Door de open bouw met de groenstrol^n ertussen is toch een veel idealer wonen bereikt als m de oudere stads- delen het geval is. In de nieuwste delen van Nieuwland is het vanzelfsprekend nog weinig ideaal, daar is de modder veranderd in een woestijn. Maar ook hier komt geleidelijk verbetering. Door de zon van de laatste tijd is onze aandacht geves- tigd op de zonnebrillen. Zoals u wellicht ook in de voor- gaande nummers hebt gemerkt, vestigt Lips de aandacht op Polaroid zonnebrillen. We hebben hem eens gevraagd wat het bijzondere aan deze brillen is. Hij heeft dit eens haarfijn op zijn manier uit de doeken gedaan, en dit nog duidelijker voor ons gedemonstreerd. Dit kan ik jammer genoeg niet hier voor u doen, maar ik wil wel trachten er iets van uit te leggen. De officiele lezing is: Polaroid glazen zuiveren het licht, oftewel zij polariseren. Tussen twee vrijwel onbreekbare en splintervrije-lenzen is een uiterst dunne polariserende laag gekit. Deze laag zuivert het zonlicht van hinderlijke horizontale reflecterende straling. De heer Lips liet dat zien, door ons naar een spiegelende plaat te laten kijken. Met het blote oog werden wij zonder meer verblind, maar met de bril op zagen we geen enkele weerspiegeling en konden de plaat goed be- kijken. Het voordeel van deze zonnebril is, dat we er zonder verstoring door kunnen zien, zonder dat de natuurlijke kleuren geweld wordt aangedaan. Op het water, op spiegelende wegen en in een besneeuwde omgeving bewijst deze bril aldus onschatbare diensten en kunnen wij zonder ook maar een ogenblik onze ogen in te spannen alles goed zien. Alhoewel deze bril al langer in de handel is, kon Lips deze bril niet eerder onder de voile aandacht brengen, daar de aflevering door de fabriek van deze brillen trager ging dan de verkoop. Sedert kort heeft Lips echter de leverantie veilig gesteld en kan thans uit een ruime eigen voorraad putten. Nu we toch bij het zien en licht verzeild zijn geraakt, wil ik hieronder wel een interessant stukje overnemen uit het voorlichtingsblad van het gemeente- Energiebedrijf Rotterdam. Het past wel meer bij de kort- ste dag, inplaats van bij de langste, maar de wereld staat toch altijd op haar kop. Bij het ouder worden van de mens neemt de behoefte aan goed licht sterk toe. Dit is een van de conclusies uit een rapport over onderzoekingen naar de invloed van de leeftijd op de oogprestaties. Deze onderzoekingen om- vatten ruim tienduizend metingen bij personen tussen tien en zestig jaar. De sterkte van de verlichting op tafel, boek of krant, wordt uitgedrukt in de lichttechnische eenheid „lux". Hiermee geeft men dus de verlichtingssterkte of het ver- lichtingsniveau weer. Populair gezegd: de hoeveelheid licht die ter beschikking is om een bepaald werk te kun nen doen. Overal waar gewerkt wordt en waar dus een „oogtaak" aanwezig is, bestaat de gebiedende eis van een voldoende verlichtingssterkte (lux). De voile zomerzon geeft in het vrije veld zeker 100.000 lux. In de schaduw van een boom meet men bij dezelfde zon nog ongeveer 10.000 lux. Dit is een verlichtingsniveau dat men ideaal kan noemen voor alle soorten van waarnemingen, lezen, borduren, studeren enz. Van nature is het gezichtszintuig aan deze daglichtwaarden aangepast. Nu zijn onze ogen dermate voortreffelijke instrumenten dat ze bij aanmerke- lijk minder licht nog „iets" kunnen zien. Men moet daarbij echter wel bedenken dat iedere vermindering van verlichtingsniveau in de praktijk neerkomt op een ver- hoogde geestelijke inspanning om goed te kunnen waar- nemen. Deze inspanning kost moeite en is op de duur vermoeiend met alle nare gevolgen van dien: geprikkeld- heid, hoofdpijn enz. Bij de zeer geringe verlichtingssterkten die dikwijls in woningen worden aangetroffen, kan men wel .pets" zien, maar iedere bezigheid is onnodig vermoeiend. Het is echt niet nodig om in deze tijd nog verlichtingstoestanden te hebben die onze betovergrootouders met de handen over de ogen deed wrijven en met de kippen op stok deed gaan. De moderne verlichtingstechniek stelt ons in staat, om in elk huis verlichtingssterkten te maken, waarbij men prettig en veilig kan lezen, werken of zich ontspannen. Bij het raam is overdag, bij bedekte hemel, voor de mees- te werkjes voldoende licht aanwezig (20003000 lux) en niemand klaagt dan over te veel. In de avonduren zijn de verlichtingssterkten bij kunstlicht stukken minder. Vaak beneden de 100 lux! Dit is absoluut onvoldoende voor iets anders dan praten. Maar al te vaak echter komt het voor dat men bij een dergelijk laag verlichtingsniveau uren studeert, een boek leest of verstelwerk zit te doen na een soms zeer ver- moeiende dagtaak. En dan verbaast men zich nog over hoofdpijn, geirriteerdheid, lusteloosheid en ongewone ver- moeidheid. Wetenschappelijk is vastgesteld, dat te weinig licht nutte- loze belasting betekent voor het zenuwstelsel, waardoor het werk minder vlot, meer tijd en inspanning vergt en er meer fouten worden gemaakt. Verstandige eigenaars en leiders van winkels, fabrieken en kantoren houden met de eisen die het menselijk oog stelt, terdege rekening. Kantoren met 800—1000 lux zijn ook in ons land al lang geen uitzondering meer. Het spreekt vanzelf dat iemand, die overdag in een bedrijf bij een goede verlichting werkt, 's avonds thuis niet bij een onvoldoende verlichting kan lezen of werken zonder er last van te krijgen. De verlich- tingsmoeilijkheden in de meeste huizen zijn zeer vlot op te lossen wanneer men zorgt voor een goede licht- spreiding met verschillende lichtaccenten in de kamers en plaatselijk goede verlichtingsniveau's op die plekken waar men gezellig en gemakkelijk wil zitten lezen, bor duren, studeren enz. Wat voor onze kinderen bij een bepaalde verlichtingssterkte nog gemakkelijk leesbaar is, ligt voor al of niet met leesbril gewapende ouderen vaak aan de grens van het onzichtbare. Daarom zitten vele oudjes's avonds dan ook maar zo'n beetje voor zich heen te kijken. Dit is echter helemaal niet nodig, want in verreweg de meeste gevallen is het alleen maar een kwestie van een bij him leeftijd aangepaste plaatselijke sterke verlichting. De lichtbehoefte blijkt veel sneller te stijgen dan men vroeger wel heeft aangenamen. Dit geldt niet alleen voor hen die de zestig reeds gepasseerd zijn, maar ook vrij algemeen reeds bij veertig- en vijftig- jarigen. Voor het lezen van een goed gedrukt tijdschrift stijgt de lichtbehoefte van twintig tot dertig jaar al met 40 Van veertig tot vijftig jaar met 82 en van vijf- tig tot zestig jaar met gemiddeld maar liefst 168! Boven deze leeftijd worden de percentages nog hoger. Hieruit blijkt wel zeer duidelijk dat een zestigjarige bij die be- ruchte 100 lux niet veel kan doen. Voor het lezen van goed drukwerk heeft ifemand van die leeftijd gemiddeld vijftien keer zoveel licht nodig als een kind van tien jaar, of vijfmaal zoveel als een veertigjarige! Plaatselijk sterke verlichting, met een persglaslamp bijvoorbeeld, geeft meestal de goede oplossing. Met een dergelijke „ver- lichting naar maat" zal menige oudere weer zijn krantje kunnen lezen, en daardoor het zo belangrijke gevoel te- rugkrijgen „bij te zijn", en „nog best mee te kunnen". Dat ze daardoor een prettiger en gelukkiger oude dag hebben dan diegene die bij een onvoldoende verlichting nood- gedwongen maar gaan zitten slapen, is ook zonder ver- dere woorden voor iedereen wel duidelijk. Te koop: Opel Olympia Caravan. Bouwjaar 1955. In goede staat zeer ge- schikt voor vakantie. Bil- lijke prijs. G. Waasdorp, Van Oldenbarneveltstraat 201. Ter overname aangeboden Prachtige winkel in huis- houdelijke en luxe artike- len. Br. onder no. 249 bur. v. d. blad. RUBENSPLEIN 21 - TELEFOON 63698 verzorgt Uw HART1GE HAPJES o.a. Croquetten, Bitterballen, Nierbroodjes, Salades (eigeo fabrikaat), Loempia's, Krocpia s, Nasi-ballen. Worstjes Ballen gehakt, Okay ijstaarten. Op 2 nummers stelt Vergdijk uw numrcer met d o in de rcalages Mgr. Nolenslaan 41 8 demonstreert de polariserende Polaroid Zonnebril graag voor u Vlak naait poitkantoor Tel. 61384

Nieuwland Nieuws | 1962 | | pagina 1