NIEUWS UIT NIEUWLAND 4!et wptettiy weaken, ffde Schiedamsche Cartonnagefabrlek Ik had het niet in de gaten LET OP JSTs 01536 UITNODIGING Door aankoop van de zaak naast onze reeds bestaande hebben wij ons bedrijf aanmerkelijk kunnen uitbreiden. Hierdoor, en door een moderne inrichting, zullen wij onze clienten een beter overzicht kunnen geven van ons assortiment dat ook uitgebreid zal worden met de betere delicatessen. Op donberdag 30 jan. 1964 starten wij met onze nieuwe aanwinst. Dhr. en Mevr. van Leeuwen en kinderen Te last gezien De afstand verkeerd geschat TEMPEL -OPTIESC 5e jaarganq No. 3 23 jan. 1964 V«Mcb()at elke week DE MENSEN WETEN NIE1 DAT DE OGEN FALEN Dit nummer heeft waarde Tfu Engertng TreeUtralaan en Parkweg toenderMot bouwpakkatten Marlartr. 4k II bent van harte welkom p.s. Let vooral op onze Openingsfolder in uw brievenbus Als eerste in Schiedam installeerden wij in onze zaak Parkweg 361 Het Liduina-lyceum heeft weer een uitbreiding onder - gaan. Aan de westzijde van het reeds bestaande nood- gebouw aan de Spieringshoek zijn wederom 5 nieuwe lokalen in gebruik genomen, zodat de leerlingen die tijdelijk in drie zaaltjes in het wijkcentrum op het Dr. Wibautplein onderdak vonden thans in het komplex zijn ondergebracht. Wellicht zijn er onder u, die zich afvragen wat een „lyceum" is. Doordat dit woord in verschillende landen een andere betekenis heeft, is het begrijpelijk dat velen hier een onjuiste indruk van hebben. Eigenlijk is een lyceum van Griekse oorsprong, namehjk een te Athene aan Apollo Lukaios (de Wolfsdoder) ge- wijde plaats, waar Aristoteles en de peripatetici onderwijs gaven. In latere jaren was het een in Rome gevestigde instelling voor wetenschappelijk onderwijs, (gedurende de middeleeuwen). In Belgie en Frankrijk verstaan ze onder een lyceum een „gymnasium", in Duitsland is het weer een middelbare meisjesschool. Zoals u ziet, betekenissen genoeg. Maar hoe ligt het nu in Nederland? Zuiver gesteld is hier een lyceum een kombinatie van een H.B.S. en een gymnasium. In de laagste klassen is het onderwijs gelijk, zodat de opleiding een is. In het tweede, maar als regel in de derde, klas wordt gesplitst onderwijs gegeven. Toen het Liduina-lyceum 7 jaar geleden werd opgericht, was dit ook de opzet. Hierin is echter nadien verandering gebracht. Thans is het zo dat deze school een kombinatie is gewor- den van een H.B.S. en een M.M.S. (middelbare meisjes school). Het eerste leerjaar is voor alle leerlingen gelijk, dus voor alien een normale H.B.S.-opleiding. Daarna kunnen de meisjes echter naar de M.M.S. en daar hun studie voortzetten. Momenteel wordt dit lyceum bevolkt door 480 leerlingen, die van 40 leraren onderricht ont- vangen. Het gehele komplex achter de Spieringshoekflat is een houten noodgebouw en is in de afgelopen 7 jaren geleidelijk ontstaan. Vanaf het begin ligt het in de bedoe- ling dat in deze omgeving het definitieve gebouw zal komen. U kunt dit zien op de plattegrond welke wij van Nieuwland hebben uitgegeven en die vorig jaar mei aan alle Nieuwlanders is verstrekt en nog in de boekhandel verkrijgbaar is. Om in September de toevloed van nieuwe leerlingen te kunnen plaatsen, zal binnenkort nogmaals uitbreiding aan de noodgebouwen worden gegeven en worden weer 8 lokalen bijgebouwd. Om op geheel ander nieuws over te gaan. Een oude bekende gaat ons volgende week verlaten. Dokter Van der Veer, die praktisch 10 jaar in Nieuwland arts is en voor velen in het oude gedeelte van Nieuwland de huis- dokter sinds jaren, gaat 1 februari weg. In de eerste jaren was zijn praktijk gevestigd aan het Dr. Wibautplein; toen echter de villa's aan de Ruys de Beerenbroucklaan gereed kwamen heeft hij zijn praktijk daarheen verplaatst. Na eind volgende week zal dokter W. J. Dambrink de praktijk van dokter J. van der Veer voortzetten. Het vervolg van het nieuws werd ons verstrekt door Tempel Optiek. De heer Tempel heeft een nieuw service- apparaat in gebruik genomen van Duits origine. Dit is namehjk een ogentest-apparaat, waarmee in een ogenblik emstige oogafwijkingen kunnen worden gekonstateerd. Het apparaat is in Duitsland ontwikkeld om bij verkeers- examens l|ken in staat te stellen een ogentest bij de examinandi af te nemen, die bij het waarnemen van afwijkingen de kandidaten naar een oogarts verwijzen. Het goed kunnen zien in het verkeer is uitermate belang- rijk. Wist u dat bijvoorbeeld in West-Duitsland jaarlijks als gevolg van minder goec zien 700 mensen door ver- keersongevallen om het leven komen? Wist u, dat onge- veer de helft van u verminderd gezichtsvermogen heeft? Leest daarom het onderstaande goed en laat u door een vakman eventueel adviseren. Teunisse. Bij het rij-examen in Nederland kennen wij thans de zgn. eenvoudige ogenproef. Daarbij wordt aan de kandi- daat gevraagd om op een zekere afstand een auto- nummerbord te lezen. Jaar.ijks worden vele duizenden kandidaten reeds door deze summiere proef voor een nader oogonderzoek naar d> oogarts verwezen. Rond de tachtig procent va i deze mensen blijkt niet te weten dat, om scherp te kunnen zien, een gezichtshulp- middel nodig is. Gealarmeerd door alom bestaande vermoedens bracht het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwerking met onze Stichting in het begin van 1961 een zgn. Mobiel Teststation opde weg. Dit .ststation is ook nu nog in gebruik. Automobilisten, maar ook bromfietsers en wiel- rijders, kunnen zich kosteloos en anoniem op him gezichts vermogen in het verkeer laten testen. Van een willekeurige groep van 2539 personen werden de testresultaten statistisch verwerkt. Daaruit bleek dat bij 49% van de fietsers en bij niet minder dan 54% van alle bromfietsers, een of meer fouten in het gezichtsver mogen werden ontdekt. Het is gebleken, hoe reeds de „eenvoudige proef" bij het rij-examen gunstig werkt. Want bij bestuurders van per- sonenauto's en vrachtwagens beliepen de percentages respectievelijk 38 en 29%. Bij automobilisten is het per centage met gezichtsstoornissen geringer dan bij de groep die in het geheel geen controle ondergaat. Red. en adtn. drukkerij van de Watei van Be«erenstraat 1 b-c - Schiedam Telefoow 67787-67763 Advertentietarieve. op aanvraag. Kaboutertjes voor alle edities -p. w., tot 20 woorden f 1.elk woord meer 10 cent, (geldt niet voor za- kenkaboutertips). Onze wijkbladen verschijnen In de gehele gemeente Schiedam en Oud-Mathenesse (R'dam), In een totaal- opl. van ruim 30.000 exemplaren, onder de navojgends namen Kethel-Nieuws, Mathenesser-Nieuws, N'leuw- land-Nieuws, Ooster-Nieuws, Wester-Nieuws en Ztil- der-Nieuws. Nieuwland-Nieuws verachijnt wekelijks. BankN.V. Slavenburg's Bank. Schiedam Onderstaande bedri]ven stellen op ten aantal van deze nummers. welke zij in hun etalagcs vermelden lets aantrekkelijk beschikbaar U behoeft tlcchts te vergeUJken of uw miirvme# Mermee overeenstemt. 2x15.- boodschappen 4 x f 5.- waardebon TEL.40161. nsfiuur a vends TEL.66459 Opmerkingen die de verkeerspolitie dogelijks tientallen keren te horen krijgt. Volgens vooraanstaande verkeersdeskundigeri rijdt er een groot aantal auto mobilisten rond, die zonder dat zij het zelf weten, oan een oogafwijking lijden, of een verouderde bril dragen. het apparaat dat in West-Duitsland gebruikt wordt bij de wettelijk verplichte ogentest. Wij nodigen alle automobilisten, aanstaande automobilisten en alle andere weggebruikers uit bij ons hun ogen en hun brilleglazen geheel gratis en vrijblij- vend te laten testen. Zijn uw ogen of brilleglazen werkelijk goed, dan feliciteren wij u. Moor mocht blijken dat het er met uw ogen niet zo voorstaat als u gedacht had, of dat de sterkte van uw glazen niet goed meer is, dan bent u gewaarschuwd en adviseren wij u uw oogarts te raadplegen. Met nadruk wijzen wij erop dat het niet onze bedoeling is de plaats in te nemen van uw oogarts, nog minder om u een bril aan te praten. Het enige doel waarvoor wij de Rodenstock 13 aanschaften, is het dienen van de veiligheid op de weg. PARKWEG 361 TELEFOON 62919 Levering aan alle ziekenfondsen Kom even langs. Het kan u en anderen veel geld, veel verdriet, veel ellende besparen.

Nieuwland Nieuws | 1964 | | pagina 1