De vakantie zit er weer op OPNAME EN PROJECTIE *ffe# i# fiUzsy md&tfyde, Schiedamsche 1 4 75 Cartonnagefabriek SO iiieuwe VW's zonder chauffeur Open en gesloten bostelauto's 9 persoens busjes en luxe YW's AVO-GARAGE DE BEURS VAN SCHIEDAM In de modeban bij modehuis „Clausan" Sportieve japonnen 2e Jaargang no. 32 20 aug. 1964 Verschijnt elke week Soke! weg 2-8 Tel. 110940 Schiedam bij het station Kc'elaarstraat 9 TeS 1334S0 Rotterdam bij de Baan Neem het beste wat er is. Neem BRANDY DUCHANEL f 7,95 per hele fles f 4,20 per halve fles SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL MGR. NOLENSLAAN 514 TEL. 66200 WEEKEND AANBIEDING Terlenka rokken Zwart-wit ruitje Maat 34-46 it Leuke streepjapon Zwart-groene slreep OQ75 Zwart-rode streep Met klepzakjes 3075 in rood en akua Parkweg 371 Tel. 61997 Nieuwland-zegels KES-zegels Door 13LOK DEEL I euwland-nieuws Voor dit jaar hebben we de vakanties weer zo ongeveer gehad. Als gevolg van de hoogconjunctuur heeft menigeen zijn vakantie in het buitenland doorgebracht. Zij deden dit mede als gevolg van het slechte weer wat wij vorig jaar hier in ons eigen land hadden. Was het voorgaande jaren meestal zo, dat wij bijna alien een min of meer verregende vakantie hadden, dit jaar hebben we alien behoorlijk weer gehad. Het aantal regendagen van de laatste maanden was minimaal. Het meeste genoegen van dit mooie weer hebben on- getwijfeld de huismoeders gehad, immers de kleinen konden de afgelopen weken volop van de buitenlucht genieten en zaten niet tot vervelens toe thuis opgesloten. Voor moeder is de vakantietijd altijd het zwaarste wat er is, maar als het veel regent, is kindervakantie een beproeving. Voor hen zou het algemeen mogelijk moeten zijn om na afloop van zo'n vakantie zelf zonder de lieve bengels op vakantie te kunnen gaan. Over het algemeen behoort dit echter tot de wenselijke droom-beelden. De natuur heeft zich algeheel voorbeeldig gehouden. Was er andere jaren eens een mooie periode, dan had dit direkt weer als schaduwzijde, dat alles er droog en ver- dord uit ging zien, zodat van de natuur weinig meer was te genieten. Door de regelmatig vallende buitjes en flinke buien, is de groei overal ingebleven en de lente heeft eigenlijk tot vandaag de dag geduurd. Hierdoor is een verblijf en een wandeling door het BeatrixpSrk een werkelijk genoegen. Doordat zo velen tegenwoordig een auto hebben, is de weekend recreatie ook meer gespreid, zodat zij, die niet zo ver weg kunnen thans een behoorlijke dosis natuur direct in de nabijheid kunnen vinden. Ik noemde hierboven alleen het Beatrixpark, maar ge- lukkig is er heel wat meer in onze omgeving, al bestaat dat langer. Het oude bekende Julianapark is nog altijd onverminderd de moeite waard, terwijl het gedeelte van het Sterrebos wat nog gespaard is gebleven voor de kinderen even attraktief is als het Kralingsebos of de bossen op de Veluwe of in Brabant. De lagere scholen hebben afgelopen maandag hun deuren weer geopend, zo dat de jongste jeugd na 5 weken vakantie weer aan de studie is. De middelbare scholen zijn nog een dag of tien dicht, maar dan moeten ook zij weer aan de slag en gaan trachten met een behoorlijk kerstrapport thuis te komen. Deze'week heb ik geen schokkend nieuws te vermelden van het huur- en service-kosten-verhoging-front. De minister heeft nog steeds niet tegen de gemeente in- gegrepen en ik heb ook niets vernomen van dwang- maatregelen tegen wanbetalers van deze verhoging. Wei weten we, dat Zwolsman hevig op de vuist is met de een of andere minister. Gezien het feit dat hij de zwakste partij is, sympatiseren wij natuurlijk met hem, en zien met belangstelling de verdere ontwikkeling tegemoet. Met evenveel belangstelling volgen wij de ontwikkeling van de Noordzee-televisie in hun gevecht om haar bestaan. Voorlopig bestaat dit gevecht uit het winnen van sym- pathie onder de nederlandse bevolking om zodoende steun te krijgen in het parlement. De sympathie van de meerderheid van ons heeft de REM al, de kunst is alleen om het ook in het parlement te krijgen. De grote fout die ze in ons kleine landje op hoger niveau hebben gemaakt is echter, dat zij de legale mogelijkheid van commerciele. radio- TeVe-uitzendingen onmogelijk hebben gemaakt. Zou reklame via radio en T.V. langs normale weg tot stand zijn gekomen, dan zou noch Veronica, Radio Luxemburg of T.V. Noordzee enig be- staansrecht hebben gekregen. Door het bekrompen inzicht van een aantal bewindslieden, moeten zij thans met lede ogen toezien, dat er ongecontroleerde Radio en TV- uitzendingen zijn, welke bovendien de sympathie hebben van de meerderheid. Moge dit een waarschuwing zijn voor alien die aan iemand enige leiding moet geven. Teunisse. (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 60500, na 6 uur 's avonds tel. 66459 Licht, dat licht echt niet zo eenvoudig is weten wij alien eigenlijk wel. Zonder licht geen leven, satellieten vliegen door het wereldruim met als krachtbron: licht. Wat licht is heeft nog niemand kunnen doorzien. De inhoud van het eerste scheppingswonder is ook voor ons vandaag nog een wonder. Het is er, wij gebruiken het, ook in de fotografie, wat vrij vertaald eigenlijk betekent: schrijven met licht. Het moeilijke om over licht te denken is wel, dat men het niet zien kan. Men kan het tegenhouden, opwekken, versterken, van richting doen veranderen, de bron zien, maar licht zelf is en blijft onzichtbaar. Als licht ergens op schijnt gaan wij wat zien, dan ontdekken wij vormen en kleuren, wij zien de ene stof rood en de andere blauw, maar dat zien is dan ook zo goed en duidelijk dat men aan de hand daarvan kan opmaken uit welke stoffen een ster is gebouwd die duizenden jaren van ons is verwijderd. Iedere stof heeft nl. zijn eigen kleur, de rode japon hier is ook in Amerika rood, de kleur van een gasvlam waarin een zoutkristal wordt gehouden, is hier precies zo geel als in Australie. Er zijn ontzaglijk veel kleuren, denk maar aan bloemen en vogels. Maar hoe komt het, dat wij het voile licht zelf niet kunnen zien? Hoe komt het, dat wij alleen de stoffen kleur zien krijgen als er licht op schijnt? Dit is te danken aa nde samenstelling en werking van ons oog en de eigenschap van het licht. Wanneer men licht door een prisma laat vallen, gebeurt het wonder. Het prisma ontleedt het licht, doet het uit- eenvallen in de samenstellende delen en wij zien kleuren, de prachtige kleuren van het spectrum. Het niet zicht- bare witte licht valt uiteen in waarneembaar rood, geel en blauw licht. Dit biedt een wonderlijk rijke gedachte. Wanneer het buiten piotseling heel dreigend donker wordt, dan gaan wij het licht zien door middel van de regenboog. Iedere kleur van het licht heeft iets eigens, nl. zijn golf- lengte. Lange lichtgolven zien wij rood, korte als blauw. Net als bij de radio zijn er ultra lange en korte golven, die wij echter ongewapend niet kunnen waarnemen. Valt een witte lichtbundel, samengesteld uit de kleuren rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en vioiet nu op een stof, dan worden, al naar de aard van die stof, bepaalde golvenkleuren doorgelaten of geabsorbeerd, andere terug- geworpen of weerkaatst. Die weerkaatste stralen (kleuren) zien wij en vertellen ons welke kleur de stof heeft. De belangrijkste lichtbron van waaruit alle kleuren wor den uitgezonden is de zon. Maar die lichtstralen gaan door de lucht, die niet altijd en overal gelijk is. Wanneer de lucht veel waterdamp bevat en door de stand der aarde de stralen een relatief langere weg moeten gaan, worden ook die zonnestralen (precies als in het prisma) gebroken, zij wijken meer of minder af, al naar de golflengte is. Wij krijgen dan slechts een gedeelte van het witte licht te zien, er is een deel onttrokken, afgebogen. Het avondrood en de rood ondergaande zon zijn de resultaten. Het licht zoals wij dat dus van de zon ontvangen is niet altijd gelijk in sterkte, kleur en samenstelling. Voor ver- gelijkbare resultaten moet het licht echter wel steeds gelijk zijn en wanneer het afwijkt zullen wij moeten in- grijpen en corrigeren om ongewenste werkingen en resul taten te voorkomen. Bij de fotografie is dit heel belangrijk, want uw gevoelige materiaal (de film) is gelijk hier en in het hooggebergte; het licht daar echter bevat nog veel ultra violette stralen, die zeer actief op ons fotomateriaal inwerken, ook al zien wij dat zo niet. Met een kleurloos U.V. filter houden wij, met behoud van alle andere stralen, die bepaalde eruit en voorkomen dus de inwerking van die U.V.-stralen op ons materiaal (de film), waardoor wij weer in staat zijn onze afbeelding na- tuurgetrouw te maken, d.w.z. een foto te maken die over- eenkomt met wat en zoals wij het zagen. Naast de U.V. filter staan ons tal van andere filters ten Hoewel ons gevoelig materiaal (de film) de werkelijkheid dienste om betere of speciale effecten te verkrijgen. Vervolg op pagina 2

Nieuwland Nieuws | 1964 | | pagina 1