Ingezonden. Visscherij-bericliten. Finaneieele Mededeelingen. Ingezonden Mededeelingen, zonders moest gebeuren. Wanneer om de verkoopers van Recht voor allen, die als alle verkoopers op den openbaren weg, in beweging moeten blijven, eene te groote menigte zich Verzamelde, kwamen de agenten om de circu latie te herstellen. Even na half elf kon op den Dam het op brengen van een beschonken man door een paar agenten, door de menigte heen, niet ge schieden. De agenten lieten den man los, maar kort daarop kwamen een 12-tal met den stok het plein schoonvegen. Toen schreeuwden de vrouwen en kinderen, en zochten de mannen en de jongens een goed heenkomen. Eindelijk was er dan rust, nadat enkele aanhoudin gen hadden plaats gehad. Natuurlijk kregen de onschuldigen het leeuwendeel van de sla gen. Zoo gaat 't meestal. Ook in andere gedeelten van de stad, o. a. bij de Oudebrug, werd voor het verkeer ruimte gemaakt, als 'twat te vol werd. Een aangekondigde vrouwenvergadering in Café Westphalen, boek O. Z. Voorburg en Agnietenstraat, kon niet worden gehouden, om dat de eigenaar zijn lokaal niet beschikbaar stelde. Hblad. Een dame, op het Amstelveld wonende, ging Zondag-avond langs de Keizersgracht naar huis en werd aangehouden door een manspersoon van ongunstig uiterlijk, gekleed in bruine jas en broek. Hij vroeg om geld, daar hij honger had en geen middelen van bestaan. De juf frouw weigerde iets te geven, maar zeide dat baar man, die haar tegemoet zou komen, wel wat geven zou. Dit beviel den man niethij greep plotseling naar de gouden oorbelletjes met juweelende dame gilde, en eenige men- schen snelden toe. Den vluchtenden aanran der kon men niet meer inhalen. {Amst. Ct.) Gisteren middag is ten huize van den kaste lein K. in het Lage Westeinde in Den Haag een kindje Tan 7 weken gestikt, door een knoop die van de japon der moeder was los geraakt en in het mondje der kleine terecht gekomen. Allepogingen, ook door heelkundigen, aangewend om het knoopje te verdrijven, waren vruchteloos. Onder hevige stuiptrekkingen bezweek het arme wichtje. (Zb) Omtrent de werkzaamheden aan den weder opbouw van de kruitfabriek te Muiden ver neemt men, dat deze Maandag 11. zijn aange vangen met het graven va n een kanaalook worden eenige bijgebouwen op bet terrein der voormalige fabriek gesloopt. Men vei zekert, dat de werken belangrijk uitgebreider zullen worden dan de vroegere en zich ook verder in de richting naar Amsterdam uitstrekken, en dat ook betera voorzorgsmaatregelen be raamd worden tegen het gevaar van ontplof fing. Overigens schijnt omtrent de eigenlijke bouwplannen nog geen zekerheid te bestaan. De sergeant der mariniers G., te Helder, ontving Zondag bij een huiselijke woorden wisseling van zijne echtgenoote, die daardoor waarschijnlijk klem aan hare woorden wilde bijzetten, een gevaarlijken messteek in de borst, welke het noodzakelijk maakte, dat hij in het hospitaal der marine moest worden opgeno men. De politie heeft zich in de zaak gemengd. Te Westdorpe kreeg 11. Zaterdag een oppas send jongeling van 19 jaar, J. Van Damme, zoo'n geweldigen slag van een paard tegen den buik, dat hij ten gevolge daarvan reeds Zon dag-nacht onder hevige pijnen, na een bloed- braking, plotseling is overleden. Dit is daar nu in betrekkelijk korten tijd het derde ongeluk. Eerst een jongentje, dat van een wagen stortte en plotseling doodbleef toen een werkman, die over een boomwortel struikelde, ten gevolge waarvan hij plotseling overleed, een hulpbehoevende vrouw met kin deren achterlatende, en nu weer dit treurig ongeval. Het drama tusscheu de stroopers in het Fochtelooveld waarvan wij melding maakten, neemt een treurig einde. J. de V. die op zoo'n jammerlijke wijze een schot ontving, is reeds overleden. Hij laat eene vrouw met 3 hulpbehoevende kinderen achter. Een ingezetene van Drogebam ontving dezer dagen van eenen onbekende e^n vreemd ge schenk te huis en wel een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, vergezeld van een brief met banknooten. De Zw. Ct. bevat een zelfverdediging van een tuinman, die door zijn stadgenooten wordt hard gevallen, omdat hij de politie in den arm beeft genon^en, zoo heat het, om »sen enkelen appel". »Drie jaar heb ik mijn tegenwoordigen tuin in huur, en hoe volgeladen een van mijn hoo rnen ook mocht zijn, nog nooit heb ik rijpe vruchten kunnen krijgen. Elk jaar werd alios gestroopt. Zelfs één enkele appel, dien ik ter zij gelegd had, om de soort van vracht te kunnen nagaan, werd weggenomen. Ik had sedert 15 Sept. gedurig gewaakt, maar vruch teloos, en toen nu mijn laatste proefappel van dien boom ook was weggenomen, liep mij de gal over, en heb ik de politie er ken nis van gegeven." De Arnh. Ct. voegt hieraan toe Wie dit leest, kan Rigter geen ongelijk ge ven maar hij is de eenige niet. Zoo werd in Den Haag den heer Savornin Lohmau verwe ten, dat hij een dienstbode vervolgen liet ,om een beetje thee en een stukje vleesch". Een wijnhandelaar werd het kwalijk genomen, dat hij niet berustte in het wegnemen van een ïflescbje wijn, dat de meid met haar vrijer uitdronk' Weken lang was de meid met een valschen sleu tel in den kelder gekomen en had daar lijnen wijn en cognac enz. ontvreemd, en bovendien veel sieraden en voorwerpen van huiselijk gebruik, terwijl in haar bezit een effect van duizend gulden gevonden werd, waarschijn lijk uit een vorigen dienst weggenomen. Waarlijk, als men al die groote en kleine diefstallen maar rustig moet laten gebeuren, dan zouden anderen dwaas doen met eerlijk te blijven. Het Handelsblad schrijft: Heeft het linnen reeds een mededinger ge kregen in de papieren boorden der Ameri kanen, met de zijde is het thans hetzelfde geval, dank zij den ivoren dassen, door den kunstivoor werker A. G. Overes te 's-Bosch in den handel gebracht. Ze zijn natuurlijk zeer licht en onverslijtbaar, te meer daar de ge ëmailleerde kleuren, indien zij hare frischheid of aantrekkelijkheid voor den drager verloren hebben, met geringe kosten veranderd kunnen worden. Zelfs de plechtige witte das dreigt op die wijze, tot ergernis der Engelsche wasch- vrouw, verdrongen te worden. KRALINGSCHE VEER. Gisteren ochtend werden aan de maikt alhier aangevoerd 74 zalmen, waaronder een winterzalm, wegende 22 halve kilo's; de prjjs liep van f 1.70 tot f2 per kilo. De Berl. Börs. Zeit. verklaart inzage te hebben gehad van eenen brief van den Duit- schen consul te Madrid, waarin wordt ver zekerd, dat de trekking der loten van Madrid (welke den len Juli jl. hal moe ten geschieden) nu eerlang zal plaats hebben. a 20 cents per regel. Een bedrog op het koopende publiek wordt zeer dikwijls beproefd bij koopwaren, die door hare goede eigenschappen zeer in aftrek zijn. Zco zijn sedert eenigen tijd ook meerdere soorten Pillen in den kandei geko men, die door haren vorm en wijze van ver pakking veel gelijken cpdealleen echteZwi t- sersche Pillen van den apotheker R. BRANDT, die men met zulk goed gevolg bij storingen in de spijsvertering gebruikt; ook worden de vahebe Pillen dcor lageren prijs en door allerlei voor wendsIs het publiek aanbevolen, dat daardoor op een dwaalspoor gebracht wordt. Men moet daarom voorzich tig ziju en bij den aankoop er nauwkeurig cp letten, of het iket e :u wit kruis op roo- den grond en de naamteekeuiug van R. Brandt draagt. Verkrijgbaar bij D. MALIHA, Schiedam. Schiedam, 30 September 1885. Het antwoord van den heer Hoogendam in de Schiedamsche Couranten van 25 dezer, vor dert nog een korte toelichting. ZEd. trekt uit 4 door mij aangevoerde fei ten »eenige tegenovergestelde conelcsiën." Ik heb daartegen afeen in te brengen, dat deze öf geen conclusiëa uit, öf niet tegenovergesteld zijn aan bedoelde feiten. Dat de spiritus- kolom een goeden alzet zal vinden, zelfs in Schiedam, zal niemand tegenspreken men kan alles verkoopen, als men zijn prijzen slechts laag genoeg stelt. Dat de spiritusfabrieken in den beginne door het aanbod van de kolom schade zullen lijden, heb ik zelf uitdrukkelijk verklaard. Maar dat zij daarom hnn bedrijf zullen inkrimpen, zal tcch wel niemand zich voorstellen, die bedenkt, dat zij een gevestigde klandizie, kennis der zaak en een goedkoopere grondstof op de kolom voorhebben en, last not least, dat de opvoering van den mout- wijnprijs bun een zeldzame gelegenheid geeft, hnn artikel ten koste van het onze bij de ge bruikers ingang te doen vinden, hetgeen hun blijkens de ondervinding gelukken zal. Wel verre dus, dat de kolom de vermeerdering of uitbreiding der spiritusfabrieken zal tegengaan, zal zij die in de hand werken. De kolom vermindert het aanbod van mout wijn, maar vermeerdert met een even groote hoeveelheid dat van spiritus, die voor gelijke doeleinden zal worden gebruikt als waarvoor thans moutwijn wordt gebezigd. Zij veroor zaakt das slechts oen tijdelijke verplaatsing van moutwijn en kan derhalve geen blijvende verbetering van den prijs te weeg brengen. Hierop en hierop alleen komt bij slot van rekening de geheele zaak neder en wie de kolom verdedigen wil, moet bewijzen, dat mout wijn niet kan worden vervangen door spiritus. Dit is door niemand gedaan. Met geschied kundige feiten heb ik aangetoond, dat die vervanging mogelijk is en weder plaats zal hebben, als door de kolom het prijsverschil grooter wordt. Hiertegenover stelt nu de heer H. zijn meening, dat de moutwijn nooit voor den smakeloozen spiritus zal worden af geschaft 1), en tot eenigen steun dezer mee ning geelt ZEd. een spreekwoord ten beste: Gewoonte is een tweede natuur. Maar welken eerbied ieder rechtgeaard mensch nu ook voor spreekwoorden koesteren moet, de ondervin ding schijnt mij de beste leermeesteres en die heeft tijdens de laatste jaren aan el- ken kenner van den spiritushandel geleerd, dat spiritus langer hoe meer, vooral bij lk moei hier even opmerken, dat om dc aanvan kelijke uitwerking der kolom te niet te doen, niet het geheele verbruik van moutwijn behoeft op te houden, maar slechts met zulk een hoeveelheid behoeft te vermin deren als de kolom tot spiritus verwerkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1885 | | pagina 2