8*,™! Sr* kaatste ifjhtfit. Gedachten. HandeLsberiolitea. groote prijsverschillen, gebruikt wordt, waar vroeger uitsluitend moutwijn werd gebezigd. Juist werpen hier enkele voorstanders der kolom, ook de heer H. onder 3e en 4e mij tegen het gebruik van den spiritus onzer concurrenten neemt toe, vooral bij een groot prijsverschil, dit zullen wij tegengaan door zelf spiritus te maken, dus een spiritus- kolom 1 Ik verzoek hun nu even verder te redeneerenrecbtstreeksch gevolg van een spirituskolom isvergrooting van het prijs verschil, dus toename van het gebruik van den spiritus onzer concurrenten, wat men juist voorbomen wil 1 De ongerijmdheid hun ner redeneering springt ieder in 't oog. De heer H. zegt, dat in de laatste jaren duizenden guldens aan proefnemingen zijn be steed, die »op veel minder reeëlen grond be rustten" en knoopt daaraan een aanbeveling vast om nieuw kapitaal aan een proef met de kolom te wagen. De heer H. staat boven dergelijke argumentatie. Bedoelde omstandig heid moet juist een aansporing zijn, om zich geen tweede maal aau denzelfden steen te stooten, maar tienduizenden guldens eerst dan aan een nieuwe proef te wagen, als deze na ernstig onderzoek werkelijk veelbelovend" blijkt te zijn. Dit laatste btijtt echter nog altijd te bewijzen over. Het onderwerp is de heer H. zegt het terecht van beide zijden breedvoerig toege licht ik vrees zelts, van het geduld van den lezer eu ue gastvrijheid dor rodnoiie reodo misbruik te hebben gemaakt. Daarom tenzij nieuwe argumenten mochten worden aange voerd sluit ik mijnerzijds de gedachten- wisseling, onder dankzegging aan den heer H. voor de aandacht, die hij mijn artikelen heeft geschonken en de bereidwilligheid, waarmede hij heeft getracht, ze te weerleggen. M. C. M. DE GROOT. Het »Handelsbl. van Antwerpen" is in het bezit van een spoorwegbiljet van Mechelen naar Brussel van bet jaar 1835, in welk jaar in België de eerBte spoorweglijn is geopend. Uit dit plaatsbiljet blijkt, dat men destijds een genummerde plaats in een bepaalden wag gon oekwain, en dat men een kwartier voor het vertrek van den trein aan het station moest zijn. De personen, die Zaterdag de zitting van den vrederechter te Gent bijwoonden, hebben zich uitstekend vermaakt. Een naaister had voor een dame een kostuum gemaakt. De da me weigerde de rekening te betalen, onder voorwendsel dat het kostuum haar niet paste. De beide partijen konden het voor den vrede rechter niet eens worden, zoodat deze er niets anders op wist, dan de dame over 8 dagen in het kostnum, dat haar niet paste, terug te laten komen, dan kon bij het beste een oordeel vellen. Een nieuw, maar zooals gebleken is, uit stekend middel tegen de vallende ziekte werd onlangs door een politie-agent te Berlijn aan gewend. Op den hoek van eene straat kreeg dezer dagen een man een aanval van die kwaal. Hij wrong zich in hevige kramptrekkin gen op den grond. Spoedig verzamelden zich een groot aantal menschen om den ongeluk kige, en de politie-agent ijlde ook er been. Met een zaakkundigen blik nam hij dezen zenuwlijder op en arresteerde hem toen zonder veel complimenten. Het middel werkte zoo goed, dat de hevige zenuwtrekkingen oogen- blikkelijk ophielden en de man den beambte gewillig naar de wacht volgde. Natuurlijk speculeerde de voorgewende zieke op het me delijden der voorbijgangers. Tegen Podagra. De beroemde natuurkundige Linnaeus kreeg op zijn 43ste jaar zulke hevige aanvallen van podagra, dat hij dag en nacht niet slapen kon en volstrekt geen eetlust had. In dien tjjd at hij eens tot verfrissching aardbeien, en daar slisp hij rustig op. Den volgenden dag gebruikte bij nog eenige porties, en daarop kon hij den tweeden dag geheel hersteld het bed verlaten. Des zomers van het tweede jaar verdreef hij weder eenige aanvallen van die kwaal, door het gebruik van versche aardbeien. Het derde jaar had bij wel weer aanvallen van podagra, maar lang zoo hevig niet als in vroegere jaren. Nu ver zuimde Linnaeus niet, eiken zomer aardbeien te eten; zijn bloed scheen daardoor gezuiverd te worden, hij begon er vrooiijker uit te zien, zijne kleur werd blozeuder, en bij bleef geheel van podagra bevrijd, ofschoon hij den ouder dom van 70 jaar bereikte. In Brazilië is de wet tot afschaffing van de slavernij door beide takken der Volksver tegenwoordiging goedgekeurd. Uit Philadelphia wordt aan the Times ge seind, dat duizenden bunders graanland in Dakota door het vuur vernield zijD. Van vele groote hoeven zijn alle gebouwen verbrand. Het vuur heeft gedurende twee weken over honderden mijlen lang; don Northern Pacific- spoorweg v in Brainard westwaarts boven Bis marck gewoed. Op 't oogenblik is men bet echter zoo goed als meester. Geduld. Teedere zaken moeten zacht behan deld worden. Jeugdige planten sterven bij een felle koude, terwijl een zoele lucht ze welig zou hebben doen opschieten. In den beginne moet men geduld hebben. Wel kost een beeld van marmer meer tijd en moeite, dan een van was, maar het houdt ook veel langer stand en loont aldus den arbeidverliest het was spoedig zijn vorm, het marmer zal dien eeuwen lang behouden. Zou al een boompje niet spoedig aan uwe zorgen beantwoorden, daarom moet men het nog niet aanstonds uitroeienwat het vandaag weigert, zal het morgen misschien geven. Wacht, besproei, bemest hetopge schoten, zal het ruimschoots door overvloedige vruchten uw geduld, uwen arbeid en uwe zorg loonen. Garantie. Heer. Zes weken geleden kocht ik een flacon tinctuur. Op de gebruiksaan wijzing staat: »helpt de tinctuur niet binnen vier wekeD, dan staat het iedereen vrij zijn geld terug te eischen." Daar het middel mij niet gebaat beeft Winkelier kunt gjj uw geld terug eischen... maar van terug betalen is ner gens sprake. Cit de kinderkamer. Mama. Fritsje, als je niet zoet bent, laat ik je in 't kippenhok opsluiten. Fritsje. Dat kan u laten doen, mama, maar dat zeg ik n vooruit, eieren leg gen doe ik niet. Hij, die voor anderen nuttig wil werken, moet zioh eerst ijverig op eigen volmaking toeleggen wie anderen wil ontvlammen, moet zelf eerst van liefde gloeien. Dankbaarheid wordt ook geëischt door wie haar zelf nooit aan een ander bewijst. Wie zeer vreesachtig is voor demenscben, zal voor God nooit iets groots verrichten. Waar alles voor den wind gaat, is het te vreezen, dat de dienst van God niet genoeg behartigd wordt. Aan 't streven naar bet goede vaarwel ta zeggen, is de welvaart vermoorden. Velen, die goed begonnen waren, zijn slecht geëindigdschande, geen lof is hun deel, omdat zij öf in hunne kortzichtigheid iets boven hunne krachten ondernamen, of het goed aangevangene schandelijk in den steek lieten. Einde goed, alles goed;" want wat baat bet, met forscben arm het schip door zee te staren, de golven te breken, met beleid de klippen te mijden, wanneer men toch nimmer de gewenschte haven bereikt? Een zeker teeken van een ontstandvastigen geest is, veel tegelijk te beginnen beter is het, n zoo lang op ééne zaak toe te leggen totdat zij voltooid is. Wie veel tegelijk najaagt verkrjjgt niets. Tweede Kamer. Zitting van heden. Bij de voortgezette beraadslaging over het adres van antwoord op de Troonrede, werd nog nitvoeiig gesproken over den toestand van landbouw en veeteelthet optimisme van de Regeering in deze werd gelaakt, maar de Minister Heemskerk verdedigde die met het oog op de gezegend lage prjjzen der eerste levensbehoeften. Aan dezen Min. werd hulde gebracht voor zijn krachtig beleid in de on derdrukking der longziekte, en deze verklaarde nog, dat zijn streven gericht blijft op de open stelling van Engeland voor ons vee. De adres- commissie constateerde nog, dat met evenredige verdeeling vau lasten bedoeld werd de richting van directe belastingen. De Min. van Financiën verklaarde dat de Regeering bedoelt voort te gaan met evenredige verdeeling door ver scheidenheid van belastingen, die handel en nijverheid n'.et zullen belemmeren. Het adres werd ten slotte eenparig aan genomen. LONDEN, SO Sept. Uit Belgrado wordt gemeld, dat er groote bedrijvigheid heerscht tot voorbereiding van den oorlog, terwijl de recruteering van alle acbttienjarigen is goedgekeurd. De koning moet verklaard hebben dat de unie van Bulgarije een voldon gen feit is, en dat daarom Servië niet moet wachten met de rechten van ond Servië te doen gelden. De Sultan heeft bevolen dat troepen moeten worden samengetrokken aan de grens van Oost-Ru melië. BEURS TE SCHIEDAM, 30 Sept. 1885. Rogge. Per 2100 kilc Riga Pernau f 164 6/w. Makelaars f9. Moutwijn Commissü f8Va- Verhandeld tot f8 8y8. Stemmingonveranderd. Jenever f14J/2 Ct. per Heet, Berlijn, i Rogge, Sept./Oct. April/Mei (Slotkoers.) j Spiritus Sept./Oct. April/Mei Rogge, dadelijk November Meell2 merk. Sept. 12 Oct. Rogge, loop. md. October Spiritus, loop. md, Ootober Keulen. Parijs. 29 Sept. 132.T0 144.00 40.10 41.40 14.50 15.85 47.80 48.50 14.25 14.40 47.25 48.00 30 Sept 132.70 144.00 40.20 41.50 14.50 13.90 47.75 48.40 14.25 14.40 47.25 47.75 Amsterdam. 29 Sept. Rogge op lever, onveranderd per Oct. f 130 Maart f 141. 30 Sept. Rogge op lever, iets vasterper Oct. f 130, 131Maart f 141, 142. Keulen Rijuhoogte ('s nam. 1 uur) 29 Sept. 1.54 M., 30 Sept. 1.65 M.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1885 | | pagina 3