Stanfamtocty iqicftteit. De eerste papierfabriek in Amerika werd in bet jaar 1690, evenzeer te Philadelphia, door Wm. Rittenhouse, vermoedelijk een Duitscher, opgerichteen paar jaar later gaf een zoon van Bradford, in dezelfde stad, de eerste courant uit. Deze Bradford en Benjamin Franklin druk ten in het jaar 1741 de eerste uitgebreide werken en in 1743 deed Christoph Sauer, de eerste lettergieter van Amerika, voor het eerst een bijbel het licht ziendit alles ge beurde te Philadelphia, waar in 1784 ook het eerste dagblad der Yereenigde Staten, onder den titel Ihe Pennsylvania Packethetkcht zag. De »stad der broederliefde'' mag dus fier zijn, van in de geschiedenis van de boekdruk kunst in de nieuwe wereld, een eerste rol ge speeld te hebben. Op het terrein van uitgave en druk be kleedt Philadelphia ook nu nog met New- York en Boston een eersten rang. BELGIE. Men kent de »liberaliteit" van de stad Ant werpen, waar zoowat het uitschot van die partij schijnt te wonen. Men heeft daar oog noch oor van andermans rechten, en het is bekend dat men die rechten te zijner tijd zelfs op de schandelijkste wijze durft vertre den. Als het geval zich voordoet dat die liberalen" op eenigerlei wijs de nederlaag lijden, dan staan zij eenvoudig voor niets, en de autoriteiten laten het geganteerde en onge- ganteerde gespuis in dat geval ongehinderd zijn gang gaan. Een staaltje van die liberaliteit en eerbied voor de rechten van anderen leverde dezer dagen weer de gemeenteraad van Antwerpen. Volgens het voorschrift der schoolwet hebben een zeker aantal huisvaders het recht te vor deren, dat er op de openbare school ook gods dienstonderwijs zal gegeven worden. De libe rale steden Gent en Luik hebben op zulk een verzoek van huisvaders toegestemd en daarmede ook voldaan aan het voorschrift der wet. Maar te Antwerpen zon het niet aldus geschieden. In de N. P. Crt. kan men het lezen, hoe die Raad met algemeene stemmen besloot cm niet te voldoen aan het rechtmatig verlangen der huisvaders, en dat >in de discussie geen enkel principieel ver schil van meening zich openbaarde." Wel neen, er was geen princip:eel verschil van meening meer, toen men aldus comedie speelde en nadat, gelijk de liberale bladen reeds hadden aangekondigd, de leden van den Raad die eerst verdeeld waren over de quaestie, het vooraf waren eens geworden. Het debat was dan ook weinig of niet ernstig. En in derdaad, eenvoudig zeggen dat de petities der katholieke huisvaders niet van dezen uit gaan, doch eigent)ijk van de geestelijkheid, maar daarentegen de zoogenaamde liberale hand eekeningen allen echt verklaren, is een voudig met hardnekkigheid en tegen alle reden in, de waarheid leugen, de leugen waarheid noemen. „De bespreking van Donderdagavond, zoo merkt het H. v. Aniw. op, werd vooral ge kenmerkt door een blinden godsdiensthaat. Onze bevolking trekt daarvoor de schouders op, en zelfs vele gematigde liberalen gevoe len afkeer voor hen, die den godsdienst in het openbaar bespotten en beleedigen, na eerst in een officieel verslag te hebben ver klaard dat zij door geen vija?idelijkheid hoegenaamd tegenover eenige godsdienstige veioofsbeiijaenis zijn gedreven Ü6 liberale raadsleden van ons stadhuis spéetden comedie in den vollen zin des woords, toen zij eo,ne taal voerden, die tot opstand tegen de wet aanhitst; toen zij spraken van open lijken tegenstand, van strijd tot het uiterste toetoen zij gewaagden van de verontwaar diging des volks en van revolutie dit woerd werd uitgesproken." De P. R. Ct. weet ook te verhalen, dat een buitengewoon talrijk publiek de zitt ng bijwoonde, welk publiek herhaaldelijk de sprekers toejuichte en bij de beslissing luide kreten van instemming aanhief. Waren die kreten blijken van afkeuring geweest, zeker zou de Voorzitter onmiddellijk tot stilte heb ben aangemaand en met den sterken arm ge dreigd hebben. Maar nu mocht het wel 1 Welke waarde hebben echter die toejuichingen!" Het H. v. Antw. geeft het antwoord daarop in deze weinige maar duidelijke woorden »Het was zichtbaar een opgetrommeld pu bliek, dat de beraadslaging bijwoonde het waren officieele onderwijzers, die, met het oog op hunne geldelijke belangen, nu en dan het teeken gaven tot toejuichingen, die dan ook telkens door een koor van creaturen wer den herhaald." De burgers van de stad Antwerpen zulten intusschen voor de beslissing van den Raad geducht moeten bloeden, want het Rijk ver leent nu aan de openbare scholen geen sub sidie. ENGELAND-EGYPTE. Voor eenige dagen hebben de Enge'schen niet ver van Kosheh een hevig gevecht ge leverd tegen de Arabieren en daarbij eene flinke overwinning behaald. Daaromtrent wor den de volgende bijzonderheden medegedeeld. De Engelsche troepen verlieten 's morgens ten 5 ure Kosheh, en de eerste brigade had spoedig door de woestijn, in de richting van het Zuid-Oosten, een afstand van drie mijlen afgelegd. De ruiterij en het regiment dat op kamee- len was gezeten, moest de derde brigade ach terlaten op een mijl afstands van den Nijl. Ten 6 ure opende de artillerie het vuur, en bet dorp, dat door de opstandelingen was bezet, werd gebombardeerd. Tegelijkertijd, rukten het eerste bata'llon Highlanders van Cameroen en het Egyptische bataillon langs den stroom vooruit en namen het dorp met de bajonnet stormenderhand in, ondanks den hardnekkigen tegenstand, welken de vijand bood, die achter aardhoopen zat verschanst. To6d het dorp was ingenomen, maakte de derde brigade eene omtrekkende beweging langs den rechterkant en sloot zich bij de Highlanders aan. De twee vereenigde brigades stelden zich vervolgens op weg naar het dorp Giness. De opstandelingen vielen dezen aan, doch zij konden het niet volhouden tegen de en gelsche troepen, die, gedekt door een zeer he vig kanonvuur, op de geheele lijn vooruit rukten. Toen keerden de opstandelingen hunne macht tegen de eerste brigade, die zij hard nekkig aanvielen. Daar ook werden zij echter achteruitgesla- gen en hun terugtocht begon in de grootste wanorde. Er werden vijf emirs gedoodin één enkel huis werden vijftig lijken gevonden. De eerste brigade werd te Attab gelaten. De ruiterij bevindt zich tegenover Amara. De derde brigade, met generaal Stephenson en zijn staf, is te Giness gelegerd. De geblindeerde stoombooten varen den Nijl hooger op. De egyptische troepen hebben moedig ge vochten. Zij hebben drie kanonnen veroverd. De aandacht van het engelsche gouverne ment is op dit oogenblik gevestigd op de le vering van wapens, welke voortdurend aan de Arabieren in Soedan plaats heeft. Men gelooft dat die wapens hun langs de Roode- Zee toekomen, waarom de engelsche oorlog schepen dan ook bevel hebben ontvangen om de kust te blokkeeren. Schiedam, 4 Jannari 1886. Men verzoekt ons eenige ruimte voor het volgende De Nteariue-kaarseufabriek Apollo," alhit-r. Den 7n. December bezocht het Dept. Schie dam de Ned. Mij. t. b. v. nijverheid de fabriek Apollo", waartoe de Directie niet alleen wel willend da gelegenheid had gegeven, maar waarvan bovendien Di eeteuren als geleideis de zoo booo noodige toelichtingen den bezoe kers wilden verstrekken. Deze inlichtingen waren hoogst welkom, want zoo ooit, dan zijn izij bij deze industrie, die voor het groctste gedeelte een toepas sing der chemie is, noodzakelijk. Een beschrijving dez r fabriek zon in een dagblad te veel ruimte eischen. Enkele meedeelingen mogen voLtaan om op het groote belang dezer fabriek, en het hooge standpunt dat zij ia or ze vaderland- sche industrie inneemt, te wijzen. Er werken 350 werklieden, verdeeld in dag en nachtploegen. Regelmaat en zindelijkheid worden, als hoofdvereiechten betracht. Men kan daarvan een denkbeeld krijgen, als men weet dat de grondstoffen, de palm- olie, aangevoerd van Afrika, en het zwavelzuur op rails in de eene poort worden binnen ge bracht, de verschillende manipulation in de fabriek ondergaan en eindelijk als geheel afge werkt product door esn andere poort, vlak bij de eerstgenoemde, in den vorm van prachtige stearine-kaarsen de fabriek verlaten en in't schip worden geladen. Het kapitaal der fabriek is bij opvolgende vergrootingen te'kens uitgebreid en daar allo bakken met lood bekleed zijn, kan men nagaan dat bet aanlegkapitaal een respec tabele som bedraagt. Van de bakken i de eene zaal wordt door moutejus de palmolie langzamerhand in die der andere zaal gelei i, telkens ontleed en her haaldelijk gezuiverd, tot eindelijk de stearine komt in de zaal waar de kaarsen in vor men worden gegoten. In deze zaal staan tal van meisjes te gieten, te tollen en te pak ken, terwijl machines van verschillende con structie, de een al vernuftiger dan de ander gevonden, de draden op behoorlijke lengte af knippen. De doozen en kisten voor de verpakking worden mede aan de fabriek zelve gemaakt; en men duizelt bij het zien maken dezer dm- zen. De bewerking geschiedt zoo vlug, d&A 4.4m meisje per minuut twee dozen maakt, enkele zelfs twee duizend per dfg. De grootste voorzorg is overal genomen tegen brandgevaar. Enkele lokalen zjjn geheel met ijzeren deu ren, die steeds dicht vallen, afgesloten, ter wijl alles van steen en ijzer is gemaakt. Bovendien zijn overal stoom- en waterkranen geplaatst, zijn de meeste machines ingericht om als stoombrandspuiten te werken, en staat eindelijk te midden der groote binnenplaats, waar de twee sehoorsteenen zijn, een kolossale stoombrandspnit, waarvan de straal ter dikte van ongeveer 1 decimeter middellijn, over de sehoorsteenen heenspuit, zijnde een hoogte van ongeveer 100 voet. Watergebrek is niet te vrezer, daar de Maas als reservoir dienst doet. De directie had de welwillendheid ook deze kolossale brandspuit voor de leden te doen werken. Een uitvoeriger verslag zal, naar wij hopen, iu het tijdschriit der Mij. worden opgenomen. Den heeren Directeuren Prins en Plate wordt intnsschen den harteiijken dank gebracht voor hun betoonde welwillendheid en de leer rijke uren, geschonken aan de leden van het Depart. Schiedam. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebrachteen stalen rozekrans, een zwart en een wit kinderkousje, en een bont schort.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2