1 lig,ezori ieu. femtgdc Jterwfóen. Koloniën. passeerd was. Toen hij evenwel met zijn wagen op de rails was, raaide deze onder een der afslnitboomen vast. Met alle inspanning kon het hem, met behnlp van den baanwachter, niet gelukken den wagen los te krijgen. De spanning was groot, want de sneltrein uit Deventer van 7.19 kon elk oogenblik ko men. De baanwachter, ten einde raad, loopt met zijn lantaren met rood licht den trein tegemoet, hopende door den machinist opgemerkt te wordea en zoodoende een ongeluk te voor komen. In dienzelfden tijd spande de voerman zijn beide paarden af. Ongelukkig genoeg, Werd het sein van onveilig niet opgemerkt, en na naderde de trein met alle kracht het gevaarlijke punt. De wagen werd middendoor gereden, het voorgedeelte ligt onder aan den Weg aan stukken, terwijl het achtergedeelte nog ongeveer 50 meter werd raedegeslenrd en aan den anderen kant van den weg is neer geworpen. De rails waren als bezaaid met gedoode varkens, sommige zóó vernield, dat er geen dier meer uit te herkennen valt. De rails zaten vol met reuze1, terwijl de weg binnen de rails geel is van honderden gebroken eieren. Vaten hoter, tonuen, ledige kisten, flesschen, laarzen, zakken, kazen, speken der raderen, klompen, alles ligt er alsof er een ontploffing heeft plaats g6h*d. De trein zelf stopte, toen de schok ge voeld werd, doch reed ook na verloop van «en kwartier weder door. Gelukkig, beeft het materia *1 geen schade geleden, en ook de weg is hoegenaamd niet beschadigd, zoodat er geen enkele trein oponthoud door heeft gehad. Van wege de Maatschappij ia reeds een onderzoek ingesteld, en ook de justitie is met de zaak in tennis gesteld. De heer H. W. J. B,, kassier te 's-Herto- genboscb, wonende te Berlikum, is 11. Zater dagavond omtrent 6Vj ure, kort nadat hij met zijn rijtuig te Berlikum was aangekomen, nabij den vijver in zijn tnin zieltogende ge vonden, met eene gapende wond in de borst, Veroorzaakt door een geweerschot. Men zegt te vermoeden, dat hij, op eenden willende jagen, gestruikeld is, en dat onder zijn val het geweer, door een of ander toeval afge gaan, hem noodlottig getroffen heeft. De ongelukkige laat eene vronw en zeven jonge kinderen na. "*0000000011 DEN HAAG. De leden van het Departe ment 'sGravenhage der Ned.-Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, maakten gis teren een uitstapje naar Voorschoten, ter be zichtiging van de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken der heeren Van Kempen en Zonen. Op de meest bensche Wijze door de hoofden der firma, de beide heeren Van Kempen ontvangen, werd hunne belangrijke industriëele instelling in alle lij. zonderheden bezichtigd. Het bezoek, dat een hoogst aangenamen indrnk achterliet, werd te Hage besloten met een diner in 't HStel des Indes, dat, naar aanleiding ook van de onlangs aan de firma te benrt gevallen onder scheiding, aan de heet en Van Kempen door het bestnor van Nijverheid werd aangeboden. Mijnheer de Redacteur! Verneemt U nog iets over eene waterlei ding te Schiedam Ik geloof toch wel, dat indertijd bij het Gemeentebestuur her, plan ceft bestaan, Schiedam met eene waterleiding o verrijken ten minste indien mijn geheugen niet bedriegt, is er jaren geleden een Uizennet in den grond gelegd, dat, naar toen algemeen geloofd werd, voor eene waterleiding 'lestemd war. UW GETROUWE LEZER X. BATAVIA, 3—8 Dec. Geheel rustig is het in Atjeh nog niet, maar men schijnt er aan den toestand te ge wennen en dien niet onhoudbaar noch voor verbetering onvatbaar te rekenen. Op de Noord-Oostknst, waar de gouverneur een be- zotk heeft gebracht, bewegen de Europeanen zich vrijalleen om onze vestiging aan de Noordpunt zwermen nog altijd de benden. Op Djambi doet het vunr dër Djambinee- zen, die nauwelijks noodig hebben hnn buizen te verlaten, als zij de beuling of de sociëteit willen beschieten, ons weinig kwaad en het laat zioh telkens gemakkeljjk tot zwij gen brengen. Wij lazen iets van een voorne men om de benting te verplaatsen. De troe pen die naar Palembang gaan, zijn bestemd tot beveiliging der bewoners in het Noorden van die residentie. Een bewijs, dat de zaken slecht gaan op Java, is de achteruitgang in de opbrengst van de steeds zoo goed gerendeerd htbbende Ooster-Staatsspoorlijnec. Van f22,06 is de dagkilometer in de eerste tieu maanden v n 1884 afgekomen op f 19.55 in dezelfde maan den van dit jaar, en het rtnigersver <etr is 21 cent per dagkilometer lager geweest in October dan in September. (A. Dbl.) In een hoofdartikel van het Soer. Hati- delsblad zegt de heer U. o. a. Indien de assistent-resident van Bangil een onderzoek wil doen in verschillende berg- dessa's zjjner aldeeling, zal hij daar vinden, dat de rijst er ten eenemale ontbreekt en de bevolking met moeite door boschprodneten baar honger stilt. Van een behooHijfee voe ding is daar op het oogenblik goeu sprake. De offioieele koffie wierp haar zoo goed als niets af, werk of voorschot op werk is op geen der peroeelen voor hen te vinden. Onder dien toestand, hoe lang of kort hij moge duren, wordt de bevolking nekatt onverschil- üg, en zg redeneert aldusBeter goed gevoed in de gevangenis, dan honger lijden in de kampong. Wjj noemden een voorbeeld man en paard, en het kan navraag lijden. Zoo is het niet overal, het lijkt er niet naar, maar toch honden wij het er voor, dat in een gedeelte van Rembang, van de Vor stenlanden, van de Preanger, van Bantam wel streken zullen wezen, waar het op het oogenblik niet beter gesteld is en die toestand tot aan den nieuwen rijstoogst zal voort duren. Door den R. v. J. te Batavia is rechts- ingang met bevel van dagvaarding verleend tegen den heer dr. J. L'Ange Hnet, redac teur van bet Algemeen Dagblad van N.-J., tevens cbef van de firma Ernst Co. alhier. Aau genoemden heer wordt ten laste ge- legd, dat bij als chef van bovengenoemde fiimn en zoodoende als verantwoordelijke druk ker, uitgever, verkooper en verspreider van het Algemeen Dagblad van N.I., in gemeld blad van 27 Nov. onder den titel »Europee- sche Brieven," gedagteekend Brussel, 23 Oct. 1885 en geteekecd »Pantasio" heett doen op nemen een artikel, waarvan als schrijver is aangegeven do heer C. Busken Hnet wonende te Parijs, welk artikel de strekking heett met boos opzet te zjjn geschreven, om de waar digheid en het gezag van den Koning aan te randen en den persoon des Konings benovens eon lid van het Koninklijk Huis te smaden. Dit artikel bevat de volgend geincrimineerde zinsneden Volgen de geincriminerrde zinsneder. Aangezien de eigenlijke schrijver van gemeld stuk zich thans te Parijs bevindt en dus niet aan de rechtsmacht van de rechterlijke cclle- j giën in Ned.-Indië ig onderworpen, zoo wordt de tegenwoordige redacteur van het Alg. Dbl die het stnk geplaatst en die conrant op da gewone wijze verkocht en verspreid heeft, daarvoor verantwoordelijk gesteld. Men weet, dat de Vrije Congo-Staat aan Frankrjjk zija bezittingen in Niadi-Q ïillon heeft afgestaan. Kapitein Grant Elliot, van daar thans in Belgis teruggekeerd, iaat zich daarover als volgt nit De landstreek is onbetwistbaar de rijkste en de gemakkelijkste te exploiteeren van al de bezittingen van den Vrijstaat. Het land is een waar paradijs; men ademt er een zeer zuivere lucht ia; de warmte is er zelden bo venmatig prachtige bergen, uitgestrekte en rijke bosschen, belangrijke stioomen doorsnij den het aau alle kanten; zijn toegangen naar de zee Selte Camrna en Mayamba vooral zijn de beste van do kustmoa vindt er ko- no; mijnen, die eenmaal enorm veel zullen op brengen de caoutchouc groeit er iu zooda nige hoeveelheid, dat hij nooit uitgeput zal tea; de bcsschen bevatteri zooveel schoon timmerhout, dat op elk der 15 stations prach- ti je huizen konden gebouwd worden, waarvoor alleen de spijkers eu schroeven uit Europa kwamen en wat bet klimaat betreft, is in drie jaroa tijds onder 30 blanken en 300 ne« g>-rs niet eeu eukele gestorven door daarmede verband houdende oorzaken. Al betreurde kapitein Elliot dan ook zeer da overdracht van de schoone landstreek, hij v eide zich dat, als Fiaokrijk haar goed weet te exploiteeren zulks aan alle belanghebbende Staten ten goede zal komen." Te Dover woont een koffiehuiihouder, die niet minde dan 505 pond weegt. Zijn naam is Thomas Longley en hij is in 1848 in die stad geboren. Een Amerikaan heeft hem 50000 francs geboden, wanneer hij zich op een reis met hem door Amerika wilde lafen zien, doch Longley heeft hiervoor bedankt en blijft liever bij zijn vrouw en drie kinderen, waarvan de jongste zeven jaar is. De gezondheid van dezen reus is betrekkelijk goed en zijn eetlust niet zoo bijzonder groot als men verwachten zon. Eeu paar dagen geleden drong een tienja rig jongske in een menagerie te Rome naar voren tot aan de kooi van eeu panter, en stak argeloos een arm door de traliën. Het dier beet den arm onmiddellijk af, en het knaapje viel in onmacht. Men vreest voor zijn behoud. In spijt van alle pogingen om het belache lijk te maken, gaat het volapük zijn weg. De commissie van het Fransch Genootsc p vaor de verspreiding dier wereldtaal heeft besloten, dat in verschillende arrondissementen van Parijs een cursus van volapük zal worden gebonden, te beginnen met Febrnaii e. s., en dat een speciaal bulletin zal worden uitge geven, wanneer een gedeelte volapük zal zijn geredigeerd. In de barman's der Wiener Illustrtrte Zeitung waren toevallig eenige bloemen van sneeuwklokjes in eetie fiesch gezet, waarin aniline-inkt was, en reeds een half uur later zag wen, dat de bloemblaadjes door roode strepen geteekend werden. Dit werd nog eens herhaald, met denzelfden uitslag. Later nam men soortgelijke proeven met, bloemen van Le lietjes der dalen, van Allium neapolitauum, witte Lelies, enz. De bloenen werden afge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3