9e Jaarg. Donderdag 14 Januari 1886. No. 2376. VERSCHIJNT DAGELIJKS. SJpnwn (Bwpcht Stattlantfacty Bureau: Markt, E, 3 57. SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: voor Schiedam per 3 maanden J 1.50 ■Fr mcop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën j Van 16 regelsy0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ZUID-AMEEIKA. Peru. N aar men weet, is Peru sedert het den bekenden oorlog met Chili veerde, voortdu- rend aan burgeroorlog ten prooi geweest, Veroorzaakt doordat generaal Caceres trachtte fglesias, die door de Chileenen tot president Was aangesteld, te verdrijven. Die oorlog is nu geëindigd met de overwinning van Caceres, die er in slaagde Iglesias te verdrijven en de hoofdstad Lima binnen te lukken. Maar daarom is Caceres nu nog geen president Neen, het corps diplomatique heeft bewerkt, dat de kiezers nu uitspraak zullen doen, wie de man zal zijn Misschien geen van beide. zijn reeds algemeene verkiezingen uitge schreven. BELGIE. Men weet dat de steden Antwerpen en russel besloten hebben niet te voldoen aan e gedane aanvraag tot toelating van het godsdienst-onderricht op de openbare school, Jtuten de gewone schooluren te geven. De van 1884 heeft daarin echter voorzien, °or in art. 4 te bepalen, dat de Eegeering dergelijke gevallen bevoegd is om van taatswege een of meer bijzondere scholen 0yer te nemen. Op voordracht van het mi- Blsterie heeft de koning nu een besluit ge rekend, waarbij aan de regeering bevoegd heid wordt gegeven om dit artikel volledig ^'t te voeren. De maatregel zal nu het eerst 6 Antwerpen en daarna ook te Brussel wor- toegepast. DÜ1TSCHLAND. Naar de Germania meldt, zal eindelijk ook tte?en Posen weder een aartsbisschop krij Sen, die door de pruisische Eegeering erkend 18 en dus openlijk zijn function zal kunnen r'toefenen, al is dat dan ook met gebonden randenBe Germania verneemt althans uit 0nie, dat de Posener bisschopsqucestie is op- Selost. Er wordt niet gezegd op welke wijze, etl het blad deelt het telegram daarom slechts 0tïi er reserve mede. ENGELAND. Engeland heeft nog niet veel geluk met j^lle annexatie van Birma. Het schijnt dat 0 'olken, hoe onbeschaafd en afgelegen zij mogen zijn, meer en meer op de hoogte en gebracht van de nieuwere wapenkunst Grijdmethode. Geheel Birma is in opstand, j J wordt thans gemeld, en in het Zuid Ooste- f gedeelte van het land werd een der Alom- Prinsen tot koning uitgeroepen. Deze, na legeering geregeld, ministers benoemd en wetten uitgevaardigd te hebben, rukte met een leger van omtrent 4 000 man op Mandalay aan. Eondom deze stad, in een omtrek van circa 20 mijlen, moeten zich thans 16 tot 20,000 opstandelingen bevinden. Men vreest dus, elk oogenblik de tijding van een aanval op Mandalay te ontvangen en moest deze met een oproer vanwege de inlandsche be volking der stad zelve gepaard gaan, dan zou zulks ernstige gevolgen na zich kunnen slee pen, ja zelfs generaal Prendergast's plannen totaal kunnen verijdelen. Men begint nu de fout in te zien, die de engelsche overheden begingen, door de op roerlingen in massa's gewapend vrij te laten, en door de troepen naar de buitendistricten te zenden, na de inneming van Mandalay. Thans bevindt men zich tegenover welafge- richte benden oproerige Birmanen, en er zal nog een heele tijd moeten verloopen, eer men er ten voldoende legermacht bijeen zal hebben, in staat om met succes den strijd voort te zetten. Als Engeland er in slaagt den vrede in Birma te herstellen, en het land onder zijn bescherming te houden, dan zal de nieuwe koning een thans zesjarige prins zijn. Gene raal Prendergast, die zich nu te Bhamo be vindt, wordt onverwijld te Mandalay terug verwacht, om het opperbevel op zich te nemen tegen de opstandelingen. Het wordt officieel bevestigd, dat de Koningin ditmaal persoonlijk de Troonrede zal komen voorlezen en de gewone zitting der beide Huizen openen. Dit zal echter eerst op 21 dezer geschieden, nadat bet nieuwe Lagerhuis zich vooraf behoorlijk zal geconsti tueerd hebben. Op den 20n zal Victoria de Solent overtrekken en naar Londen reizen, waar zij in het Buckingham Palace zal over nachten. Van daar begeeft zij zich dan den 21n in plechtigen optocht langs St. James- Park, Duke of York's Steps, Whitehall en Parliamentstreet naar Westminster Palace, waar Hare Majesteit zal binnenkomen door den hoofdingang van het Huis der Lords. Het is zes jaar geleden, sinds de Koningin het laatst persoonlijk het Parlement geopend heeft, nl. op 5 Febr. 1880. In de verschil lende zalen van het Huis der Lords is men reeds druk aan het werk getogen om alles »op te knappen" en voor een waardige ont vangst der Vorstin gereed te maken. Ten Hove heerscht insgeljjks reeds groote bedrij vigheid voor de organisatie van den schitte renden gala-stoet, waarbij de groote statie wagen der Koningin door verschillende andere statiewagens zal worden voorafgegaan en door de geheele lijfwacht omgeven. De koninklijke Prinsen zullen zich in het Huis der Lords naast den troon scharen om, na de plechtig heid der opening, Hare Majesteit in den stoet naar Buckingham-Palace te vergezellen. SPANJE. Wij deelden gisteren mede, dat te Cartha- gena eene poging tot opstand is beproefd. Daaromtrent vinden wij nader gemeld, dat eergisterennacht een troep van 70 soldaten, onder aanvoering van een sergeant, getracht heeft zich meester te maken van het kasteel St. Julien te Carthagena. De aanvallers wer den teruggeslagen door de bezetting van het kasteel en het stedelijk garnizoen, onder be vel van den militairen gouverneur, die zwaar gewond werd. Genoemde gouverneur moet reeds aan zijn wonden zijn overleden. De opstand droeg een republikeinsch karakter, want herhaaldelijk werd de kreet »Leve de Kepubliek'' gehoord. Men meldt evenwel, dat de beweging geheel is onderdrukt. Vol gens de Correspondentia zijn de voornaamste hoofden gearresteerd, terwijl de overigen op een koopvaardijschip de wijk hebben genomen naar Oran. De strijd bij de verkiezingen voor de Spaan- sche Cortes dreigt zeer hevig te zullen worden. De minister van Binnenlandsche zaken heeft een circulaire aan de verschillende magistraten gezonden, waarin hij de grootste vrijheid ge durende de verkiezingen voorschrijft. Men weet evenwel wat dit te beduiden heeft. On der de zestig republikeinsche candidaten be- hooren o. a. de heeren Castelar, Margall, Sal- meron en Zorilla. Het blad El Imparcial deelt een volledige organisatielijst mede van den Carlistischen generalen staf in het midden van Cataloniö en in het Noorden van Spanje. Het zijn ongeveer dezelfde aanvoerders als die van den laatsten oorlog. Schiedam, 12 Januari 1 886. De gemeenteraad alhier zal op Vrijdag 15 dezer, des namiddags ten P/4 uur, eene openbare vergadering houden, ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken, waaronder een ontwerp besluit tot af- en overschrijving op de Ge meente-Begrooting voor 1885, welk stuk is ter visie gelegd, ten einde te worden behan deld. Benoemingen a. Vaste raads-Commissiën, commissie van oontröle en leden stembureau b. Lid commissie van toezicht op het Mid delbaar Onderwijs

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1