c. Lid commissie van toezicht cp bet Lager Onderlijs d. Lid Commissie Burgerlijk Armbesinur e. Onderwiizer le klasse aan de le Open- hare Armenschool; Adres A. Cool Mz., om benoeming tot Ma kelaar in koloniale waren Adres Directie Stearine Kaarsenfabriek »Apol!o," continuatie buur gemeentegrond aan den Buitenbavenweg. En verdere voorstellen en mededeelingen. Aan het commissariaat van politie zijn aan gegeven, als op straat gevondeneen boeze roen, geknoopt in een rooden zakdoek, een zwart wollen doek, een bloedkoralen armband met gouden slot, een zilveren oorknopje, een blauw kinderwantje en een klein zwart hondje met biuine pooten en kop, en, als opgeviseht uit de Maas: een geolied scheepszeil. Do (onde) Rott. Ct. ziet in het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot herziening van bet Xe Hooldstnk (art. 194) der Grond wet een gewichtig parlementair schriftuur, omdat daarin als „het gevoelen van verschei den liberale leden der Kamer" wordt gecon stateerd, dat een wet op het lager onderwijs, uitgaande van het beginsel Cgemengde school regel, maar afzonderlijke opfeubare scholen voor kinderen van dezelfde gezinte, waar de plaat selijke omstandigheden het toelaten, alsook het verleenen van Rijks-subsidie of Gemeente- snbsidie aan bijzondere scholen, niet kan geacht worden met de Grondwet in strijd te zijn. Heiben „sommige" loden de indiening van het ontwerp tot herziening van dat Hoofd stuk betreurd, dan meent de Rott. Ct., dat daardoor het liberalisme zeer treffend wordt gekarakteriseerd, hetwelk altijd geweld stelt boven reeht en het partijonrocht boven den nationalen wensch. Het blad verklaart zich vóór het verlangen dat de herziening van dat Hoofdstak het allereerst in behandeling genomen worde. Omtrent het gebruik, dat in het geheele rijk is gemaakt van de gelegenheid tot het verzenden van telegraphische nieuwjaars-kaar ten, deelt het Dagbl. van Z. H. mede, dat in het geheel 11.882 stnks werden overge bracht. Daarvan werden aangeboden te Am sterdam 2537, Rotterdam 949, 's-Gravenhage 813, Utrecht 353, Arnhem 323, Groningen 275, Leeuwarden 239, Leiden 215, Haarlem 194 enz. Menige kleine plaats, waar in dan regel voor de telegraaf weinig omgaat, gaf haar op 1 Januaii heel wat te doen. Dat deden ook onze meer geïsoleerd wonende land- genooten. Te Nes en t9 Hollnm op Ameland b. v. bood men resp. 40 en 29, te Terschel ling 35 stnks aan. Vermelding verdient, dat zeer veel kaarten van onbeschaamd lange adressen waren voor zien. Meerdere dier adressen bestonden uit 20 a 30 wrorden. Het ging toch immers altijd voor den prijs van maar één dubbeltje 1 Hoe vaak is daarentegen een gewoon telegram onbestelbaar of geraakt hst in verkeerde han den, omdat men op 1 of 2 centen ziet, waarvoor het adres dnideljjk en volledig kon worden gemaakt. De menigvaldige gevallen van long- en hersenontsteking, die in den laatsten tijd voorkomen bij het regiment grenadiers en jagers, hebben er toe geleid aan de man schappen den raid te geven, zich op wacht meer in acht te nemen tegen het vatten van koude, door niet onvoldoende gekleed zich bui ten te begeven of, na op post gestaan te hebben, niet dadelijk bij de meesttijds gloeiende kachel te gaan zitteD. Eergisteren avond geraakte een 12 jarige jongen, werkzaam aan de fabriek tot bereiding van paardenhaar en cocns, aan den Binnenweg onder Delfshaven, met de hand tnsschen eeue der machines, met het gevolg dat de hand gedeeltelijk veibiijzeld werd, zoodat er vrees bestaat dat zij zal moeten worden afgezet. Onmiddellijk werd de knaap in bet stedelijk ziekenhuis te Rotterdam opgenomen. Omtrent de misdaad te Heenvliet schrijft men nader, dat de jeugdige vroniv van 8. Kwak, moeder van een kindje, ineen schuitje bij baar woning onder eenig stroo werd go- vonden, met niet minder dan 17 wonden, toe gebracht door middel van een zakmes. Om trent de drijfveer van den dader, den 22 jarigen J. Bevaart, die in een ander gedeelte van hetzelfde hnis woonde, meldt men dat de vrouw zekere aanzoeken van Bev; art had afgewezen, en dat deze daarop bevreesd was geworden, dat zij er haren man mededeeiing van zou doen. Ten kantore van den waarborg van gou den en zilveren werken te Schoonhoven werd over 1885 aan belasting onderworpen 83,319 gram gom) en 1,736,900 gram zilver, te zamen aan belasting f25,524.60, terwijl er f 411.06]/2 essailoon weid geheven. De boekhouder de Gvan de Haagsche tramway-maatschappij, die zich stilletjes „ver wijderd" had, is uit Londen teruggekeerd en heeft zich vrijwillig aangemeld aan het par ket, Uit de kas moet voor ongeveer f2000 door hem ontvreemd zijn. Er wordt over zoo ontzaggelijk veel geklaagd, zegt het Haagsobe Dagbl., en wij moeten over zooveel medeklageu, dat 't ons nu een waar genoegen is, hulde te kannen brengen aan de autoriteiten, voor de krachtige en doel treffende maatregelen tot Eneeuwoprniming. Hadden de ingezetenen algemeener ten be hoeve van de voetgangers hetzelfde gedaan, de stad zou een Dorado zijn geweest. Maar niet alleen in de stad, tot zelfs diep in het Bosch was uitmuntend gezorgdniet uitsluitend in de hoofdlanen, maar op bijna al de gebruikelijke wandelpaden was de sneeuw van wege het Domein ter zijde geschoven, zoodat 't een genot was, op den heerlijken winterdag er te wandelen. De directeur der openbare reiniging had, tot gemiddeld 'a nachts 1 uur, 285 buiten gewone werklieden en 33 dito voerlieden in dienst, die te zamen ruim f500 verdienden. Bovendien hadden 48 arbeiders en 20 voer lieden der reiniging over-werk t« verrichten, zoodat de sneeuwjacht van Vrijdag aan de gemeente f 600 kost. Maar men had dan ook waar voor zijn geld 1 Ware Schiedam ook zoo gelukkig 1 Naar wij vernemen heeft de firma Beijnes verleden week wederom deelgenomen aan een aanbesteding van 17 spoorweg-waggons, en is gebleken, dat zij daar 900 Mark per wag gon lager was dan de naastvolgende Dnitsche fabriek. Het is te wenschen, dat de firma eenigszics schadeloos worde gesteld en hare daartoe onvermoeid in het bnitenland aange wende pogiogen met beter succes bekroond worden, dan de bestelling van ettelijke derde- klasse-waggons tot kostenden prijs, van Dnitschlands zijde slechts een >doekje voor het bloeden," en van den kant der firma B. louter een offer aan het talrijk personeel de zer in ons land en in hare soort eenige in richting. Niet alleen toch dat zij zich een Europee sche vermaardheid heeft weteu te ver werven voor den bouw van hare spoorweg wagens, maar haar uitgebreid magazijn van eigen vervaardigde luxe-rijtnigen verdient niet minder da aandacht: niet minder dan een twintigtal staat ter aflevering gereed, ea nog ejn ander twintigtal voor drie-vierden afge werkt. Wil men een maatstaf voor de ver mindering vaD welvaart, zoo kan men er hier een vinden. In 1885 heeft de firma Beij nes niet één nieaw laxe-i ijtuig, die anders zoo gezocht zijn, kunnen leveren. (Aed. Industry Vanwege het Aederlandsche Brood-, Koek en Banketbakkers-bond, zal dit jaar te Am sterdam eene Internati male Vak-tent oustel- ling en een Congres worden gehonden. Keunissnomen van de laatste nitvindingen van maalderij en bakkerij, de beste grondstof fen, de zuiverste bewerking, de voordeeligsie wijze van werken bij het fabriceeren van brood, gebak, pastijen en andere aanverwante artike len, ziedaar zegt de circulaire het doel der tertooustelling. Aan het publiek zullen aanschouwelijk gemaakt worden de beste prodncten dor bakkerij, en belangstelling zal gewekt worden in da verbitering der eerste levensbehoeften. Het doel van het congres is: door onder ling debat en door stemming vraagpunten tot beslissing te brengen en kennis van het vak te verspreidon. Een dar geschorste leden van den kerke- raad der Herv. Gemeente te Amsterdam i» het te benauwd om het hart gewordenhij heeft aan bet Classikaal bestuur kennis'gege ven, dat hij berouw gevoelde over het uit brengen zijaer stem vóórYe\ bekende besluit. Derhalve is zijn schorsing ingetrokken en mocht hij eergister-avond de vergadering van den kerkeraad bijwonen. Deze vergadering zon gehonden worden in de Koepelkerk, ter verkiezing van ouderlin gen en diakenen. Het Handelsblad geeft hiervan een blijkbaar sterk gekleurd verslag, waaraan het volgende is ontleend De vergadering was in voldoenden getale opgekomen, maar kenmerkte zich als uiterst woelig. Toen do voorzitter, ds. A. J. West- hoff, mededeelde dat de 80 stemmen der ge schorste kerkeraadsleden thans door het clas sicaal bestnur zonden worden nitgebracbt, barstte er een woest getier los. Na eenige oogenblikken gelakte het echter den voorzit ter, de orde te herstellen. In waardige bewoordingen protesteerde toen de heer Wormser tegen deze wetsnitlegging van den voorzitter, en voegde daar nog een paar andere opmerkingen bij. Toen daarop de voorzitter op hoogst beza- digden toon den vorigen spreker zijn ongelijk trachtte aan te toonen, en verklaarde dat hij de wet moest nitvoeren, werd het getier en gefloit zoo ontzettend, dat op het gedrniscb de commissaris van politie der 4de sectie nit het bureau aan de overzijde van het Leidscheplein kwam toesnellen, meenende dat onverwijlde hnlp noodig wes en men van de kerk een slagveld had gemaakt. De meesten der opgekomenen hadden zich verwijderd. De voorzitter, die bij dit ïumoer zijn kalmte geen oogenblik verloor, verdaagde de verga dering tot over acht dagen. Zaterdag avond bevond zich in den trein, die omstreeks te half zeven nar van Zntfett

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2