strumentaal gedeelte betreft, ééne aanmerking mochten maken, zou bet alleen deze zijn, dat de steiumin? der verschillende instrumenten dikwijls wat te wenschen overliet. Maar dit was niet de sehnld van de executanten, die genoeg hun best deden om eene gewenschte stemming te verkrijgen, doch moet meer be paaldelijk geweten worden aan het groote verschil van temperateur tusscben de stem kamer en de zaal. Kon men dit in't vervolg vermijden, men zou daarmede een goed werk verrichten. Eece beoordeeling te geven van elk der voorgedragen nommers ligt niet op onzen weg, maar daarom mogen wij toch wel als zeer goed geslaagd roemen de Sympbonie Concertante van Alard, welke doordeheeren Leijdekker en Berghout, beide violisten, met accompagnement van het orkest zeer goed werd nitgevoerdook zij hadden te kam pen met eeuig verschil in stemming, maar aan het technische van de voordracht deed dit toch geen aforen'r; welverdiende toejui chingen vielen den beiden j mgelieden dan ook ruimschoots ten deel. Verder noemen wij bet Vorspiel tot de 5e acte van de opera König Manfred, van Beinecke, terwijl ook het An dante en het Adagio van Hay dn zeer goed slaagden liefelijk klonk vooral het Adagio, uit het Kaiserquartet, hcewel de cello's zich daarbij wat veel deden gelden. De zang van mej. Bettaqne voldeed, gelijk wij reeds opmerkten, uitnemend goed. De Aria uit da Ereischütz deed haar krachtig en fraai or gaan volkomen goed uitkomen, ende liederen Es bltnkt der 2hau en Erühhngslied, klonken eveneens schoon en liefelijk. Langdurige en geestdriftige toejuichingen werden haar dan ook geschonken, en zij kon blijkbaar niet weerstaan aan den vereerenden aandrang, om ons nog een extra-nommer te schenkeD, waar voor zeker iedereen haar dankbaar was. Die dank strekt zich natuurlijk ockuittot de geheele Vereeniging, welke zoo velerlei schoons te genieten gaf, en zich in zoo korten tijd zulk een eereplaats onder onze kunst- vereenigingen heeft weten te veroveren. Den heer Egener komt daarbij niet het minst lof toe voor zijn bekwaam en onvermoeid stre ven, waarvan wij gisteren zoovele en znlke goede vruchten zagen. Bij de aanbesteding welke gisteren ten raad- fcnize {laats had van de bureau- en school- behoeften, schoolboeken enz. in drieperceelen voor den tjjd van omstreeks drie jaren, of tot 31 Dec. 1888, was ingeschreven door de heo- ren J. M. Slolk voor perceel If 102.03; per- oeel II f 214.361/3 voor perceel III met 23i/g percent; J. B. C. Holsman perceel I f93.13; perceel II f 186 21 en perceel III met 23%, en G. Odé pereeel I f 74 07y3perceel II f 195.28 en perceel III met 23%. De leveling is aan den beer G. Odé toe gewezen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft goedgevonden te besluiten, dat met ingang van 16 dezer de zg. afgesloten kring, waar binnen viel een gedeelte van de gemeente Kethol, de gemeente Schiedam, de gemeente Delfebaven, een gedeelte van Rotterdam en van Overschie, opgeheven wordt. Men meldt ons uit Den Haag Onder groote deelneming, men kan wel zeggen van de geheele katholieke bevolking, bad hier heden do plechtige uitvaart plants van wijlen den eerw. broeder Hieronymus, in leven Broe der-overste der Viucentius-scholen alhier. De pleohtige uitvaartdienst werd in de kapel der Tic crntius-etich ting in 't Westeindo gecele breerd door Mgr Baroncini, secretaris van den Internuntius van Z. H. den Paus bij fcec Nederlandsche hof. De zeer eerwaarde beeren van Mierlo en van der Haagen assisteerdeu bij dezen dierst, die door vele geestelijkeuen l eken werd bijgewoond. Indrukwekkend was de begrafenisstoet. Aau da lijkkoets gingen vooraf 28 leerbugeu der aimenschool; dan vo'gde een gelijk aantal leerlingen der burgerschoolvervolgens een lange rij vau volgkoetsen, 18 in getal, voor de plechtigheid aangeboden door aanzienlijke familiën, v.in de residentie, en waai in giz ten waren de leden der familie, de gezimanlgke geestelijken van de verschillende parochiën met den deken vcorts de algemeeDe overste de. vergadering ran de St. Viuccntius-go- stichten, broeder Bernardinns al de Broeders dor Vincentinsvereeniging alhier, en deputatiön uit de verschillende liefiadige gestichten; eindelijk de leden van den hoefdraad en van den bijzonderen raad van het Liefdewerk der scholen. Cp den doodenakker droegen de Vinoontius- broeders de lijkbaar, met tal van kransen be dekt, en gevolgd door de R. K. geestelijkheid der residentie naar de kapel, waar do deken, de Hoogeerw. beer Drabbe, de beaarding verrichtte en daarna een schoone rede hield, waarin hij den ontslapene schetste als geloovig en oot moedig christen, wiens hoogste geluk bestond in het dienen van zjjn God en in het aan- kweeken van godsdienstige en edele christen deugden onder de kinderen, die onder zijn leiding hunne opleiding genoten. Uit de kapel begaf zich de stoet, met de lijkbaar in zjjn midden, naar de nieuwe ar cade, waar de bijzetting zon plaats hebben in een der nieuwe kelders. Daar voerde het woord de beer Borret, voorzitter der Vincen- tiusvereeniging, die op de groote bekwaam heden, het zacht en nederig karakter van broeder Hieronymus wees, wiens aandenken bij de Vereeniging in heilige eere zou gehou den worden. Met aandoening legde daarop een der oud leerlingen een krans op het graf, en dankte een zwager van den overledene voor de eer, den geliefden afgestorvene bewezen. De verschillende Nederlandscbe spoorweg maatschappijen zijn door den Minister van waterstaat nitgenoodigd, met elkander in over leg te treden omtrent de verwarming der 3e kl. rijtuigen en ter bespreking van de wijze, die de voorkeur zal verdienen. De opbrengst vim 's Rijks middelen over 1885 is zeer onbevredigend. Voor heden een paar opmerkingen, in afwachting eener uit voerige beschouwing, ons van hoogst bevoegde zijde toegezegd. De raming was f107,290,000, de opbrengst f106,680,000. Het tekort is dus f630,000. Neemt men echter in aanmerking, dat bij de raming niet is gerekend op de 10 buitenge wone opcenten, die voor de 8 maanden van het dienstjaar 1885/86 naar de raming zou den moeten opbrengen f 591,000, dan loopt het tekort op tot f1,220,000. Neemt men verder in aanmerking, dat het successierecht f 1,440,000 boven de raming kwam, dan volgt hieruit dat de belastingen, die als maat staf kunnen gelden voor de volkswelvaart, f 2,160,000 minder gaven dan de raming. De opbrengst was f2,920,000 booger dan in 1884. Dit verschijnsel scbjjnt bevredigend. Toch i9 ook hierop veel af te dingen, als men bedenkt dat de ïuim 2 millioen, die de sui ker meer gaf, een gevolg zijn van verbeterde heffing, en als men ziet dat het successierecht bjjna D/j millioen meer opbracht. Op de andere belastingen is dns achteruitgang. Het volgende staatje toont dit van enkele midde len aan 1885. 1884. Patentrecht f 4,329,000 f 4,470,000 Wijnaccijns 1,881,000 1,957,000 Zoutarcijns 3,695,000 8,791,000 Bieraccijns 975,0( 0 1 008.000 Waarborg 249,000 294,000 Registratie 7,243,000 8,216 000 Wat het personeel betreft, behoort f 7,471,000 van de opbrengst tot het jaar 1885/1886. Die som over 8 maanden maakt f 11,207,000 per jaar, of zonder de 10 buitengewone op centen la/j3 van dst cijfer, d. i. f 10,345,000. De opbr. in 1884 was f10,490,000, in 1883 f 10,335,000. (hd.) Volgens telegram uit New-York kan tus- scben 15 en 17 Januari stormweder verwacht worden op de Britsche, Pransche en Noordsche kusten. Volgens een gisteren ontvangen telegram uit Hamburg, heelt, het daar de geheele week nog niet gedooid, integendeel, het vriest hard eu de baan voor de hardrijderijen bevindt zich in uitstekende staat. Axel Paulsen vertrok heden uit Christiania, terwijl de Friesche hardrijders en de heeren liefhebbers van hier Zaterdag de reis aan vaarden. Maandag heeft de groote hardrijderij plaats. Met instemming nemen wij uit een artikel van de Zoom over het tooneel het volgende over Pannem et circenses f Brood en spelen 1 riep het Romeinsche volk, en het neigde ten onder gang. Zon de groote beteekenis, welke het tooneel in onze dagen wederom verkrijgt, niet op een dergelijkan afloop duiden Zeer zeker, niemand zal, ook in treurige tijden, aan het volk eene gepaste uitspanning willen ontzeggen. De boog kan niet altijd ge spannen zijn hoe treuriger de omstandigheden, des te grooter is de behoefte aan afwisseling en afleiding. Maar ook aan u'tspanning en genot mag en moet men den eisch stellen, dat zij medewerken tot veredeling, althans niet bijdragen tot het opwekken van kwade hartstochten. Ea wanneer wij het hedendaagsch tooneel beschouwen, dan is bijna altijd het eerste twijfelachtig en ver te zoeken en het tweede, helaas, verre van zeldzaam. Echtbreuk en de daarmede samenhangende rampzalige verschijnselen in de maatschappij vormen niet zelden bet thema, waarop het bedendaagsohe drama is gebouwd, terwijl het zeer vaak eene eerste plaats geeft en vaak zelfs „de mooie rol" 1 aan eene klasse van vrouwen nit de bedorven centra der bevolking, wier aanraking men in do werkelijkheid ont wijkt en schuwt, doch waar men op het tooneel zelfs eerbare vrouwen en onbedorven jeugd onbekommerd mede verkeeren laaf. En in de zg. vermakelijke tooneelprodncten, vooral d® „opérette", is 't nog ergerdaar is bet ver toon en van de lage hartstochten ti teen vaak onbeschaamde hoogte opgedreven, en berust het gansche „amusement" op het kittelen eO prikkelen van oneerbare opwellingen, en lacht een „beschaafd" publiek in den schouwburg om „aardigheden", die men in zijn huis en terecht met diepe verontwaardiging zoö terugwijzen. Is het dan niet tijd, dat er paal en perk worden gesteld aan de heerschappij van zalk een tooneel in onze maatschappij Mag b®' voortduren, dat mannen van talent en karakt®' zulke verschjjnselen aanzien en even wel bljjvalk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2