stig oproer is uitgebroken aan de Boner grens. Een detachement, dat afgezonden was om de grensdorpen te beschermen, is gedurende den nacht aangevallen, waarbij de kolonel Hutchin- son zoo zwaar gewond werd, dat bij spoedig overleed. FRANKRIJK. President Grévy heeft ter gelegenheid van de opening van het Parlement aan de Kamers een boodschap gezonden, waarin hij begint met dank te zeggen voor zijn herkiezing, waardoor het land het verlangen schijnt te hebben geopenbaard, om de stabiliteit van de regeering der republiek te verzekeren De republiek, zoo beweert Grévy, is de nood zakelijke regeeringsvorm, wijl haar tegenstan ders machteloos en onderling verdeeld zijn. De man schijnt hier dus geheel te vergeten, hoe ernstig de veideeldheid is, die bij de republikeinen heerschtHet is echter noodig, voegt hij er laconisch bij, dat de verschillende groepen der linkerzijde zich vereenigen om ernstige hervormingen tot stand te brengen 1 „Sedert een halve eeuw", zoo verklaart de heer Grévy verder, »zag Frankrijk een mo narchie en een keizerrijk te gronde gaan men wil het thans tot een nieuwe restauratie overhalen. Doch Frankrijk weet, dat men zich daarmede een nieuwe revolutie op den hal-s zou halen, die slechts tot een kortston dige regeering zou kunnen leiden. Het par lement zal zijn wachtwoord ontleenen aan de ministeiieele stabiliteit, die voor een goeden gans van zaken zoozeer noodig is. Een meer derheid zal aan de regeering verzekerd zijn, indien de vrienden der republiek dit werkelijk willen. Frankrijk leeft in vrede met alle natiën, en heeft in het Europeesch concert weder de plaats ingenomen, waarop het aan spraak heeftde regeering der Republiek ver heugt zich in de hooge waardeering van ge heel Europa." Ten slotte bracht de presidentieele bood schap ook hulde aan het leger en de vloot. Men moet maar durven 1 Ministerieels stabiliteit, en dat onder de Republiek in Frank rijk. Wederinneming door Frankrijk van zijn rechtmatige plaats onder de Europeesche mo gendheden, en waardeering door Europa van de Fransche Republiek! De herkiezing van Jules Grévy tot Presi dent is intusschen toch voor eenige menschen goed geweest. Hij heeft nl., zeker uit dank baarheid voor zijne wederverkiezing door de republikeinen en radicalen, aan eenige geest verwanten van deze laatsten, zooals Louise Michel en Krapotkine gratie verleend. Onder de verdere begenadigden zijn alle sedeit 1870 wegens politieke misdrijven veroordeelde per sonen begrepen, o. a. ook eenige van hen, die betrokken waren bij den dynamiet-aanslag te Mont-ceau les-Mines. De Senaat heeft Leroyer tot president her kozen. Naar gemeld wordt, heeft men te Rimo- gues, in het dep artement der Pyreneën, een bezending wapenen gevonden en in beslag ge nomen, welkevoor de Carlisten waren bestemd. De begeleider van het transport vond men in de sneeuw dood. Men wil ook, dat vele personen uit de Bask sche en Cata- Ionische provinciën oorlogsgerief binnensmok kelen. Het is waar, dat in genoemde pro vinciën de meeste Carlisten wonen. Schiedam, 16 Januari 1886. Naar men zegt, bestaat bij de directie der R. T. M. het voornemen, cm bij bet gemeen tebestuur pogingen aan te weuden om bet gedeelte der lijn Rotterdam Delfshaveü, van den afrei te Delfshaven tot het einde der lijn, op te heffen en in plaats daarvan iedere 15 (of 20 minuten een tram naar Schiedam te d'en doorloopen. (Msb.) Men verzoekt ens het volgende te plaatsen Nederlandsclie Pensioenvereeni- ging voor Werklieden. 14 December 11. heeft de heer Schnilenburg te 's Bags, daartoe uiteenoodigd door het Departement Schiedam der Ned. Mij. ter be vordering van nijverheid, aan de talrijk op gekomen belangstellenden een overzicht gege ven van de strekking en de werkkring van deze pensioenvereenigiDg. Hij heeft trachten duidelijk te maken hce een werkmaD, door een kleine wekelijksche bijdrage, zich op lateren leeftijd een goed ondeikomtn kan veizekeren, of hoe hjj, bij overlijden, aan zijn betrekkiugen een zekeie som kan nalaten, of hoe hij voor beide zaken tegelijk kan zorg dragen. Treedt iemand op 15 jaar toe en betaalt hij per week 34 cent, dan heeft hij op 60ja- rigeu leeftijd een pensioen van f 4 per week en, zoo hij komt te overlijden, al aterft hij direct na zijn toetreden, dan ontvangen zijn erven een som van f 400. Deze persoon, toegetreden op 20jarigen leeftijd, ontyangt op denzelfden leeftijd het zelfde pensioen, en de erven, bjj overlijden, dezelfde uitkeering, wanneer hij 44 cent per week betaalt. Blijft men niet de wekeljjksohe inlagen bij dragen, dan ontvangt men toch pi nsioeu en nitkteriug, doch minder. Deze vereeniging werkt zoo goedkoop mo gelijk, veel goedkooper dan eenige begrafe- nisvereeuigiog, aangezien alle administratie gratis geschiedt, geen agenten of boden er bij werkzaam zjjuen alleen de algemeene Di recteur eenige vergoeding ontvangt voor ad ministratie en drukwerk, enz. De Minister van Marine heeft de werklieden van de rijkswerven in de gelegenheid gesteld toe te treden. Z. M. ouze geëerbiedigde Koning heeft het beschermheerschap aanvaard. De zaak verdient dus volkomen vertrouwen. Te Schiedam heeft een commissie nit het Dept. van Nijverheid de bemiddeling en werk zaamheden op zich willen nemen. De firma Visser Co., Lange Havert, heeft wel een lokaal willen besohikbaar stellen. Aldaar zal voorloopig eiken Woensdag n. m. van een tot twee uur gelegenheid ziju om inlichtingen te ontvangen en zich aan te melden tot toetreden, te beginnen Woensdag 20 Januari e. k. Alle jongens, werklieden, vrouwen enz. die zieh op lateren leeftijd een wekelijksohe ont vangst willen verzekeren, of aan hun erven bij overlijden een som willen waarborgen, mogen niet verzuimen om te komen en inlichtingen, boekjes enz. te ontvangen, die gratis verstrekt worden. De toestand van het oud-Kamerlid, den heer E. J. Attema, te Drachten, tot vóór eenigen tijd afgevaardigde voor het kiesdistrict Dok- kum, is zeer zorgwekkend. v. Aed.) De heerDe Lesseps, die den 28n dezer maand van Southampton naar Panama zal vertrek ken, heeft de Kamers van Koophandil te Pa rijs, Marseille, Havre, Rouaan, Bordeaux en Ly >n uitgenoodigd, elk een gedelegeerde te willen aanwi|zen, om hem op zijn reis te vergezellen. Ook Engeland,Nederland, Duitsch- land en de Veretnigde Staten zullen afgevaar digden zenden. Alles geschiedt op kosten der Panama Maatschappij het doel toch is, om op deze wijze eiken twijfel aangaande de vol tooiing van het kanaal weg te nemen. De uitvoering is opgedragen aan 27 aannemers, die allen aan bepaalde termijnen van opleve ring zijn gebonden. Volgens het Dagbl. van Zuid-Holland is door het Hoofdbestuur der Posterijen bepaald, dat voortaan alle drukwerken, waaronder ook bestelkaarten van den boekhandel, die onge- ooiloofde schriftelijke bijvoegingen bevatten of niet aan de gestelde eisehen beantwoorden, zooviel mogelijk vóór de verzending met de noodigo inlicötingen aan de afzenders ter ver betering teruggegeven moeten worden Inge val de onregelmatigheid aan de aandacht van het kantoor van afzending ontgaat en de ver zending das beeft plaats gehad, wordt het port, hetwelk voor Oagefrankeerde brieven van hetzelfde gewicht zou verschuldigd zijn, toegepast. Uit Hamborg wordt aan het Hand. i, d. 12 Jau. geschreven Umtrent den aanstaanden wedstrijd kan ik u het volgende mededeelen HetHeiligen- geistfeld, waarop de strijd zal gestredin wor den, is een groot, niet bestraat plein tussohen Hambuig en Altona. Het ligt op het grond gebied der voorstad St. Pauli en is ongeveer vier maal zoo groot als het Malieveld ta 's-Gravenhage. Een gedeelte van dit plein werd bij den aanvang van den winter ten behoeve der Hamburgsche IJsclub omheind en iederen nacht met water begoten, zoodat zich een spiegelgladde ijsvlakte gevormd heeft. Het vriest hier nog flink, en het ijs is wer kelijk zeer mcoi. Den 16n Januari zal da nationale wedstrijd plaats hebben en den 18n daaropvolgende de internationale, waaraan ook zal deelnomen Axel Paulsen, die hier Vrijdag a. s. varwacht wordt. Zijn broeder Edwin zal wellicht niet komeD. Volgens heden-middag bij het bestuur ontvangen telegram zal Curtis, uit Budapesth, die zich eveneens Ihe cham pion of the world noemt, ook ann den wedstrijd deelnemen. Omtrent de lijders uit Weenen is nog geen tijding ontvangen. De Engelschen komen niet. Het bestuur d Hamburger IJsclub bestaat uit de heeren F. Wolff, H. Schultz, E. Riedel, A. Jurss, W. Gronemaun, H. Harm- sen en J. KtUeluu. Intusschen is sedert de dooi ingevallen, zoodat er van de rijderjj nog niets komt. Debeteekenis van het woord »Kopper-Maan- dag" is ongetwijfeld aan zeer velen onbekend. Vroeger zeide men Copper-of Copperckers- Maanüag, welke benaming kwam van Coppe (kop of drinknap), die op vroolijke feesten ge bruikt werd. Daar het nu bij sommige gilden ge woonte was, van den tweeden Maandag in Januari een vroolijken dag te maken, werd deze de Copper-Maandag, die echter van lieverlede privaat eigendom der typografen werd, toen de anderen gildebroeders lang zamerhand op hieldeD, elkander den cop toe te brengen. (D. v. Z.-H.) Naar gemeld wordt, zal ophet Seinpostduin te Scheveningen, bekend door het Panorama van Mesdag, een groot concertgebouw worden ge- stioht met nevenjalen, teraesen enz. Het ge bouw zal tevens ingericht zjjn voor café-re staurant, terwijl er een volksbierhalle aan verbonden zal wezen. De concertzaal zal 1500 menschen kunnen bevatten, en op het open terras zal ruimte voor meer dan 3000 per sonen zijn. Eeu Neptunna-beeld, op een hoogte van 25 meter boven de grondvlakte, zal den koepel van het gebouw bekronen, tarwpl twee pavil*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2