Ingezonden. Doctor Schaepman als Dichter. F t I LL F 1 ON. V issclierij-Dericüten. Laad- en Tuinbouw. waren en groen inmaten van gras in een gemetselden en waterdiohten kelder op hun boerderijen znlke uitstebeude uitkomsten heeft opgeleverd, dat zij van het inkuilen van groen- voeder, om dit op afdoende wijze tegen be derf en verlies te vrijwaren, groots voorstan ders zijn geworden. Bier is bet dus weer de praktijk, die prcef- ondervicdely'c bewezen heeft, dat de voedende, d. w. z. de vleeschvormende en melkgevende bestan ddeelen van goed ingemaakt groen voe der oneindig veel meer bedragen dan van goed gewonnen hooi, welk laatste, tengevolge van de invloeden van het weder, b. v. wind en zonnehitte, veel verliest, wat in groen- voedur opgesloten en bewaard blijft. Eergi teren stond voor de rechtbank te Ostende terecht Fran9 ois Asperslagb, schipper van de sloep O 163, beschuldigd van vernie ling van haringnetten van den Viaardiogscben lvgger Koolemans Beifnen, schipper De Graat. Daar een der Nederlandschegetuigen ontbrak hij wa3 ter zee is de behandeling der zaak verdaagd tot den 29n dezer. (Vad.) De Gemeenteraad van Ylaardingen beeft besloten, bij den Koning in beroep te komen Van een besluit van Geiep. Staten, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting voor 1886, omdat daarop is uitgetrokken f5400 subsidie aan het burg. armbestuur, ter wijl dit naar de meening van Gedep. Staten niet meer dan f5200 mag beloopen. Men verneemt dat door de rechtbank te Botterdam tegen J. Bevaart, die zich, naar men weet, in hechtenis bevindt wegens den door hem op vrouw Kwak te Heen vliet ge- pleegden moord, rechtsingang met bevel tot gevangenhouding is verleend. Naar het Dagblad verneemt, bestaat bij Z. M. den Koning het plan, in een gedeelte van de Scheveningsche boschjes, tot dat einde aan te koopen, eene villa te deen bouwen. Te Leiden heeft het heel wat moeite ge kost, een 20tal der zonder werk rondloo- peude arbeiders te bewegen, tegen 12 ets. in het uur aan de sneeuwopruiming mede te helpen. Zekere C., een jager te Breukelerveen (bij Breukelen), was dezer dagen met eene boot uitgevaren, om zoo mogelijk uit eene hut in <len polder, waterwild te schieten. Door de jongste strenge vorst overvallen, vroor zijne boot vast. Er was te weinig ijs om daarover te durven loopen, en toch te veel om met de boot er door te kunnen gaan, zoodat de man genoodzaakt was twee dagen en twee nachten te blijven waar bij was, midden ïn den polder. Eindelijk werd hij, door middel van eene op sohenkels geplaatste boot, uit ziju neteligen toestand verlost. Toen hij eindelijk nabij zijn buis gekomen was, viel hij bij ongeluk in het water, en zijne vrouw, die hem trachtte te helpen, eveneens. Gelukkig werden beiden spoedig gered. Op de hofstede de Bieshaar, onder de ge meente Hoogland, bij Amersfoort, heeft men onverwachts op den deel bet lijk gevonden van de dienstbode, die kort te voren was uit gegaan om koffie te zetten voor tie knechts. Dicht bij haar lag een scheermes, waarmede haar waarschijnlijk de diepe wonde a,.n den hals is toegebracht. Of hier aan misdaad of aan zelfmoord moat worden gedacht, is nog twijfelachtig. De provincie Friesland beft thans aan de Scharsterbrug een tol voor het gebruik van het kanaal Oadhof-Lemmer en een opslaggeld. Na de verbetering van dat kanaal ten behoeve van de scheepvaart, wenschen de Staten der provincie aan de bestaande regeling der rech ten op en aan het hoofdvaarwater van Stroo- bos naar Stavoren en Lemmer, waarvan dat kanaal een gedeelte uitmaakt, eenige verdere uitbreiding te geven, door aan de brug een kanaal- eu een bruggeld te heffen, gelijk aan dergelijke rechten bij Schuilenbarg en Bergu- merdam gevorderd. De opbrengst der rechten op genoemd hoofovaat water zal, bij heffing van het ka naal-, brng- en op3laggeld, tot bekrachtiging waarvan een door de Regeering ingedit ni wetsontwerp strekt, slechts een kleine tege moetkoming bLjven in de aanzienlijke uitga ven, die in het belant? dtr scheepvaart vau de provincie Friesland worden gevorderd. Aan de gemeente Ooststellir gwerf is door de regeering eene buitengewone subsidie van f 17,500 (1toegezegd in de kosten van het lager onderwijs. Op de Swijnsweide, bij Sittard, is Vrijdag een buitengewoon groot wild varken gezien. Men heefter eergisteren jacht op gemaakt, docb moebt er riot in slagen hot dier onder schot te krijgen. Eergisteren kwam te Bozendaal een man, onlangs weduwnaar geworden, aan den amb tenaar van den burgerlijken stand verzoeken, zijne „trouwpapieren" in orde te maken. Op de vraag, met wie hij voornemens was te trouwen, antwoordde de man leukweg »dat weet ik nog niet, 't is er eene uit deze of uit eene andere gemeente J" KRALINGSCHE VEER. Zaterdagochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 52 winterzalmen, die voor i 1.90 per Va kilo werden verkocht. In de vorige week zijn aan de markt alhier aangevoerd 213 zalmeD, waar voor de prijs liep van fl.70 tot 12.05 per v» kilo. In Amerika vervoert men thans de beesten in eene nieuwe soort wagen (per spoor.) Hij is ingericht als eene gewone wagon, met dit onderscheid, dat ieder dier een vak voor zich alleen heeft. Er kunnen vier beesten meer ge borgen worden dan in een gewonen beesten wagen, schoon de grootte gelijk is, dus 20 t tuks. Door middel eeuer machine wordt al het vee iegelijk van voeler en water voorzien. In zulk een wagen werd eene ladiug vee van Cincin nati naar New-York gezonden zonder een maal overgeladen te zijn, en had slechts 2% °/o aan gewicht verloren; met de gewone wagens verliest het vee doorgaans 8 a 12% aan gewicht op znlk eene reis, behalve dat betbezeorden beschadigd wordt door het dringen enz. Vee- koopers verzekeren, dat de qualiteit van 'tvleesch verbetert door het gebruik der nieuwe veewagens. Als de gebruikers dat nu nog zeiden 1 Mijnheer de Redacteur Vergun mij een klein plaatsje in uw veel gelezen blad voor de volgende opmerking Het zal uwe aandacht niet ontgaan zijn, welke verontwaardiging (en te: echt) er ten uweut ontstaan is, tengevolge van bet on waardige gesch'ijf der firma S. R. Zu. in de Aid. Bakkers Courant. Nn vraag ik, zoude zoo tets mogelijk geweest zijn, indien eene goed aaneengesloten Vereeniging bestond. Immers neen, dunkt mij, omdat clan wel wat ver. iend ware, eu voor de firma S. R. Zn. riet zulke gereede aanleiding had bestaan, uit de Vennootschap, waarin die firma was, weg te loopen, en te trach' en, (de wijze waarop de heer Maas geneenu beeft, het te moeten aanleggen evenwel streng afkeurende) zelf wat te verdienen. Zal uu uit dit kwaad (ieder kwaad beeft immers nog altijd zijne goede zijde?) niet dit goede geboren worden, dat de goedge- zinden zich spoedig vereenigen en aan dien onhondbaren toestand v. n den Gisthandel een einde maken, door een goed contract, op den voet van het contract van '82, bijv. met de later voorgestel:.e goede wijzigingen betreffende de garantie der duurzaamheid? Men zal zich toch thans wol niet meer laten influecceeren door het geschreeuw van enkelen, bijv. door iemai d, die me nde dat men iu een vrij landwel zelf zijne duiten kan bewaren, en tiet. tiet noodig is, een klein waarborgduitje af te staan voor het welslagen eener zoo be langrijke zaak, als de Gistvereenigiug. dankzeggende voor de toegestane ruimte Uw Dienaar, Dixr. Rotterdam, 16 Januari. 1886. 11. (Slot.) Zoo komen wij tot het middelpunt van de dichterlijke Iragmenten, waarop dr. Schaap man ons vergastte. De Aja-Sophia (Tempel der Wijsheid) werd ons geteekend, doch niet enkel als architec tonisch meesterstuk. Deze tempel had een geschiedenis en die had beteekenis voor alle tijden. Zijn toestand is met de wereld op't nauwst verbonden. Spr. schots'e-4n eDkele trekken de fi /nur van haar stiohter. Omtrent Jastinianus waren zeer aiteenloopenda berich ten tot ons gekomen. De een noemde hem een held, een der edelsteD, die ooit op een Troon hadden gezeten; do andere teu zoon des doi- veis, aan wien alle adel des gceBtes ontbrak. De taak van den onbevangen historie-schrij ver was om uit zulke tegenstrijdige berichten een Justinianns-gestalte te scheppen, in welke van beide opvattingen zijner verschijning iets was fe zien. Hij zon niet zoo heroïsch ge weest zijn als de een, niet zoo satanisch als da ander hem had afgemaald. Ia elk geval mocht hij een kind der fortuin geheeten wor den. Tot Keizer uitgeroepen na den dood van ziju oom Justiaan, hid hij 't voorrecht ge smaakt door twee veldbeeren te worden ge diend, Helisarins en Narses, die de Persen bedwongen, de Vandalen ten onder brachten, Spanje en Sicilië heroverden en de Gotheo, die Italië bezet hadden, overwonnen. Belisa- rius drong in 536 tot in Rome door, waarop Narses door zijn triomfen aan 't Romeiusche Rijk, voor een gedeelte, zijn vroegere uitge strektheid hergaf. Ook de wetgeving bloeide onder Justinianus. Een be lissende periode in de leer van het burgerlijk recht werd onder hem doorleefd. Hij huwde Theodora, de doch ter van een dierentemmer; zij zelve had zich gewijd aan 't tooneel. Kon zij geen verheffing aan zijn karakter geven, waar zij hem doof de macht der zinnen geboeid hield, toch had zij zich in een moeielijk oogenblik, in de» slrjjd nameiijk tusscben üe blauwen en groe ner, die te Gonstautinopel een ontzettend oproer deden uitbarsten, heldhaftig, groot«r dan hij bewezen. Had haur vader de diere» bedwongen, zij wist de mensoben in toom te houden. Toen hij wilde vluchten, hield zij net» tegen en redde alzoo zijn Troon. De gedachte der stichting vau een tempel ter oere God" en van Zijn ongeschapen Zoon rees iu Justi' nianus wij voegen enkele fragmenten bij' een en hij koos daartoe uitnemende bonW' meesters. Hy wilcie een Godshuis doen v3*' rijzen, 't welk in luister en heerlijkheid de»-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2