9e Jaarg. Donderdag 21 Januari 1886. No. 2382 VERSCHIJNT DAGE I/IJ K S. gtljgpc^n (9uepdit. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad; Yoor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 franco p. pest door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentidn i ƒ0.60 0.10 Yan 1—6 regels Elke gewone regel meer. Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BRAZILIË. Slavenhandel. De eerbied voor de bestaande en bekrach tigde wetten is in alle landen al even groot zoowel aan deze, als aan gene zijde van den Oceaan. Zoo lezen wij in eene briefwisseling Tut Brazilië de volgende zonderlinge bijzon derheden, over de toepassing der wet tot af schaffing der slavernij. Op 3 November van het verloopen jaar werden te Barra Mansa, nevens wat oud por- celein en een magere koe, vijf slaven van zestigjarigen ouderdom te koop gesteld, en beliep het bod tot 500 milreis, in onze munt ongeveer f675. De overheden hebben dezen verkoop geens zins verhinderd, ofschoon de wet van Novem ber 1881, en die van verleden jaar, de uit Afrika afkomstige slaven vrij verklaart, even als diegenen, welke den ouderdom van 60 jaren bereikt hebben. DDITSCHLAND. Gepasseerden Zondag vierden de duitschè katholieken den 74n. verjaardag van dr. Windt- horst, waarbij uit alle oorden des lands naar Berlijn bewijzen van hartelijke belangstelling en vereering werden gezonden, bestaande in bouquetten en andere bloemgeschenken, tele grammen, brieven en adressen, uitgaande zoo- Wel van particulieren als van vereenigingen. Te Berlijn had bij die gelegenheid ook een feestmaal plaats, den jubilaris aangebeden door de Centrumsfracties van Rijks en Land dag, waaraan wel 200 personen deelnamen en waarbij groote geestdrift beerschte. De vrij heer Von en zu Franckenstein voerde daar het eerst het woord, de vereering en liefde vertolkend, welke het geheele duitsche volk den beminden man toedraagt; vervolgens sprak Von Schorlemer-Alst, die in vurige bewoordingen opkwam tegen den hoon en den smaad, welke men Windthorst vooral in den laatsten tijd weer heeft aangedaan. Maar, zoo nep hij uit, hoe meer men onzen leidsman aanvalt, des te meer zullen wij hem liefhebben; onze eigen eer is er trouwens meê gemoeid .- hem te verlaten ware verraad, zelfmoord Juist in de tegenwoordige dagen komt het er op aan, dat wij allen, als een onverbreekbare phalanx, ons muurvast om onzen aanvoerder scharen en pal staan met hem tot.... aan de onmisbaar zekere zegepraal! Onze solidariteit en onze volharding alleen zijn noodig om onverdroten en blijde te kun nen voortschrijden op denzeltden weg, dien we nu reeds tal van jaren met eere hebben afgelegd, dank onze uitstekende leiding. Op voorstel van Schorlemer werd door de vergaderde feestgenooten een telegram van gelukwensching gezonden aan de echtgenoote van den jubilaris en aan diens dochter Marie. Natuurlijk sprak ook Reichenspercher zijn ouden vrierd en wapenmaker in het parle mentaire strijdperk toe, terwijl zelfs ook de protestantsche centrumsman een zg. hos- pitant de heer Brühl, een vurig woord tot den heer Windthorst richtte, waarbij zich ook eenige Poolsche leden aansloten. Dr. Windthorst antwoordde natuur'ijk op al die gelukwenschen met een zeer hartelijk woord, waarbij hij wees op den strijd onzer dagen, waarin het Centrum niet uitsluifend is cpgt treden als een katholieke fractie, doch als de kampioen voor het positieve Christen dom. Dat erkende de heer Brühl later ook volmondig, zeggende dat hij in de lange reeks van jaren, waarin hij als hospitant de frac tievergaderingen van het Centrum heeft bij gewoond, steeds zijn protestantsche overtui ging geëerbiedigd had gezien, en zich nooit eenig geweld behoefde aan te doen om broe derlijk met de katholieken samen te gaan in het gemeenschappelijke doelde verdediging van het christendom tegen het ongeloof. Hij wenschfe dan cok nadrukkelijk te verklaren, dat het Centrum en met name de voortreffelijke leider en aller vriend, Windthorst, steeds stipt getrouw zijn gebleven aan het program van waarheid en recht, zoowel voor protestanten als katholieken, zoodat hij, Brübl, vurig moest wenscben, dat zijn geloofsgenooten zulks meer algemeen en beter mochten inzien. ENGELAND. Men weet dat lord Salisbury volstrekt niet gezind is om aan de Ieren toe te staan wat zij zoo vurig wenschen, nl. een eigen parle- ment. Integendeel wil hij hen zelfs weer wat slrenger gaan behandelen, aldus meldt men, waartoe hij aan het Parlement zal voorstellen, om een goed deel van de lersche „Crime act" te vernieuwen, met name de artikelen tegen het «boycotten." Eerst daarna zal bet wets ontwerp tot herziening van het plaatselijk be stuur, toepasselijk op het geheele Ver. Ko- ningrjjk, ingediend worden. Voor Ierland zal alleen deze uitzondering worden gemaakt, dat aan de politie aldaar een ruimere volmacht zal worden gegeven. Het administratieve deel der Regeering van Ierland zou zijn centrum te Londen, de uitvoerende macht haar zetel te Dublin hebben. Over bovenbedoelde concessie aan de Ieren zijn overigens de meeningen nog tamelijk ver deeld. Zoowel uit de conservatieven als uit de liberalen gaan telkens stemmen op om hun eisch tot zelfbestuur te bestrijden. Zoo verklaarde de chef der Admiraliteit, lord Georg Hamilton, in een rede, te Croydon in een kiezersbijeenkomst gehouden, dat de Regee- ring vast besloten is om aan Ierland niets toe te staan, wat dat land uit het natio nale verband zou kunnen losrukken en de zeer geavanceerde heer Chamberlain liet zich over het vraag-tuk aldus uit: „niemand is meer bereid offers ter verzekering van de liberale eenheid te brengen dan ik. Er is echter iets dat ik nooit ten offer zal bren gen, namelijk de eenheid en de integriteit van het Rijk. Ierland moge een met de eenheid des Rijks en het oppergezag van het Parle ment vereenigbare mate van plaatselijk zelf bestuur erlangen, maar verder te gaan, daar toe ben ik niet bereid." Betreffende den gang van zaken in Soedan wordt uit Caïro van den 17n geme'd, dat de doodgewaande insurgenten-a an voerder Osman Digma, den Al Gaden-stam geheel vernietigde, uit wraak voor de verraderlijke rol door dezen gespeeld in den slag, die het ontzet van Kazsala verzekerde, en daarna in oostelijke richting is getrokken, om den Abys- sinischen generaal Ras Nula aan te vallen. Osman is ook van plan Massoeah aan te val len om met de rebellen in de nabuurschap van Soeakim tegen het garnizoen van die vest'ng te opereeren. De bezetting van Soe akim zal versterkt worden. Dagelijks wordt door de rebellen op de Brit- sche cavalerie-patrouilles geschoten. Tusschen Tamai en Handub staan, naar men verzekert, 2200 insurgenten. Een afdeeling van 500 man heeft zich naar Sinkat begeven. In de rich ting van Tamai werd kanongebulder verno men. Aan de insurgenten van Kassala zijn acht kanonnen, honderd kameelladingen ammunitie en een aantal geweren toegezonden. De Samoa-eilanden-groep. Deze kleine eilanden-groep, die thans de algemeene aandacht op zich vestigt door de jongste voorvallen, en een oogenblik den staat kundigen hemel over Engeland en Dnitsch- land met een nauw zichtbaar zwart stipje kwam bevlekkeD, is in Europa meer bekend onder den naam van Schippers- of Zeevaar ders eilanden. Midden in den archipel gelegen, welke te beginnen met de Sandwich eilanden, met in begrip van Nieuw-Zeeland, het uitgestrekte Polynesia vormt, omringd door de Fidji-, Cooks-, Vriendschaps- en Marshall-eilanden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1