wordt de Samoa-groep in twee kleinere groe pen onderling verdeeld die ten Westen bevat de voornaamste eilanden, heeft een grootere bevolking en is gewichtiger dan de andere; de oostwaarts gelegen Mannda-groep is staat kundig van zijn baren te onderscheiden, en wordt nis het koninkrijk Samoa erkend. De vruchtbaarheid van den grond wordt nergens in die tropische gewesten overtroffen voor natumlijke schoonheden behoeft het voor geen enkel eiland in Australië onder te doen het klimaat en de algemeene gezondheidstoe stand voor de blanken, zijn beter dan elders, ea de inlanders staan verre boven de andere Polynesische rassenhnn geestes-ontwikke- ling en hun schoonheid worden geroemd. Ofsohoon stormen niet ongemeen zijn in deze streken, zijn zij hier toch gemakkelijk te doorstaan het bewijs hiervan is, dat de meest bezochte aanlegplaats, de baven van Apia, in alle jaargetijden toegankelijk is en goed kan verlaten worden. De inlandsche bevolking beloopt 34.000 zie len, welke alten tot het Caristendom bekeerd ziju, door het toedoen der Missie, die reads meer dan een eeuw daar te lande werkzaam is. liet koninkrijk Samoa is een schepping van de Europeesohe staatslieden, die een einde wil den maken aan de oorlogen, die da inboor lingen onderling voerden en het land verwoest- ten. Er is een koning, Malietoa, in de zaak betrokken, een onderkoning, een hoogere en een lagere Kamer van afgevaardigden, maar inderdaad bestaat er niet het minste beheer. Is het waar dat koning en Parlement goede wetten weten uit te vaardigen, eveneens is het waar, dat zich niemand hierom bekreunt. Met al hun verstand en hnn goede hoedanig heden zijn dan ook de Samoa's niet ver ge vorderd, en is het klimaat goed en de grond rjjk en vruchtbaar, dan zijn bet de Europea nen, vooral de DnitBchers, die hieruit hun voordeel weten te trekken. Een tjjd lang hadden de Dnitschers alleen het monopolie van den handel, die, ofschoon niet groot, toch als zeer winstgevend m ag beschouwd worden. De handel, die voorheen slechfs in het ver wisselen van katoen, messen en tabak, voor kokosBoten-olie, enz. bestond, heelt sedert eeltige jaren een grootere uitbreiding bekomen, en wel door de kolonisatie. De vruchtbare plantages zijn allen in bauden van Dnitsohers, en in dit feit ligt de ware ooizaak van het geschil dat thans tnsschen Engeland en Daitschland over de Samoa-eilanden is ont staan. Apia, de hoofdstad, werd door de mogend heden onder het bestuur der consuls geplaatst het is een zeer schoone stad. Frans-,he ka tholieke nonnen hebben er een school gesticht voor blanke en inlandsche meisjesook de missionarissen doen veel voor het onderwijs onder het volk. Schiedam, 20 Januari 1886. Heden morgen omstreeks 7i/s ure is bij mej. M. C. Van Riet, wonende aan de Nieuwe Haven alhier, door het omvallen van een petroleumlamp brand ontstaan op een boven kamer, waardoor aan het behang en aan een kast sohade werd aangericht. Door de hulp vau een buurman, Scheffers genaamd, en de brandersknechts van den heer Lagerweij, is het vunr evenwel spoedig gebluscht, zoodat verdere onheilen zijn voorkomen. De oonseoratie van Z. D. H. Mgr. Anzer, door Z. H. den Paus benoemd tot appost. vicaris en titulair bisschop van Telepte, zal Zondag 24 dezer geschieden in het Missiehuis fe Steijl en verricht worden door Z. D. H. den Aartbisschop van Keulen. Op den 18 Januari 1882 droeg hij, die nu tot bisschop geconsacreerd zal worden, in een leemen hnt voor een handvol Christenen, de eonigen in de geheels missie, voor het eerst de H. Mis op. Thans reads telt de missie vele duizen den geloovigen. Tegelijk met dit bericht ontvangen wij een ander, volgens hetwelk de oonseoratie wegens bijzondere omstandigheden uitgesteld is. (Jzsb.) 't Is niet vereerend voor het jongst geko zen lid dor Tweede Kamer, den heer Heldt, noch voor die kiezers van bet district Sneek, die hem naar het Binnenhof afvaardigden, wat ons door het Bataviaasch Nieuw si lad in de volgende bewoordingen wordt medege deeld. „Toen deze nieuw gekozen volksvertegen woordiger jaren geleden optrad, eu met zeer veel redenaarstalent zijn den kb lelden verkon digde over algemeen stemrecht enzoovoort, toen bleek reeds, dat hij gemakkelijk te leiden zon zijn. Een paar handige politici maakt tn van den gnnstigen aanleg gebrnik, namen deel aan de uiterst kalme beweging, en waren weldra zoo »erin," dat de heer Heldt op vergaderingen openingsreden hie d, welke door een hunner w iren opgesteld. »Dit liep in het oog, toen de „redenaar" op een gegeven oogenblik niet kon wijs wor den nit 't slechte schrift van zijn politieken mentor, en diens hulp moest inroepen om verder te kunnen gaan. «Sedert handelde en sprak de hear Heldt steeds in den geest waarin de andere schreef, en daar deze laatste in de Tweede Kamer zitting heeft voor een district, zeer nabij dat van Sneek gelegen, waar hij en zijn vrienden en verwanten grooten invloed uitoefenen, zoo is het niet moeieljjk na te gaan, langs welken weg de heer Heldt naar 't Binnenhof is gekuierd. „Als zij, die deze verkiezing hebben geleid, meenen, dat de arbeidersbeweging door Heldt's optreden in de Kamer zal bedaren, omdat het volk daarin een concessie zal zijn, dan vreezen wij, dat zjj zich schro melijk zullen vergissen. «Zij hebben dan, voor de zooveelste maal, óf gemis aan politiek inzicht getoond, of bewezen, dat te groote slimheid aan domheid grenst." Wat blijft er nu nog van de zelfstandigheid van den heer Heldt over? Niets. Hij is als een pop, die werktuigelijk door een ander in beweging wordt gebracht. Ons Boord.) Naar aanleiding van den aandrang van eenige leden der Kamer, die in 't V. V. bij Hoofdstuk IX der begrooting klaagden over het groote tekort op den dienst der Rijkste legraaf, en in verband met zijn toezegging, de herziening van het tarief in ernstige over weging te nemen, moet bij den Minister van Waterstaat het voornemen bestaan, binnen korten tijd dat tarief te verhoogen. De in wei king treding van het nieuwe internatio nale tarief met 1 Juli a. s., dat den grond- tax afschaft en een algemeen woordtarief in- voert, geeft gereede aanleiding om tegelijkertijd het binnenlandsch tarief te herzien, ook daarbij den grondtax af te schaffen en het tarief per woord te verhoogen. Hoe hoog het zal wor den opgevoerd moet nog niet vaststaan, maar wordt het eenigszins aanzienljjk verhoogd, dan bestaat het voornemen, aan perstelegram men eenig rabat toe te kennen. De handel zal grootendeels het gelag moeten betalen. Met de invoering van het nieuwe internationale tarief, zullen onze bijzondere overeenkomsten met België en Engeland worden bestendigd. (Fad.) De frantche Regeering houdt zich bezig met het vaststellen van een wetsontwerp waarbij de bnitenlandsche verzekering-maat schappijen aan een bijrondeie borgstelling worden onderworpen, om het fransche kapitaal en de fransche maatschappijen tegen de mede dinging der buitenlandera in bescherming te nemen. Verzekeringsb.) Men weet, dat Het Bieuws vjd Dag een geneeskundige wilde uitzenden, ervaren in de bacteriologie, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van do pathologisch-hygienische on lerzoekingen van prof. Pasteur, te Parijs. Ia die zaak is thans eene beslissing genomen. De professoren, die het toezicht op dia uit- zending hebben aanvaard, kozen nit de sollici tanten dr. R- H. Saltet, arts en privaat-docent in de gezondheidsleer ea adsistent aan het hygiënisch laboratorium te Amsterdam. De directie van Het Bieuws vjd Dag heeft zich mei do kaoB vereenigd. Dr. Saltet hoopt weldra aan de bedoelde zending te voldoen. Wij lezen in den Standaard De burgemeester van Nieuwer-Ametel, de heer Alex, Boers, heelt iets gedaan, waarvoor bot meerendeel zijner collega's zich te „ver licht" acht. Hij beeft namelijk de Zondagswet van 1815, die nog bestaat, maar schier door 't geheele land straffeloos overtreden wordt, voor den dag gehaald. Hij heelt die wet doen publi- ceeren en aan alle in- en opgezetenen zijner gemeente aangezegd, dat zij zich voortaan stiptelijk naar den inbond dier wet hebben te gedragen. De Nieuwer-Ams'elsche burgervader zal 't zich moeten getroosten, dat hij van liberale zijde zal worden beschonwd als een achter blijver, die nog onnoozel genoeg is, om tiet in alles den zin der liberale hoeren te doen. Want deze mannen bulderen, wanneer 't in hun kraam te pas komt, o, zoo gaarne bet «eerbied voor de wetin ieders ooren, maar strookt die wet niet met hun begrippen, dan moet zij eenvoudig over boord. Wij weten het alleen dat is der liberalen leuze. De heer Boers reken e daarop De wedstrijd te Hamburg. Gisteren bad te Hamburg de internationale wedstrijd voor hardrijders op schaatsen plaats en heden de kamprit. Of onze Friezen aan dezen laatsten zouden deelnemen, is nog twijfelachtig. Althans, in een vergadering, eergister-avond in het Ham burger Hof, waar onze landgenooten zijn af gestapt, gehouden, zonden ze, naar deham- bnrgscbe correspondent van het Hand. meldt, uitdrukkelijk verklaren, dat zjj in geen geval zonden lijden,zoo de thermometer ook maar één graad boven nul mocht staan. Van den kant van Axel Panlsen waren ook nu weer bezwaren ingebracht. Lnidens een dépêche aan het B. v. d. D. weigerde hij te rijden op een baan van 1600 M. De pre sident der commissie spande alles in om hem van dit besluit terug te brengen, wijl het Bederlandseh Bond anders weigerde Neder landers te laten rijden. Van het al of niet tot stand komen van dit vergelijk hicg het dus af, of de Friezen rijden zullen. Een andere reden kan hen niet weerhouden, want, zooals gisteren naar Leeuwarden werd geseind, was het jjs goed en had men vriezend weder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2