9e Jaarg. Zondag 31 Jan. en Maandag 1 Febr. 1886 No. 2391. Jij dit Ivomnier beboorl era Bijvoepl. Het Weihnachts-Qratoriiim V E RS C H J J J5I DAGE LIJ K S. die H. Trei Könige. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 en Zooals wij reeds eenige weken geleden hebben medegedeeld, zal binnen kort in het gebouw der Officieren-Vereeniging alhier eene opvoering plaats hebben van het „Weihnachts-Oratorium" en „die H. Drei Könige", Van Deken Müller. Het komt ons voor, dat wij, althans felen onzer lezers, geen ondienst bewij zen, met eene kleine verklaring te geven Wat toch eigenlijk het „Weihnachts-Ora torium" is. Het Weihnachts-Oratorium met het ver volg daarop: „die H. Drei Könige" is eene navolging, hoewel in het klein, van het wereldberoemde Oberammergauer Passionsspiel. De vrome en bekwame deken van Cas- sel, H. F. Müller, had in 1871 de opvoe ring van het Passionsspiel te Oberam- mergau bijgewoond en van toen af rees het denkbeeld in zijn geest, om, zooals hij zelf zegt, een klein Weihnachtsspiel te componeeren, en tegelijk het op de muziek behandelde, het gezongene, door levende beelden aanschouwelijk voorte- stellen. Dit gelukte hem zóózeer, dat hij in het jaar 1875 eene eerste opvoering kon geven, welke zoo buitengewoon slaagde, dat hij besloot zijn werk openbaar te maken. De indruk, zegt deken Müller, welke deze soort muziek met de levende beel den, de heilige handelingen dier tijden «voorstellende, op het publiek maakte, «was geheel en al boven verwachting. «De laatste opvoering werd bijgewoond «door kunstenaars en geleerden, door «eenvoudige lieden, door dienstboden en «kinderen, door beschaafden zoowel als "door onbeschaafden, en allen waren «evenzeer getroffen en gesticht." Zóo groot was het succes, dat het 150 maal in verschillende grootere en kleinere s °den van Duilschland en Zwitserland Prijs der Advertentiön i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer„0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. met onverdeelden bijval werd opgevoerd. Ook in ons land werd de opvoering er van met een glansrijk resultaat bekroond. De indeeling van dit gewijde Oratorium is in het kort deze eerst gaat een ker kelijk of geestelijk lied voorafdan volgt het verhaal van de heilige handeling naar de woorden van de H. Schrift in den vorm van het recitatief, op de wijze der klassieke Oratoriën. Aan het einde daar van stellen de Tableaux Vivants de han delingen voor, welke in het recitatief worden vermeld. Ten slotte spreekt het Koorin naam van het geloovige volk den indruk en het gevoel uit, wat het heilige verhaal in hetzelve heeft opge wekt. De groepen of Tableaux Vivants zijn voorts elf in getal. De eerste groep stelt voor: „Het verlangen naar den Verlos ser" de tweede„Ave Maria" de derde de vrome componist het bedoeld, en in dien geest zal men met hart en ziel in stemmen met dat roerend schoone en tevens zoo oprecht kinderlijke lied: Dich grassen wir, o Jesulein, Schön Kindelein Wir wollen all' dein eigen sein, Herzliebstes Jesulein. Wie klein bist du, o Gott so gross, Klein Kindelein Wie klein in deiner Mutter schooss, O grosses Jesulein! „de Geboorte" de vierde „de verkondi ging aan de herders" de vijfde„de aan bidding der herders" de zesde „Het ver schijnen van de ster" de zevende„De ont moeting der Koningen" de achtste„De Koningen voor Herodes" de negende „Op weg naar Bethlehem" de tiende „Aanbidding der Koningen"; de elfde of slot-voorstelling de Apotheose van het Kindeke. Het behoeft niet gezegd te worden dat de muziek, grootendeels in kerkelijken stijl, door heiligen eenvoud uitmunt en dat de groepen, de voorstellingen, daar aan volkomen moeten beantwoorden. Geen zweem mag er zijn van theater-effectin alles moet strenge eenvoud heerschen, overeenkomende met het heilige karakter der voorgestelde handelingen. In dien geest moet worden gezongen met dien geest ook, moeten zij die de verschillende tafreelen voorstellen, bezield zijn; in dien zelfden geest moeten de hoorders en toe schouwers door zang en vertooning ge bracht worden. Behalve het genot van iets schoons te zien en te hooren, moet men tevens bij het zien dier heerlijke tafreelen zijn geloof verlevendigd gevoe len moet men meegevoelen wat de Her ders en Wijzen hebben gevoeld, toen zij, voor de armoedige kribbe neêrgeknield, het Goddelijk Kind aanbaden. Zóó heeft Wie arm bist du in diesem Stall Reich Jesulein Mach' reich, mach' reich uns Kinder all', O arm es Jesulein Wij gelooven, na bovenstaande toelich ting, het onnoodig onze stadgenooten aan te sporen de opvoering van het Weihnachts-Oratorium en „die H. Drei Konige" [tot een geheel samengevoegd] te gaan bijwonen. Het succès dat genoemd gewijd toonwerk ook in ons land heeft behaald, maakt elke aansporing overbo dig. Toch wenschen wij er op te wijzen, dat het succès hier grooter zal zijn, naar mate meer sympathie wordt betoond met het plan dat da Commissie heeft gevormd. Naar men ons heeft medegedeeld, zou de uitvoering plaats hebben op Maandag 1 Maart, en zal de gelegenheid worden aangeboden om op eene lijst voor plaat sen ter bijwoning in te teekenen. Naar gelang van de inteekening zal blijken, of de Commissie twee maal het Weihnachts- Oratorium kan doen uitvoeren, wat zeker, vooral in het belang der R. K. armen, zeer gewenscht zou zijn. Maar daarenboven zouden de gelden dan ook nu reeds aan het R. K. Paro chiaal Armbestuur kunnen worden ter hand gesteld, en zóo doende te eerder den armen ten goede komen, want nu toch is de behoefte het grootst. Verder vernemen wij, dat op den avond der uitvoering geene plaatskaarten aan de zaal zullen worden afgegeveneen maatregel, voor dit geval zeer doeltref fend, juist opdat de opbrengst zooveel mogelijk reeds vooruit aan de armen kan worden uitgekeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1