FEUILLETON. HET BOCHELTJE. bacdeld met de zooeven genoemde Mogendheid, om betere voorwaarden te verkrijgen betreffende het vertalingsrecht. Dat allea doet vermoeden, dat er vóór PaBchen van de behandeling der Grondwets- herzienings-vooratellen niet veel komen zal, ook omdat bet regeeringsantwoord op het voorloopig verslag betreffende art. 194 nog niet is verschenen. Den 80n Jan. 1886 heeft aan het departe ment van Baitenlandsche Zaken de uitwisse ling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 31 Oct. 1885 tnsschen Nederland en België gesloten overeenkomst, hondende wijziging voor zooveel het belgiscbe grondge bied betreft, van het internationaal politie-en scheepvaart-reglement op de Maas, den 20n Mei 1843 tnsschen Nederland en België vast gesteld, ter uitvoering van art. 9 van het tractaat van 19 April 1839 en van hoofd stuk II, sectie IV, van dat van 5 Nov. 1842. De Aed. Sport bevat een schrijven uit Ham burg, geteekend L." van den volgenden in bond Vroeger in Holland zjjnde, zag ik meer malen vlugge schaatsen lijders, doch hoorde altjjddat is niets in vergelijking met de Friezen daarom verheugde mij de tijding, dat die beroemde Friezen alhier zouden komen. »Ik was zoo gelukkig, Vrijdag en Zater dag op het Heiligengeistfeld de Friezen goed te kunnen observeeren, en zoo het mij ver gund zij, u mijn classificatie mede tedeelen, zou ik ze als volgt rangschikken De Vries de vlugste, Veninga de taaiste, Kingsma de slimste, Bruinsma de wildste, V. d. Berg. de krachtigste, en Zijlstra de luiste." Met den ingenieur van den waterstaat, den heer Leemans, is de adjunct-ingenieur van den waterstaat, de heer Doffegnies, naar En geland vertrokken, om bij de lichting van het op 23 Jan. jl. bij Gravesend op de Theems gezonken stoomschip Edward Eccles tegen- Het pad van het lijden voert ons op het end Naar 't oord waar men nimmer het leed heeft gekend. Zoo noemde mon haar, niettegenstaande «ïj, nu ruim vjjftig jaren geleden, bjj haar doop vier heilige namen had ontvangen, die zij alleen thans nog kende, want niemand had zich de moeite gegeven ze zioh ooit meer te herinneren. Zij had al de heilige sacramenten ontvan gen, één uitgezonderd, dat van 't huwelijk, omdat zij in haar jeugd nooit den man barer keuze had kunnen vinden. Zij was nog al moeilijk geweest, en dat schijnt niet veroor loofd te zijn, wanneer men misvormd is. Zij was echter recht en zonder gebreken geboren. Nog geen tien jaar oud zijnde, was zij, uit vrees van geslagen te zullen worden, onder het bed gekropen, waarbij hare groot moeder, haar wat ruw er onder uit trekkende, haar schouder uit het lid rukte. Men riep ijliiigs een kwakzalver die, na haar onderzocht te hebben, de gewrichten wat liet kraken, er wat kaarsvet op smeerde en een pakje gedroogde kruiden, die men trekken moest, tot medicynen voorschreef. Voor dat alles vroeg hij slechts zeven stuivers. Van dezen noodlottigen dag af aan klaagde de kleine veel als zij met het vee naar de weide ging, of het linnen aan de rivier waschte. Naarmate zjj ouder werd, bemerkte men dat een harer schouders ronder en minder hoog dan de andere was, totdat het niet meer ver- woordig te zjjn en om daarover verslag uit te brengen. Te 's-Gravenhage is aangehouden de opp is- ser S., die onlangs bij den heer C. aan de Koninginnegracht aldaar, een bankbiljet van f200 ontving, om daarmede eene rekening te betalen, doch het ten eigen bate aanwendde. Te Vreeswijk zjjn, naar men mededeelt, op 4 boerenplaatsen brutale diefstallen gepleegd. Onder meer zon men van de boerderjj op „den Bongenaar" het spek van een paar var ken», dat gereed lag om gerookt te worden, en 37 stuks metworsten gestolen hebben. In de schuit, waarmede de dief of dieven scbjjnen te zjjn overgevaren, zijn twee worsten blijven liggen. Ook te Toll en 't Waal is tegelijkertijd dief stal gepleegd, en wel bij mej. de wed. v. E., van een paar vette ganzen en een paar stukken rookvleesch, terwijl kort in de nabpeid een paar eenden, eenig spek en eenige stukken goed, die te bleeken lagen, gestolen werden. Naar de H. C. verneemt heeft J. G. de Hoogb, te Amsterdam, vroeger bewaarder in het huis van arrest en verzekering te Haarlem, die wegens de ontsnapping van G. Visser in hoc- ger beroep veroordeeld was tot eene celstraf van 15 dagen, bg Zper Majesteits besluit van 23 Jannari 11. daarvan kwijtschelding ontvangen. Te Nieuwo-Pekela is in den vroegen och tend van Vrijdag jl. de wed. B., welke haar zoon vergezelde, die een wagen met stroo ver - voerde, bij het passeeren van de brng bij de papierfabriek F Union, te water geraakt en ver dronken. Te Ondenbosch is eergister avond eene weduwe, terwgl zij eene boodschap ging doen, door den sneeuwstorm overvallen en te water geraakt. Nadat er gedurende den nacht naar haar gezocht was, werd gistermorgen haar lijk in de haven drijvende gevonden. borgen kon blijven en men haar het boohel- tje noemde, wat zij inderdaad geworden was. De eerste maal dat men haar dien naam gaf, maakte zij zich erg boos, doch eindigde met bitter te gaan weenen. Zij wilde het nog niet gelooven en trachte zich terzijde in een spiegel te zien, die tnsschen het venster hing, of vroeg aan een harer vriendinnetjes, die zjj wist dat een goede inborst had en haar niet zonde bedriegen, of het waar was wat men van haar zeide. Dit alles eindigde met haar te overtuigen. Van toen af deed zij haar best om het te vergeten, doch toonde zich gekrenkt wanneer men er over sprak. Hoe jong ook nog, zag zij wel dat haar leven gebroken was, en zg reeds op die oude vrouwtjes geleek, die niemand meer lief heeft, en bij die ineenstorting van al hare droomen voor de toekomst, dat verdwgnen van alle voor uitzichten op gelnk, beschouwde zij het bestaan voor wat het ook in waarheid alleen is, na- melgk als een pgnlgke taak, die men moedig te vervollen heeit om een beter leven te knn- nen winnen. Het kwam haar onrechtvaardig voor, dat men reeds zoo vroeg oud konde zgn en geen levensdoel meer hebben, zonder de hoop van weer een nienw schoon leven voor oogen te hebben. Hierbij kwamen de preeken in hare herinnering, Zondags in de dorpskerk gehoord, en overtuigden h.iar dat, als zij met moed en onderwerping haar bocheltje droeg, zij in de andere wereld weder recht en mooi zonde zgn. Zg werd zeer godvruchtig en haastte zich haar leven zoo spoedig mogelijk door zwaren arbeid te slgten, gelijk aan hen die zich rep pen om het weekwerk te voltooien, om dan zoo veel te spoediger rust te vinden. Voor Vrijdag kwam de knecht van de heer en Gebr. Mathjjssen, van den Villerschen molen, in de nabpeid van Gennep gelegenmet kar en paard door het nabnrige Grnnewald (P ui- sen), toen het paard sohrikte van een troep herten, welke uit het wond kwamen, en bier door op hol ging. De voerman viel van do kar en werd door een der wielen overreden, waarvan zp onmiddellijke dood het gevolg was. De oppassende huisvader laat een vrouw met drie onverzorgde kinderen aohter. Gapasseerden Zaterdag-avond ongeveer zei unr, is de dienstdoende wisselwachter Titse- laar, te Venlo, door de racgeermachine aange reden en omvergeworpen, doch niet overreden. Titselaar werd ernstig aan het hoofd verwond, en beeft volgens verklaring van den genees heer Van Welse een rib gebroken, doch is buiten onmiddellijk gevaar. Gistermorgen is nabij het station Esscben (België) eene locomotief gesprongan, toebe- hoorende aan de Belgische staatsspoorwegen. Zware brokken jjzer werden met Kracht hon derden meters ver geslingerd. Het ongeluk is te wijten aan de machinisten, die de machine onbeheerd lieten staan. Niemand bekwam eenig letsel. Men meldt nit Maastricht vau gisteren Heden-ochtend te 8 uren is brand uitge broken bij den heer Hamoir, Muntstraat. In een oogwenk stond het huis van onder tot boven in vlam. Een kind werd uit het raam geworpen en is trered. De moeder, een 3-jarig zoontje en een 6-jarig dochtertje zija echter jammerlijk omgekomen, gestikt door den rook. De deelneming is algemeen. Te 11 uren was de brand gebluscht. De heer Hamoir zelf be kwam brandwonden, doch kon zichzelf en een kind nog redden. Uit Maastricht seint men De Maas is op onrustbarende wjjze gewas sen. De stand is op dit oogenblik 3.45 boven nul. De riviercorrespondentie met België is ingesteld. Een later bericht zegt nogDe rivier is het bocheltje, zoo dacht zg, zou de sterfdag een sohoone, heerlijke Zondag zp. Telkenmale wanneer zjj den pastoor van 't dorp ontmoette, sprak ?ij hem op eene kin der! gke wgze over die wereld, waarin zij niet meer gebocheld zoude zp. Zij ging nn voor langen tijd op een pacht hoeve in dienst. Den ouderdom van vijfentwintig jaren bereikt hebbende, bleef zjj alleen overal hare bloed verwanten waren gestorven. Een klein huisje, aan den straatweg gelegen, mot een stukje grond en een oven om brood te bakken, was de erfenis die haar ten deel viel. Zjj verliet haren dienst om hare woning te betrekken, die als meubelen niet meer dan het oude bed, waaraan zij haar bult te danken had, een oude kast, een tafel, een stilstaande houten klok en een lagen stoel bevatte. Zij ging nn uit werken. Men gebruikte haar als naaister of om wat dienst in huis te doen en zij ontving dan tien of vijftien stuivers loon per dag, met den kost inbegrepen. Bij het aanbreken van den dag schikte zg eerst alles in haar kamertje in orde, en onder het luiden van de Angelus ging zij strompe lend en waggelend, onder haar zwarte kap verborgen, aan haro bezigheden. 's Avonds keerde zjj langs de duisterste wegen naar huis terug en sluimerde daar spoe- dig in, gelukkig, weder een dag minder haar bochel te moeten dragen. »Weder recht worden," was het ideaal dat haar nooit verliet. Later kwam er een tweede wensoh bjj „haar eigen meester"zp. Want zij leed soms even hard onder de dienstbaar heid als door haar bochel j en niettegenstaande zij dikwerf meer werk deed dan anderen, was het soms alsof de menschen, die haar in-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2