gUgpeen dwpehi. gtanlamlBcty ■worden geproduceerd, dat daarvan zelfs werkstakins?en het gevolg zullen zijn Het eene is in lijnrechte tegenspraak met het an- dere. Duurder zullen moeten betalen zij, die niet tevreden z in met inlaudsche meubelen zij, die luxe-meubelen uit den vreemde laten ko men. Maar die dat doeii,kunnen het betalen zij behoeven om meubel- n te hebben geen kleederea te ontberen. Ook de kleermakers zullen in de beboetten kuonen voorzien. Onze manufactuir-fabrikanteD kunnen en willen even nin coaliseeren als de meubel-fabrikan ten zij znllen bij grooter debiet ook goed- kooper kennen afleveren. Mogelijk zal door bet herleven van be' fabrikaat van wollen stof fen weder e3n wolmarkt h er te lande geves tigd worden en daardoor de scheepvaart be voordeeld worden. De linnenfabrikanten en die van katoenen stoften znllen meer werk krijgen, al- men den invoer van bewerkte stiffen belast en dien der grondstoffen vrij laat. Geen a tikei zal in prijs verhoogd wor den, tenzij artikelen van weel le, en dat is «en voordeel. De dienstmeid zal dan mogelijk niet iangei met een struisveer of de wiek van een Lophophorus of met een kolibri op den hoed uitgaanmaar er zijn inlaedsche vogels genoeg ganzen bv. ïd overvloed en zet zij znlk een dier op haar hoed (dat zal ze kuonen doen zoncser inkomend recht van haar V8rsie"s«l te i.etalen), dan zal men daarbij nog ni:t zelden het vermakelijk schouwspel beleven, de eene gans to zien pronken met de veeren der andere. Duizenden, die thans geen werk hebban, zullen werk kunnen vinden. Zij znllen het noodige geld verdienen om behoorlijk gevoed, gehuisvest en gekleed te worden, terwijl zij nu aan alles gebrek hebben. De loonen van hen, die thans werk hebben, zuilen verhoogd kuaaan worde»; want in oi.s land is, bij een verstandige économie poiit'que, werk voor allen, die werken willen en werken kunnen. De koopkracht zal daardoor vermeerderd, de welvaart van den wirkman bevorderd en zijn levensgenot en ontwikkeling grooter worden. Voor overproductie is, als men irkomende reohtes gaat heffen, die de biunenlandsche productie bevordei en, niet te vreezen. Kannen wij eenmaal met het buitenland concurreeren, dan staat ook voor onze industrie het buiten land open, en door h-.t heffen van differenti- eele rechten hebben wij gelegenheid, onze in dustrie in onze Oost een rnim veld van afzet te bezorgeD. Er bestaat geen gevaar voor bevordering van het pauperisme en proletariaat cioor het bevorderen van de industrie, wanneer men met het vestigen van fabrieken beleid gebruikt, door deze zoo n in mogelijk in de steden te plaatsen, maar bij voorkeur op het platte land, in weinig vruchlbare streken. Het net v.«a lacd- en waterwegen, 'twelk ons land Overdekt, geeft gelegenheid om dat te doen, zonder dat het de nijverheid in ecnig opzicht schaden kan. K. ENGELAND. De verwachting, dat gisteren de lijst der nieuwe ministers zou bekend worden, is niet verwezenlijkt. Het blijkt, dat Gladstone wel de rollen had verdeeld, doch verschillende ministers in spe schenen met de hun toege dachte portefeuille niet tevreden te zijn; er moesten dus wijzigingen plaats hebben. Om trent den titularis voor het departement van Buitenlandsche zaken, in de tegenwoordige omstandigheden vooral een gewichtige post, bestaat nog onzekerheid. De keus schijnt te weifelen tusschen lord Kimberley en lord Roseberyintusschen meent de limesdat lord Eosebery de man zijn zal, waardoor het kabinet Gladstone op zijne zwakste zijde zou versterkt worden. Ook wordt in de combi natie genoemd de markies Ripon, gewezen onderkoning van Indië. Men me'dt als zeker, dat de kabinetsformeerder zich zelf het ambt van Kanselier der Schatkist voorbehouden zal. Maandag is Gladstone, ondanks zijn hoogen leeftijd, in één dag heen en weer gereisd naar Osborne op het eiland Wight, waar de Ko ningin thans vertoeft. Bij zijn vertrek uit Londen werd hij door een groote menigte luide toegejuicht. Onderweg werd hem aan schier alle stations een ovatie gebracht, vooral te Portsmouth, waar de mayor en aldermen hem opwachtten aan boord van het jacht, waarmede hij de reis naar Wight zou doen. Ondanks de onstuimige zee werd de over tocht in drie kwartier volbracht, doch men moest per sloep landen. Gladstone vertoefde 21/3 uur in het koninklijk paleis, waarna hij dadelijk afreisde, en 's avonds ten acht uur te Londen teruggekeerd was, alzoo tijdig genoeg om het huwelijk zijner dochter, dat den volgenden dag zou voltrokken worden, bij te wonen. Op de terugreis werden hem weder ovaties gebracht, maar moest hij ook te Basingstone eene vijandelijke demonstratie verduren; het een noch het ander kon hem echter bewegen tot een speechdie men thans zoo gaarne van hem geboord had. FRANKRIJK. Groot opzien heeft het besluit gewekt van den minister van Oorlog, waarbij twee regi menten cavalerie worden verplaatst, omdat hunne officieren van monarchale neigingen werden verdacht; de zuivering van het leger van alle anti-republikeinsche elementen schijnt dus nog niet haar beslag te hebben. De ministerraad heeft het voorstel over wogen, om den bisschop van Grenoble, mgr Fana, die den minister van eeredienst een krassen brief schreef over de anti-clericale politiek der regeering, voor zes maanden te schorsen, met inhouding van tractement en verbod om gedurende dien tijd in zijn diocees te verblijven. Men kwam echter tot geen besluit. Men bericht dat de Paus aarzelt in te stemmen met het voorstel van China, om rechtstreeksche officieele betrekkingen tus schen dit rijk en den H. Stoel aan te knoopen, wijl de H. Vader Frankrijk, dat hij lief heeft, wil ontzien en het niet het voorrecht van bemiddelaar voor de Katholieken in het Oosten wil ontnemenmocht echter de regeering nog verder in hare vervolging tegen de Kerk gaan, dan zou de Paus aan den wensch van den Keizer van China gevolg geven. ITALIË. Men meldt uit Rome, dat de oppositie in de Kamer alles doen zal, om het minis'erie- Depretis omver te werpen, en de vorming van een nieuw kabinet aan den voorzitter der Kamer, Biancheri, te doen opdragen. Welingelichten verzekeren echter, dat Depre- tis volmacht heeft gekregen, om in dat geval tot Kamerontbinding over te gaan. ROME. Naar men verzekert, houdt de Paus zich bezig met het schrijven eener nieuwe ency cliek over de vrijheid der Drukpers; zij zou bij gelegenheid van het eerstvolgende con sistorie, in Maart a. s., openbaar gemaakt worden. SPANJE. De bladen der Carlistische partij bevatten een nota van Don Carlos, waarin hij, in overleg met de hoofden zijner partij, zijne volgelingen verbiedt, aan de aanstaande ver kiezingen voor de Cortes deel te nemen. De verkiezingen voor de Cortes zullen, naar men meldt, vervroegd worden, ter oorzake van de bevalling der Koningin, welke tegen het einde van Maart wordt verwacht. Schiedam, 4 Februari 1886. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven: een schaats, een pakje, bevattende een wit overhemd, een potloodhouder, een kinderlaarsje, een arm bandje en een sleutel. De Tweede Kamer zal, naar gemeld wordt, op Maandag 1 Maart weder bijeenkomen. De S/el. van gisteren bevat, vanwege den Minister van marine, eene opgaaf der nala tenschappen, in den loop van het jaar 1884 beschikbaar geworden en afkomstig van per sonen, die bij de Kon. Nederl. zeemacht in dienst geweest zijn, doch nog niet door de erfgenamen werden opgeëischt. Vier Friesche firma's zijn sedert jaren ge woon Londen voor een deel van paling te voorzien, voor zoover Ierland daartoe niet in staat is. Veertien Hollandsche scheepjes varen daartoe steeds op en neer, en men kan er steeds 3 of 4 nabij het „Customhouse" zien liggen. De Hollandsohe handelaren in paling voor Lindens verbruik worden thans echter met belemmering van hun bedrijf bedreigd, daar, tengevolge van een te Birmingham tegen een Iersch koopman ingestelde vervolging, de verkoop van 15 Maart15 Joui zal worden verboden. Wel is waar ondervindt de visscherij geen nadeel van 't ontbreken van rusttijd voor de palingvangst, golijk voor andere visscherijen noodig ie, maar de Engelsebe wet van 1173 is algemeen, op alle zoelwatervisch toepasselijk en laat dus voor paling geen uitzondering toe. Tot hiertoe ging men oog luikend zijn gang, doch nu de aandacht op de zaak is gevestigd, zal het spoedig met de vrij heid vau de Friesche palingscbaiten op de Theems gedaan zijn. De belanghebbenden hebben na wijziging der wet of tijdelijke dis pensatie van de wet van 1878 gevraagd, maar dit zal hnn wel niet veel baten. (Fad.) Onder het opschrift >Werknood" leest men in De Aed. Industrieel Als een bewijs hoe bij sommige besturen het verlangen bestaat om, bij den heerscbenden werknood op industrieel gebied, daaraan tege moet te komen, moge dienen dat een bestek voor do levering van elf stoomketels, door de Maatschappij tot exploitatie van Staats' spoorwegen aan nederlaDdsche fabrikanten toegezonden, in het Dnitsch gesteld is Volgens opgaaf van het Bnreau Veritas zijn in de maand December 124 zeilschepen vergaan, waaronder 2 nederlandsche, en 1^ stoomschepen, waaronder 1 nederlandsoh. Van betrouwbare zijde deelt men in bet A. v. d. D. mede, dat door eenige aanzien lijke leden der Nederd. hervormde gemeenten te Amsterdam en in Den JHaag, stappen wor den gedaan tot oprichting van een Chiistelijk dagblad, tegenover de Standaard. Aan de Zwet onder de gemeente Naaldwijk had eene boerenmeid het ongeluk, terwijl eene dweil uitspoelde, uit te glijden en in 't water te vallen. Eenige oogenblikken lftt0r werd zij levenloos opgehaald, met de dweil n°# in hare hand. Te Rotterdam loopt het gerucht, dat de he®' D. v. Weel, niet-herkozen wethouder van Op6®" bare Werken, zijn ontslag als lid van d0® Gemeenteraad zal aanvragen. Volgens som®"1' gen is de reden van het niet-herkiezen be gemis aan goede verstandhouding tusscb0® hem en den directeur van Openbere Werk6"' zoodat hij, is deze lezing juist, voor di0® directeur het veld heeft moeten rnimen. A®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2