pmmtlmtdacfy iqicta. De bisschoppen van Autun en Marseille, te Rome vertoevende, assisteerden bij den Pauselijken troon. Het H. Misoffer werd op gedragen door den deken van bet H, College, kardinaal Sacconi. De H. Vader sloot de plechtigheid met de gebruikelijke absolutie. Het bericht, dat Paus Leo binnenkort een encycliek zou uitvaardigen over de vrij heid der Drukpers, wordt positief tegenge sproken. Verschillende personen zijn gearresteerd, i maar reen begrijpt dat de politie weinig tegen eene bende met zulke »liberale" i opvattingen vermocht. FRANKRIJK. Noch de regeering, noch een deel der re- publikeinsche pers is ingenomen met het voor stel tot verbanning der Prinsen van Orleans, een voorstel dat de eigenaardigheid heeft, zoo nu en dan weer eens boven water te komen. Het Journal des Dlbats noemt zulk eene verbanning een onpolitieken en ijdelen maatregel, wijl de prinsen in hun ballingschap evenzeer als thans met hun aanhangers zul len kunnen correspondeeren en in het bui tenland gevaarlijker zullen zijn dan thans. Het Journal des Dibats ziet de zaak zeker goed in een verbanning der prinsen toch zou het noodlottigst werken voor de republiek zelf. De radicale Rappel is van hetzelfde ge voelen en acht het beter de prinsen in Frank rijk te houden en hen in hechtenis te doen nemen, als zij zich aan onwettige handelingen i schuldig maken. Van de Parijsche bladen, schijnt alleen de Siècle voor het voorstel, dat evenwel niet veel kans heeft van te worden aangenomen. Overigens heeft de president van den ministerraad aan de leden der uiter- 1 ste linkerzijde verklaard, dat de regeering uit eigen beweging de noodige maatregelen tegen j de pretendenten zou nemen, wanneer het be- lang van de republiek dit zou vorderen. In Annam blijft de toestand steeds zeer i treurig. Aan een republikeinsch blad, de I lempswordt het volgende geschreven uit Qui-Nhone ^Verscheidene duizenden christenen leven bier allen ellendig, door z'ekte en gebrek weggemaaid. Wij hebben een zeer hevige cho- f lera te verduren gehad, wat onze taak zeer heeft bemoeilijkt, want men heeft de quaran taine op ons toegepast. Men zal nooit juist te weten komen, hoeveel christenen gestorven zijn; hun aantal is zeker aanzienlijk. Over de gansche provincie in kleine groepjes verdeeld, zonder wapens, niet in staat den minsten te genstand te bieden, zijn zij de onschuldige slachtoffers geweest van de woede der Man darijnen, die in hen de bondgenooten zagen van Frankrijk. Generaal de Courcy heeft den bisschop streng berispt geen maatregelen tot tegenstand genomen te hebben. Die berisping was gemakkelijk te doen, doch mij dunkt, zeer wein;g verdiend. Inderdaad, al hadden de bisschoppen en de missionarissen de wa pens opgenomen indien zij er gehad had den men zou hen zeker beschu'digd heb ben de onlusten aan te hitsen, zooals dit pater Maillard is overkom n, die zich moodig, langs den kant v.'n Tourane, heeft verdedigd. Ter- wijl de opperbevelhebber den bisschop van Qui-Nhone laakte, ontving deze terzelfder tijd h' t bevel van generaal Prudhommo, aan pa ter MaiTard te gebieden de wapens neer te leggen, onder voorwendsel, dat zijn houding fot wanorde aanle:diog gaf. Het besluit is: Wanneer de christenen zich verdedigen, wor den zij berispt; geven zij slag voor slag te rug, men zal hen ook berispen 1" Het huwelijk van de oudste dochter van df n Graaf van Parijs volgens bet legitime recht. Philips Vil Konmg van Frankrijk H. K H. Prinses Amélie, met den kroonprins van Portugal, reeds sedert eenigen tijd in be ginsel vastgesteld, is thans officieel aange- kond'gd. Nadat de Portugeescho gezant de eigen handige brieven van den Koning en deKoninpin van Portugal, waarbij zij de band van Prin ses Amélie voor hun zoon vroegen, aan den Graaf en de Gravin van Parijs overhandigd bad, hebben dezen onmiddellijk hunne toe stemming gegeven. Het huwelijk zal op een nader te bepalen dag te Lissabon voltrokken worden. De volledige benaming van den kroonprins van Portugal, die door zijn grootvader, in December 11. overleden, Koning Ferdinand, hertog van Saksen, de echtgenoot van Koningin Maria II, tot het huis van Saksen-Coburg Gotka behoort, is als volgt: Karei Ferdinand Lcdewijk Maria Victor Michael Raphael Ga briel Gonzaga Xaverius Franciscus van Assise Joseph Simon van Braganza Savoie Bourbon, Saksen Coburgen Gotha hertog van Braganza hij is geboren den 28sten September 1864; zijn ver'oofde, gesproten uit het huis Capet- Bourbon Orleans, juist een- jaar later, den 28sten September 1865. De gezant van Portugal heeft zich ook vervoegd bij den minister van Buitenlandscbe zaken De Freycinet, om dezen officieel het voornemen van dit huwelijk bekend te maken. Zaterdagavond heeft de graaf van Parijs, ter viering van de verloving, een lu'sterrijk diner gegeven, waaraan al de Prinsen en Prinsessen van Orleans, benevens de grootwaardigheids- bekleeders van Portugal, te Parijs aanwezig, deelnamen. HET OOSTEN. Met de verstandhouding tusschen Vorst Alexander van Bulgarije en Rusland blijkt het in 't geheel nog niet in het reine te zijn. Bleek dit reeds uit het achterwege blijven van Alexander's reis naar Petersburg, waar over voor eenigen tijd zoo druk werd gespro ken hoewel het in de tegenwoordige om standigheden zeker moeilijk zou geweest zijn voor den Vorst om zulk een verre reis te maken nog duidelijker wordt de spanning ten toon gespreid in hetgeen omtrent zekere kuiperijen van Rusland wordt medegedeeld. Zoo wordt uit Sofia gemeld, dat geheime agenten van Rusland in Bulgarije op groote schaal de kuiperijen tegen den Vorst hernieu wen. Zij maken de bevolking wjjs, dat vorst Alexander het land aan Turkije heeft verkocht, terwijl hij in het verborgen tracht het volk van zijn vrijheden te berooven. Deze goed betaalde agenten doen hun best om onlusten te weeg te brengen, welke Rusland het voor wendsel zouden verschaffen, om zich te men gen in 's lands zaken. Alexander zou reeds voor een paar dagen naar Philippcpel zijn gegaan, de hoofdplaats van Rumelië, de nieuwe provincie waarvan hij gouverneur zal worden, om daar de regeeringsvorm te wijzigen, maar men meldt nu dat hij zijn vertrek nog heeft uitgesteld, en wel wegens de boven bedoelde handelingen van Rusland, welke bij de bevol king grocte verbittering wekken. Uit deze laatste omstandigheid zou men dus kunnen opmaken, dat de Russische agenten niet veel succes met hun ophitsingen Lebben Gisteren maaktdh wij melding van den aan drang, door de mogendheden op de Porte aangew.nd, om in zake de vredestichting tusschen Servië en Bulgarije meegaande te zijn. De mogendheden bevalen der Porte daar bij aan, om: lo. het tiactaat van L'erlijn te eerbiedigen 2o. het denkbeeld eener oorlogs vergoeding voor Bulgarije te laten varen 3o. de quaestie van Oost-Rumelie niet aan te roeren, en 4o. de mogendheden omtrent den loop der onderhandelingen op de hoogte te houden. ROME. Het jaargetijde van het afsterven van Pius IX op 7 Februari 1878, is met groote plech tigheid in de Sixtijnsche kapel binnen het Vaticaan gevierd. Daarbij waren tegenwoordig de kardinalen, prelaten, het corps diplomatique, leden der aristocratie enz. Schiedam, 9 Februari 1886. De Minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 Februari bedroeg Bij deNederlandsche Bank f14,288,970.87*/g en bij de betaalmeesters - 1,558,467.72 Te zamen 115,847,488.59^ Heden wordt, naar wij uit goede bion ver nemen, tnsschen de autoriteiten der Neder- landsche posterijen, en die van Engeland ge confereerd over de invoering van denpostpak- ketdien-.it tnBschen Enge'and en Nederland. Wanneer de onderhandelingen slagen, waaraan bijna niet te twjjfelen valt, zal van af 1 Maart a. s. ook gelegenheid bestaau, om postpakketten naar en yan Engeland te verzenden. (R. Abl.). Uit goede bron kan gemeld worden, dat Woensdag 2 Febr. jl. door de rijks-ambtenaren te Rotterdam zijn aangebonden een groot aantal vaten, inhoudende niet minder dan tien duizend, zegge 10,000, kilo suiker, uit Duifscbland angevoerd voor Rotterdam, welke vaten door den afzender werden opgegeven te bevatten chlorns kali, doch welker inhoud bij onderzoek suiker bleek te zijn, ten einde aldus deu accijns te ontduiken. Deze zaak heeft veel overeenkomst met een bekeuring, door do rijks ambtenaren Ie Am sterdam in het voorjaar van 1885 ingesteld, toen oen belangrijke hoeveelheid spiritualiën werd bevonden in vaten, die volgens den af zender, mede uit Duitschland, ledig zonden geweest zijn, en dns niet aan invoerrechten onderworpen, en welke zaak onlangs is af gewikkeld met een boete van f 5000 ten bate der schatkist, door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, als aansprakelijk ver voerder betaald, die deze boete, zóó ver bene den het maximum, op haar beurt grootendeels verha alde op de duitsche Regeering, dewijl do vat- n waren vervoerd alleen langs dnitsche staatslijnen. De klerk bij het dep. van binneniandscbe zaken Croll is in zijne tetrekbicg geschorst, omdat bij riet wilde bedanken als lid van den centralen raad van den sociaal-demo- cratischen bond. Reeds vóór zijne schorsing was hij, naar het Vad bericht voor het alternatief gesteld om ót als klerk aan bet departement, óf als lid van den Centralen Raad van den sociaai- democratischen bond te bedanken; hij had echter geweigerd zoowel het een als het ander te doen, zich beroepende op art 6 der grond wet, (verklarende dat ieder Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is) in verband met art. 10 (recht van vereenigiDg en verga dering). Bij de schorsing is don ambtenaar aange zegd, dat bij too 31 Maart gelegenheid heeft om tusschen zijne medewerking in de soci«" listische partij, of zijne betrekking san bet departement te kiezen. Men deelt aan bet Ltr, Dbl. mede, dat binnenkort een werkje in 't licht zal komen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2