V ïsschertj-bericatefl. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend Werden aan de markt alhier aangevoerd 18 zalmen, die voor fl.85 per \la kilo werden verkocht. Koloniën. (i>Éiwwjd£ been en en kunstarm (linkerarm) en zijne oe fening in het gebruik daarvan. Te Zevenbergen, waar de pokken vrij hevig heerschen, is weer een lijder aan die ziekte bezweken, en ook werd aldaar weder een nieuw ziektegeval aangegeven. De ziekte is daar thans epidemisch verklaard. Vier kinderen, die eergisteren om vier uur te Zoelmond uit de school kwamen, waagden zioh op het broze ijs en vielen er door. Ben hielp er zioh zelf uit, een tweede werd gered, maar de overige twee waren al verdronken, toen zij op het droge werden gehaald. HAA.RLEM. Ten huize vau den koopman H., woonachtig in de Korte Houtstraat alhier, is door middel van braak en inklimming njt eene chiffonnière, staanda in de achter kamer, een zakjo met f 80 en een gouden ring ontvreemd. Deze diefstal is gepleegd tijdens de bewoners afwezig waren. EMMEN. Voor een paar dagen werd door de jagers nit deze gemeente, in vereeniging met die nit de gemeente Odoorn, een klopjacht op vossen gehouden. Het eerst werd het zoogenaamde Weerdin- gerdikbosch door de drijvers, ondbr eau ver vaarlijk geschreeuw, in alle richtingen door kruist, doch het gelukte niet, de vossen nit hun schuilplaatsen te verjagen. Hierna kreeg de Valhtersbaan beurt, doch ook hier moest meu onverrichter zake aftrekken. Toen werd een boschje nabij Valthe afgeklopt. Weldra zag men een vos de vlucht nemen, om even later een schot te hooren en bijna gelijktijdig den vos te zien vallen. Dj jager S. Walles, van Valthermond, had goed geraakt en een gevaarlijken vijand van het jachtveld ('t was een moervos) onschadelijk gemaakt, In het denneubo ch tusschen Valthe en Exlo werden geen vossen gezien. Verscheiden jagers heb ben het plan opgevat, a. s. Zaterdag een dergelijke jacht te houden in de bosschen te "Schoonoord. BATAVIA, 31 Dec. Uit Atjeh ontvangt de Deli Ct. het bericht, dat er den 10a Dec. een zware aardbeving beeft gewoed, die van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 11 nur aanhield. In Oleb- Leh vreesde men voor een vloedgolf, er. stond een trein gereed om do inwoners naar Kotta- Rarlja te vervoeren. Het hooggerechtshof heelt ia de zitting van 31 Dec. te niet gedaan hut verzet van den officier van justitie tegen de beslissing van den Raad van Justitie alhier, waarbij rechtsingang werd geweigerd in zake Brnt.ner, redacteur van den java-Bode. Uit Ternate woret aan De Locomotief geschreven Met het stoomschip Corrido kwam hier het bericht, dat in de buurt van de Hum- boldt-baai, N.-Guinea, het gerucht liep, dat de fransohe oorlogsstoomo»- Valbert daar, als straf voor het vermoorden van een paar man der equipage, eenige negorijen betc'aoteu heeft. Ik hoop dat het gerucht zich niet bevesti gen moge. Eén van beiden wij moeten ons het fransche bombrrdemout gotroosteD, of daar op aanmerking maken. Ia het eerste geval blijven wij waardiglijk op het standpunt, ge durende de A isero-zaak ingenomen ïd het tweede geval zal Frankrijk aanvoeren dat het wol verplicht is zicb-zelven recht te verschaffen op nbderlandsch grondgebied, waar geen zweem .van nederlandsth gezag of nederlandsch toe- zicht bestaat. Het een jis~ al even verneaereuu als het ander. Bij de opmaking van de zoogenaamde cultuurplannen door den hoofdinspecteur van de koffiecultuur, waarbij de gronden, die in de n raste toekomst voor de instandhouling der gedwongen koffiecultuur nooiig zijn, wor den aangewezen en op het terrein afgebakend, bleek dat, wat betreft de residentie Samnrang, het kon. besluit, opgenomen in Stbl. 1880 no. 110, meer terreinen voor do particuliere teelt van koffie gesloten houdt dan noodig is. Daar door wcrdt het exploitatieveld vau de parti culiere industrie noodeloos beperkt niet alleen, maar blijven ook veel gronden ten nadeele van de schatkist ongebruikt liggen. Door den gouverneur-generaal is uit dien hoofde een wijzigiag in het hierboven bedoelde koninklijk besluit aan bet Opperbestuur voorgesteld, in dien ziu, dat daardoor een gedeelte der thans gereserveerde gronden vr jjkcmen voor de par ticuliere industrie. Yan den kolfisoogst op Java, die ge raamd wordt op 508,866 pikol, zijn reeds 497,996 pikol i i de inkooppakhuizen geleverd en daarvan bereids 495,407 afgeleverd naar de do iivoer- en afscheeppakhuizen. - Uit Djokji wordt aan de dS/ieuwe Vors- tenlanden medegedeeld dat de tabaksoogst op eenige ondernemingen in hot kedoesehe zeer slecht is, zoodat eenige administrateurs aldaar hebben besloten, meer indigo te planten. De woelingen in het landschap Padang schijnen, zegt de Deli C t., dank zy der tus- schenkomst van de compagnie, een gunstig verloop te nemou. Do radjahs moeten aan deu controleur Heckler veiklaard hebben, dat al leen tegenzin om ouder het bestuur te staan van een aan hun land geheel vreemden Ma- leier, de oorzaak was van hun verzet tegen den vertegenwoordiger van den Sultan van Deli. Noch tegen het nederlandsch-indiseh Gou vernement, noch tegea de europeesche onder nemers in het landschap hadden zij eenige grieven. Hnn wenschen bepalen zich slechts tot het a instellen van eeu Datoe nit eigen stam. Fan maleiscben kant is men niet zeer daarmede ingenomen, en zou men gaarne zien dat de Regeering krachtig optrad, om de maleische belangen te bevorderen. Eeu herha ling dus van de politiek, door deu vongen Sultan met de Deli-expediüa tegen Soengal gevolgd. Of het thans ook sncces zal hebben, betwijfelen wij echter. Resident Hoos is voornemens binnen eenige dagen naar Padang te vertrekken, om zich persoonlijk met de radjahs te verstaan. Er zou tevens spiake van zijn, dat een afzonderlijke controleur voor die streken werd aangesteld Ouder diens coctróle zou alsdan ook Redagei geplaatst worden. Uit Atjeh wordt aan De Locomotief geschreven, onder den datum vau 13 Decem ber j.l. Een veelbewogen week hebben wij weder achter den rug. Om te begiunen, dient ver melding dat de vjjand in de laatste dagen zeer bedrijvig is geweest en er bijna geen nacht omging, waarin de Atjuhers niet eenige rails weggenomen of de aarden baan onbruik baar gemaakt hebben. Is het niet bij Blang, dan doen zij het bij Tjot Ire of, vjor de va riatie, iu de buurt van L impeneroet. Dit laat ste schijnt hun bet verkieselijkste te zijn, om dat bet ropai oeren daar zoo goed belet kan worden door een flink onderhouden vuur nit Tjot Goë. Het gaat juist zooals voorspeld is. Het is te betreuren, dat Tjot Goe is op gedoekt. Het terrein ten zuiden van de posten Lam- roug en Lampeneroet is zóó begroeid en vooral zoo heuvelachtig, dat het deu vijand niet de minste moeite kost, zich daar goed verdekt op te stellen. Dat doen zij dan ook trouw en al ous vuren is vruchteloos. Dit is niet alleen proefondervindelijk bewezen in de laatste dagen van November, maar wederom onlangs op den 7en Deo., toen de vijand, vau den donkeren nacht gebrnik makende, ongeveer tien strek kende meter rails heeft opgebroken en mede genomen, natunrljjk om van dat nitmnntende materiaal klewangs te maken. De trein, die den volgenden morgen zijn vroegrit zou ma ken, moest tjjdig stoppen en werd onmiddel lijk door een vijandelijk vuur begroet. Het is een baantje, om daar, op die posten, eiken dag op veldontdekking uit te moeten, en dat wel in den vroegen morgen, omstreeks half zes of zes uur. De gewone werkers wilden er op den 7en mal. hul1, U1JI uö fcüuctuo una uc uamuaau 10 herstellen, zoodat besloten werd de geniewerk lieden eraan te zetten. Do spoorbaan is toen onder een hevig vijandelijk vuur hersteld, waarbij wij in twee uren een paar gesneu velden en vijf of zes gewonden kregen, onder welke de luitenant Krol van der Hoek, die een vlee.chwoud bakwam in het bovenbeen, doch, gelukkig, niet gevaarlijk. Ook te Lampeneroet moet een mindere mi litair zijn gewond. Uit alles blijkt dat de vijand werkzaam is en ook dat, als bet zoo voortgaat, bet nog veel maanden zal duren alvorens alles klaar en in orde is. De bere kening op het strafbureau en bij de genie, alsook bij de burgerlijke openbare werken is anders, dat in April alles gsreed komtben- tings, indeeling van troepen volgens formatie en naar den eiscb der posten, en de posten- zeiven, Lampong en Pakan Kroeng Tjoet staan evenwel nog niet op de plaats waar zij ba- hooren. De waterstaat kou ook wederom do banden uit de mouwen Btekeu, nu achtereenvolgens twee booten van de Maatschappij Dederland een groote hoeveelheid ijzerwerken te Oieh-leh hebben aan wal gebracht. Volgens zeggen, moet nog één hoot eenige goedarenwaggons aanbren gen, en dan is al het materieel aanvvezig. Met fri880ben moed wordt gewerkt aau het verleu gen van de trambaan, zoodat spoedig voir de liefhebbers de gelegenheid is opengesteld, om een aangenaam, vlag rijtoertje te maken onder net werkzame vuur des vijands. Wij gunnsn hun de pret. Zouden de nog te verwaehten waggons gepantserd en wel uit Europa ko men Volgens geruchten is weder een inlander naar den vijand overgebopen. Onder den titel „Een koffieland onder den hamer" deelt het Bat. Bteuwsbl. mede De wijze, waatop de koffieeultnnr in Mid- del-Java achteruit gaat, is zóó, dat daarbij niets valt te vergelijken. En evenmin is tegenover dieu achteruitgang de hondiug der Regeering voor eenige vergelij king vatbaar. 'tLand Kedawong Deli werd, indien wij ons niet vergissen, eeu tiental jaren geleden ait de hand verkocht voor f 80,000. Werkkapitaal werd daarop successievelijk voorgeschoten, totdat daarop f 50,000 schuld stond. Dat was 'npaar jaar geleien. Op last van den geldsemetor kwam toen Kedawong Deli onder deu hamer, en eenige personen besloten eeu kongsi te vormen, ten einde bet l ind, waarvan ze, als de tijden beter werden, nog eenige verwachtingen koesterden, te koopen. Het werd bun eigendom voor f7500. Kedawong Deli bracht verleden jaar negentig pikols koffie op, zijnde bruto pl. m. f 2700. De ei fpacbtscanon was van regeeringswege vastgesteld op f 4 of f 5 per bonw wij zonden het. met juistheid niet durven zeggen. De onderneming, groot 402 boaws, had dus ongeveer f 2000 aan erfpachtscanon te betalen. Door de nieuwe eigenaren werd, onder aan voering van redenen, vermindering van den canon gevraagd, hetgeen niet werd toegestaan door de Regeering. Tbans is het land, dat, zoo goedkoop als het was, inmiddels in 't geheel weer een 20 mille heeft verslonden, verkocht op publiek» vendutie voor f 100. Zeggehonderd gulden In het noorsche Idraetsblad komt een le vensschets voor van den ouden Paulsen, den vader der bekende schaatsenrijders. De „oude Paulsen", heet het daarin, is nu 66 jaar en commandeert niet langer bij de zeilwedstrijden, noch maakt „kunsten" op de schaatsenrij- dersbaan bij moet geholpen worden, om van en in bad te komen. Paulsen is schaatsenrijder geweest zoo lang de beenen naar hem wilden luisteren. Nog op 50jarigen leaf tijd deed hij zijn sprongen, tot groote verbazing van oud en jong. „Wat men goed wil leeren, moet jong geleerd worden", zeide hij, en zoo begon een zjjner dochtertjes met baar vierde jaar ieedi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3