ingezonden. d&mengdc fmchteit. Vis soRerij -berichte a. Ueehtszaken; I0 Taart zoo goed als geheel gestremd is. Vooral bij Enkhnizen is veel ijs. De kolonel W. C. Hojel, oud-adjudant van Wijlen Z. K. H. Prins Alexander der Neder landen, laastelijk commandant van het 4e regiment vesting-artilleiie, is gistermiddag le Helder, door eene beroerte getroffen, plot seling overleden. In den heer Hojel verliest ons land een 2gner meest verdienstelijke boofd-officieren. Een jorgmensch, die een bleekersmeid te Aaersfoort voordurend met zijne liefdesbe- Inigingen lastig viel, ontving Zaterdag-avond Van haar een niet twijfelachtig bewijs, dat hij Diet op beantwoording van de betuiging zijner gevoelens mocht rekenen. Zij gaf hem nl. met kaar klomp een zoodanigen slag in het aange dicht, dat hem het bleed nit den nens spatte. Eij droop daarop af. Gisteren namiddag omstreeks 12 nur 50 even voorbij het station Dieren, eenjeug. dige dame overreden door den trein uit Zntphen. ®e ongelnkkige was terstond een lijk. Eergisteren had te Drnmpt een treurig on geval plaats. Een tweejarig kind viel onder het spelen in een pot met kokend water. Het hreeg znlke hevige brandwonden, dat het spoe dig na het ongeluk overleed. Maandagavond laat keerden twee vrijende paren, die te Steenwijk kermis gehouden aadden, naar Steen wij ketwold terng, in ge zelschap van eeuigejongens. Plotseliug werd één dor meisjes van den dijk in het water geworperi, lerwijl ook haar vrijer in het water gedrongen Werd. De laatste wist spoedig op het droge te hrnipen, doch het meisje werd eerst na een eind verder gedreven te zijn, mat veel moeite gered. De politie stelt een onderzoek in. Uit Sneek wordt gemeld Het bestuur der ijsclub Rriso alhier heeft ®en maatregel genomen, die, algemeen door do ijsvereenigingen toegepast, zeker niet weinig zou meewerken om aan de willekeurige han delingen en knoeiergen der hardrijders een oinde ta maken. In eene vanwege die ver eniging tegen Vrijdag e. k. uitgeschreven hardrijderij door mannen boven 18 jaar, wor den namelijk van den wedetrjjd uitgesloten de bekende hardrijders M. Kastelein en P. Hruinsma, die zich ter mededinging op de Hjderjj, gehouden den 25 Januari '85 hadden aangegeven, doch niet waren verschenen: voorts ^ybe H. Zijlstra, die zich slaande den wed- ®frijd had verwijderd, om elders den prijs te hehalec, en eindelijk Rinke v. d. Zee en D. Postma, die getracht hadden den prijs en de Premie te verdeeleu. Men meldt uit Groningen van gisteren Heden had alhier eene hardrijderij op schaat sen plaats, waaraan u2 personm deelnamen. Ee eerste prijs weid gewonnen door Wijbe he Vries, van Oenkerk de tweede door Ranke ^an der Zee, te Workum de derde door Pieter Eruinsma, van Sneek de vierde door Abra ham Hesselink, te Groningen. In den laatsten tijd komen aan het station °nlo 2 a 3 malen 's weeks eenige waggons Diet groene haring aan, die, aan de Deensehe n8ten gevangen, naar Holland verzonden Worden om hier gerookt en daarna als puike Mlandsche waar weder naar Daitschland Ditge^oerd te wordea. "ftPOOOOPor—-. ROT TERDAM. Er gaat haast geen dag om of er wordt hier met meer of minder goed succes iugebroken en gestolen. Bewoners van som mige buitenwijken zijn voornemens den on- derwetschen maatregel weder te nemen, waar van blijkt door een opschrift op hun erf: Hier liggen voetangels en klemmen. He acht u voor schietgeweer. BERGHAREN, 8 Febr. Daar door den bur gemeester in de Raadsvergadering van den 26 Jan. j.l. geweigerd werd, de benoeming van wethouders aan de orde te stellen, of schoon dit, blijkens de oproepingsbriefjes, tot de zaken behoorde, waaivoor de vergadering was belegd, en de burgemeester in de meening was, dat die kenze alleen kon worden ge daan in een voltallige vergadering, hebben de leden van den Raad, niet in den geest den kende van bun voorzitter, gebruik gemaakt van art. 40 der Gemeantewet en een ver gadering aangevraagd voor de benoeming van weihouders. Was de burgervader in de vorige vergadering zoo voorzichtig, om vooraf üe aan de orde gestelde zaken op een briefje te schrij ven en tclkeas, wanneer een zaak was afge handeld, dit met een teeken te waarmerken, thans vergat lij weder, de notulen te doen voorlezen, die dilmaaal zoo belangrijk waren. Bij het aan de orde brengen van de benoeming van wethouders moest de voorzitter weder een harde pil slikken. Er werd hem onder het oog gebracht, «at hij die benoeming noodeloos reeds langer vertraagd had dan met het oog op srt. 84 der Gemeentewet mocht geschieden. De burgemeester bleef van gevoelen, dat hjj bevoegd is tot het verdagen van aan de orde zijnde zaken, hetgeen aanleiding gaf tot een scherpe woordenwisseling tusschen een lid van den Raid enden burgemeester, welke eindigde met de woorden: „Wij (leden vau den Raad) zijn niet geroepen, u in gemeentezaken voor te lichten laten zij dat doen, die n tot bur gemeester van Borgharen hebbeu bevor derd." Hierna bad de stemming voor de wethouders plaats met den (reeds gemelden) uitslag, dat de heeren Bronkhorst en Van Dam met algemeene stemmen herkozen werden. {De Dost.) KRALINQSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 30 zalmen, die voor fl.80 per i/2 kilo werden verkocht. STOOM TB AM ROTTERDAM— DEEFS HA VEN—SCHIEDAM. Eindelijk zjjn de gordijntjes —leest: Vuile lappen uit de wagens weggenomen; het schijnt bij die Maatschappij niet te kunnen lijden om twee stei gordijntjes aan te schaffen, of dezen althans tweemaal per jaar te iaten wasschen. Ook verwarming-stoven voor de tweede-Klasse reizigers zonden geen luxe zijn. Het opschrift »Niet Rooken" wordt hoe langer zoo meer een jjdel verbod want men stoort zich niet aan de herhaalde waarschu wingen der condncteuiswaarom niet in een der twee wagens 2de Klasse het rooken toegestaan Op die wijze toch zonde aan het verlangen van de Dames, de Niet Rookers en Rookers voldaan worden. Waarom verder geen verandering of ver meerdering gebracht in de wisselpunten Bijna altijd moet men op die plaatsen maar al te lang wachteD. Aan bovenstaande grieven zou mijns inziens gemakkelijk tegemoet gekomen kannen worden, en men behoort toch rekening te houden dat deze lijn de meest winstgevende vau het tramnet is. Schiedam, 11 Februari '86. X. Door tnsscbenkomst van mr. J. J. Bergsma is tegen Het Vaderland eene plainte wegens laster ingediend, op grond van een ingezon den stuk, voorkomende in het uommer van 29 Januari jl. Moord te Maxenzeele. Er blijft thaus geen twijfel meer over om trent de werkta gen, die gediend hebben om de graweljjko moorden te plegen. Het is wel degeljk met den hamer, dat de slachtoffers getroffeu zijn. De kettingen der hangklok zijn met bloed bevlekt, wat aan duidt dat de moordenaar de gewichten heeft afgenomen, om de vermoedens op den dwaal weg te brengen. Zjjn verdedigingsstelsel blijft steeds hetzelf de. Hij houdt staande de twee mannen gezien te hebben. Wanneer eene vraag hem in 't nanw brengt, verklaart hij van niets te weteD, of wel hjj antwoordt in 't geheel niet. De Meniteur de Rome plubliceert een de creet van de H. Congregatie der Ritns, bevat tende de aanstaande zaligverklaring der in 1860 in Syrië gestorven Franciscaner-marte laren. Ie Berlijn werden door de bekende firma Siemens en Halske electrische verlichtings- proeven genomen met den zoogenaamden Schemwerfer, die dienon moet om op afstan den van verscheidene 1000 meter voorwerpen en geheele terreinstrooken te verlichten. Hier toe wordt het electrisch licht door groote verbandlenzeu geworpen, die eene middellijn van 90 tot 94 cM. hebben. Door middel van eene lens, die bijna 1 M. middellijn had, ge lukte het tot op 4000 M. afstand voorwerpen met voldoende kracht te verlichten. Voor de zeevaart en den oorlog zijn deze proeven na- tnnlrijk van het grootste belang. De weduwe van don onlangs overleden ko ning Ferdinand van Portugal, gravin van Edla geb. Hensler, zal zieh binnen kort te Boston metterwoon vestigen, waar zij reeds vroeger gewoond heelt en waar ook haar vader begraven ligt. Op deu spoorweg nabij Courcelles (België) zijn de lijken gevonden van twee oudjes, man en vrouw, die waarschijnlijk door den trein overvallen ea gedood zjjn. Een boer te Vierzighnben, bij Brünn, doodde, alleen met het doel om geld in handen te krijgen^ zijne ouders, en trachtte zijn vroow te vergif tigen. Florian Fiala heet dat onmenach. In het berïijnsche „Geneeskundig Genoot schap" werd dezer dagen den leden door dr Israel een 13jarige knaap voorgesteld, die sedert zijn zesde jaar niet minder dan 35 groote kunstbewerkingen had ondergaan. Het lijden van den jongen martelaar begon met een schedelbreuk. Hg onderging achter eenvolgens 6 operatiën aan het hoofd, bij een van welke een zijner oorschelpen losgemaakt en weder aangenaaid moest worden. Daarna kreeg hij een euvel aan zijn rechter voet, waaruit langzamerhand alle beenderen verwij - derd moesten worden vervolgens kreeg hij heeneter aan een zijner ribben, en daarna werd ook zijn linkervoet aangetast, welke na 11 kunstbewerkingen eindelijk verleden jaar afgezet moest worden, met het onderste ge deelte van zjjn been. De jongen is nu ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3