9e Jaarg. Zaterdag 13 Februari 1886. No 2402. Bureau: Pil a r k t, E, 3 57. VERSCHIJN T 1) A G E L i.l K S. JJjgpMn dwpeht. SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. pes' -i-'fv'Nederland 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 Frija der Ad verten tien Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het Sclioolblr «1 over de Oplossing van den Schoolstrijd. Met waardeeiin hebben wij enkele dagen geleden gewag g maakt van een artikel van bet Schoolblad, waarin op dagheldere wijze het verregaand onrecht werd aangetoond, dat er in gelegen is, een groot deel der na'ie een ondeiwijs te doen bekostigen, waarvan het, volgens de onpartijdige verklaring van het libera'e vak orgaan, geen gebruikmaken kan en geen gebruik maken mag. Het Schoolblad toont in zijn laatste num mer verder aan hoe de Staat, omdat bij in kerkelijke zaken geen eigen oordeel kan uit spreken, geheel buiten machte is, ipcnbare godsdienstige scholen te stichten van ver schillende kleur, die aan de behoeften van alle burg, rs voldoen. Ook het stelsel, volgens hetwelk de onder- Wijzers benoemd worden door de ouders der schoolgaande kinderen, komt aan het blad practisch onuitvoerbaar voor, al is het ook »minder verwerpelijk'' dan het eerste, dat de overheid zou noodzaken, onderwijzers van verschillende kleur uit te zoeken. De conclusie van het Schoolblad luidt als volgt Breekt men dus met het stelsel van open bare scholen, dan zouden alle scholen, often minste alle scholen voor on- en minvermo genden, tot gesubsidieerde moeten gemaakt worden Het initiatief voor het oprichten van scholen en het geheele beheer van alle scholen zouden dan in handen van particu lieren zijn. Alleen zou de Staat eischen van bekwaamheid en zedelijkheid aan de onder wijzers moeten stelten en door andere voor schriften endoor toezicht zorgen, dat het door hem gesubsidieerde onderwjjs go d was. Wij zijn van een zoodanig stelsel niet af- keerig. Misschien is dit het stelsel der verre toekomst. Voorshands evenwel kunnen wij het niet aanraden. Op veel plaatsen, vooral in kleine gemeenten, zou er van het onder wijs weinig terechtkomen, wayneer het initia tief door particulieren moest worden genomen en zij alles moesten uitvoeren. De ouders zul len er eerst nog langzamerhand aan moeten gewennen, te zamen de handen ineen te slaan, om scholen voor hun kinderen op te rich! en De msesten zijn er al te zeer aan gewoon om het onderwijs als gesneden brood voor hun kroost klaar te vinden. Om hen aan dien toestand te ontwennen en om de groote üadee'en, die van de verandering het gevo'g souden zijn, te vermijden, zouden wij voor eerst een ander stelsel toegepast willen zien, een stelse dat men het gemengde genoemd heeft. Dit bestaat hierin, dat men de openbare school behoude waar n en ze wenscht te hou den, d i. waar er leerlingen voor gevonden borden, maar daarbij niet schrome, op ruime schaal bijzondere scholen te subsidieeren Als voorwaarde voor dit laatste niet, zooals thans, stellen e dat het onderwijs op de gesubsidi eerde scholen z. g. n utraal zij, maar in hoofdzaak alleen, dat daar in goede gezonde loka'en goed onderwijs worde gegeven, d. i., j in 't kort gezegd, dat daar flink lezen, schrij - j ven en rekenen worde geleerd. Of men na of vcór of onder dat leeren de kinderen tevens over godsdiens ige zaken sprak, of ze in deze of gene kerkleer onderwees, dat zou een zaak moeten zijn aan den Staat onverschillig. Hij subsid eert, omdat de kinderen gotd 'ezen, sch'ijven en rekenen leeren wat zij meer lee- ren, raakt hem niet. Men meent in het subsidieeren van kerke lijk gekleurde scholen het bezwaar te zien van strijd met bet beginsel van Kerk en Staat. Ons treft dit bezwaar niet. Wanneer de Staat subsidie geeft aan alle scholen, waar een tal van kinderen go d worden onderwezen, dan vraagt hij er niet naar, of deze school in het bijzond r aan deze Kerk, gene vooral aan die Perk welgevallig is. Hij subsidieert waar goed onderwezen wordt, en hij dus zelf niet behoeft te onderwijzen en zal even goed subsidie schenken aan scholen, door vrijmet selaars opgericht of aan een school, door de leden der Vereeniging De Dageraad te Am sterdam tot stand gebracht. De Staat laat de Kerk de Kerk en geelt zr'n subsidie slechts aan eenige personen, die zich verbinden, aan een aantal scholieren onderwijs te geven. Wij hebben hier thans in ruwe trekken, in een drietal artikelen, aangegeven welke rich ting wij zonden meenen dat men in Neder» land in zake onderwijs moest inslaan Wij weten dat vele onzer lezers, ja de meesten, dien weg niet of thans nog niet willen mede gaan. l)och wij verwachten dat bet pad meer en meer, ook onder de openbare onderwij ers, als de weg ten goede zal worden beschouwd. Voor wien het hoofdmotief, het betrachten van recht en billijkheid tegenover allen, niet krachtig genoeg is, zullen wij nog wel gelegen heid vinden andere motieven aan te voeren. Wat hier gezegd word:, is zóó logisch, is zóózeer de taal van het eenvoudige gezond verstand, dat wij werkelijk benieuwd zijn, te zien welke sophismen tot bestrijding ervan en ter verdediging van de onhoudbare privile giën van liberalen en modernen zullen ver zonnen worden. (7.) DUITSCHLAND. De benoeming van den proost en eereka nunnik Julius Dinder tot aar'sbisschop van Gnesen Posen, aldus schrijft men u t Berlijn aan de lijd, is definitief. Gelijk de Kurycr Posnanskiuit Rome verneemt, heeft de hoogw. heer Dinder, op uitdrukkelijk verlangen des H. Vaders, zich bereid verklaard, de hem aangeboden hooge kerkelijke waardigheid aan te nemen. Of de intronisatie van den nieuwen aartsbisschop zoo spoedig zal plaats hebben als in 't belang van het zoo geruimen tijd van het bijzijn zijns opperherders verstoken diocees wenschslijk is. hangt nog af van den loop, dien de onderhandelingen omtrent de nieuwe kerkelijk-politieke wetsvoorstellen zul len nemen, In elk geval, ten einde te Rome opinie te maken, houden zich de offic'euzen tegenwoordig alsof van hun kant nooit iets tot bestrijding van de katholieke Kerk gedaan was, ja, prins Bismarck wordt als een loutere engel des vredes voorgesteld. De man zou nooit aan kuituurkampwetten hebben gedacht; hij voerde alleen strijd met de Polen (graaf Ledochofski bracht twee jaar in gevangen schap door 1) en toen had Falck de wetten gemaakt. Si quid fe.cüti nega of zooals de (niet de edelste) schooljeugd zegtik heb het niet gedaan, maar die jongen 1 Fa'.ck heet nu de man van den Culturkampfzooals indertijd, toen Bismarck vrijhandelsman werd, Delbriick de man was van den Vrijhand l. De beide heeren verdwenen van het tooneel, toen de groote meester tot eenigszins andere opini»n kwam. Te Rome zal men zich even wel door zulke praatjes niet laten vangen. Leo XIII is tot de uiterste grens van toe geeflijkheid gegaan. De H. Vader heeft in de personen-quaestie gedaan wat mogelijk was maar op het punt van beginselen kan de Paus niet transigeeren. Door een duitschen priester op den zetel van den H Adelbert in Gnasen- Posen te doen plaats nemen, heeft Leo XIII der Regeering de grootste inschikkelijkheid betoond, en hij heeft dus meer recht dan ooit om te eischen, dat de Regeering nu eindelijk eens van haar zijde b!ijk geve van rechtsge voel, van haar onbillijke eischen afzie en de lang bestreden onafhankelijkheid der Kerk eerbiedige De poolsche bladen laten zich zeer kalm nit over de benoeming zij kunnen de rechtmatige smart niet verbergen, waarmee het verlies van haar geliefden aartsbisschop, den heldhaftitren kardinaal Ledochofski hen treft, maar tegelijkertijd sporen zij hun lezers aan, den nieuwen kerkvorst met den eerbied, w arop zijn persoon evenals zijn waardigheid hem recht geeft, te begroeten. De taak van den hoogwaardigen prelaat zal in zijn voor 9/10 poolsch diocees altijd zeer moeilijk zijn maar de Polen weten dat een katholiek bis schop noch zal germaniseeren noch poloni- seerenzij weten dat hij zoowel zijn Poolsch als zijn Duitsch sprekende diocesanen allen met dezelfde liefde zal verzorgen. Geve God hem kracht om zijn zware taak tot heil der Kerk te vervullen 1 FRANKRIJK. Gisteren kwam de laaghartige vermoording van den mijn-directeur Watrin le Decazeville

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1