itmmtlaitdachfl Swjcliteit. verzamelingen bekomtde zorg voor zijn bankiershuis had hij reeds aan zijn twee hoofdbedienden opgedragen. De erven zullen gehouden zijn zijne wel dadige stichtingen in stand te houden, zoo lang zich niet eenige overheid daarin mengt alsdan moeten zij volgens testamentaire be paling opgeheven worden Volgens zijn ver langen werd hij in de kleeding van Francis caner monnik op eenvoudige wijze begraven de talrijke door hem beweldadigden, die in den stoet gingen, vormden echter de schoon ste praal dezer lijkstatie Door den grooten aandrang van duizenden belangstellenden bij deze gelegenheid, werd de orde van den stoet eenige oogenblikken verbroken en gebeurden er ongelukken drie vrouwen werden gewond en verscheidene personen gekneusd. Ten slotte slaagde men er in de orde te herstellen en bereikte men de kerk der Aposte^n, waar de Uitvaardienst werd gehouden. De Paus deed ook in de Sixtijnsche kapel met groote plechtigheid een lijkdienst voor den waardige overledene celebreeren. Schtedam, 15 Februari 1886. De Ritterdamsche Tramweg-Mij. keert, naar de N. R. Ct. verneemt, over het afgeloopen jaar, na eene afschrijving van f 64 000,7 pCt. dividend uit. Door den minister van oorlog is, volgens de Amst. Ctaan de verschillende comman- dan'en van het leger last gegeven om, zooveel mogelijk, bij de vergaderingen der sociaal democraten vooral het oog gevestigd te hou den op de militairen, welke eventueel die ver- pad ringen mochten bijwonen, en zoo mogelijk nota te nemen van hon wapennummer. Deze lastgeving is op de politie overgedragen» De londensche berichtgever van het N. v. d. D. meldt de verblijdende tijding, dat het gevaar voor den nederlandsche paliogbnndel te Londen verdwenen is. Minister Childers zal dndeljjk na de bijeen komst aan het Parlement voorstellen, de vis- scberij-wet in dier voege te wijzigen, dat de »gesloten tijd" niet van toepassing is op de uit Ne< eiland aangevoerde paling. (Men her innert zich het uitvoerige artikel, vroeger aangaande den bedreigden friesoheu paling- handel geplaatst.) De ministtr zal trachten het nog vóór 15 Maart in behandeling te brengen. Het vischkooper8-gild zal daarenboven, met het oog op de gezindheid der Regeering, in dien de wijziging niet intijds wordt aange nomen, niet tuiscben beide komen, wanneer tocb paling in den gesloten tijd verkocht M ordt. T Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie ontvangen telegram, wordt de Gouvernements-koffiecogst op Java voor dit j sar geschat op 730 000 pikols. (St. Crt.) Het nieuwe reglement voor de examens ter verkrjjging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, bij Koninklijk besluit van 18 Januari jl. vastgesteld, is in de St.-Ct. No. 37 opgenomen. Er kunnen dit jaar bij het Institnut te Willemsoord 40 jongelieden als adelbortt, wor den geplaatst en 6 jongelieden als adspirant- administrateur bij de zeemacht. De St.-Ct. No. 37 bevat omtrent tijd en plaats der exa mens enz. de bijzonderheden. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om binnenkort, voorloopig op ééa baanvik, ook de rijtu'gen derde klasse van de Hol- landsche JJzeren Spoorwegmaatschappij te verdeelen in compartimenten waarin wel en die waarin niet gerookt mag worden. Op Woensdag 3 Maart e. k. zal in een der lokalen van het departement van waterstaat worden aanbesteed het maken van de aar den baan, de kunstwerken, de overgangs- en eenigo verdere werken voor het gedeelte van piket 58 tot den Oostelijken oever van de Boonervliet, van den spoorweg Botterdam Hoek van Holland. Het bedrag der begroo ting is f 67)2,000. De oplevering moet plaats hebben twaalf maanden na den last tot aan vang der werkzaamheden. De lijn AmersfoortKesteren is door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten opgenomen. Voor invoering van de 31 December afge kondigde wat aangaande het zegelrecht op eff-cten, wordt door de »Ned. Fin." als waar schijnlijke termijn 1 April, hoogstens 1 Mei genoemd. De heer J. Albracht, wonende te Pretoria, thans hier te lande, is door den Koning van België benoemd tot consul-generaal van Bel gië te Pretoria voor de Z.-A. Republiek. De hear A. is Nederlander van geboorte en was voor twee jaar naar de Z.-A Republiek vertrokken. Hij behoorde vroeger tot de wel bekende firma Albracht Co. in de Kal ver- straat te Amsterdam. Het brooze ijs heeft als altijd weder vele offers geeischt. Te KraJiugen zijn verscheidene personen door het ijs gezakt en met levensgevaar met be hulp van touwen, ladders en schuiten op het drooge gehaald. Op de Plas zakten drie per sonen door het ijs, twee werden gered, een jongetje van negen jaar werd echter loven- loos er onder uitgehaald; drie a vierduizend personen bewogen zich daar, niettegenstaande de waanehuwing van den burgemeester op het ijs. Te Rotterdam op den Hoogen Boezem ver dronk een elfjarige knaap. Te Velp werd een vijfjarig kind levenloos onder het ijs gevonden. Een doofstomme marskramer, die met zijn marsch te Grouvv over het zwakke ijs ging, zakte er door en verdronk. Op de Uiterwaarden langs den IJsel te Zut- phen viel een jongen van 12 jaar door het ijs, een baanveger wilden hem redden, doch hei den verdronkeneen nur later werden de lijken opgevischt. Een zelfde persoon redde te Oude Zederik in twee dagen tijds vijf per sonen, dis door het ijs zakten. Een vijfjarig knaapje te Zomeren N. Br. werd in een bijt verdronken teruggevonden. In het Oosterdok te Amsterdam is een negenjarige knaap door het ijs gezakt en ver dronken, en op de Keizersgracht viel een schaatsenrijdende dienstmeid, benevens twee personen, die haar wilden redden, door het ijs zjj werden echter bêhouden op het droge gebracht. Te Assen vermaakten zich twee jongens met schaatsenrijden op den Bosch- vijver plotseling zakten zij er door, maar hunne voeten vonden een steunpunt op een langen paal, die als een overblijfsel van het preekgestoelle bij de Zendingsfeesten in den vijver was blijven staanaldus bleven zij boven water en redden zich zonder de hulp van anderen. Vier jongeliedon, die te Noor- deloos van het schaatsenrijden huiswaarts keerden, zakten door hot ijs drie werden ge red, doch de vierde, ern zeventienjarige bouw mansdochter, verdween in de diepte. Op de vlakte tassen en Westdoipe en Sffzacte viel iemard nit laatstgenoemde gemeente door het ijs; flnks ontdeden zich esnigen van bonne schaatsen, haakten die aan elkaar, en ver bonden met e niga overjassen gelakte het hun den drenkeling met deze zonderlinge reddings- lijD op het droge te breügen. Op de Zaiderzoe wo'den door de stoom- booten de diensten wol waai genomen, doch het ijs levert nog veel hindernissen op. De „Stad Kampen," bijv. kon zonder hnlp Am sterdam niet bereiken. De „Paul Krtiger" van Meppel op Rotterdam bleef bij Zwart sluis steken. De „Nijverheid" kon echter van Zwolle over Arnhem Enar Ro'terdrim ver trekken. De heer J. C. Fabias, lid der Tweede Ka mer, die in den gemeenteraad van Delft heeft voorgesteld liet verzoek van deu kerkeraad aldaar tot afschaffing der kermis voor ken nisgeving aan te nemen, schrijft aan De Standaard, dat het Desl lit door den Raad in dien geest met algemeene stemmen is aan genomen. De redenen van zijn voorstel acht hij alleen voor de Delvenatrs van belarg. Deze week zijn ti 's-Htge wederom op ruiende geschriften in druk op de openbare straat rondgedeeld, vooral onder da lo'eüngen vau de aanstaande militielichting, voor wie de inhoud mear bepaaldelijk bestemd was. Naar aanleiding daarvan is, naar wij vernemen, aan de politie gelast, de verspreiding van pa pieren met die oproerige taal voortaan op straat te beletten, door ze desnoods in beslag te nemen. Zooals wij nog in eenige exemplaren vnn ons vorig nummer meldden, is gisteren een der colporteurs naar het bureau van politie overgebracht. Dcor de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den drukker en uitgever van het onder de lotelingen verspreide socialistischs strooi biljet van opruienden iuhond. (T.) Vrijdag is onder de gemeente Zoetemeeï oen milicien W. H. genaamd cn te Leiden in garnizoenniet vor van het ouderlijke huis in de kolk door het ijs gezakt. Door den vader, moeder en twee zusters van den dren keling benevens eenige buren, die ter hulp gesneld waren werden vergeefsche pogingen tot redding aangewend. Zij zakten zeiven doof het ijs en hadden redding noodig. De milicien werd later levenloos opgehaald, en zijn vader ver- keert in bedenkelijken toestand. De overig00 zijn behouden op het drege gebracht. Zooals men weet wordt aan den Kinder dijk eon fabriek gebouwd door de heeren Wil" iem Smit en Co. te fclikktrveer, tot het leveren van electrisch licht aan particulieren. Dat werk vordert goed, de geleidingen in de haiz00 zijn gereed en zoodia de vorst het werken in den grond niet meer belet, worden &0 verbindingen gemaakt. Verrassend is het be richt, dat dit electrisch licht, op eene nemen ook de meeste ingezetenen deel toch betrekkelijk kleine schaal geleverd, V0f' krijgbaar kan worden gesteld voor 90ct. 0 f 1 per maand en per lamp van 16 kaars00 lichtsterkte. Dat in de drentsche dorpen nog veelrn^ heid heerscht, blijkt, helaas, dikwijls gen00» bij de zittingen der rechtbank te Assen. j nienw voorbeeld daarvan is het volgeD J. V., een fatsoenlijk boerenmeisje, te Nüeü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2