9e Jaarg. Donderdag 18 Februari 1886. No. 2406. lachten:. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gdtumicim ©üfpcht. Bureau: fel a r k t, E, 3 57. SCHIED Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers h.3 Prijs dar Advertentien Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meero.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke' overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Het wetsontwerp betreffende het monopolie Van den alcohol heeft reeds een eerste échec geleden, dat Prins Bismarck pijnlijk zal aan doen. Met eene meerderheid van 90 tegen 46 stemmen heeft de Beiersche Kamer van Af gevaardigden zich verklaard voor de handha ving der rechten, die aan Beieren zijn voor behouden, ten opzichte van de belasting cp geestrijke dranken en aldus tegen de instel ling van het monopolie, dat de rijkskanselier zich voorstelt. Het gerucht loopt, dat de Bondstaten ven Zuid-Duitschland met zekere bedoeling hunne instemming met het ontwerp aan de goed keuring der wetgevende lichamen hunner staten hadden onderworpen en dat het Beier sche gouvernement zich aldus vrij van iedere verbintenis tegenover den kanselier beschouwt. Het is intusschen zeker, dat de beweging tegen het monopolie der sterke dranken da gelijks grooter verhoudingen aanneemt en zij eene ernstige bedreiging is voor het welsla gen van Bismarcks ontwerp. Naar het Posener Tageblati verneemt, zal de nieuwbenoemde aartsbisschop van Po- sen-Gnesen in den loop der maand April zijne functiën aanvaarden en op den eersten Paaschdag zijne eerste pontificale Mis in de kathedraal van Posen celebreeren. ENGELAND. De onderkoning van Indie, Lord Dufferin, is met zijne echtgenoote en groot gevolg naar Birma vertrokken, om een geregelden toestand in dat land te vestigen. Na te Mandalay te zijn aangekomen, heeft hij besloten het bezet tingsleger van Opper Birma op een getal sterkte van 16000 man te brengen. De mili taire wet zal van kracht blijven tot Novem ber a. s., daar hij het land voor het burgerlijk bestuur nog niet rijp bevonden heeft. Lord Dufferin is voornemens een sterk expeditie korps naar de bergen te zenden, om den op stand der Shans te onderdrukken. Al deze maatregelen bewijzen, dat Engeland in Birma de handen vol heeft, en de bevrediging van dit land met groote moeielijkheden zal ge paard gaan. De giften voor de werkelijk behoeftige ■werklieden blijven te Londen ruimschoots vloeien. Reeds heeft de commissie in het Mansion House tot heden een bedrag van 30.000 ontvangen. Men is nu niet meer bevreesd voor het welslagen dezer edele poging, maar wel voor het juiste gebruik van bet aldus verkregen geld, daar reeds velen azen op een gedeelte van den gouden buit, die daarop minder recht hebben, dan de werkelijk noodlijdende arbeidsman, die meer bescheiden en te fier is om zijn nood bekend te maken. De commissie zal aldus een moeielijke taak te vervullen hebben. FRANKRIJK. Naar men mededeelt, worden de paleizen van den hertog van Chartres en van den graaf van Parijs door de geheime politie bewaak', om den omgang der Orleanistische prinsen met de officieren te controleeren. Bij gelegenheid van den verjaardag van het overlijden van Jules Vallés zijn de revo lutionairen te Parijs naar het kerkhof Père- Lachaise getrokken om een manifestatie bij zijn graf aan den dag te leggen. Van één uur af begonnen de revolutionnairen bij af zonderlijke groepen t6 komen. Sommigen brachten kransen medeonder deze kransen was een, die van de te Parijs wonende Duit- sche socialisten afkomstig was. Mme Gueb- hard (Séverine) stond op het graf en be groette de komenden Louise Michel kwam te half twee, vergezeld van eenige vrienden. Te twee uren waren er een £00 revolution nairen vereenigd Verscheiden commissarissen van politie bevonden zich aan den ingang van Père-Lachaise, om tusschenbeiden te komen voor het geval dat de roode vlag ont plooid werd. OOSTENRIJK. De gezondheid van den Aartshertog Rudolf laat in de laatste dagen veel te wenschen over. De Kroonprins lijdt aanrhiumathieche aandoeningen in het hoofd, die eenige bezorgd heid bij de geneesheeren hebben opgewekt. Gelukkig is de toestand sedert twee dagen wat verbeterd; intusschen is de Prins genood zaakt zijn kamer te houden en zich allen arbeid te ontzeggen. Zijn gemalin, Prinses Stephanie, doet tweemaal per dag berichten omtrent den toestand van den Prins aan hare koninklijke ouders te Brussel seinen Zij be handelt de loopende zaken, totdat haar gemaal volkomen hersteld is. HET OOSTEN. In een artikel over de tusschen Bulgarije en de Porte gesloten overeenkomst zegt het Journal de St. Petersbourg, dat eene over eenstemming over de onderdeelen daarvan geenszins is buitengesloten, hoewel Rusland van meening is, dat de vernieuwing van het gouverneurschap over Oost-Rumel ook tel kenmale aan de goedkeuring der mogendheden onderworpen moet worden. Het plaatsen van het Bulgaarsche leger onder Turksch opper bevel, acht Rusland echter ten stelligste in strijd met het tractaat van Berlijn, en been- dien een gevaar, omdat het tot ontvlamming der nationale hartstochten in het Oosten, en tot een broedei moordenden strijd zou kunnen aanleiding geven. Rusland kan niet toegeven dat zulk eene rol wordt opgelegd aan het leger van Bulgarije, welk land door Rusland ten koste van veel bloed en groote opt Serin gen is bevrijd. De Grieksche regeering ontving een nota van Prins Bismarck, waarin op ontwapening wordt aangedrongen. PORTUGAL. Volgens de Rovidades van Lissabon zullen de Graaf en de Gravin de San Miguel, zoodra de dag van het huwelijk van den Kroonprins van Portugal met de dochter van den Graaf van Parijs bepaald zal zijn, zich naar Parijs begeven, om de Vorstelijke bruid naar Lissa bon te begeleiden. ROME. De Temps verneemt uit Rome, dat er in het Vaticaan hoegenaamd geen sprake van is, een nuntius naar Peking te zenden en dat evenmin de keizer van China voornemens is zich bij den H. Stoel ie laten vertegen woordigen. -De Moniteur de Rome noemt dit bericht van den Temps onjuist, zonder verder de zaak toe te lichten. Verschillende andere bladen echter verzekeren, dat inder daad niet een nuntius, maar een delegaat van den Paus te Peking zal geaccrediteerd wor den, door welke delegatuur het fransche pro tectoraat over de Christenen in bet verre Oosten niet zou behoeven te vervallen. SPANJE. De gewezen Koningin Isabella heeft zich verzoend met haar echtgenoot, Koning Frans van Assisi, van wien zij gescheiden leefde, en dien zij in 17 jaren niet gezien had. Dezer dagen kwamen zij te samen in het Escuriaal bij hef graf van hun zoon, Koning Alfonso, over wiens voogdij zij het laatst ge twist hadden. De vorstelijke echtgenooten hebben daar te zamen gebeden, en na een H. Mis gehoord te hebben, vertrokken zij ge- zamentlijk naar Madrid. Daar in de tegenwoordige ernstige omstan digheden eendracht in de koninklijke familie eene polirieke noodzakelijkheid is, wordt deze verzoening als eene gelukkige gebeurtenis aangemerkt. Schiedam, 17 Februari 1886. Jl. Maandag vieroen twee leden der orde van den H. Dominions, onze vroegere stad-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1