V isseherij-oericiiten. het hem, ontwerper, niet mogelijk is, zijn ontwerp opnionw te wijzigen, zonder alle daar bij betrokkenen weder te raadplogen. Sollicitanten naar de betrekking van con servator voor de handschriften bij de biblio theek der Rijks-Universiteit te Leiden, waar aan eene jaarwedde van f 1500 verbonden is, worden opgeroepen, om hunne op zegel geschrevene, aan den Minister van Binnen- landsche Zaken gerichte verzoekschriften, vóór 1 Maart 1886 te zenden aan mr J. S. D. v. Doorn te Leiden, secretaris van curatoren der voornoemde Universiteit. - De humoristisch getinte brochure van ds. WeathofF over de kerkelijke quaestie te Am sterdam is verschenen. Tegenover tal van mededelingen in de Standaard stelt de schrij ver verklaringen, die deze lijnrecht tegen spreken. Na al wat er gehemd is, acht ds. D estboff verzoening niet meer mogelijk. De oorzaak van het gebesle geschil ziet de schrij ver in de Vrije Universiteit. Met deze staat of valt dr. Kuyper. Van al wat te Amsterdam geschied is zegt bij ten slotte was de alesten-qnaestie de opzet, en de verbreking Van het kerkverband het doel. {R. Abt.) nomen. Voor eenigen tijd werd een tapper bekeurd wegens overtreding der drankwet, Hij haastte zich aan vervolging te ontkomen, door vrijwillig het maximum der gestolde boete te betalen, B. en W. waren toen van oordeel, dat die vrijwillige betaling gelijk stond met eene veroordeeling in het hoog3to reasort en ontnamen op dien grond den tapper zijne vergunning. Gedeputee-de Staten hebben echter beslist, dat die vrijwillige betaling der boete niet geljjk te stellea is met een onher roepelijke veroordeeling in den zin der wet. De te Ootmarsum gestationeerde rijksamb tenaren bokenrden Zondag 11. -onderscheidene personen op het ijs, wegens frauduleusen in voer van gedistilleerd. Te Sexbieram (Pr.) zijn Zaterdag jl. de eerste ooievaars in dit jaar gezien. twcetww Eergistermiddag zijn aan de Strekkade te Hillegersberg vijf kinderen door het ijs gezakt, doch allen gered door den heer Jan Vermeulen, die zich te water begaf. Te Hindeloopen zijn Zondag vier kinderen bij het schaa'senrijden door het ijs gezakt. Drie werden gered, doch een jongentje van S jaar wordt nog vermist. Waarschijnlijk is zijn lijk door de sterke strooming in zee ge dreven Zondag namiddag viel een 20jarigejongeling, Verpleegde in het St. Joseph-gesticht te Heel, Op de Heelderpeel door het ijs en verdronk In de omstreken van Sas-vau-Gent is een jonkman door het ijs gevallen en, hoewel nog levend opgehaald, kort daarop overleden. Den Volgenden dag ging een oud man aldaar met zijn kleinkind op het ijsbeiden zakten er door; bet kind verdronk doch de man werd met veel moeite gered. Ewijk, in de Be! iwe, biedt f 1000 jaarwedde met vrije woning en tuin aan een geneesheer, die zich te Winsen, beboerende onder die ge meente, wil komen vestigen. Het bestuur der gemeente Dnssen heeft, uaar nan het D. v. Aed. wordt gemeld, met Verscheiden ingezetenen aan den minister van aterstaat, Handel en Nijverheid het verzoek gericht, om ook aan den postbode van daar ®aar Heusden des Zondags rust te geven. Laar aanleiding van de opmerkingen van don heer J. au Buttingha Wichers betref- lende de oorzaken van Axel Paulsens supe rioriteit op onze hardrijders, geeft ook de eer J. S, Mulder, fe Buiksloot, eenige wen ken ten beste. Hij betwijfelt, of Paulsen wel recht heeft zich den champion in hot hardrij den te noemen, daar hjj op geen banen van minder dan 1600 meter gelieft te rijden. Een baan van 1600 meter en meer af te rijden, b schouwt de heer Mulder niet meer als sport, maar als paardenwerk. Ten opzichte Vin het koceien van onze bardrijders on- deilitjg geeft de schrijver den raad, een prijs j^it te loven aan hen die gedurende den ge helen winter de meeste prijzen zullen heb- n behaald. In dat ge val houdt bij zich over- Qigd dat het geknoei zal ophouden. t 1,1 eon belangrijke zaak is door Gedepu teerde Staten van Drente eene beslissing ge- s-oBAVLNHAGE, 16 Februari. Met bij zondere statigheid werd heden het huwelijk voltrokken van eene der dochters van den heer Mr. M. W. baron du Tour van Bsllinc- have, Minister van Justitie, met Jhr. Mr. H. van Weede, Secretaris van het Nederl. gezantschap te Rome. De voltrekking geschied de in de burgemeesters-kamer door den amb tenair van den burgerlijken stand, den heer P. G. Evers. Ah getuigen traden op ds hee- ïen Jhr. E, W. Van Weede, Kamerheer des Koijings, vader van den bruidegom. H. baron de Vos Van Steenwijk, Oud-ritmeester der ca- vailerio, Jhr. Mr. J. Hnydecoper van Maars- seveeu, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal en F. W, J. baron Aylva van Pal- landt, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Door het Haagsche Departement der Maatschappij van Aijverhcid werd gister avond, in vereeoiging met een dames-comité, een vergadering gehouden ter bespreking van de middelen om tot de oprichting van een kook- of huishoudingschool hier ter stede te komen. Een zeer drukke op- komst van dames en hoeren getuigde van groote belangstelling in deze zaak. Het debat werd ingeleid door oen Alg. secretaris der Maatschappij, den heer van Eeden, die een sierlijke rede hield over da maatschappelijke bestemming aan de vrouw, welke z. j. nog al te veel is uitgesloten van medewerking aan de oplossing der groote sociale vraagstuk ken en zich, volgens de oude sleur, tevreden moet stellen met allerlei beuzelachtige, geest doodende bedrijven in strijd met haar aanleg. In het debat bespraken enkele deskundigen het giooto nut, dat een kookschool ook voor den werkenden stand, zal kunnen stichten. Van de dames, wier adres men zoo gaarne had vernomen, werd geen geluid vernorren. Zij gaven als 't ware eon zwijgend dementi aan den inleider, die o. a. betoogd had, dat het de roeping van de vrouw is om krachtig deel te nemen aan het openbare leven en met de beeren in vergaderingen als deze de maat schappelijke vraagstukken te helpen oploEsen. Ton slotte werd een gemengde commissie benoemd om te overleggen, hoe tot de op lichting van esu kookschool te geraken. Door de heeren A. F. Steurs en Clifford is den 12n dezer aan de gemeente een aanvraag om concessie ingezonden voor den aanleg en de exploitatie van een zeehaven te Schevenin- gen op nader in te dienen plannen, zoodra de heer Hora Siccama zijn aanvraaggelijk 'deze hun persoonlijk verklaard heeft voorne mens te zijn zal hebben ingetrokken. AMSTERDAM. Gisteren ochtend isivl Ho tel des Rays-Bas brand ontstaan. Bij onder zoek is gebleken dat de brand was aangesto ken door een kellner, zekeren Metz, die ir't zijne betrekking ontslagen zou worden. Metz is in hechtenis genomen en hoeft de misdaad bekend. Alleen het dak der keuken in oen neven gebouw is verbrand. Het hotel zelf heeft geen schade bekomen. Omtrent den persoou, die in het H6tel dss Paijs-Bas te Amsterdam brand gesticht heefL deelt het A. v. d. D. me do: Zijne be- trekking aan het hotel was emtrolenr, zijn naam is Arnoldus Metz. H0 g'Dg gisteren avond als gewoonlijk uit, kwam laat terug en begaf zich, zooals dé nachtportier meeade, naar zijne kamer. Dit geschiedde echter niet. Ongemerkt sloop hij naar de keuken, stichtte daar, door wraakzucht gedreven, met behulp van de voorhanden ontvlambare stoffen brand, en bereikte teen, door de kelderverdieping van het gebouw gaande, weder de straat. Men wist hem ech ter heden ochtend spoedig te vinden. Niet onwaarschijnlijk moet ook aan hem de vorige biaod in dit hotel geweten worden. EPEN. (Limburg.) Een zonderling geval van gelijktijdig sterven deed zich Vrijdag alhier voor: de echtelieden Dekkers, welke voor eenigen tijd hun gouden bruiloft hebben gevietd, zijn na een kleine ongesteldheid bijna gelijktijdig overleden het eerst stierf de man, en een uur later zijn echtgenoote. Met de zalmvangst is het den laatsten tijd tresrig gesteld. Komt niet spoedig verbetering, ^au ziet het er voor de pachters van verschil lende visch wateren niet voordeelig nit, daar bij de verpachting door hen voor hooge sommen is ingeschreven. Als bewjjs van de schrale vangst in den laatsten tijd diene, dat in de eerste helft dezer maand slechts ruim 500 stuks zalmen werden aangevoerd, terwijl in dien zelfden tijd van 1885 pl. m. 1700 stuks werden aangevoerd. Aan de theologische faculteit der aniver- siteit van Muncbeu zal eindelijk de leerstoel voor de kerkelijke geschiedenis vroeger door dr Döllinger bekleed en in den laatsten tijd waargenomen door dr Silbernagel, den prof. van het kerkeljjke recht nieuw-bezet worden. Een krediet van 4200 mark is daar toe reeds op de begrooting uitgetrokken. Sil bernagel, die indertijd de herkiez ng van pastoor Westermayr tegenwerkte en daardoor veel aanstoot gaf, ontvangt hierbij een wel verdiend votum van wantrouwen en Döllin ger, die, ondanks zijn afval, nog steeds tot de theologische faculteit behoorde, is nu ein delijk voorgoed ontslagen. In eene doofstommen-inrichting te Parijs wordt van de photographie gebruik gemaakt voor het onderwijs in het spreken. De be wegingen van den mond bij eenen persoon die letters en klanken uitspreekt zijn photogra- phisch gefixeerd, en deze afbeeldingen worden aan de doofstommen voorgelegd. Op deze wijze worden dezen door het herhaald bezien dier figuren in staat gesteld, zieh in het Dabootseu daarvan te oefenen. Voor de rechtbank te Parijs werd Zaterdag ji. de zaak behandeld van zekeren Bourée, ziekenoppasser in hot gasthuis van Beanjon. Deze uitmuntende oppasser wovdt beschuldigd een zieke grijsaard van zijn bed gesleurd en in een donker hok, waar vnil linnen lag op gesloten te hebben tengevolge dezr mis handeling stierf de man den volgenden dag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3