9e Jaarg. Vrijdag 19 Februari 1886 No, 2407. VERSCHIJNT DAGELIJKS. JJjgfinc.eir (Hwpclrt, Ïtmmtlaitèiïh^ JJqiditw. Bureau: Markt, E, 357. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 ITr sncop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 j:"?p?",7r Prijs der Advertentlèn i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. De Vlaamschgezinden in België achten het natuurlijk van groot belang, dat Prins Bou- dewijn, de vermoedelijke troonopvolger, de Vlaamsche taal zal leeren, spreken en schrijven. De Vlaamsche studenten der vier Belgische boogescholen zullen nu een verzoekschrift tot den Prins richten, waarin daarop wordt aan gedrongen Zij zullen bij die gelegenheid te Brussel eene „betooging" houden en alle Vlaamsche maatschappijen uitnoodigen zich daarbij aan te sluiten. Men wil met vaan- dels en Danieren in plechtigen optocht naar bet paleis trekken, om het verzoekschrift te overhandigen. Eergisterochtend is een hevige brand uit gebarsten in het klooster der Ursulinen te Laeken, die daar tevens een pensionaat van jongejuffrouwen houden. De redding van de kinderen ging met de aandoenlijkste toonee- len gepaard. De bevolking van bet gesticht bestaat uit oen dertigtal geestelijke zusters en ongeveer 130 kostschoolmeisjes. Het gesticht is geheel de prooi der vlam- *0en geworden Al de bewoonsters zijn ge- *ed. Er is geen enkel persoonlijk ongeluk le betreuren. ENGELAND. Gladstone heeft een bewijs willen geven, dat het hem ernst is aan de wenschen der leren voldoening te geven, In een brief aan een zijner vrienden, Lord de Vesci, drukt hij den wenseh uit, dat de Ieren uit alle klassen van de bevolking, deriegeering aanwijzingen züllen doen omtrent de behoeften en de wen schen van het Iersche volk. Alle inlichtingen ZUÜ n welwillend ontvangen worden, hetzelfde of zij van de minderheid of uit de meerder heid der bevolking voortkomen. Voornamelijk ^enscht de regeering omtrent drie aangelegen heden te worden ingehcht, n). over het herstel der orde, omtrent de autonomie of zelfregee- Dng en de landkwestie. Er is een manifest verschenen van het "end der Sociaal- democraten, waarin het volk ^ordt aangespoord tot deelneming aan de &roote demonstratie, welke zij tegen Zon- o a. s. in het Hydepark voorbereiden. Daarin wordt gezegd, dat het bond door deze feting de regeering wil dwingen tot leni ging van den nood der werklieden door het ^itschrijven van groote openbare werken, waar- li de noodlijdende arbeiders werk zouden Vlnden tegen een loon, voldoende voor hun 0l*derhoud en dat hunner gezinnen. Den schijn Aannemende van tegen de oproerige bewe gingen te zijn noodigen de socialisten de werklieden uit om hen in het handha\en der orde te helpen. Na het programma van het bond der Soci aal democraten uiteengezet te hebben eindigt het stuk aldus: Dat de leidende klassen de tegenwoordige toestand zonder huichelarij en vrees beschou wen, en laten zij zich overtuigen dat de in storting onzer vervallen maatschappij onver mijdelijk is. Zij zullen beslissen of de be gonnen worsteling, den grootsten maatschap- pelijken strijd der nieuweren tijden, eene vreemdzame en wetfeUjke zijn zal, of door geweld tot een goed einde moet gebracht worden. De hoofden der socialisten hebben thans alle gelegenheid tot het leiden der aange- kondige meeting, daar hunne zaak door de rechtbank acht dagen is uitgesteld en zij onder waarborg vrij zijn gelaten. FRANKRIJK. De commissie voor de tariefwetgeving heelt een samenkomst gehad met de ver tegenwoordigers der graanstokerijen. Dezen hebben veiklaard, dat de handhaving der vrijstelling van rechten, welke de vreemde maïs geniet den ondergang hunner industrie zoude zijn. Dientengevolge hebben zij gevraagd een recht te heffen van 5 francs op die maïs, een recht van 3,50 en 7 francs op de vreemde meiassen, naar gelang van hun suikergehalte en een recht van 25 franc per hectoliter al cohol voor het verbruik. ROME. In eene particnliere correspondentie uit de eeuwige stad aan de Tijd vinden wij het vol gende bericht omtrent de vereering van het graf van Pius IX te Rome. Het liefdewerk der katholieke kringen en congressen heeft den lOn van deze maand een plechtigen lijkdienst doen vieren voorde ziel van Z. H. Pius IX. Deze plechtigheid, die in de Basiliek van den H, Laurentius extra-muros heeft plaats gehad, was vooral luisterrijk door het buitengewoon groot aan tal personen van zeer verschillenden stand, die haar bijwoonden. De H. Mis werd ge zongen door Mgr Carli, titulair bisschop van Almira, die tot de orde der Capucijnen be hoort, welke de kerk en het kerkhof van den H. Laurentius bedienen. Verscheiden leden der romeinsche aristocratie en veel vertegen woordigers van het hoofdbestuur van het liefde werk der katholieke congressen en vergade ringen woonden de li. Mis bij in een ruimte, gereserveerd voor degenen, die meer bijzonder tot deze betuiging van godsvrucht en vereering voor de nagedachtenis van Pius IX hadden meegewerkt. Zooals men weet, rust in een crypte der basiliek van den H. Laurentius het stoffelijk overschot van Pius IX, dat in een zeer een voudig graf is geborgen. Door de zorg der katholieke vereenigingen zal deze crypte inwendig geheel met mozaïeken en met kost baar marmer bekleed worden. Voor dit werk is een half millioen frank bestemd. De werk zaamheden, die in den loop van 1885 be gonnen zijn, zullen in het volgend'! jaar vol tooid worden. RUSLAND. Het Russische gouvernement schijnt zich op mogelijke gebeurtenissen voor te bereiden. Men verneemt, dat de regeering bevel heeft gegeven, om belangrijk te versterken het getal officieren van 23 bataljons der troepen, die langs de Oostenrijksche grenzen zullen opge steld worden. Twintig dier bataljons heb- ben sedert lang hunne garnizoenplaatsen in Polen, maar de overigen komen uit Moscou, Sveaborg en Helsingfors. In geval van mobilisatie zullen deze 23 bataljons even zooveel regimenten van 4000 man vormen. Schiedam, 18 Februari 1886. De Cbineesche gezant, Sbee-King-Chea, woidt heden in de residentie verwacht. Tengevolge van eene hem door het Portu- geesche Hof opgedragen zending, zal de gezant van Portugal te 's Hage, graaf San Mignel, die de helft dezer inaaDd op zijn post dacht L0 ijï), niet aldaar terngkeeren, en zal baren de loan Pedro als zaakgelastigde fungee- ren. Aan het galadiner, dat ter gelegenheid van den 69n verjaardag van Z. M. den Koning ten Hove zal plaats hebben, zal H. K. H. Prin ses Wilbelmina voor de eerste maal deelnemen. Het diner zal nit 51 couverts bestaan. Tot deelneming zijn uitgencodigd de Midsters, hoofden der departemenlen van algemeen be stuur, de vice-president van den Raad van State en de president van de Tweede Kamer der Staten Generaal; vervolgens de vertegen woordigers van viremde mogendheden bij ons Hof, benevens de groot-tffioieren van het hof, de Dames du Palais, de adjudant des Konings i. b. d., baron Van Hardenbroek van Berg ambacht, en de gewone dienst van HH. MM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1