9e Jaarg. Vrijdag 26 Februari 1886, No. 2413. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Simttnland»ch4 Slichten. glgpeat (Swpcht. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE SCHIEDA Prijs van dil Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ..ƒ1.50 Franco p. pr st door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 HpMBSEQk Prijs der Adverttmüen j Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCH LAND. Nadat het debat over het Poolsche grond- ontwerp geëindigd was en het voorstel naar de commissie was verzonden, is het ontwerp tot aanstelling van Duitsche onderwijzers in de Poolsche provinciën begonnen. De minister Lucius verklaarde, dat het beste middel om twee volkeren te doen ineensmelten, was de gemeenschappelijke taal. De Polen zijn echter in de kennis der Duitsche taal neg zeer ach terlijk; het bleek nu weder bij de oproeping der reserve-manschappen, dat een deel van hen het Duitsch had verleerd ook neemt het aantal jonge lieden, die bewezen volstrekt geene kennis van het Duitsch te hebben, steeds toe. Door dit alles meent de minister, dat het aanstellen van Duitsche onderwijzers voor de volksscholen noodzakelijk is; zij moeten onafhankelijk zijn van de Poolsche samen leving en literatuur. Met eene hatelijke be schuldiging aan het adres der Polen en de be tuiging, dat het de regeering niet om achter uitgang maar om vooruitgang was te doen eindigde de minister zijn rede. In het dorp Zoeschen, bij Halle, zijn plotseling tien morgen land in de diepte weg gezonken. Verscheidene arbeiderswoningen zijn mede in de diepte weggezakt en drie personen zijn omgekomen. Op de plaats des onheils heeft zich eene gioote beek gevormd. Geluk kig waren de meeste bewoners van de weg- gezonkene weningen afwezig toen de ramp plaats had. ENGELAND. De Isrsche kwestie. De open brief van Gladstone aan lord de esci heeft aanleiding gegeven tot een schrij ven van mgr W. J. Walsch, Aartsbisschop van Dublin, waarin hij verklaart, na voor afgaand overleg in een samenkomst met de lersche bisschoppen gehouden, uit naam van b°t geheele lersche Episcopaat de volgende inlichtingen te moeten geven. Ten eers'e, wat betreft de kwestie van den k«me-rule, meenen zij, dat alleen de Zelfre- geering in staat is aan de behoeften der Ieren ke voldoen, zooals zij nog bij de jongste ver kiezingen zoo duidelijk verklaard hebben. Deze ivel verre van een gevaar te zijn voor Kroon en •Rijk, kan geves'igd worden binnen de grond wettige grenzen met erkenning der rechten ^an het Parlement te Londen voor de be langen der geheele Uniealdus ingericht zal ZS door onderlinge samenwerking bijdragen tot, de versterking de3 Rijks Omtrent de Landkwestie, zijn zij van oordeel, dat de beste oplossing zoude zijn, de goederen der land- heeren van Staatswege te onteigenen en ver volgens de aldus verkregen gronden aan ler sche landbouwers te verhuren lot een pacht, die belangrijk lager moet zijn, dan bij de jongste wet was bepaaldaan de wijsheid van den minister laten zij de verdere ont wikkeling van dit denkbeeld over op eene wijze, waarbij zoowel de rechten der land- heeren als de toekomst der lersche pachters in het oog gehouden wordtbeslist verklaren zij echter, dat de Ier niels anders verlangt, dan het recht op den eigen geboortegrond te kunnen leven. Ten slotte betreffende de maat schappelijke orde verklaren zij, dat die van zelf zal hersteld zijn, als de alles beheer - scbende landkwestie zal zijn geregeld, daar al de misdaden, die in de laatste jaren in Ierland zijn voorgevallen, te wijten zijn aan het stelsel van verdrukking, waaronder het land sedert eeuwen gebukt gaat door de bui tensporigheden en de afpersingen der groote heeren. Nog op het oogenblik staan verscheidene pachters op het punt uit hunne hoeven gezet te worden. Zij verzoeken den minister bevel te geven althans tijdelijk die uitzettingen te staken en eenige openbare werken te doen uitvoeren, waarbij de noodlijdenden werk en brcod zouden vinden. Met de beste «enschen voor het welslagen van Gladstone's pogingen eindigen zij hun schrijven, waarvoor de minis ter hun reeds schriltelijk zijn dank betuigde. HET OOSTEN. In antwoord op het voorstel van Sarvie, waarbij het herstel wordt gevraagd van den toestand zooals die was voor 14 November 1885, heeft de Bulgaarsche regeering door haar gemachtigde te Bucharest gevraagd het her stel van den vrede, de hervatting der diploma tieke betrekkingen en het demobiliseeren van het Servische leger. Omtrent de houding van Griekenland zijn eenige bijzonderheden bekend geworden. Het blijkt, dat er daaromtrent oneenigheid in het mi nisterie is. De minis'erpvesident Delyannis zou genegen zijn in te stemmen met de wenschen der mogendheden, die het geschil met Turkjje door een scheidsrechter willen opgelost zien de ministers van oorlog en marine willen echter dat alleen het zwaard uitspraak d oen zalook de bevolking is zser oorlogszuchtig gestemd, alleen het gerucht, dat de regeering tot schikking geneigd was, heelt een waren storm verwekt, die de minister Delyannis door geruststellende verklaringen getracht heeft te doen bedaren. Onder den druk van zooveel moeielijkueden is de presidentminis ter ten laatste tot het besluit gekomen, den Koning zijn ontslag aan te bieden, de vorst heeft het echter nog niet aangenomen, daar hij niet weet door wien den aftredende te doen vervangen. PORTUGAL. Het nieuwe kabinet uit de Progressistische partij gevormd, dat sedert de jongste crisis is opgetreden, heeft aan de Cortes een pro gramma overgelegd, dat neerkomt op een politiek van verdraagzaamheid vredelievend heid en vermindering van uitgaven in al de takken van bestuur. De Regeering die dit programma zal toepassen, moet de gestrengste zuinigheid betrachten en de hervormingen verdagen, welke een politiek karakter dragen, om de voorkeur te geven aan de administra tieve en financieele vraagstukken, als: be scherming van den arbeid enz. Het nieuwe Ministerie zal geen verhooging- van de belastingen voorstellen vóór het be zuinigingen beeft tot stand gebracht. Ook zal het op dit oogenblik geen geconsolideerde leening sluiten en niet zijn toevlucht nemen tot het openhaar krediet zonder eerst de uit gaven verminderd en de ontvangsten vermeer derd te hebben, ten einde wezenlijke waar borgen te geven en te bewijzen dat het Land zijn verbintenissen kan nakomen. SPANJE. De heer Camacho, minister van financiën heeft om redenen van gezondheid zijn ont slag ingediend en wil onder geen voorwaarde aanblijven. Men meent te Madrid, dat het Hoog mili tair gerechtshof den Hertog van Se villa niet tot gevangenisstraf veroordeelen zal De toestand van de Infante Eulalie is ve 1 verbeterd, zoodat het nog moge'ijk is, dat het huwelijk op 27 dezer doorgaat. Daarentegen meldt men, dat de Infante Christine, weduwe van Don Sebastian en Tante van wijlen Koning Alfonso met de laatste H. Sacramenten be diend is. Vijftien personen zijn te Madrid in hechte nis genomen naar aanleiding van het ontdek ken van ontplofbare stoffen, doch negeu daarvan weder spoedig in vrijheid gesteld. Schiedam, 25 Februari 1886. Gisteren-avond omstreeks nre is do wed. B., verpleegde in het Diaconiehuis, dio hare kinderen hal bezocht en naar het ge sticht terugkeerde, aau de Kothelbrug ta water geraakt. Dit ongeval werd opge merkt door den heer v. d. E., ambte naar dear belastingen, die daar voorbjgiug en dadelijk ter hulp snellende, had hij bet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1