geteeld oogmerk de volgende circulaire onder de i etrokfeeu handelaars verspreid »Het voorloopig Comité nit een Vereeniging vnu Belangstellenden in het oprichten eener NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP, ten doel hebbende de oprichting en eacploitatie van een Hchiedamnche Alcoholfa- brieJc, heeft de eer uwe bijzondere aandacht te verzoeken en uwen steun in te roepon ter bereiking van zijn oogmerk, om eene zoo dringend noodige verbeteiing in den toestand va i den Moutwijnhandel en aldus in het voort- bi st san onzer Branderijen te verkrjjgen. Mitsdien wordt U, door het Comité voor noemd, bij deze ernstig mtgenoodigd uwe medewerking aan zijn streven te verleenen d er op de volgende voorwaarden als Aan deelhouder of alleen als Contribuant toe te treden tot deze, volgens zijn oordeel, driegend noodzakelijke onderneming, welke alleen bij een algemeene deelneming mogelijk zal zijn, en zulks op de navolgende grond slagen lo. Minstens vijf en twintig Aandeelhou ders zullen, ieder voor een aandeel, groot f 2000. volgestort, aan de Vennootschap als oprichters moeten deelnemen. Van dat gezamenlijk kapitaal zullen de kosten der Oprichting kannen werden bestreden. 2 Tot dekking van de exploitatie-rekening znbea minstens driehonderd Branderijen moe ten toetreden als Contribuanten, van welke hoogstens ieder f 10. per maand zal mogen woruen gevorderd. 3;. De Aandeelhouders verplichten zich voor elk hunner Branderijen deze maande- lijk-che contributie eveneens bij te dragen. 4o. Uit deze gezamenlijke contribution zal aan de Aandeelhouders 5 pCt. rente per jaar worden uitgekeerd voor het bedrag hunner aandeelen. 5j. Telken jare zal 10 pCt. van de vaste goederen der Vennootschap worden afgeschre ven en zullen ook de exploitatiekosten uit deze gezamenlijke bijdragen worden bestreden. 6o. De Contribuanten verbinden zich voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren. Aan 't eind van ieder boekjaar zal behoorlijk re kening en verantwoording worden gedaan en het saldo der exploitatie-rekening onder de Con tribuanten naar evenredigheid van hunne bij dragen worden verdeeld. De hooge en algemeen gevoelde noodzake lijkheid, om middelen ia het werk te stelleD, ten einde aldus de overproductie en de daar uit voortkomende betrekkelijke waardeloosheid van den Moutwijn tegen te gaan, ontslaat het Comité van de verplichting U in het breede op den ernst van den tegenwoordigen stand van zaken te wijzen, en doet het met ver trouwen uwen gewaardeerden steun ter be reiking van zijn doel de verbetering van den onhoudbaren toestand onzer Branderyen inroepen." Aan het commissariaat van politie is als op straat gevonden aangegeven: een witte kanten damesstrik. Aan de Times wordt uit Den Haag geseind, dat men daar in regeeringskringen niets weet van het bericht, dat onlangs in het N. v. d. D. voorkwam, meldende dat de britsche Kegeering met de neüerlandsche wenscht te onderhan delen over afstand van grondgebied op Nienw- Guinea, ten westen van Fly-rivier. Het bericht wordt voor geheel ongegrond gehouden. Door eenige liberale ingezetenen te 's-Gra- venhage is aan de Tweede Kamer een adies gericht met verzoek om de voorstellen tot wijziging van art. 194 der Grondwet ernstig ia overweging te willen nemen, op grond van de onduidelijkheden en de onuitvoerbare bepalingen, die nu toch in dat artikel voor komen, terwijl het artikel, ongewijzigd, een struikelblok voor de zoo zeer gewenschte grondwetsherziening zal zijn. Als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in de plaats van mr L. 01- denhnis Gratama wordt te Meppel vau libe rale zijde nog genoemd de heer mr H. S neenge. Gedeputeerde Staten vau Noord-Bi ■ibant hebben bezwaar gemaakt om, met toepassing van art. 225 der Gemeentewet, bevelschriften van betaling af te geven voor uitgaven, aoor de wet aan de gemeente opgelegd. Het be zwaar van Gedtp. Staten komt hierop neder dat, volgens evengemeld wetsartikel, door Ge- dep. Staten dergelijke bevelschriften eerst dan kunnen worden afgegeven »waaneer de Raad weigert." Daar echter te Andel, naar de meening van den Staat, geen Baad is, kan van weigering geen sprake zijn. Iutasschen blijven verschillende betalingen achterwe/e, o. a. de jaarwedde van het onderwijzend per soneel. Do onderwijzeres in nuttige bindwerken heeft dientengevolge eervol ontslag aange vraagd. De hoofdonderwijzer heeft reeds esne vordering van ruim f 600 aan de gemeente. De heer W. Brandsma Johszn. heeft in een adres de wenschelijkheid betoogd, om aan het Merwedo-Kanaal tnsschen Vreeswijk en Am sterdam een andere richting te geven, uit mondende ten westen van de stad, waardoor de Vechtbewoners warden gebaat, Waterland tegen het vuile stadswater beveiligd, de spoor- kruising vereenvoudigd, schutsluizen voorko men, enz. Hij acht zich verplicht dio oplossiog bekend te maken, met een beroep op zijn vroegere geschriften betreffende het kanaal. (Hbl.) Door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zal, met ingang van 1 Maart a.s. worden ingevoerd, dat stukgoederen, hetzij ijl of- vrachtgoed, »ambtshalve" znlleu wor den besteid, tenzij de afzender op den vracht brief le kennen geeft, dat de goederen zijn „station restant" of door den geadresseerde worden afgehaald. De »English-Dutchligcht Railway-Company, waarvan de heer Schomeius directeur ge worden is, heeft haar hoofdzetel in Den Haag, en zal met 1 Maart de werkzaamheden be ginnen aan de volgende tramwegen, waarvoor zij de concessie heeft verkregenlo. Breda Oudenbosch en BredaAntwerpen; 2o. Hoorn -Pnrmerend-Alkmaar 3o. DrntenGennep. De Hollandsche leerlingen der handelsschool te Osnabitick hebben op 19 Februari den ver jaardag van Z. M. den Koning plechtig her dacht. Reeds in den vroegen morgen verlieten de 36 Hollanders in 9 landauers, ieder met 4 paarden bespannen, de stad, voorafgegaan door de kapel van het 78 reg., die het Wien Beêrlandsch bloed speelde, en begaven zich in het Teutoburger Woud om verschillende fubiieken en plaatsen te bozotk :n. Een fees telijk diner, waar het aan toosten op den Koning en de koninklijke familie niet ontbrak, besloot den dag. Aan Z. M. werd een telegram van gelnkwensching gezonden. De heer A. Yoitus Van Hamme, vroeger directeur van den Koninklijken Schouwburg te 'a-Gravenhage, is benoemd tot directeur van „Théa re Royal" te Antwerpen, voor het tijdvak 1886/89. Gisteren-middag zijn in de Houthaven te A nsterdmn drie jongens bij bet schaatsen rijden door het ijs gezakt. Een van hen werd gered, doch de twee anderen moesten hun roekeloosheid met hun leven betalen. Te Sr. Anthoniepolder is een jongeling op de Binnen-Maas door het ijs gezakt en ver dronken. Te Vttlthermoud i9 een schaatsenrijder zoo hard met het hoofd tegen een brug gereden, dat hij dadelijk overleed. -nuoaoooont-— ROTTERDAM. Gister-ochtend te ruim 6 uren brak er op de zolderverdieping vm een pand aan de Holstraat, waarouder het petro- leum-pakhuis van den neer Do Haan, brand uit, welke in 't begin zich niet zeer ernstig liet aanzien, doch weldra in omvang toenam. Er waren spoedig een aantal spuiten op het terreiu, wam o nder twee stoombrandspuiten, welke laatste echter gern water behoefden te geven. De zolder is in't midden uitgebrand. Te acht uren ongeveer was men den braad meester. Tegsn den tijd, dat er eau plaats als ge- vangeubewaa der in de de ce.lnlaire gevange nis aïh.or opeukomt, hebban zich tot nn toe vast 328 sollicitanten zonder lichaamsgebre ken aangemeld. Heden echtend is een 18j irig meisje bij het scheppen van ten emmer water, uit het haveutje achter de V. d. Veldenstraat op Feyanoord, bij ongeluk te water gerankt en in bewusteloozen toestand door twee werklie den der gemaeute op hat droge gebracht. On danks de onmiüdellyke hulp van oen genees kundige, is zij kort daarop aan de gevolgen overleden. 's-GRAVEN HAGE. H. M. de Koningin is heden, na het déjeuner, met de hertogin van Albany uitgereden om een uitstapje door de stad en omstreken te maken. Heden gebruikte het koninklijk gezin het middagmaal en familie met de hertogin. H. M. zal hare zuster morgen vergezellen op een bezoek aan de stad Amsterdam, waarheen de vorstelijke personen zich inden voormiddag begeven, om nog vóór etenstjjd in de hofstad terug te keeien. De harto.ón-weauwo zal Maandag a. s. ten 4 u. 20 per Rijnspoor de residentie verlalen, de reis aannemende naar Bentheim. Een ondernemend restauratiehou der is op de gedachte gekomen in een daartoe in te richten vaartuig op het zeestrand te Sehe- veningen eene restauratie op te richten. De commissie voor de plaatselijke werken had hem reeds een standplaats aangewezen over het Hotel garni, doch B. en W. hebben zijn verzoek afgewezen. De ondernemer L. B. Van Sprew, die reeds de huur zijner woning had opgezegd en verschillende aankcopen had ge daan, heeft zich nu tot den Gemeenteraad gewend. B ODEGRAVE. Door eene onbekende oor zaak ontstond gisterenavond te Nimmer- brug onder deze gemeente brand in den hooiberg van den landbouwer G. v. d. Laan. Deze hooiberg, 't zomerhuis en de achterdeel werden eene prooi der vlammen, 't vee werd bij tijds gered. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. JUTFAAS. Het werk voor de doorgraving tegenover de Liesbosch, ten behoeve van de Kenlsche Vaart, is dezer dagen aangevangen, en een groot aantal polderjongens hebben reeds hun keten opgeslagen. De werklieden van hier, die een barden winter hebben doorge bracht, kunDen daar echter geen werk vinden» wat te meer te betreuren is, omdat de meesten van hen moeten worden ondersteund. Zie verder het Bijvoegsel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2