9e Jaarg. Woensdag 3 Maart 1886. No, 2417. VERSCHIJNT DAGELIJKS. JJIpitttn ©wpcht. ïiimeitlamtecty |ei[ichictr. B ure au: Markt, E, 3 57. NIEUWE SCHIEDA HE COURANT. Pry a van dit Blad: ^oor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prys der Advertentiön i Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer„0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijks overeenkomsten aangegaan. ENGELAND. Na Londen, Leicester en Birmingham, is thans ook de groote fabriekstad Manchester het tooneel geweest van oproer en buiten- sporige daden Zondagmorgen werd aldaar •ene socialistische demonstratie gehouden, wel ke echter zonder rustverstoring afliep. Inden namiddag werd de beweging meer bedenkelijk, «ene groote menigte werkeloozen en gepeu pel kwam te samen, men begon glazen in te Werpen en andere baldadigheden te plegen. De politie was echter op haar post, zij dreef de oproerlingen uiteen en nam verscheidene heihamels gevangen. De eerste opvoering van Gounod's Ora torium Jkors et Vita, werd vereerd door de tegenwoordigheid van de Koningin in gezel schap van verscheidene leden der Koninklijke tamilie. De reusachtige zaal was tot in de hoogste galerijen gevuld, en toen de Koningin «iet Haar stoet in de Hofloge verscheen, stond de geheele zaal als één man op en hief het zangerskoor der Royal Albert Hall Choral Society) het volkslied aan. Onder levendige toejuichingen overhandigde de Hertog van Cambridge H. M. een prachtige ruiker, waarna onmiddellijk het oratorium begon. De Ko ningin bleef tot het einde en gaf haar warme ingenomenheid te kennen met de grootsche muzikale schepping. Mme. Albani zong de Voornaamste solopartij in 't oratorium, dat door orkest en koor van de Royal Albert 3-11 Choral Society'', over de 1000 personen sterk, voortreffelijk werd uitgevoerd. GRIEKENLAND. Volgens berichten van het Aliddellandsche- zse-eskader in de Soedabaai, gaan de Britsche oorlogschepen onverpoosd voort met eiken avond hun torpedonetten uit te laten. De drie kanonneerbooten Dee, Don en Albacore oenevens de sloep Dolphin, hebben aan den mgang der baai stelling ingenomen om elk Jneksch schip of torpedoboot, waarmede men beproeven mocht de haven binnen te komen, onmiddellijk op te vangen. De Iris en de Carysfort kruisen met ge- 'Jh oogmerk voortdurend in de baai op en «eer. gezant de noolige instructies miste, ook meldt men dat de Porte het vredestractaat zou wil len wijzigen Rusland blijft zich steeds tegen de Turksch Bulgaarsche conventie verzetten, niet tegenstaande de weglating der militaire be paling. De diplomaten vestigen hun hoop voor het tot stand komen van den vrede op het congres dat spoedig weder te Konstantinopel bijeen komen zou Te midden van al dat vredegetoep hoort men vcor afwisseling weder van krijgstoerustingen. De Bulgaarsche regee ring zond 8000 man Rumelische troepen naar Sofia en men bericht, dat Oostenrijk zich gereed maakt voor een bezetting van Servië, ing6val eener vijandelijke beweging tegen de dynastie. De Pretendent Karageorgewitch is, naar men meldt, te Weenen aangekomen. SPANJE. De Krijgsraad te Caithagena heeft uitspraak gedaan in zake den opstand in het fort San Julio aldaar, een der oproerlingen is ter dood veroordeeld en al de anderen zijn tot gevan genisstraf verwezen. De Spaansche overheden blijven een ge streng toezicht houden op de Fransche gren zen, daar invoer van wapenen en munitie uit Frankrijk gevreesd wordt, men brengt dit in- verband met een zekere beweging, die onder de Carlisten in Navarra zou ontstaan zijn en beweert zelfs, dat er binnenkort een manifest van de hoofden der Carlistische partij ver schijnen zal, niet ongegrond is echter het vermoeden, dat de Carlisten slechts als voor wendsel dienen en dat het gevaar integendeel dreigt van de zijde der republikeinen. Hoe het ook zij, de regeering neemt uitgebreide maatregelen. De strategische punten zijn allen sterk bezet en de garnizoenen in de Noorde lijke provinciëu worden versterkt. HüT OOSTEN. De termijn voor den wapenstilstand tus- n<; len servi6 en Bulgarije is verstreken en ri°f 18 het geen vrede De rooskleurige be ukten omtrent het s'uiten van het vredes- act, at zijn weder door minder gunst'ge trvangea. Servië schijnt den loop der on- handelingen weer te vertragen, daar zijn Schiedam, 2 Maart 1886. «et „Weilinaclite-Oratoriiiin" en ,,T)ie Heilige l>rei Künige." Na al hetgeen velen onz r lezers omtrent bovengenoemd Oratorium reeds van elders wisten, hetzij door eigen aanschouwing of door de mededeeÜDg in andere bladen, of wat Vele anderen nit ons blad daaromtrent verna men, maar vooral nadat gisteravond vele honderden met ons vol bewondering de nit- voering van dit heerlijk toonwerk van den eerwaardigen Casselscben Doken in den Offi- cnrentniu hebben bijgewoond, kan het over bodig gracht worden bier nit te weiden over den aard en do strekking van dit werk, heer lijke vracht van eeu vreemden bodem, met zooveel succes op onzen konden grond over- gebracht. Men weet tin wat bet »Keretinis- Oratorinm" beteekent, men heeft het gehoord en gezien wat met »Die Heilige Drei Köuige" wordt bedoeld. Door de voorafgaande prach tige gezangen als voorbereid en in de stem ming gebracht, welke noodig is om vol be wondering en eerbied op te zien naar de aanschouwelijke voorstelling van de verhe- venste gebeurtenissen, voorgevallen bij de wonderbare komst van den Zoon Gods hier op aarde, is er geen sprake van eenig tooneelmatïg effectbejag, ol van eene ook maar eenigszins naar prof .natie zweemende voor stelling. Neen, rein en verheven scbiji t n alles toe wat daar te hooren en te zien was. Uit muntend door soberheid op sommige punten, was er aan den anderen kant, weer gepaste weelde, waar het gold de verheerlijkte voor stelling van zooveel hemelsch, van zooveel god delijks. Om dit te staven, behoeven wij slechts te wjjzen op het tafereelde Boodschap van den Engel Gabriel aan Maria. Schoon was het oogenblik toen de Enoel aan Maria verscheen, maar inderdaad aangrijpend het moment toen Al aria ter aarde was gezonken en de woorden »Zie de dienstmaagd des Heeren, mij geschiede naar [Jw woord" moet gesproken hebben. Hoe eenvoudig en ootmoedig lag Maria daar neder, geheel overgegeven aan den wil van God en hoe schoon en schitterend was daarentegen de Engel Gabriel, met den fonkelenden stralen krans om de slapen en beschenen door een bovennatuurlijk en glanzend licht. Inderdaad, dit tafereel alleen zou ons het bezoek overwaard zijn geweesthet was heerlijk schoon en tref fend. En toch mogen wij niet al onzen lof geven aan deze voorstelling alleen. Want wij mogen het zeggen, dat wij als van de eeue bewon dering gevoerd werden tot de andere. Hoe. vei heven en liefelijk toch was De Geboorte hoe treffend de bewondering, nitgedrnkt door Jozef en Maria, toen zij daar het Vleesoh ge worden Woord ran schouwden, en hoe schoon ook die Engelen, welke zoo lieflijk en zoo vertionvveiijk zonden we bijna zoggen nederzageu op die armoedige kribbe. Dan volgden de verkondiging van de geboorte aan de herders, hunne aanbidding van het god delijk Kind en het verschijnen van de wonder bare ster aan een van de Koningen in het Oosten, alles uitmuntend door treffende voo r- stelling en kemige groepearing. Met het tafeieel der verschijning van de wonderbare ster, was de reeks der groepen van het Weihnachts-Oratorium besloten en dat der H. Drei Köuige als het ware inge- le'd. Voordat men echter tot de uitvoering van dit toonwerk overging, werd eenigen tijd pauze gehouden. De opvoering van het Oratorium „die H. Drei Köaige" was ean waardige aanvulling eu voltooiing van het Kerstmis-Oratoriam. Iroffen ons de verheven tooneeleu, daarin vertoond, door huDne liefelijkheid en eenvoud, de groepen der H. Drei Köaige brachten ons. telkeas in verrukking, door het grootscbe en majestueuze dtr voorstelling. De traditioneel» pracht der Oostersehe vois'en on hnu gevolg, de uiterste verbazing, waarmede zij de won derbare ster beschouwden, en de bereidwillig-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1