9e Jaarg. Vrijdag 19 Maart 1886. 'No. 2431. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Ihmalajukfy Iqirta. 3düpC£!t (tapcht. Bureau: M arkt, E, 357. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prjja der Advertenttèn Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten] aangegaan. AMERIKA. Het aantal van de door de stoomboot der Norddentsche Lloyd Falda" geredde personen, dat, zich op de „Oregon" bevond, bedraagt 186 kajuitspassagiers, 455 tnsschendekspassa- giers en 255 personen der bemanning. Voor het schip geheel verlaten was verliepen 16 uren. De kapitein der „Fnlda" beeft beslag gelegd op een waarde van een millioen dol lars diamanten, die van de Oregon geborgen werd, daar bij een belangrijke som als berg loon voor do geredden eischt. DUITSCHLAND. De Köln. Volksz, deelt eenige bijzonder heden mede, betreffende de behandeling van het kerkelijk-politieke ontwerp in de com missie van het Pruisische Heerenhuis. De wijzigingen, welke zij daarin heeft gebracht, zouden op het volgende neerkomen. Eenige gunstige amendementen zijn aangenomen op de bepalingen over convicten en seminariën de pastoors zouden weder voorzitter der kerk besturen kunnen zijn het lezen van istille" missen en het toedienen der sacramenten aan de stervenden zouden in geen geval meer strafbaar zijn de regeering zou eene discre- tionaire bevoegdheid hebben tot het weder toelaten der religieusen in de zieken- en weeshuizen. Daarentegen blijft het beroep der gestrafte geestelijken op den staat gehand haafd even als de ongeschiktverklaring, die bij koninklijke verordening zal geregeld wor den. De Germania zegt, dat deze kleine verbeteringen nog verre beneden datgene blijven, wat zelfs Protestantsche bladen in t ruisen den Katholieken zouden willen toe staan. De commissaris van politie en de agenten; die voor het gerechtshof te Frankfort gedaagd waren, beschuldigd van overschrijding hunn°er machtsbevoegdheid bij de begrafenis van een socialist in Juli van het vorige jaar, zijn ver oordeeld. De commissaris tot een gevange nisstraf van drie maanden, de drie agenten respectievelijk tot twee maanden, een maand «n veertien dagen gevangenisstraf. De socialist ^eyendecker werd wegens overtreding der socialistenwet tot een maand gevangenisstraf Veroordeeld. ENGELAND. Men verzekert, dat Gladstone zijn voor dellen tot oplossing der lersche kwestie wijzi- f t wil, om de ministers Chamberlain en revelyan in het kabinet te houden, en dat tl hun daarom verzocht zich nog eenige dagen om rent hunne aanvrage tot ontslag te be en en. Let heet, dat de heer Chamberlain bezwaar maakt over de rentebetaling van de kolossale som, die voor de onteigening der lersche gronden zal benoodigd zijn. ITALIË. Op een vraag van den afgevaardigde Maurigi verklaarde de Minister van BuiteHlandsehe Zaken, dat, toen generaal Pozzolini naar Massoea scheep ging, de Negus zich te Adoeah bevond, d. i. op een afstand van vijftien dag reizen van Massoea. De generaal kon dus voor den regentijd zich van zijn zending kwij ten. De Negus, daarop naar het uiterste zuiden van Abyssinië vertrokken, bevindt zich op een afstand van vijftig dagreizen van Massoea en heeft nog niet officieel geant woord. Daar de regentijd ophanden is, heeft men het noodig gevonden, de zending tot een ge legener tijd uit te stellen en den generaal terug te roepen. De toestand is onveranderd en geen geloof moet gehecht worden aan zekere, ook in Italiaansche bladen voorko mende berichten, welke door personen ver spreid worden, die aan IfaliS moeielijkbeden willen berokkenen. ROME. Het bericht, door verscheidene bladen ver spreid, dat een Pauselijk koerier naar Berlijn was vertrokken met een eigenhandig schrijven van den H. Vader aan Prins Bismarckj waarin Z. H. den kanselier zijn dank be tuigde voor de lofspraak ten zijnen opzichte op het Parlementair diner gehouden, wordt door de Osservatore Romano beslist tegen gesproken het blad meldt, dat het bericht door de Popoio Romano in de wereld was gezonden. HET OOSTEN. De bekrachtiging der Turksch-Bulgaarsche conventie wordt vertraagd door de terelfder ure opgeworpen eischen van den Vorst van Bulgarije, die niettegenstaande de tegenspraak der Bulgaarsche regeering werkelijk blijken te zijn gesteld. Hij verlangt, dat zijn naam Vorst Alexander in het tractaat wordt ver vangen door dien van Vorst van Bulgarije en wenscht tot gouverneur van Oost-Rumelie voor het leven benoemd te worden. Tot deze eischen is hij, zooals men nader bericht, niet gekomen op ingeving van Engeland, gelijk van zekere zijde werd beweerd maar geheel nit eigen beweging, overtuigd dat zij in het he- lang zijn zoowel van Bulgarije als Oost- Rumelie. Het Servisch leger wordt vo'gens koninklijk besluit op vcet van vrede gebracht. De ver schillende regimenten keeren naar hunpe gar nizoenen terug. Daarentegen gaat Grieken land met zijne oorlogstoebereidselen voort. De Kreuz Zeitun% zegt, dat de mogendheden waarschijnlijk hunne betrekkingen met Grie kenland zullen afbreken. SPANJE. De Liberal bericht, dat de heer Canovas del Castillo geen kandidatuur voor de depu tatie van Madrid wil aannemen. De regeering heeft den generaals, die kandidaat zjjn ge steld verboden, in openbare vergaderingen redevoeringen ter bevordering hunner ver kiezing te houdendit verbod wekt in het land groot opzien en verontwaardiging. De Koningin-Regentes heeft den oud gouverneur van het eiland Yap, luitenant ter zee Capriles audiëntie verleend. Hij gaf haar eene verklaring van zijn gedrag tegenover de Duitsche officieren bij de inbezitneming van het eiland de regeering was van plan den luitenant voor een krijgsraad te daagen. De schoonzuster der Koningin, Aartsher togin Isabella, dochter van hertog Rudolf van Croy en echtgenoote van Aartshertog Frederik wordt aan het hof te Madrid ver wacht, waar zij vier maanden zal doorbrengen. Zij zal tegenwoordig zijn bij de groote ge- beurtenis, die in het paleis word tegemoet gezien, ook de Infante Isabella zal bij Koningin Christina tot na hare bevalling verblijven. Schiedam, 18 Maart 1886. Naar wij vernemen, is van de Rechterzijde der Kamer het volgend amendement uitgegaan op het wijzigingsvoorstel der Regeering in de redactie van art 194 der Grondwet »Het Onderwijs is een voorwerp van do aanhoudende zorg der Begeering. „Het geven van Onderwijs is vrij. „Het toezigt van de Overheid op het On derwijs in het algemeen, de inrigting van het Openbaar Onderwijs en, voor zoover het Lager Onderwijs betreft, de door den Onderwij zer fe leveren bewijzen van bekwaamheid en zedelijkht id worden door de Wet geregeld. »De Openbare Scholen zijn toegankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van gods dienstige gezindheid. >In of voor elke gemeente wordt Lager Onderwijs gegeven voldoende aan de behoeften der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van Over heidswege verstrekt in openbare scholen j voor onveimogenden kosteloos, voor anderen tegen betaling van een billjjk schoolgeld. »In de kosten van het Bijzonder Onderwijs kan, naar bij de wet te stellen regelen nit openbare middeien worden bijgedragen, on-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1