9e Jaarg, Zaterdag 20 Maart 1886. 'No. 2432. 1 VERSCHUIMT DAGELIJKS. §JJi}pc£n (S&epcht. Bureau: Markt, E, 3 57. IAMSCHE C Vrijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 I rancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Aclvertenllèn j Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten! aangegaan. AMERIKA. De oorzaak van het vergaan der Oregon is nog altijd een raadsel en het ongeval wekt veel opspraak in Amerika. De meening, dat de boot door een onbekend zeilschip zou zijn aangevaren vindt geen ingang, omdat er geen enkel spoor van dergelijk schip op de zee is te zien, hcewel er toch talrijke stukken van de Oregon" ronddrijven. De A'ew-York Herald meent te weten, dat de ramp werd veroorzaakt door eene geheimzinnige ont ploffing in de lading der Oregon. De gebor gen diamanten werden slechts als waarborg voor een mogelijk door de directie van de Lloyd te stellen eisch tot schadevergoeding door den kapitein der Fut da in beslag ge nomen. Op een vraag, door de aeenten te New-York aan de directie te Bremen gedaan luidde het antwoord Het strekt ons tot groote voldoening het middel te zijn geweest tot redding van zoo- vele menschenlevens. Geen schadevergoeding. BELGIË. Gisteren avond is te Luik ter gelegenheid van den verjaardag der Parijsche commune eene demonstratie van werkeloozen gehouden. De mijnwer kers uit de kolendistricten Seraing, Jemeppe en Ougrée ziin naar Luik getrokken, waar zij in verscheidene straten de vens' er- ruiten der winkels vernield hebben. Op de Place Deleourt werden opruiende toespraken gehouden. De politie en de militairen zijn in de kazernen geconsigneerd en de garde civique is onder de wapenen geroepen, daar men verdere ernstige ongeregeldheden ge durende den nacht vreesde. DUITSCHLAND. Dit Berlijn wo/dt aan de Frankfurter Zettung geschreven, dat deregeeringson;wer pen tot aanleg van een kanaal van Dortmnnd naar Emden en van den Oder naar Berlijn zeer waarschijnlijk niet- zuilen worden aan genomen. A s eerste bezwaar wijst, men op de voorwaarde, dat de voor den aani-g dier kanalen benoodigde giocden door de behing- ebbenden kosteloos ter beschikking van het ligk moeten woroeu gesteld. Ue Krcuzzt itung betwijfelt daarenboven, of de conservatieve Partij, met bet oog op den trenrigen toestand A r landb mweis, v< or welke het tfgenwoor- Pailemeut niets wil doen, bereid zal zijn de verantwoordelijkheid voor zulke groote Uitgaven op zich te nemeD. EGYPTE. Berichten uit Kaïro melden, dat Mukhtar Pacha toegestemd heeft, dat de Egyptische troepen, die Soekin zullen bezetten, door Engelsche officieren zullen worden aangevoerd en dat alzoo elk versehil van meening tus- schen hem en den Engelschen gevolmachtigde uit den weg geruimd is. Men bericht uit Konslantinopel, dat de Engelschen zich geheel uit Egypte zouden willen terugtrekken en in ruil daarvoor een eiland in de Middelandsche zee Rhodes of Creta, het laatste geheel of gedeeltelijk zouden be komen; zelfs zou Engeland ber eid zijn tegen behoorlijke vergoeding in grondgebied, Tur kije in zijn strijd tegen Griekenland te steu nen often minste zooveel mogelijk de Grieken in toom houden. ENGELAND. De bladen twisten nog altijd over het ont slag der ministers Chamberlain en Trevelyan, hoewel zij heiden de berichten omtrent hunne ontslag-aanvrage hebben tegengesproken. De Bayly Aews beweert, dat Gladstone monde linge gedachtenwisseling met de betrokken ministers houdt en dat er nog kans op een vergelijk bestaat, verschillende andere bladen achten dit evenwel onmogelijk zij beweren, dat nog zes of zeven ondergeschikte leden van het kabinet met de heeren Chamberlain en Trevelyan hun onfslag zullen nemen. Weder hebben te Manchester oproerige tooneelen plaats gehad. Het gemeentebes'uur bad verklaard, dat het geen werk meer kon verschaffen; tengevolge daarvan bad er een samenscholing voor het raadhuis plaats, die door de politie uiteengedreven werd. Daarop toog een gedeelte der verstrooide menigte naar de voornaamste winkelstraten, waar hun woelige houding groote onsteltenis veroor zaakte. Een vensterruit van een magazijn van nouvesute's werd door de oproerlingen ver nield, die ook dreigden de juwelierswinkels te plunderen. De politie verhinderde verdere baldadigheden en nam drie belhamels gevan gen. FRANKRIJK. In den Senaat is gisteren het wetsontwerp op het Lager onderwijs, door de regeering ingediend, behandeld. In de Kamer werd de regeering over de Spoorwegtarieven geinterpelleerd. Te Decazeville, waar de werkstaking nog altijd voortduurt, ontstond een opschudding door de aankomst van vier arbeiders uit hirmy begeleid door gendarmen, die aldaar met geweld andere arbeiders van het werk hadden willen houden. De gendarmen kre gen het te kwaad, daarop sprak Due Quercy reporter van le Cri du Feuple het volk toe, waarna de menigte onder den uitroep >Leve de Werkstaking" uiteenging. HET OOSTEN. Het besluit van den Vorst van Bulgarije om de overeenkomst met Jurkije niet goed te keuren, wanneer hij niet voor levenslang tot gouverneur van Oost-Rumelie benoemd wordt, beschouwt men als een verzet tegen de Russische staatkunde, die niet ophoudt de bevolking van Oost-Rumelie tegen den Prins in het harnas te jagen. In het oorspron kelijk verdrag had men bepaald, dat de Vorst voor levenslang tot gouverneur was benoemd. Door het verzet van Rusland werd daarna de levenslange aanstelling in een voor den tijd van vijf jaren veranderdmaar terzelfder tijd wist de Russische regeering door hare agenten in Rumelie de bevolking diets te makeD, dat de vereeniging met Bulgarije niet zoude tot stand komen, daar Vorst Alexander slechts, zoolang het der Porte behaagde, gou verneur van Rumelie zoude zijn. Om niet de dupe der Russische kuiperijen te worden be sloot de Prins op het laatste oogenblik tot den genomen maatregel, vertrouwend op den steun van Engeland en in overeenstemming met de nationale wenschen zoodat Rusland zich nu openlijk zal moeten verklaren. Vol gens nadere berichten, heeft de Russische regeering dat reeds gedaan, door, behendig hare bakens verzettende, thans op hare beurt zich tegen de tijdelijke benoeming te verzetten. Intusschen wordt de bijeenkomst der confe rentie door dit alles weder vertraagd en wel licht onmogelijk gemaakt, Prins Alexander heeft reeds zijn gevolmachtigde teruggeroe- Pen> terwijl het de Grieken in hunne oor logszuchtige stemming versterkt. GRIEKENLAND. De Porte, de onophoudelijke uittartingen van Griekenland, dat steeds voortgaat zich ten oorlog te bereiden, moede zijnde en door haren hache'ijken financiëelen toestand niet in staat een zoo groot leger tot bedreiging voort durend te onderhoud- n zal de Grieksche re- geering een ultimatum aanbieden en bij ver werping de betrekkingen met haar afbreken evenals de andere mogendheden voornemens zijn te doen. De Times zegt, dat Grieken land, indien het niet naar Europa's raad luistert, den oorlog zal hebben, dien het ver langt maar dat de mogendheden hit dan ook aan zijn lot zullen overlaten, en het de ern- stige gevolgen zal ondervinden. Daar d® vrede elders is verzekerd, zou de oorlog gelocaliseerd blijven, en Europa kalm en on verschillig de Grieken door hunne Turksche naburen zien verpletteren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1