snrake was in het ondervolgend adres, op 10 Maart 1882, van een zeer groot aantal invloed rijke handteakenmgeu voorzien, tot Uwe Hooge Vergadering gericht, naar aanleiding van de verwerping van het destijds voorgestelde Han- delstractaat met Frankrijk. Dat adres was van den volgenden inhoud »Üe ondergeteekenden, allen betrokken bij »den Handel, de Scheepvaart, de Nijverheid, »den Landbouwende Veeteelt van Nederland, »wenschen alsnog hunne ingenomenheid te •betuigen met de verwerping door Uwe Hooge »Vergaóering van het onlangs voorgestelde Handelstractaat met Frankrijk en wel voor namelijk omdat, Nederland daardoor heeft behouden de Vrijheid om ten allen tijde zijne wetgeving naar eigen goedvinden te vkunnen inrichten. Zij hopen dat die vrijheid nooit zal wor- >den prijsgegeven en zulks niet alleen omdat de nationale waardigheid dit niet gedoogt, maar ook omdat de gelegenheid niet mag wor- »den afgesneden om, wanneer de omstandighe- »den dit vorderen, differentie ale, reciprociteitB- »of welke rechten dan ook, in te voeren en »de verhouding van Moederland ea Koloniën •zoodanig te regelen als men zelf zal ver hangen. •Immers, Nederland van Indië gescheiden, moge betrekkelijk weinig gewicht in de schaal •leggen, Nederlandtn Indië te zamen, vormen •eene macht, waarmede te rekenen valt, en de tijd kan komen, indien hij er al niet is, waarin men begrijpen zal, dat hetnoodigis, maatregelen van zelfbehoud te nemen. •Moge Uwe Vergadering dan ook nooit het •recht uit handen geven, om daartoe te kun- •nen overgaan." Hoe de tijd waarvan aan het slot van dat adres sprake was, met rassche schreden is genaderd, behoeven wij hier niet verder aan te toonen. De noodkreten, allerwege aange heven, zijn wel in de eerste plaats in's lands Vergaderzaal vernomen. Als een der gevolgen van den treurigen toe stand waarin zich de Handel, de Scheep vaart, de Nijverheid en de Landbouw van Nederland en zijne Koloniën tegenwoordig bevinden, kan de aandrang beschouwd worden waarmede o. a. de afschaffing gevraagd wordt van de rechten die bij uitvoer van produc ten, in onze Koloniën worden geheven. Komt dit verlangen den ondergeteekenden billijk voor en meenen zij dat daaraan in de ruimste mate behoort te worden voldaan, dan zijn zij tevens van oordeel, dat in deze niet minder moet gelet worden op de be langen van het Moederland en dat de bedoelde afschaffing uitsluitend behoort bepaald te blij ven tot den uitvoer daarheen. Noemenswaardig nadeel kan dit, bij de bestaande scherpe concurrentie hier te lande, onmogelijk opleveren, en in geen geval zou dit ooit in aanmerking kunnen komen, ver geleken tegen het aanzienlijk voordeel dat den betrokkenen, door de afschaffing zelve, ten- deel zon vallen. Bovendieu zou het iu ieder geval altijd vrij wat billijker ziju van den be voorrechte zelf, eenige tegemoetkoming te vorderen, dan zoo als voorgesteld en aanbe volen wordt, het verlies door afschaffing van uitvoerrecht veroorzaakt, uitsluitend te willen terug vinden in hoofdzakelijk door anderen te dragen verhooging van invoerrechten, zon der daarbij ook slechts eenigszins te letten op de belangen van het Moederland. Eu het Moederland heeft toch het recht te eischen, dat ook op zijne belangen worde gelet. Met NederlaudBch kapitaal hoofdzake lijk, wordt Indië bebouwd en bewerkt, en Nederlanders zijn het in de eerste plaats, die aan de ontwikkeling van Indië hunne krach ten wijden. Dat wordt ook zoo begrepen door allen die, nn de Landbouwondernemingen noodlij dend zijn geworden, en afschaffing van rech ten gebiedend wordt gevorderd, daarop zoo krachtig aandringen, en dat toont ook de Regeering te begrijpen, al is zij nog slechts bereid ten deele aan dien dringenden eisch te voldoen. Maar even billiik is het verlangen der on dergeteekenden. Ook zij mogen verwachten dat er ook naar hunne stem zal worden ge luisterd en dat, wat den één wordt toege staan, den ander niel onthouden zal worden Te minder, waar beide de vruchten der ver langde maatregelan zullen plukken. De zamen- hacg is zoo nauw, üat de terugwerking niet •ualalen kau wederkeerigen keilzamen invloed te oefenen. Zooals in zulke gevallen gebruikelijk schijnt, wordt ook nu wederom van sommige zijden gedreigd met de daardoor op te wekken on tevredenheid van vreemde mogendheden. Men meent daarmede invloed op onze vertegen woordiging te kunnen uitoefeneu. Doch de on ieraeteekenden betwijtelen of dit gelukken zal. Zij hebben betere verwachting van de Nederlandsche Stateu-Geneiaul, die bij ver schillende gelegeuhed ju, in de laatste jaren o. a. door de verwerping eener Suiker-conventie, die door de mede-kontraktantenEngeland, Frankrijk en Belgie, reeds goedgekeurd was, en door het tweemaal verwerpen van een Handelstractaat met Frankrijk, getoond hebben geen inmenging in eigen wetgeving te gedoo- gen. Daarom hechten de ondergeteekenden wei nig waarde aan zoodanige pogingen. Vol ver trouwen in de zelfstandigheid onzer wetge vende anient, en vast overtuigd dat deze door drongen is van da hooge noodzakelijkheid doelmatigheid en billijkheid van den aanbe volen maatregel, laten zij de beslissing met gerustheid aan Haar verlicht oordeel over. (Volgen de bandteekeningen). ROTTERDAM, 10 Maart 1886. De lichting 1886 van het regiment grena diers en jagers zal worden samengesteld door 135 lotelingen uit Zuid-Holland, 40 uit Zee land, 80 uit Overijssel, 100 nit Drenthe, 160 uit Groningen en 200 uit Frieslandtotaal 715 man. Wij vernemen dat de Weleerw. heer C. Scheiberling, sedert 1874 Pastoor te Kra- liugen door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot Pastoor te Vogelenzang in de plaats van den hoogeerw heer mgr Borret, die wegens zeer vergevorderden leef tijd verzocht had van de H. bediening ont slagen te worden. Met den aanleg van een telefoonlijn Maas sluisMaasland is }1. Woensdag een begin gemaakt. Naar de „Bakkers-Courant" verneemt zal de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft over het afgeloopen jaar geen dividend uit- keeren. Te Groningen heeft een commissie, die zich ten doel stelt goede en tevens goedkoope wo ningen (a ƒ1.25 's weeks) te doen bouwen, zoo nauwkeurig mogelijk de vraag nagegaan, wie werkelijk als arbeiders zonder werk te beschouwen zijn. Het is haar daarbij gebleken, dat van de werklieden in verschillende vakken, van wie het bij het samenstellen der lijst twij felachtig kon zijn, of zij vast werk hadden, een deel inderdaad werkeloos waren. De uit komst was deze (in het begin van deze maand Maart): van de 426 op de eerste lijst gebrachte timmei lieden 221, van del50 schilders 88, van de 94 metselaars 81, van de 161 meubelma kers 35, van de 49 stukadoors 28, van de 34 steenhouwers 19, van de 1246 arbeiders (wevers, pakhuisknechten, voerlieden, enz. en losse arbei ders) p. m. 1000. Te zamen gaf dat een aan tal van p. m. 1800 ingezetenen zonder werk. Als een merkwaardig teeken des tijds meldt de Midd. Ct. dat op dit oogenblik te Baar land twee groote hofsteden niet verpacht schijnen te kunnen worden. Reeds lang werden ze geannonceerd, maar beide zijn nog steeds zonder pachter. Een groot onderscheid met eenige jaren geleden, toen de mededinging groot was en pachters bij menigte zich aan boden. inQQQQQOTir-" ROTTERDAM. Om hulde te brengen aan den nestor der Nederlandsche toonkunstena- ren, den heer .Tohs J. H. Verhuist, gaf de „Rotterdanische Liedertafel" eergisteravond, ter herdenking van zij n 7Osten geboortedag, een huishoudelijke uitvoering in de bovenzaal van het lokaal „Verscheidenheid en Overeenstem ming." Het programma bestond alleen nit werken van den zoo bij uitstek Hollandscaen componist. De keuze, nit de vele werken voor mannenkoor, die Verhulst componeerde, was gelukkig. Het „Vlaggelied," zeker wel Verhulst 's meest populaire compositie, be sloot de uitvoering waardiglijk. De solonnm- mers bestonden nit drie tenor- en drie bari ton-solo's. De solisten, allen leden der veree- nigiug, vervulden hunne taak uitstekend, zij genoten een welverdiend succes. Nadepanza herinnerde de president der Vereeuigiug hoe veel de toonkunst aan Verbuist verschuldigd is, dat daarom de „R itterdainsche Liedertafel" zich genoopt voelde den 70sten geboortedag van den componist te herdenken. Denzelfden avond nog zou den heer Verhulst een tele gram van gelukwensching aangeboden worden, terwijl hedenmorgen een uitvoeriger schrijven met ean pracht-exempluar van het program ma volgen zou. De prijzen voor de op 24 Maart te honden tombola, ten behoeve der spijziging van arme kinderen, zijn van af eergisteren tot den 24stea dezer tentoongesteld ia den wintertuin van het hotel Coomaus. Hat drie honderdtal cadeaux is smaakvol op een tafel geëtaleerd. Aan den muur hangen eeciie tee- keningen, aquarellen en olieverfpaueeltjes, ten behoeve der tombola afgestaan. Er is groote verscheidenheid in de prijzen en menig schoon voorwerp trelt men onder hen aan. Veleu zullen, hopen wij, een lot van f 1 nemen, opdat het goede werk van den heer Koene nog eeni- gen tijd voortgezet kan worden. Voor hen, die de prijzen willen bezichtigen, doch liever niet door de koffiekamer gaan, wijzen wij op den ingang in den Houttuin. Asbl.) De gasontploffing op Feyenoord, waarvan wij gisteren met een enkel woord melding maakten, was vrij lievig. De bewoner van het huis, die met een luciler naar den lek zocht, werd aan gelaat en handen gebrand, Een afscheidingsmuur is grootendeels inge stort, terwijl voor en achter aan het huis de ruiten gesprongen en de tarnen beschadigd waren, dat de ontploffing met kracht ge schiedde bewijst de omstandigheid, dat het glas der vensters aan de overzijde van het huis in het plantsoen geworpen werd. Alweer een waarschuwing voor het publiek, om toch nooit met een vlammetje naar een lek in de gasleiding te zoeken 1 PERNIS. Dinsdag avond vertrokken twee jongelieden met eene partij verschevisch naar Antwerpen, waarvoor zij 600 besomden.De helft daarvan zonden ze aan den boekhouder, met het overige gedeelte echter zijn zij nog niet teruggekeerd. Men zegt, dat zij naar Ame rika vertrokken zijn. LEIDEN. Een aanbevelenswaardige maat regel is hoewel wat laat door het dage- lijks bestuur genomen. Ter voorkoming van verdere ongelukken zijn eenige werklieden aangesteld om het ijs in de Singels aldaar te verbrijzelen. HAARLEM. Gisteren is door de politie aangebonden en naar het huis van arrest overgebracht een berucht persoon, genaamd Karei Jakob Hangjas, oud 29 jaren, koopman, geboren te Zandvoort, en nu verdacht van diefstal van eene ossenhuid bij nacht, door middel van braak en inklimming in eene on bewoonde slachtplaats. De huid, die reeds door Hangjas was verkocht, is in beslag ge nomen. (Zie verder het Jdyvoegseljt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2