BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. Ingezonden. behoorende bij de van 21 en 22 MAART 1886, j Vervolg.) AMSTERDAM. Voor de tweejaarlijksche pacht van het buffet in het rijksmuseum was slechts één inschrijver, namelijk F. Bakker, te Avenhorn, voor 500 per jaar. In een van de drie naast elkander staande huizen van de Hnddestraat woont sedert veel jaren prof. Hertz. Naast hem vestigde zich dr Pel, die voor eenigen tijd professor werd, en het derde huis is nu ook bewoond door een professor, nl. de nieuwe buitengewone hoogleeraar in huidziekten, dr Van Baren No man. Dit drietal wordt geflankeerd in de Sarphati- straat door: rechts prof. Stokvis en links prof. Verdam. Voeg daar nu bij dr Mezger, die een huis of wat verder woont en reeds sedert lang pro fessor honoris causa behoorde te wezen, en men zal ons toestemmen, dat dit wel de ge zondste buurt der hoofdstad is. {Hand.) De Standaard vestigt de aandacht op het gerucht, dat de thans plaats hebbende ordelgke uitdeeling van levensbehoeften door de tusschenkomst en op het initiatief van de Werklieden-Vereeniging Patrimonium ge schiedt. Daar de sterkte van het ijs niet heeft toege laten om de baan van de Amstardamsche Ska ting-Club tegen entrée voor het pobliek open te stellen, ten bate van de werkeloozen te dezer stede heeft het bestuur, naar men verneemt, het voornemen om uit de kas dier Club een be drag voor dat doel beschikbaar te stellen. ARNHEM. Eenige jongens zakten eergis teren door het ijs. Niemand dnfde eene poging tot redding wagen, zelfs niet nadat de heer D. baron van Asbeck, die daarbij tegenwoordig was, eene aanzienlijke premie had uitgeloofd. De heer Van Asbeck sprong daarop zelf te Water en redde twee van de jongens, maar moest daarna zelf op levensgevaar af er uit worden gehaald. Des avonds werd den heer Van Asbeck door eenige honderden jongens eene serenade gebracht. WINSCHOTEN. Aanst. Pinksteren zal alhier een groot tnmfecst gehouden worden van turners uit de drie noordelijke provinciën, allen leden van bet A. G. P. HEERJANSDAM. Niettegenstaande het vriezend weer en de daardoor ontstane moeie- lijkheiom grondwerken te verrichten, is men toch sedert enkele dagen bezig aan het maken van den zuidelijken toegangsweg voor de brug over de Oade Maas. Zoo langzamer hand komen meer stoomwerktuigen daar aan, ten teeken dat men bij verandering van weer de werkzaamheden krachtig wenscht door te zetten. VALKENBURG. Door wylen den heer Gerlach Quaedflieg, is aan de R. K. kerk al hier vermaakt een huis met tuin, ter waarde van f (5000. nieuw lid tegen den 31 n dezer is vastgesteld. De heer Vrijland behoorde niet tot de libe ralen in onzen Raad, zoodat de vervulling van zijne plaats voor de anti-liberalen van veel gewicht kan worden geacht. Maar ook de li beralen zullen hun best doen om dezen zetel voor een der hunnen te veroveren, al zien zij daarmede ook de billijkheid voorbij, om hun nen tegenstanders het hun toekomend aandeel in de gemeentelijke vertegenwoordiging te gunnen. De meerderheid van ééne stem toch, welke zjj nu bezitten, is hun blijkbaar te ge ring om daarop „kerken te bouwen," en het is dus begrijpelijk dat zij naar een grooter overwicht streven, waardoor zij tevens min der van het toeval alhankelijk worden. Wie hun uitverkorene zal zijn, is natuurlijk nog een geheim maar dat het geen hoogvlieger zal wezen, daarop kan men wel rekenen. Dat wordt trouwens aan dien kant ook niet noo- dig geacht, want één denkt daar voor allen, zoodat het voldoende is zich slaafs aan zijne leiding te onderwerpen, om een uitnemend Raadslid te zijn Is alzoo voor de liberalen de ken3 van een candidaat niet moeilijk, anders is dit voor hunne tegenpartijders. Het eerste wat dezen moeten betrachten is een eendrachtig samen gaan, waarbij op kloekmoedige wijze het, hoofd moet geboden worden aan de nimmer uitblij- veude schampere bemerkingen op het „meedoen met Rome aan den eenen kant, en het zich blootstellen aan »geveinsdheid en verraad" aan de andere zijde. Zulke gedachten mogen geene plaats vinden in een eerlijk gemoed, en men mag ook niet over het hoofd zien, dat de leiders van eenige partij nooit voor alle volgelingen kunnen instaan, terwijl bovendien toch iedereen vrij blijft in zijne keuze. Maar als men het in hoofdzaak eens is, dan mag men veilig^ den strijd aangaan en met vertrou wen den uitslag te gemoet zien. Een tweede vereischte is de keus van een goeden, bekwamen candidaat, maar tevens een cnrdidaat die niet alleen bekwaam, maar ook »gewild" is. Dat de anti-re vol utionnairen nan spraak zulltn maken op de eandidaatstel- ling van een der hunnen, geloof ik niet, en het zou op dit oogenblik ook niet raadzaam zijn zulks te doen. Blijft alzoo over, onder de katholieken rond te zien naar den geschikten persoon, naar den man die aan alle billijke eischen kan voldoen. Reeds merkte ik op, dat die keus niet gemakkelijk is, doch dit moet ver staan worden met inachtneming van een zeker voorbehoud. Want het is inderdaad niet moei lijk den geschikten man te vinden, mits.... hij zich wil laten vinden. Den naam van dien man hier te noemen, kau overbodig geacht worden, omdat bij genoegzaam bekei.d is; immers de omstandigheid, waarop ik met dat „mits" doelde, duidt hem genoegzaam aan. Reeds sinds jaren is zjjc naam voor eene candidatuur genoemd, maar de voldoening aan dien alge- meenen wensch stuitte steeds af op zijn onwil, om zich beschikbaar te stellen. Toch geloof De verkiezing; voor den Gemeenteraad. Door het overlijden van den heer J. Vrij land is in onzen Gemeenteraad eene vacature ontstaan, welke reeds binnenkort weer vervuld zal worden, omdat de verkiezing van een ik, dat ditmaal hij, en geen ander, de aan gewezen man wezen mag of wezen kan. A' gemeen is het gevoelen, dat bedoelde heer met overgroote meerderheid tot lid van den Raad zal worden gekozen, ingeval bij zich zulk een kouze laat welgevallen; en daarom zou ik bijna durven zeggen, dat hij zich daar aan ook onderwerpen meet. Is het plicht de redenen te eerbiedigen, die iemand hebben kan om zich te onttrekken aan de medebe- hartiging van de publieke zaak, zeker is hat ook,dat er omstandigheden kannen zijn, waarin een bekwaam man niet zonder plichtverzuim kan nalaten gevolg te geven aan een veel vuldig gekoesterdeu wenscb, ja zelfs aan eene erkende noodzakelijkheid. Die omstandigheden en die noodzakelijkheid zijn thans in groote mate voorbanden. De anti-liberalen moeten bij deze verkiezing overwinnen. De redenen daarvoor zijn velen en afdoende. Daarom waag ik het, iu het openbaar eene stem iu dezen geest te doen opgaan, hoewel de be scheidenheid misschien daartegen spreekt. Maar het spreekwoord aux grands maux, les grands remèdes is hier toepasselijk en moge ter verontschuldiging strekken. Mocht het ook zijn, dat mijne woorden niet in on vruchtbare aarde vallen, maar integendeel mogen medewerken tot het behalen van het zoozeer geweDschte snccès I M. J. VAN DER VEN. Schiedam, 20 Maart 1886. Mynheer de Redacteur! Met eerbiedigen schroom begaf ik mij Don derdagavond naar bet lokaal Paulas! »Me eerbiedigen schroom" zeg ik, want ik ha zoo den indruk, boewei ik er nooit gewees was, dat daar, volgens affiches, niet ander dan het puikje van geleerde heeren spreke of preken. Apropos den naam Paulus. Naar welke grooten man is dat lokaal genoemd. Ik wi met hopen naar den Heiligen Apostel, wan dan, ook al volgens den indruk, die de affiche geven, waarop wekelijks niet anders dan mo aerne »godgeleerden,? voorkomen, is di naam evenmin op zijn plaats als hetportre van de kuische Snsanna als uithangbord voo zekere andere localiteit zou kunnen dienen Doch dat daargelaten mundus vult decipit Wat nu de rede van den zeer liberaleD heer Goeman Borgesius aangaat, bittere teleur stelling 1 De vorm viij vloeiend; hoewe" eemgszins onaangenaam dialect, maar de in houd Op mij maakte die een pijnlijke indruk Vooreerst werd ons een carricatuur van d Sociaal-Democratie voorgesteld, waarbij he doel scheen te zijn, een oppervlakkig pu'Mie tegen deze richting op te hitsen, en waar bij het onverkwikkelijk schouwspel werd ver toond van een vader (het liberalisme) die zij kinderen (de sociaal-democraten) stond t bespotten 1 Vervolgens debiteerde de geleerde spreker eenige tegenstrijdigheden. Bijv. eerst deelde bij mede, dat de sociaal-democratie reeds ten tijde van Aristoteles bestond, waarop later werd verklaard, dat die een vrucht van onze eeuw was, dat de socialen door goede be handeling moesten worden overwonnen, ter wijl hij bad verklaard, dat de beste behande ling met niets dan zwarte ondankbaarheid werd beloond, dat de Godsdienst onder hen moest worden aangekweekt, en hnn tege lijker tijd moest voorbehouden worden, dat men alleen op eigen kracht moest steunen. Verder gaf ZEd. ons den raad de arbei dende klasse aantesporen in een levensverzc~ kering te gaan, vooral goed te sparen, geen jenever te drinken, dit laatste was van een 8>cbiedamsch publiek nog al veel gevergd, terwijl hij verder het oprichten va~ vakscholen, en het maken van wetten en ee pensioenfonds voor werklieden aanprees. Di alles was zeker niet ongepast doch tamelijk afgezaagd. Kortom geen enkele nieuwe gedachte heb ik gehoord, als alleen de verklaring, dat de reeds in vroeger eeuwen gestichte inrichtin gen van weldadigheid weeshuizen enz. door het gemeenschapsgevoel (en dns niet door den Godsdienst en de Christelgke liefde der ingezetenen waren in het leven geroepen. Nota bene Dit M. d. R. is mijn oordeel over de van zekere zijde zoo geprezen redevoering. Het spijt mij, dat dit niet gunstiger kon zijn, ja dat ik het zelfs moest afkeuren, dat de spreker zich bij het voorstellen van het doel der socialisten waarvan hij eerst gezegd had, dat niemand iets wist, nog een tame lijk oukiesche aardigheid ten beste? gaf, waarover ik gelukkig slechts enkele branders- knechts zag lachen. Ik dnrl dus met bescheidenheid te bewe- reD, dat wij »clericalen," ons niet behoeven te schamen, wanneer wij onze mannen iu de Tweede Kamer met dat voorname liberale lid vergelijken, en dat de wijsheid gelukkig niet bij de moderne wereldbeschouwers to vinden is. CJEd. Dv. Dienaar, H. In de gemeente Bölzig (district Schlochau), zijn dezer dagen vijf kinderen, die op weg naar school waren, dood gevroren. Ie Attendcrf bij Fraustadt is een boerin in hechtenis genomen, daar zij onder verden king staat hare vier mannau vergiftigd te hebben. Haar vierde echtgenoot is den 3den Maart plotseling gestorven. De justitie heeft zich naar Attendorf begeven om de lijken der vier mannen op te graven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5