9e Jaarg. Zondag 28 en Maandag 29 Maart 1886. No, 2438. Bjj flit Mommer beiioürt een Bijvoert. De Raadsverkiezing. VERSCHIJNT DAGELIJKS. q J. WOUTERLOOD. Slflpmt (Dwpchl Bureau: WS ar kt, E, 3 57. Prijs van dit Blad: voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Erancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Van 1—6 regelsyO.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Zoo staan wij dan weer aan den voor avond van eene gemeenteraadsverkiezing, noodig geworden door het overlijden van den heer J. Vrijland, die het behoudend element in den Raad vertegenwoordigde. Die plaats door een anderen behoudsman te doen innemen, moet nu het ernstig streven van de anti-liberalen zijn, die daartoe alle krachten hebben in te span nen. De Katholieke Vereeniging De Grond wet heeft, gelijk reeds medegedeeld, in hare gisteravond gehouden vergadering bereids eene keuze gedaan, en zij beveelt nu den heer G. J. Wouterlood aan als haar candidaat, als den candidaat dus der Katholieken. De heer Wouterlood is geen vreemdeling meer op het verkie zingsterrein, want reeds vroeger was hij gesteld, hoewel met onvoldoend suc ces. Oprechtelijk hopen wij, dat de hui dige verkiezing eene betere uitkomst zal hebben, al ware het slechts om den heer Wouterlood eene schitterende voldoening te geven voor de bereidwilligheid, waar mede hij zich wel wil beschikbaar stellen, eene houding waaraan anderen een voor beeld kunnen nemen. Doch niet alleen daarom wenschen wij zijne verkiezing, maar ook omdat wij in den heer Wou terlood den man meenen te zien, in staat om met voldoende kennis van zaken mede te arbeiden voor het openbaar belang. Wat hem, die betrekkelijk nog jong is, misschien nog ontbreekt aan praktische ervaring, zal hij overigens, door zijn ijver en zijne helderheid van inzicht spoedig genoeg vergoeden. Met vertrouwen beve len wij dus den heer Wouterlood bij de kiezers aan, en met nadruk wekken wij hen op om a. s. Woensdag getrouw en tijdig zich ter stembus te begeven, ten einde aldus de verkiezing te verzekeren van den heer fepwmij gelast het geregeld loopen der trei nen te hervattende Gouverneur belooft haar door het zenden van troepen, de uitvoering van dit bevel mogelijk te maken. AMERIKA. Lij besluit van den gouverneur van den Staat Missouri ig aan de Missouri Pacific BELGIË. Het is Donderdagavond na afloop der mee ting van de socialisten te Brussel nog tame lijk onrustig geweest. Nadat de menigte was uiteengedreven, heeft een gedeelte zich weder vereenigd, en wilde naar het Paleis gaan. Zij stuitten onderweg op de politie, die hun den doorgang belette, met de sabel uiteenjoeg on vijf personen gevangen nam. Daarop is de rust in de stad teruggekeerd, oproerige biljetten, waarin tot moord en brandstichting werd aangespoord, werden door de politie af gescheurd. De werkstaking schijnt in de omstreken van Luik eenigszins te verminderen, de arbeid is in enkele mijnen, door een deel der werk lieden hervat en het is ook sedert Donderdag betrekkelijk rustig gebleven. De uitstekende maatregelen der regeering door de vertoo- ning eener ontzagwekkende militaire macht zijn voorzeker aan dit gelukkig resultaat niet vreemd gebleven. De schuldige slachtoffers van de verleidende taal van eenige eerzuchtige opruiers, die nu nergens meer te vinden zijD, ondervinden nu al de ellenden, die eene werk staking onvermijdelijk medebrengtbij geheele troepen loopen zij bedelend het land afj ver- scheidenen, die gewapend bleken te zijn, werden door de gendarmen in hechtenis genomen, do „garde civique" in elke gemeente verricht pat: ouilledienst tot bescherming der ingezete nen. De toestand der kolenindustrie moet zeer treurig zijn in verschillende mijnen werd slechts 4 dagen per week gearbeid, zoodat de directiën onmogelijk aan de eischen der werk lieden tot loonsverhooging konden voldoen. 1 erwijl de toestand in de omstreken van Luik zichtbaar verbetert, komen onrustba rende berichten uit het district van Charleroi. De werkstaking in de mijnen te Fleurus be gonnen, heeft zich over de geheele streek uit- gebieid. De werkstakeis dringen verschil lende inrichtingen binnen en dwingen de aanwezige arbeiders het werk te staken. Niet alleen in de kolenmijnen maar ook in de glas fabrieken, ijzergieterijen, smelterijen en andere mdustrieele inrichtingen is overal het werk gestaakt. De oproerlingen vernielen alles wat onder hun bereik komtzij sneden te Chate- let de telegraafdraden af, hebben in de glas fabriek te Modron alles verwoest en zelfs een andere te Jumet in brand gestoken en een kasteel geplunderd. Uit Charleroi werd gis teravond gemeld, dat de brouwerij Binard, een houtmagazijn te Chatelineau en de glas fabriek van Bardoux te Jumet in brand stonden, een aantal glasblazerijen zijn ver nield. In de stad zelf was men zeer bevreesd voor den nacht, alle bruggen en toegangen tot de stad waren door de burgerwacht bezet en er waren 500 man infanterie en een esca- dron lanciers ter versterking gekomen, die de bedreigde punten bezetten. Van alle plaatsen wordt de hulp der militaire macht ingeroepen, troepen uit Namen, Doorniï en Antwerpen zijn naar het tooneel der onlusten vertrokken. Reeds hebben er ernstige botsingen tusschen de werkstakers en de gendarmen en militairen plaats gehad, waarbij verscheidene personen zijn gewond. DUITSCHLAND. In den Duitschen Rijksdag heeft gisteren de tweede lezing van het brandewijn-mono polie plaats gshad. Bismarck was verschenen om persoonlijk k9t ontwerp te verdedigen. Hij betoogde de volstrekte noodzakelijkheid eener vermeerdering der rijksinkomsten, welke door directe belastingen niet is te bereiken. Het tegenwoordige ontwerp was daartoe bij zonder geschikt, het gedistilleerd kan zeer goed belast worden en mocht deze wet ver worpen worden, dan zou er een verbruiksbe lasting komen mocht de rijksdag ook deze verwerpen, dan zou er in Pruisen eene licen tie-belasting voor de deur staan. De Kan selier gaf nog eene kleine variatie op een oud thema, de onwilligheid van den rijksdag ten opzichte der regeeringsvoorstellen. Hij sprak er zijn diep leedwezen over uit en betwijfelde of met zulk een meerderheid de rijksdag nog wel het steunpunt der Duitsche eenheid was, dit boezemde hem vrees in voor de toekomst. Het rijk behoort goed beves tigd te zijo, hoswel hij geen onmiddellijk gevaar zag, behoort men op alles te zijn voor bereid opdat wanneer het rijk weder als in 1870 onverwachts ten strijde mocht worden opgeroepen, het nog eene sterkere proef als toen zoude kunnen weerstaan. Door de aanneming van het monopolie zou het rijk door eenheid sterker, door verwerping integen deel verzwakt worden. De beraadslaging werd tot heden verdaagd, nadat Bismarck nogmaals hst woord had ge nomen en den afgevaardigde Richter zijne onverzoenlijke houding verweten had verweet men hem integendeel, dat hij den Keizer naar Canossa liet gaan, dan antwoordde hij, dat hij in den rijksdag reels veel erger zaken, dan Canossa had ondervonden, ENGELAND. De minister Gladstone heeft in het Lager- Brjjs der Adverteutlön i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1