Juichten. huis medegedeeld, dat hij hoopt Maandag of Dinsdag den juisten inhoud der motie mede te deelen, strekkende tot het indienen eener bill ter regeling van het toekomstige bestuur in Ierland. FRANKRIJK. Bij de voortgezette beraadslaging over de Onderwijswet heeft de Senaat met 138 tegen 66 stemmen verworpen een amendement van den heer Chesnelong op art. 27 bepalende, dat niet de prefect maar de rector der acade - mie de onderwijzers zoude benoemen op voor dracht eener commissie van vijf huisvaders uit de gemeente, welke gekozen zouden wor den door d6 huisvaders, de weduwen-moeders en de voogden uit de gemeente, waar de school .zoude gevestigd zijn. HET OOSTEN. Het voorstel van Italië om het ambt van gouverneur van Oost-Rumelië voor immer op te dragen aan den regeerenden Vorst van Bul garije is door Rusland beslist van de hand gewezen. De andere mogendheden hebben het voorstel niet bepaald verworpen, maar gaven een ontwijkend antwoordzij maakten de op merking, dat het moeielijk was op een reeds gesloten overeenkomst terug te komen, te meer nu Rusland er zich zoo krachtig tegen verzet. De verhouding tusschen Vorst Alexander en den Sultan blijft uitmuntend. De Porte is bereid de conventie aan te nemen, hetzij de Prins voor vijf jaren of voor onbepaalden tijd gouverneur wordt, indien slechts de mo gendheden omtrent deze kwestie overeenstem men. De samenkomst der conferentie en de bekrachtiging van het tractaat worden alleen door die bezwaren van Rusland tegengehou den. Bij Koninklijk besluit zijn in Griekenland alle manschappen der reserve, die in de jaren 1857 en 1858 geboren zijn uiterlijk voor 7 April onder de wapenen geroepen. Schiedam, 27 Maart 1886. In de 26 Maart 1886 gehouden Vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier waren alle leden tegenwoor dig. Na goedkeuring der Notulen van de vorige vergadering werden behandeld de navolgende ingekomen stukken Van het uitvoerend Comité der Bakkerij tentoonstelling, te houden 2 Augustus a. s. te Amsterdam, het programma dier Tentoon stelling wordt voor kennisgeving aangenomen en zal ter lezing worden rondgezonden. Van het Bestuur der Vereeniging van Neder- landsche steenfabrikaaten en van de Kamer van koophandel en Fabrieken te Gorinchem exemplaren van het jaarverslag over 1885. Deze zullen ter lezing worden rondgezonden. De statistiek van in- uit- en doorvoer in Nederland over Januari 1886 en het verslag omtrent den handel en de Scheepvaart in het Britsche Koninkrijk over Februari 1886 zul len worden geplaatst in de boekerij. Eene missive van den heer Minister van Financiën dd. 19 dezer betreffende het wets ontwerp tot verandering van het minimum van trek wordt voorgelezen en voor kennis geving aangenomen. Da ontwerp-missive aan «den heer Minister van Waterstaat, handelen Nijverheid, in antwoord op door Zijne Excel lentie gestelde vragen betreffende de brande rijen hier te lande wordt goedgekeurd en zal door bet Bureau der kamer worden verzonden. Het bereids aan de leden in proefdruk medegedeeld jaarverslag dezer kamer over den toestand van nijverheid, handel en scheep vaart in 1885 wordt door den Secretaris voorgelezen en na sene kleine wijziging goed gekeurd. Hiervan zullen de noodige exemplaren wor den gedrukt en aan de verschillende autori teiten en kamers van Koophandel en Fabrie ken worden toegezonden. Naar aanleiding van het door de Regeeriag bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot verandering van het minimum Yan trek eu de daarmede verband houdende bepa lingen, splitst de kamer zich in twee afdee- lingen, om dat wetsontwerp ernstig te onier- zoeken en daaromtrent zoodanige voorstellen te doen, als zullen bljjken noodig te zijn. Donderdag 1 April a. s. hoopt Mej. D. M. van der Heijden den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar bij dan heer R. Scbnabel in betrekking is getreden in welk tijdvak zij verschillende vakken heeft dooiloopen. De minister Heemskerk gaat dagelijks naar zijn departement, maar niet naar de Kamer. De ongesteldheid in de keel, waaraan hij lij dende zou zijn, belet hem niet te arbeiden maar wel te spreken. Men verwacht hem Maandag a. s. in de Kamer terug. Geheel in strijd met de geruststellende ver klaringen van onzen minister van koloniën hangt de Aew- Yorksche Evening Post een ijzingwekkend tafereel op van de gespan nen verhouding tusschen de Amerikaansehe en Nederlandsche rageeringeu, naar aan leiding van den petroleum-accijns in Indië en den aanvoer van Sumatratabak in Ame rika. Het blad beweert, dat de correspon dentie, waarvan de overlegging is gevraagd, zal bewijzen, dat onze tabakshandel de kunst verstaat door een bijzondere wijze van ver pakking het hoogere invoerrecht voor fijne groote bladen in Amerika te ontduiken, en dat wij onze petroleumbelasting in Indië ver- hoogen met het bepaalde doel Amerika te treffen. Onze minister van buitenlandsche zaken zou zelf getuigd hebben, dat wij den Amerikaanschen handel een slag zouden toe brengen, en de Amerikaansehe gezant in Den Haag zon geseind hebben, dat de aanhangige tariefwet Amerika met een rechtstreeksch verlies van 4 en een middellijk verlies van 25 millioen dollars bedreigt. Het artikel in het Amerikaansehe blad heeft schijnbaar de strek king „Stimmuug" te maken voor herstel der differentiëele rechten. V. De nieuwe muntbiljetten van f 50 zien er net uit; de vorm doet terstond denken aan duitsche, niet aan onze gewone hollandsche bank- en muntbiljetten. De leenw aan den voet der Nederlandsche Maagd ziet er ietwat slaperig uit, maar dit is zoo de gewoonte, en de pooten doen denken aan de rustige rust. Een der voordeelen van deze typographisch keurig uitgevoerde biljetten is, dat zij aan beide zijden de waarde aangeven. De kwestie hoe bet met de Kamers van Koophandel te Rotterdam en te Delftshaven moet gaan sedert de vereeniging van beide gemeenten is thans opgelost door een Konink lijk besluit, opgenomen in de „SUatsct." van gisteren. Beide Kamers blijven bestaan tot lSep- tember 1886, op welken dag de nieuwe Kamer optreedt. De verkiezingen, voor deze nieuwe Kamer worden in Juli gehouden. De Kamer zal bestaan uit 21 leden. De som, waarvoor de kiezers ter zake van eenig bedrijf van handels- of fabriekswezen cp het minst in het patent recht moeten zijn aangeslagen, wordt op f 60 in hoofdsom bepaald. Volgens de A. R. C?is het reeht van uit gifte van De Amsterdammer gekocht door den heer Allert de Lange, uitgever te Amsterdam, en zullen de heeren Levy, Hriaeken, Reija- vaan en Willeumier als commissarissen be proeven vóór 1 April een ton gouds bijeen te brengen, ten einde er een goedkoop blaadje van te maken zonder ochtendblad. Komt de f 100,000 niet bijeen, dan zou ook volgens dit bericht de koop vervallen. Wijlen mejuffrouw J. E. Meijer, te Am sterdam overleden, heeft au d Prins-Hen drik-Stichting voor behoeftige oude en gebrek kige zeelieden, te Egmond aau Zee, f 3000 vermaakt. Gisteren avond is door de Amsterdamscbe politie aan boord van de Alkmaar-packet in beslag genomen eenig antiek porselein, van eene te Zaandijk gehouden publieke veiling afkomstig en in eene herberg aldaar ten na- deele van den kooper ontvreemd. De dader vaa dezen diefstal is men op het spoor. In het Volkspark bnifen de Raampoort te Am sterdam, werd Woensdag-avond een openbare vergadering gehouden van vrouwen. Een hon derdtal hadden aan de oproeping gehoor ge geven en vulden voor de helft de kleine zaal. Op het tooneel had het bestuur plaats geno men, terwijl het presidium werd bekleed door „burgeres" Koedijk. Als spreker trad op „burger'' Fortuyn, eu zijn onderwerp was, zeer begrijpelijk, over de vrouw. Nadat hij eerst er op had gewezen, hoe in het algemeen de vrouw op een lager stand punt werd geacht te staan dan de man, deed hij opmerken, dat dit feit juist een prikkel was geweest om onder de socialisten een Vrouwen-Vereeniging op te lichten, ten einde dit denkbeeld te bestrijden en de vronw mar waarheid gelijk te maken aan den man. Daarna trad de spreker in een beschouwing van den toestand der vronw in onze maat schappij, vooral met het oog op fatsoen en zedelijkheid. Wij releveeren hiervan alleen, dat Fortuyn vooral te velde trok tegen het doopen. Ex uno disce omnes. Volgens de presidente stemden allen met het gesprokene in, 1) omdat aan deuitnoo- diging om met »hurger" Fortuyn in het debat te treden, geen gevolg werd gegeven. Met een opwekking aan de »bnrgeressen", om vooral de woorden van den spreker goed in haar hart te bewaren en op te volgen, sloot de voorzitster de bijeenkomst. Uit het verslag van het D. v. Eedwaaraan wij het bovenstaande ontleenden, blijkt niet, of dat er koffiebedeeling bij heeft plaats gehad. Volgens de Amst. Ct. hebben eenige vrou wen onder de speech van Fortnyn de zaal verlaten. (V Gisteren is te Utrecht ter beschikking der justitie gesteld en naar de cellulaire gevan genis overgebracht een voorname Ier, als verdacht van overtreding van art. 334 Code Péaul. De inspecteur van den geneeskundigen dienst in Gelderland en Utrecht, de heer Verspijck, heeft de mazelen te Buren, Asch en Erichem epidemisch verklaard. Alle open bare scholen zijn tot nader order gesloten. De mazelen hebben een kwaadaardig karak ter 6 kinderen zijn in die gemeenten reeds overleden aan de epidemie. Tusschen de boerenknechten van Finster woldo en die van Beerta hebben twee maal vrij ernstige vechtpartijen plaats gehad. Waren den eersten keer de Beerlers overwinnaars,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2