Jtmmtlaitdschfl Juichten. Het ontslag der ministers Chamberlain en Trevelyan is door de Koningin aangenomen; zij hechtte hare goedkeuring aan de benoe ming van lord Dalhousie tot secretaris van staat voor Schotland en van Stansfeld tot voorzitter van den raad voor de locale regee ring. HET OOSTEN. Volgens berichten uit Konstantinopel heeft Rusland officieel verklaard, het voorstel van Italië niet te kunnen aannemen. Daarop hebben Engeland, Frankrijk, Italië en Duitsch- land eene oplossing der Bulgaarsche kwestie voorgesteld, waardoor den tijd van het gou verneurschap van Prins Alexander over Oost- Rumelie onbepaald zou blijven en de Porte zoude bevoegd zijn den termijn daarvan naar willekeur vast te stellen. De Grieksche regeering heeft plotseling besloten de Kamers tegen 1 April bijeen te roepen. Schiedam, 29 Maart 1886. De kiesvereeniging »Schiedam" heeft tot kandidaat voor het lidmaatschap van den ge meenteraad gesteld den heer J. Tak. Het stellen van deze kandidatuur zal zeker velen met ons bevreemd hebben, daar toch de heer Tak bij eene vroegere gelegenheid in eene advertentie zoo formeel verklaarde, dat hij nooit voor die gewichtige betrekking in aanmerking wenschte te komen. De antirevolutionaire vereeniging „Neder land en Oranje" stelde tot kandidaat den heer J. Hoek Jz. Wij vernemen dat ter voorziening in de vacature in het college van zetters voor 's Rijks belastingen, ontstaan door het overlijden van den heer J. Vrijland, door ZEx. de commis saris des Konings in deze provincie tot lid van dat college is benoemd, de heer H. A. M. Roelants. Z. M. heeft, met ingang van 1 April a. s. be noemd tot notaris binnen hetarrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Schiedam, mr. H. M. C. Poortman, thans nota ris te Overschie. De minister van Binnenlandsche Zaken was Vrijdag genoegzaam hersteld, om in den na middag in de kamerzitting te verschijnen. Z. Exc. deed zijn joyeuze entrée juist toen zijn ambtgenoot van Financiën, door aanneming van art. 1 van zijn Conversiewet, het dreigend onweer van zijn hoofd zag afgewend. De Minister van waterstaat, handel en nij verheid brengt ter algemeene kennis dat in gevolge het koninklijk besluit van 19 dezer no. 21 Staatsblad no. 42), wat Nederland betreft, te rekenen van 1 April 1886, en wat Nederlandsch Oost- en West-Indië betreft, te rekenen van 1 Juni 1886, het port der brieven welke rechtstreeks over zee tusschen het Rijk en zijn koloniën of bezittingen in andere we- relddeelen worden gewisseld, nader bepaald is; voor de gefrankeerde brieven op 12i/2 cent en voor de ongefrankeerde op 25 cent voor elk gewicht van 15 gram of gedeelte van 15 gram. Voorts dat krachtens het koninklijk besluit van 14 Januari 1886 {Staatsblad no. 3) het port der ongefrankeerde brieven, die tusschen bet Rijk en zijne koloniën of bezittingen in andere werelddeelen anders dan langs den rechtstreekschen zeeweg worden uitgewisseld mede te rekenen van 1 April 1886, het dub bele van dat der gefrankeerde brieven zal be dragen. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen bij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1886/87, zal zijn de letter C, aldus afgebeeld. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 1 April e. k. niet plaats hebben. De vereeniging van margarineboterfabri- kanten heeft zieh tot de Kamers gewend met een adres, waarin zij worden ingelicht om trent tal van punten de industrie betreffende tevens worden in het adres verschillende onjuistheden door het bestuur opgemerkt in het betoog van het kamerlid jhr. mr. Rutgers van Rozenburg, weerlegd. Volgens den haagschen correspondent van Daily News zal Engeland door de heeren Kennedy, van het ministerie van Bnitenl. ZakeD, en Trevor, van den Board of Trade worden vertegenwoordigd op de te 's-Hage te houden conferentie betreffende den handel in sterken drank en tabak op de Noordzee. Van het pakketpostvervoer werd door de Posterij in 1885 ontvangen ongeveer f545,000. Aan de spoorweg-ondernemingen is voor het vervoer f260,831,52 betaald, zoodat de opbrengst der pakketpost voor het Rijk ruim f 284,000 heeft bedragen. De verdere uitgaven voor den dienst vallen voor het meerendeel met die voor de brie venpost samen, doch kunnen bij benadering voor 1885 op f 190,000 worden geschat, zoo dat het batig saldo op het pakketpostver voer over dat jaar op f94,000 is te begroo- ten. De Staatsct. deelt mede de wijziging der voorwaarden van concessie voor den aan leg en de exploitatie van een spoorweg (tram weg), bedoeld bij art. 2 der wet van 9 Au gustus 1878 {Staatsblad no. 124), van het station 's-Gravenbage van den Hollandschen IJzeren Spoorweg naar Scheveningen, waarvan het gedeelte langs het strand van Zeerust tot aan het Gemeentobadhnis alleen gedurende de zomermaanden als seizoenstramweg wordt geëxploiteerd. De PPestl. Cf. deelt mede, dat op de Rijks telegraafkantoren te Maassluis en Hoek-van- Holland telephoontoestellen, in verbinding met de lijnen van den heer G. Dirkzwager Mzn., zijn aangebracht. Deze toestellen zouden moe ten dienen om de telegraafambtenaren in de gelegenheid te stellen, te controleeren of de lijnen van genoemden concessionaris (Rotter damMaassluisHoek-van-Holland) uitslui tend in eigen gebruik worden gebezigd. De nieuwe muntbiljetten van 50 gulden maken eenen alleraaugenaamsten indruk. De letters en cijfers zijn duidelijkde tee- keningen smaakvol. De Nederlandsche Maagd ter linkerzijde is eene edele, fraai geteekende figuur. Hare houding en die van den naast haar liggende leeuw zijn voortreffelijk, 's Ko nings beeltenis, ter rechterzijde, treedt duide lijk op den voorgrond en treft door haie ge lijkenis. De afmetingen maken, niet minder dan het graveerwerk, het biljet onmiddellijk herken baar; verwarring met ander Nederlandsch papiergeld is onmogelijk. Na het leelijke gouden tientje en het nog leelijker muntbiljet van tien gulden, mag men nu eens het Ministerie van financiën geluk- wenscben met een welgeslaagd stuk papier geld. Naar men verneemt zal de bevaarbaarmaking en kanalisatie van den Ouden IJael, naar alle waarschijnlijkheid, in Juli of Augustus van dit jaar publiek worden aanbesteed. De directeur van de drukkerij „Excelsior" der Sociaal-democraten te 's Gravenhage was door Commissarissen der maatschappij ge- sohorst. Overeenkomstig de Statuten moest als- nu eene vergadering worden belegd van aandeel houders om die schorsing te bekrachtigen. Daar was Domein Nieuwenhuys echter op bedacht geweest; in de schorsing een poging zien de om het drukken van „Recht voor allen" te verijdelen, had hij alle vrienden opgeklopt en eene onstuimige vergadering volgde. De heeren hadden het nu eeus onder elkaar te kwaad; maar 'tresultaat was, dat de direc teur in zijne waardigheid werd hersteld. Het bleek ter vergadering dat Domela Nieuwen huys zich verheugde in 't „bezit" een verdacht woord onder Socialisten van de meeste aaadeelon der drukkerij. De bakende woordvoerder der socialistische partij Van llaay is als lid van den Soc. Bond geroyeerd. Naar aanleiding daarvan heett hij eene brochure uitgegeven: MAjn afscheid aan den Soc.-Dem. Bond." {Pad.) De chet van den generalen staf van het Reddingaleger, die thans te Amsterdam ver toeft, heeft een zeer gevaarlijke kleeding aan. Hij is namelijk geheel gehuld in hot „politiek symbool" der sociaal-democraten. Dat kan hem in Amsterdam moeite genoeg verschaffen, vooral wanneer waar is, wat algemeen wordt verondersteld, dat hij bezig is een veldtocht van het Reddingsleger in Amsterdam voor te bereiden. Ter bevrediging van de algemeene liefheb berij voor familieschandalen hebben de Arn- hemsche telegrafisten, in de dagen van het Apeldoornsche proces, 38765 woorden over te seinen gehad. Het Rijk heeft er althans f 416.60 aan ver diend. Tot aanvulling van het bericht omtrent den gewaanden graankooper M. J. v. Escb, die te Nijmegen zekeren P. D. zijne kleeding en horloge met gouden ketting afhandig maak te, kan dienen, dat door v. E. het horloge met ketting bij een uitdrager aldaar is te gelde gemaakt. Beide voorwerpen zijn door de politie in beslag genomen. Vermoedelijk is het buis, dat door hem aan P. D. in ruil voor diens kleeding werd gegeven, doorhem op dezelfde bekende listige wijze verkregen, daar toch in een der zakken een aanteeken- boekje van een bakker werd gevonden, zon der dat in dit boekje evenwel de naam van den bakker, van wien het afkomstig schijnt, voorkomt. Te Havelterberg ontstond dezer dagen brand ten huize van A. Otter, terwijl hij en zijne vrouw afwezig waren. Hunne kinderen, waarvan het oudste een jongetje van twaalf jaren was, waren thuis. Dit knaapje toonde wel bij de hand te zijn. Toen hij de brand bemerkte, dacht hij het eerst aan de wieg, waarin zijn klein broertje lag. Toen hij deze naar buiten had gebracht, sneed hij nog de touwen der beide koeien door, en nu was de brand reeds zoover gevorderd, dat het hem niet mogeljjk was, meer aan de woedende vlammen te ontrukken. Huis en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2