Jan Hollands „Over Veluwsch Weekblad" ■vestigt de aandacht op de groote kosten der eindexamens onzer Hoogere Burgerscholen. Wij knnnen het geheele artikel niet opnemen, daar het, als al wat van Jan Holland komt, doorspekt is met rnwe aanmerkingen, die ter zake niets doen. De cijfers echter, die wij er uit overnemen, geven wel wat te denken. In 1884 kostten die overgangsexamens f27000, en ieder geëxamineerd jongmensch kwam den staat op f83.41 te staan. Er waren in 't geheel 328 examinandi waarvoor 127 examinatoren waren. In Noordbrabant waren 11 examina toren voor 10 leerlingen en kostte elke leer ling f156.14. In Drente waren 9 examina toren op 7 leerlingen en kostte elke leerling f 126. Jan Holland geeft in overweging om den prijs van een einddiploma voortaan op f 100 te stellen. (-/?. hwsbl.) Door het hoofdbestuurder Holl. maatschappij van landbouw is besloten, omtrent de her ziening van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen oen plaatselijk onderzoek te doen instellen. Daartoe zijn uitgenoodigd de heeren: Th. J. Waller te Anna Pauwlowna, C. J. van der Ondermeulen te Wassenaar en J. Zaaijer Pzn. te Dirksland. Belderok, de gewezen colporteur van het socialistenblaadje Recht voer Allent is den 19en Maart jl. ontslagen uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam, waar hij wegens verzet tegen de politie drie maanden heeft doorgebracht. Hij heeft heden avond in eene kleine zaal van het Volkspark te Amsterdam aan de leden van den sociaal- demoer. bond zijn wedervaren in de laatste drie maanden verhaald. Veel belangrijks bevatte zijn verhaal niet. Men is van plan hier te lande een anti- aocialistischen Bond op te richten. De statu ten zijn zelfs reeds opgemaakt. Pad.) Volgens den regenmeter der Rijkslandbouw- school is in de maand Maart 35.5 mM. regen gevallen, tegen 18.5 mM. in dezelfde maand van 1885. gelukken de passagiers, die in grooten angst verkeerden, te redden en aan wal te brengen. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht een persoon, herkomstig uit Den Bosch en laatstelijk werkzaam geweest te Charleroi. Deze had te Meersen aan verscheidene huizen gebedeld en daarbij bedreigingen geuit. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Maastricht. Aan de laatste berichten der Belgische bla den is het volgende ontleend. Te Charleroi hadden Woensdag 15,000 werklieden den arbeid hervat, waren de vuren in de meeste werkplaatsen ontstoken en re kende men heden op algemeene hervatting der werkzaamheden. De werkstaking in de steengroeven van Ecaussines is afgeloopen, zonder dat aan den eisch tot dadelijke verhooging dar loonen gevolg is gegeven. Te Mariemont is in enkele mijnen heden het werk gestaakt. De eisch is: 4 franken loon voor een werkdag van 8 uren. De be stuurders der mijnen verklaren daartoe niet in staat te zijn. In den nacht van Woensdag op Donderdag is eene poging gedaan om het huis van den directeur der kolenmijn Maugretout, onder Cronfestu, door dynamiet in de lucht te doen springen. De huisdeur werd verbrijzeld en alle vensterruiten zijn vernield. In de Bcrinage is het werk in de meeste kolenmijnen heden morgen hervat. Te Doornik is da werkstaking afgeloopen. Te Thuin is eene bende van 400 arbeiders, welke eenen aanval op de smeltovens van de firma Bonheil wilden doen, door soldaten, zonder van wapenen gebruik te maken, uit eengedreven. Te Dinant is in eene merinos-tabriek het werk gestaakt. De eisch om loonsverhooging wordt door de eigenaars afgewezen. Langs de Duitsche grens der provincie Luik zijn Pruisische wachtpostenjgeplaatst, om Bel gische opstandelingen, die over de grens moch ten willen trekken, terng te jagen. {N. R. Ct.) De heer E. Kiderlen Jr. heeft 11. Zondag te Laeken bij Brussel de vier eerste prijzen van de wielerwedstrijden, waaraan hij deel nam, gewonnen. De heer Couvée uit Delft had het ongeluk bij de eerste ren te vallen en zich belangrijk aan de pols te bezeeren. De Engelschman, die gisteren te Amster dam een kantoorbediende van f18,700, bij de Kasvereeniging geïncasseerd, trachtte te be rooven, doch naar het politiebureau gebracht werd, geeft voor Clifford te heeten en te Boston geboren te zijn. Volgens zijn zeggen is hij han delaar in schilderijen, van Antwerpen geko men, en heeft hij eergisteren den nacht te Botterdam doorgebracht. Hij ontkent het feit te hebben willen plegen. Hij bezit geen enkel bewijs, waardoor hij zich kan legitimeeren Bij de inboedel-verkooping van wijlen B. Zwikker, te Westzaan, is de zilveren beker, ■welke indertijd door Czaar Peter den Groote geschonken werd aan Klaas Janszoon Tromp, grootscheepmaker aldaar, door de familie opgehouden voor f165. Te Benkum sloeg eergisteren de veerpont, bij het overvaren, midden op de rivier door den hevigeu storm van de ketting en dreef jpjjlsnel af. Aan eenige schippers mocht het BBIELLE. Onze gemeente had gisteren ook haar Aprilvischje. Toen de postkar van morgen als naar gewoonte aankwam, bleek het dat geen der manden of pakketten hier te huis behoorde, maar alle voor Hellevoet- sluis bestemd waren. Die te Hellevoetsluis zijn aangekomen, behooren nn zeker hier. KETHEL. De gemeenteraad heeft besloteD, de kermis in deze gemeente af te schaffen. DELPT. Naar men verneemt, zal de volgende week een aanvang worden gemaakt met de voorbereidende werzaamheden voor het plaat sen van zinkers binnen deze gemeente ten behoeve der waterleiding. 'S HAGE. Onder talrijke blijken van deel neming herdacht gisteren de beer J. J. E. Noordziek, referendaris, bibliothecaris en direc teur van de stenographisehe inrichting bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tevens belast met de uitgave van vroegere hande lingen der Tweede Kamer, zijne vijftigjarige ambtelijke loopbaan. De brooddepothouder De Jager heeft wegens gemoedsbezwaren" geweigerd het geld aan te nemen, dat door de welwillende tusschen- komst van de vereeniging l' Lnion fait la Force met eene tooneelvoorstelling was bij eengebracht, om hem de schade door het verbranden van zijn huis geleden zooveel mogelijk te vergoeden. De genoemde vereeni ging heeft nu aan den burgemeester verzocht eene goede bestemming voor dit geld aan te wijzen. AMSTERDAM. Op de Bakkerij-tentoonstel ling, die dit jaar bier ter stede zal gehouden worden, zal het niet aan aantrekkelijkheden ontbreken. Een combinatie van drie bakkers en twee confidents zal daar het vak uitoefenen. Een Amsterdamsoh bakker zal niets dan kerst- brooden bakken, en bij een ander zal men een kunststuk van bakkunst kunnen aanschou wen, in den vorm van een welbekende bakkerij hier ter stede. Een der bakkende exposanten is voornemens brood, dat hij 's avonds overhoudt, aan weldadige instellingen te schenken. Dv. Ned.) WORKUM. Den 2n Paaschdag zal de vijfde algemeene vergadering van de Katholieken in Friesland alhier gehouden worden. Van dr Schaepman is de tijding ontvangen, dat hij die vergadering met zijn gewaardeerde tegen woordigheid zal vereeren. MEPPEL. Aan den heer mr. H. Smeenge alhier, het nieuwbenoemd lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Assen, werd Woensdagavond door zijne geestverwanten eene serenade gebracht, bij welke gelegenheid over en weer verschillende toespraken werden gehouden. NEERBOSCH. Als een bewijs van belang stelling in den weezen-arbeid kan dienen, dat de heer J. Van 't Lindenhout, bij de viering van zijn zilveren huwelijksfeest, aan verschil lende gaven f 10,000 heeft ontvangen. ZEVENBERGEN. Sedert Zaterdag jl. tot en met eergisteren zijn niet minder dan der tien nieuwe gevallen van pokken aangegeven, terwijl één lijder aan die ziekte is bezweken. Op den Hout, een gehucht een uur gaans van Oosterhout, heeft zich mede een geval van pokziekte met doodelijken afloop voorge daan, terwijl ook nog een geval is voorge komen aan den Bredaschen Steenweg, buiten de genoemde gemeente. TER AAR. Als een bijzonderheid kan ge meld worden, dat de geit van J. M., alhier, op den 17n Maart één en op den 29n nog twee levende jongen heeft ter wereld gebracht. STEENBERGEN. Alhier is weder een nieuw geval van hondsdolheid voorgekomen. Veel honden zijn daarom afgemaakt, lhans wordt in verschillende gemeenten elk losloopende hond, die niet van een muilkorf is voorzien, doodgeschoten. Nadere bepalingeu omtrent den accijns op liet gedistilleerd. MEMORIE VAN TOELICHTING. Het wetsontwerp heeft drieërlei doel, te weten lo. wijziging van het bij de wet van 26 Juni 1862 (Stbl. no- 62) bepaalde minimum van den trek voor de gewone graanbrande- Til2o.' herziening der regeling van de kortin gen voor verlies bij het bewerken van gedis tilleerd 3o. machtiging om, bij algemeenen maat regel van inwendig bestanr, in het belang van den handel of de nijverheid in sommige opzichten af te wijken van de wettelijke be palingen nopens den accijns. lo. Minimum van den trek, In het stelsel der wet van 20 Jnni 1862 moet de accijns worden verzekerd voor volle hoeveelheid ge distilleerd, die de branders vervaardiger). On der de middelen daartoe behoort voor de graanbranderijen in de eerste plaats de ver plichting om elke veertien dagen of elke maand aangifte te doen van de te verrichten werk zaamheden. De brander moet, volgens art. 59, onder anderen opgeven in welke beslagbakken beslag zal worden bereid, hoeveel meel daar voor gebruikt zal worden, en hoeveel gedis- Ofschoon wij aan het slot van het wetsontwsrp I zeli de Memorie van Toelichting reeds in hoofdtrekken hebben medegedeeld, meenen wij onzen lezers geen on dienst te doen, wegens het belang der zaak, die nog1EI zijn geheel op te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2