Belanghebbenden moeten niet onder zijn dan 23 jaren. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbend da eigenhandig geschrsven op gezegeld papier, moeten bij het departe ment zijn ingeleverd uiterlijk op 15 April e. k., en vergezeld zijn van bewijsstukken, dat de belanghebbenden is Nederlander, van goed gedrag en onbesproken wandel, voor zooveel noodig heeft voldaan aan de wet op de nati onale militie en volgens schriftelijke verkla ring vau een bevoegd geneeskundige, afge geven na heden, eene goede gezondheid geniet. riet bedoelde onderzoek zal omvattena. het vlag schrijven vau goed schrift; b. gron dige kennis van de Nederlandsche taalc. de rekenkunst; d. de beginselen der aardrijks kunde en vaderlandsche geschiedenis e. eenige proeven van oordeelkundig werk. Kennis van de Frausche, EugeLche of Hoogdnitsche talen zal tot aanbeveling strek ken. Jhr. Mr. H. C. van der Wijck, oud-voorzit ter der Hoofdcommissie, voor onderwijs in Inüië heeft een nieuwe lezing van art. 194 der Grondwet voorgesteld, hoofdzakelijk hierop neerkomende, dat de Giondwet eenvoudig zal proclameeren de zorg der overheid vóór en de vrijheid van het onderwijs. Al het overige zon aan den gewonen wetgever worden over gelaten. Hij geeft tevens iu overweging eerst da publieke opinie te polsen over de beste oplossing en daarom de Kamer op recès te doen gaan, teneinde na Paschen de zaak voort te zetten. Het Bondsbestnur van de werkliedenver- eeniging „Patrimonium" heeft aan al de af- deelingen een aldruk van de bekende motie der Amsterdttm8che Afdeeling gezonden, mach tiging verzoekende, om namens de 52 Afdee- lingen en meer dan 5000 leden, die motie aan de Tweede Kamer te zenden, „opdat men daar officieel wete, hoe de Christenwerklieden over het, hun heilig belang van het volks onderwijs denken." In eene vergadering der te Goes gevestigde afdeeling van de werkliedenvereeniging Patri' momum is, naar aanleiding van eene door het hoofdbestuur aan de afdeelingen verzonden missive, met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het amendement van de rechterzijde op art. 194 der Grondwet de afdeeling niet geheel bevre digt, en dat, wanneer ook van dat amendement nog iets moest worden prijsgegeven, Patri monium zich zal wenden tot Z. M. den Koning met verzoek om het ontwerp betreffende hoofdstuk X niet te willen bekrachtigen. Het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft twee adressen verzonden een aan de Tweede Kamer, houdende verzoek dat het wetsontwerp betreffende de wijziging van het tarief van invoerrechten niet worde aangenomen, en een aan den Minister van Justitie, met verzoek, maatregelen te nemen om het bediog, dat gepleegd wordt in den handel van landbouw-prodneten, door vol doende strafbepalingen tegen te gaaa. Het hoofdbestuur van den Bond voor alge sneen stemrecht heeft besloten, dat een adres waarbij algemeen stemrecht wordt verzocht, met passend vertoon" aan den Koning zal worden aangeboden. Volgens den Haagschen berichtgever van de Prankf. Ztgbestaat het syndicaat voor de conversie onzer Staatsschuld nit de heeren Lippmann Rosenthal Co en A. Gansl, de laatste als vertegenwoordiger van de firm aas N. M. Rothschild Sons te Londen, de Roth schild Frères te Parijs en M. A. Von Roth schild Sonne te Frankfort a/M. De schrijver der Brieven uit de Hofstad aan de Arnh. Ct. deelt mede, dat de verga dering van den sociaal-democratischen bond, waarop tot Van Raay's uitwerping besloten werd, zóó ontstuimig was, dat de president na het uiteengaan buitengewone voorzorgs maatregelen noodig achtte. De heer Domela Nieuwenhuis werd dien avond naar huis ge leid door eene eerewacht van twee po litieagenten, die den apostel der sociaal-demo cratie moesten beschermen tegen zijne eigen sociaal-democraten. Ziedaar Nemesis in hare volle humoristische kracht aan bet werk! De zoo wakker uitgescholden politie ingeroepen om den weldoenden borger tegen de onwil lige burgers, zijne volgelingen, den goeden herder tegen de weerspannige schapen de hand boven het hoofd te honden! Zulk een contrast doet de wezenlijke waarde der beweging, maar vooral die van den snorkenden aanvoerder, die al opruiende en stokende zich iu den regel zoo fraai buiten schot weet te houden, aan het licht treden. Volgens cpgave van het Bureau Veritas, zijn in de maand Febr. jl. verongelukt 79 zeilschepen en 15 stoomschepen, waaronder 1 nederlandsch zeilschip. Volgens telegram uit New-York kan tus- schen 6 en 8 April stormachtig weder, ver moedelijk vergezeld van onweder, op de En- gelsche en Franscbe kusten verwacht wor den. De Nederlandsche Jacht-Vereeniging Nim rod heett het programma in het licht gegeven voor de internationale tentoonstelling van hon den, in het Feestgebouw te Rotterdam, op Vrijdag 14, Zaterdag 15, Zondag 16 en Maandag 17 Mei. De honden en de voorwerpen moe ten op Vrijdag den 14n Mei vóór 11 uren des voormiddags aan het Feestgebouw te Rotter dam franco worden bezorgd en, na afloop der tentoonstelling, uiterlijk Dinsdag 18 Mei, vóór 3 uren 's namiddags, worden teruggehaald, tegen overgifte van het bewijs van inschrijving. De regelings-commissie is bereid, van inzen ders buiten Rotterdam, mits daarvan op het inscbrijvens-biljet is kennis gegeven, de hon den Donderdag 13 Mei van 's namiddags 4 tot 's avonds 8 uren in ontvangst te nemen en gedurende hun verblijf te verzorgen, doch buiten eenige aansprakelijkheid. De stoomboot van Rotterdam op Leiden heeft in de ringvaart van den Haarlemmer meer-polder, nabij Onde Wetering, gisteren een schip met mest aangevaren, tengevolge waarvan dit terstond zonk. De opvarenden zijn gered. Naar men verneemt, is sedert ongeveer 8 dagen van den beurtschipper van Meppel naar Amsterdam niets vernomen. Men vermoedt dat de schuit gezonken en de schipper met zijn vrouw en zes kinderen omgekomen zijn- Te Deventer werd op 1 April de predi kant van de gemeente der „Gedoopte Christe nen" verrast met de geboorte van 3 kinde reu, twee jongens en een meisje. De moeder en de kinderen zijn welvarende. Naler meldt men nit Enschedé, dat de wevers in de fabiiek der firma Stroinck Co. den arbeid hervat hebban, nadat er tu8schen patroons en werklieden onderhandeld was, en de voorgestelde vermindering van loon op de helft was gebracht. Wat de werkstaking in de weverij der firma J. F. Scholten Zonen betreft, moet nog vermeld worden, dat deze firma, evenals in alle andere weverijen geschied was, eenigen tijd geleden de loonen bad moeten verlagen, waarbij een goed wever evenwel nog altijd f7 a f 8 's weeks verdiende. Thans kwamen de wevers op de zaak terug en eischten, dat het loon weder op het vroegere bedrag zon worden gebracht. De patroons weigerden, en onmiddellijk daarop stonden de weefstoelen stil. Er waren Vrijdagavond duizendenmenschen op de been. De huzaren doorkruisten de stad, maar van ernstig verzet of bijzondere wanorde lijkheden was geen spoor. Eene bijeenkomst van socialisten werd uiteen gedreven alle kroegen waren te 6 uren gesloten. Samenscholingen waren bij proclamatie verboden. Omtrent de werkstaking te Ootmarsnm verneemt men n ider, dat vele werklieden zich weder aangemeld hebben om de werkzaam heden te hervatten, doch dat aan hen die oorzaik waren van de werkstaking, de verdere toegang tot de fabriek is ontzegd. Te Groenlo, bevolking ruim 2500 zielen, zijn in het vorig jaar doortappersen slijters niet minder dan 18,357 liters gedistilleerd ingeslagen, d. i. kan voor ieder inwoner, mannen en vrouwen en kinderen. - mrwooaaarr-- DELFT. Dezer dagen heeft zich alhier eene vereenigiDg gevestigd, genaamd Delftsche handelsvereenigtngwelke zien ten doel stelt de belaDgen van handel en industrie in het algemeen en van den winkelstand in het bijzonder, te bevorderen. Zij wil dit doel trachten te bereiken door onderling over die belangen van gedachten te wisselen, elkander voor te lichten, raad t.e geven en samen te werken door eerlijke en gepaste middelen. Reeds zijn een 70tal handelaren en winkeliers tot het lidmaatschap toegetreden. Door het bestuur der gymnastiek en schermvereeniging Lycurgus te Delft is lo. een request gericht aan den Minister van oorlog houdende verzoek om het benooöigde aantal kribben met toebehooren, ten dienste der te verwachten deeluemers aan de uit voering en de wedstrijd op 30 April en 1 Mai a. s., van het garnizoens-nachtleger in bruikleen te mogen hebben, 2o. aan het ge meentebestuur het verzoek gericht tot al-tand van het gebouw vroeger tot gymnasium ge diend hebbende, mede voor die beide dagen. AMSTERDAM. De heeren C. Tosschen- broek c. s. hebben zich gewend tot het gemeentebestuur, met verzoek eene opper vlakte water nabij de houthaven in erfpacht te mogen erlangen, om daar een drietal dokken aan te leggen. B. en W. hebben dienaangaande uitgeweikte pl'nnen gevraagd, die thans bij de technische ambtenaren in onderzoek zijn. Do vrije Universiteit heelt door tns- schenkomst van ds Malcomesius, te Maas sluis, f1000 ontvangen van wijlen mej. de wed. C. Veen aldaar. STADSKANAAL. De postbode van hier op Winschoten zal van een snel wieier voor zien worden. Eenige ingezetenen hebben ech ter een adres ingediendwaarin verzocht wordt, de brieven per tram te vervoeren. ZWOLLE. In de gisteren avond gehouden vergadering onzer atdeeling der Vereenigiug van fabriek- en handwerksnijverheid, is behan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2