feettgde |erti|hten. et a a 1 s it r i 4 ft I e n. tweede kamer. deld het van de Kamer van koophandel alhier ontvangen schrijven, betreffende het nemen van maatregelen tot vestiging in Nederland van fabrieken ter Vervaardiging van voorwer pen, die tot dusverre uitsluitend uit hel bui tenland aangevoerd worden. Over de moge lijkheid der uitvoering van dit denkbeeld werd in het breede gesproken. Besloten werd, dat uit het afdeelingsbestuur eene bjjzondere commis sie met die zaak zich onledig zal houden. BOKSUM. Een veehouder in deze gemeente bagaf zich Dinsdag j. 1. op den stal van een stier. Het anders makke beest scheen dit dezen keer euvel te duiden; het zette althans zijn horens in de dij zijns meesters en drukte hem tegen den muur. Ofschoon de veehouder door den toesnellenden knecht spoedig uit zijn benatden toestand verlost werd, had hij toch zuike wonden bekomen, dat hij eergisteren aan de gevolgen overleden is. ENSCHEDÉ. De firma J. F. Scholten Zonen opende Zaterdag-ochtend te 6y3 uur hare fabriek. De patroons waren persoonlijk aanwezig. De arbeiders, die reeds buiten waren verzameld, zonden afgevaardigden om hooger loon te vragen, maar de patroons weigerden en alzoo duurde de strike voort. Slechts een tiental wevers en het vaste personeel zijn aan het werk gegaan. Verdere werkstakingen werden wel gevreesd, maar zijn nog niet voorgekomen. Uit Enschede meldt men aan het Handels- Had De katoen-industrie heeft iu den laatsten tijd in Twente veel geld verloren. Tot nieuwjaar was te Ensohede toch het loon nog niet verlaagd. Men bleef er met volle kracht doorwerken, daar men met het oog op de fabrieken, die voor export werken, de concurrentie met Engeland en Indiii moeBt volhouden; en hoe grooter de productie is, des te minder productiekosten behoeven per stuk besteed te worden. Toch werken deze tegenwoordig nog met verlies; 10 tot 15 pet. beneden den fabrieksprijs worden de stuk ken aangeboden, en nog kan men niet tegen Engeland opwerken. Het bedrag der vroegere loonen was zoo .hoog, dat men teu slotte wel tot eenige ver laging moest besluiten. Armoede was daar van volstrekt nog het gevolg niet. AMERSFOORT. Te dezer stede is een elf jarig meisje gestorven tengevolge van over spanning bij het touwtje springen; de kleine had ruim 550 sprongen achtereen gemaakt. NIJMEGEN. Toen zich Vrijdagochtend de dragers en aansprekers aan het Ziekenhuis op den Doddendaal vervoegden, om het stoffe lijk overschot van den aldaar overleden P. E. grafwaarts te brengeD, moesten z'j onver- richterzake terngkeeren, om de eenvoudige reden dat men vergeten had een kist te laten maken. In een onzer sociëteiten wordt eenige dagen tentoongesteld een imitatie van het zoo beroemde Straatsburger uurwerk. De verschillende groepen, gebeurtenissen uit het leven van den Zaligmaker voorstellende, wor den door een vernuftig mechaniek in bewe ging gebracht. Het kunstwerk dat thans in de tweede hand is, zou aan den oorspronkelgken eige naar een flink fortuin hebben opgebracht? GULPEN. Door wijlen den heer J. Jonas i» aan de R. K. armen vermaakt, een rente niershuis met tuin, benevens een kapitale som van f 2000 ZEELST. (N.-B.) Eergisteren nacht zijn drie woomgen met stal, scknur ea inboedels een prooi der vlammen geworden. Nadat nocr drie, kin,deran door den vader uit het bran- gebouw waren gehaald, vernam men, dat in een ander perceel eene oude vrouw aan de vlammen blootstond. De man, die zijne kinderen reeda gered had, J. Verheijen, ging door de vlammen en bracht ook de oude vrouw in veiligheid. De perceelen waren gedeeltelijk verzekerd. De Friesche Courant van 1 April bevatte het bericht, dat te Leeuwarden onverwachts waren aangekomen de kapiteins Kreps en Re- nard en deze met hun bestuurbaren luchtbal lon des morgens te 10 uren zonde opstijgen op de binnenplaats der kazerne, om koers te zetten naar Amsterdam. Vele personen waren op gemeld uur rorn- dom de kazerne aanwezig, doch bemerkten niets van wat naar een luchtballon geleek. Het bericht van genoemd blad bleek eene April grap geweest te zijn. Een niet alledaagsch buitenkansje is den beeldhouwer H. Antheunis te Bergen op Zoom ten deel gevallen. Op eene dezer dagen gehou den publieke veilling is hij voor enkele gul dens in het bezit gekomen van een beeld voorstellende een bisschop den marteldood tegemoet ziende aan zijne rechterzijde bevindt zich een engel, die den bisschop den myter overhandigt. Dit beeld, in eikenhout bewerkt is een zwaar kunststuk en schijnt afkomstig van het beroemde gestoelte te Wouw. Volgens de jsage zou het te Oud-Gastel gernimen tijd onder den grrnd verborgen zijn geweest, om niet in handen van overweldigers te vallen. Het aantal bezoekers bij den beeldhouwer, waaronder vele vreemdelingen, is buitenge woon groot. Een bod van f 2000 moet reeds gedaan zijn. Van de onveiligheid langs de wegen tijdens het opioer in een deel van België is volgens het verhaal ven Indcpend. beige van 30 Maart, ook het slachtoffer geweest een onzer landgenootan, graaf Van Bylandt, woonachtig op zijn kasteel te Chartres, in 't zuiden van Brabant. LI. Zondag werd dat kasteel aan ge- vallen door een bende van 30 booswichten. De hear des huize3 deed onmiddellijk de deu ren slu ten, begaf zich naar een der vensters en vroeg aan zijn >bozoekers", wat zij ver langden. Toen hij hun brood aanbood, weiger den zij dit en eischten geld. De heer Van Bylandt wilde hun ook dat toestaan en ver klaarde, dat hjj hun ieder 50 c. zon geven. De bandieten bedongen echter 100 ir„ drei gende het kasteel te plunderen en in brand te steken, als men 't hun niet dadelijk gaf. Zij vertoonden de roode vlag. Op de besliste wei gering van graaf van Bylandt, begonnen de kerels hun dreigementen uit te voeren. De heer v. Bylandt, in staat van wettige verdediging zijnde, legde nu op de bende aan eu loste de twee schoten uit zijn jachtgeweer. Zij warea raak ook. Een der booswichten werd zwaar aan de hand gekwetst; een tweede ontving een kogel in het hoofd. De bende nam daarop ijlings de vlucht. Inmiddels waren gendarmes aangerukt, die de vluchtenden inhaalden en iu hechtenis meevoerden. De kassier" van de gauwdieven nad72fr. bij zich. Twee zieken, die in het St.-Jansgasthuis te Brussel verpleegd wei den, een Vlaming en een Waal, hadden onder het spreken over de werkstakingen twist gekregen. De Waal, die de plunderaars en brandstichters verde digde, trok een mes, en bracht er den Vlaming een wond aan de hand mede toe, welke nie? gevaarlijk is. Jan Prop is iemand, die nooit de gelegen heid om een goeden ui te debiteeren laat voorbij gaan of tot morgen wacht, wanneer hij een ander heden een koopje kan geven. Onlangs werd hij op straat door iemand aangesproken; esu klein zenuwachtig mannetje met eene be lemmering in zijne spraak vroeg hem: K-k-kan u mij b-b-bij geval ook zeg gen of hier ergens een w-w-winkel is w-w waar ik v-vertinde sp-spijkers k-kan k-krijgen? Wel Züker> mijnheer, antwoordde Jan, die dadelijk begreep dat hij twee menschen tege- lijk een koopje kon leveren, loop de tweede straat rechts door en dan links om, over da brug, dan sta je vlak voor een ijzerwinkel, daar kun je ze zeker krijgen. D-d-dack u, zei het mannetje en ging in de aangewezen richting verder. Jan Prop liep snel een steegje door, dat een korteren weg bood naar den bedoelden winkel en stond een oogenblik later in het ijzermagazijn. De eigenaar, die juist in de kamer achter den wiüüel zat te eten, stond van tafel op en kwam handenwrijvend naar voren, terwijl hij vriendelijk glimlachend vroeg: Wat is er van uw dienst? Verk-k-koopt u ook v-v-vertinde sp-spij kers? zei Jan, terwijl hij meesterlijk stamelde. O zeker mijnheer! H-h-beele lange? Ja mijnheer ik heb ze van allerlei grootte, heele lange ook! Zoo! m-m-met erg scherpe punten! Ja meneer, heel scherpe punten! B-b-best! ga er dan maar zoolang op zit ten totdat ik eens weerom kom; adjuus! Toen hij dit gezegd had, geloofde Jan Prop voorzichtig te handelen, door ijlings heen te gaan, want de ijzerhandelaar werd bloedrood in t gezicht en greep plotseling naar een paar strijkijzers, die op de toonbank stonden. Nauwelijks was de drift van den winkelier bekoeld en zat hij weer voor zijn, eveneens afge koeld middagmaal, of het zenuwachtige man netje trad den winkel in. Weer kwam de ijzerkooper met een zoete- lijken glimlach en handenwrijvend naar voren en vroeg: Wat is er van uw dienst? Ver-k-koopt u ook v-vertinde sp-spijkers? vroeg de klant. Gelukkig was de voordeur nog open en redde de zenuwachtige man, door een vluggen sprong zyu leven, want twee zware ijzeren bouten vlogen rakelings zijn hoofd voorbij. Zitting van heden. De heer Smeenge is beëedigd en heeft zit ting genomen. De heer Schepel heeft verlof gevraagd tot een interpellatie over de adressen uit Gro ningen en Limburg betrekkelijk de heffing van graanrechten. Le Kamer heeft zich vereenigd met de wets ontwerpen; om de jachtwet in overeenstemming te brengen met het zalmtractaat en dat, om ter uit voering van de overeenkomst betrek kelijk de internationale telegraafkabels straf bepalingen vast te stellen. Morgen wordt in de aideelingen onderzocht het wetsontwerp betrekkelijk den accijns op het gedistilleerd. DEN HAAG. De heer S. Hamme te Schie dam, door de Iiotterdamsche rechtbanü en bet Hof alhier veroordeeld wegens het houden van een beleenhnis, is door den Hoogen Raad verwezen naar het Hof te Amsterdam, omdat niet bleek, dat hij geen vergunning had van de Regeering (decreet van 1810). LONDEN, 5 April. Uit St. Petersburg wordt aan Daily News gemeld, dat de regeering artillerie heeft gezonden naar Sebastopol; de toestand is hoogst ernstig en eene uitbarsting

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3