9e Jaarg, Donderdag 8 April 1886. 2447. Kennisgeving. VERSCHIJNT DAGELIJKS. ïimwnlaitdfscfy fqirhteit. JpgpMit dwprïii. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs'van dit Blad: Voor Schi9dam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De Burgemeester van Schiedam, Gezien een ingekomen schrijven van den heer Inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht in de provincie Zuid-Holland; Gelet op Art. 21 der wet van den 4en De cember 1872 Staatsblad no. 134); Brengt ter algemeene kennis dat de Mazelen binnen deze gemeente epidemisch voorkomen. Schiedam, den 5 April 18 86. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK V^N MATEN ESSE. DUITSCHLAND. De bijeenroeping van de commissie van het Pruisische Heerenhuis voor het kerkelijk-poli- tiek ontwerp blijkt enkel te zijn geschied om de regeering gelegenheid te geven tot het doen eener verklaring. De Minister von Goszler zeide, dat na de bekende mededeeling van mgr Kopp in de commissie, dat de Paus zoude bereid zijn de aangifte van de thans vacante pastoorsplaatsen toe te laten, de regeering haren gezant te Rome naar Berlijn had ontboden, om nader omtrent de inzichten van den H. Vader te worden ingelicht. Von Schlozer had de verklaring van mgr Kopp bevestigd onder bijvoeging dat de Paus over- tuigd was, dat na eene volledige herziening der Meiwetten, de vrede hersteld zijnde, ook een verdere aangifte zou kunnen aangenomen wordendat echter met betrekking tot het recht van veto voor den sfaat, het appèl zoude beperkt zijn tot gevallen van staats- ourgeriijken aard, dus alleen bij bestraffing wegens misdaad of vergrijp. De regeering wilde de beide huizen van het Parlement in de gelegenheid stellen zich omtrent deze voor- stellen te verklaren en had daarom deze mededeeling in de commissie gedaan. Na de verklaring des ministers had eene vertrouwe lijke gedachtenwisseling onder de leden plaats, waaromtrent echter de Nat. Ztg. weet mede te deelen, dat de Katholieke leden op de aan neming der amendementen van mgr Kopp aandrongen, waartegen de Protestantsche leden zich verklaarden, daar zij overtuigd zijnde, dat de vrede slechts op den grondslag van volledige concessiën kon gesloten worden, geen half werk wilde doen. Het blad deelt nog mede, dat het kerkelijk-politiek ontwerp Maandag 12 April a. s. in het volle Heerenhuis zoude behandeld worden. Bericht is ontvangen van den luitenant kapitein Stubenrauch, bevelhebber der kano neerboot Cyclop, dat hij Bimbia in West- Afrika heeft beschoten en er geland is. De stad is vernield, doch van de bemanning der Cyclop is niemand gewond. ENGELAND. Morgen zal Gladstone zijne voorstellen be - treffende Ierland, waarin nog eenige wijzigin gen zijn gebracht, bij het Lagerhuis indienen. Men meent te weten, dat hij zijn ontslag zal nemen, wanneer zijne plannen zouden verwor pen worden met eene meerderheid, die vele liberalen zoude tellen. In dat geval zou hij der Koningin raden, den heer Hartington met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. De heer Bryce verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat de regeering niet kon ver zekeren, dat Griekenland den vrede niet zoude verstoren; uit zijne rede wasafteleiden.dat de ooi log weldra zoude uitbarsten. Volgens den Weener correspondent van den Morning Post zouden de Koning van Griekenland en Vorst Alexander overtuigd zijn, dat eengroote oorlog onvermijdelijk is en daarom zooveel mogelijk voordeel uit den toestand trachten te putten. In de politieke kringen te Ween en is men ongerust, omdat Bismarck niet de minste moeite doet om de tegenstrijdige par tijen tot overeenstemming te brengen. FRANKRIJK. De Pransche regeering heeft meerdere troe pen naar Decazevillegezonden, waar de werk staking en daarmede gepaard gaande onge regeldheden door de geldelijke ondersteuning, die de grèvisten van verschillende zijden ont vangen steeds voortduurt. Twee verslaggevers van socialistische bla den te Parijs, die de werkstakers stijfden in hun verzet en de hervatting van den arbeid beletten, zijn gevangen genomen. ITALIË. In een Ministerraad, die Maandag jl. onder voorzitterschap van den Koning gehouden is, schijnen gewichtige besluiten te zijn geno men. Men zegt dat de Koning de onmiddel lijke ontbinding der Kamers heeft toegestaan. De voorzitter der Kamer, die in Ligurie vertoefde, is naar Rome ontboden en de mi nister-president Depretis had een langdurig onderhoud met den Koning. Het kabinet zou voor de nieuwe verkiezingen worden gewijzigd. Men meent ook dat eene ministerieels crisis te verwachten is en acht den toestand zeer ernstig. HET OOSTEN. De Porte heeft door haren gezant Gadben Effendi een laatst beroep op Vorst Alexan der van Bulgarije gedaan. Zij heeft hem ge vraagd of hij de getroffen regeling wilde aannemen in afwachting van betere tijden, terwijl de Sultan van zijn kant beloofde de wenschen van het Bulgaarsehe volk in over weging te zullen houden. Het verzoek der Porte werd in zeer welwillenden vorm gedaan en bevatte niets dreigends voor den Vorst. Prins Alexander verklaarde in zijn antwoord, dat hij tot zijn spijt onmogelijk kon toestem men in eene verandering der met Turkije gesloten overeenkomst. De Servische regeering heeft een circulaire verzenden, waarin zij verklaart de vriend schappelijke betrekkingen met alle mogend heden te willen handhaven. SPANJE. De verkiezingen zijn afgeloopen en als ge woonlijk in Spanje ten gunste uitgevallen van de regeering, die aldaar dat werk uit nemend verstaat. Volgens de officieele be richten zijn gekozen 301 liberale ministerieelen, 64 conservatieven van de partij van den oud minister Canovas en 11 van die van Romero Robledo, 9 candidaten der dynastieke linker zijde, 9 republikeinen van de richting van Castelar en 18 der vereenigde republikeinsche partij en 19 onafhankelijken. Te Madrid zijn vijf ministerieelen en 6en republikein geko zen. De rust is in het land niet gestoord doch op de Canarische eilanden heeft de ver kiezing wegens wanordelijkheden niet kunnen plaats hebben. Schiedam, 7 April 1886. Men verwacht dat ons Prinsesje haar ko ninklijke ouders ditmaal op hun gewoon bezoek aan de hoofdstad zal vergezellen. Het is nog niet zeker, maar er worden alvast ten paleize op den Dam toebereidselen gemaakt voor haar ontvangst. Z. M. de Koning heeft aan zijnen adjndaut, den majoor der artillerie, baron Bentinck, op zijne aanvrage, een verlof verleend in zijne betrekking van eersten stalmeester, en de waarneming van de fnnctie opgedragen aan den ritmeester baron Van Heemstra, Zr. Ms. ordonnance-officier. Heden en zoo noodig volgende dagen, zal de Tweede Kamer van 10 tot 11 ure in de afdee- lingen onderzoeken de volgende wetsontwer pen 1. Credieten Indische begrooting 1886, 2. Wijziging Hoofdstuk V voor 1885, 3. Grensverandering Weerselo en Hengelo, 4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1