9e Jaarg. Zaterdag 10 April 1886. No. 2449. VERSCHIJNT DAGELIJKS. §ÜDpmt dimpcht. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEU Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Prijs der Ad vertentiön j Van 16 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 0.10 billijke DUITSCHLAND. Een Pauselijk koerier is te Berlijn aange komen overbrengende een nota van den Paus aan de Pruisische regeering, waarin de H. Vader de aangifte van de Pastoorsbenoe mingen met het recht van veto voor den staat volgens het Wurtemburgsche stelsel toestaat mits de regeering tot eene algemeene herzie ning der Meiwetten overga. Daar Bismarck tot dit laatste schijnt be reid te zijn wordt deze nota als de diploma tieke sluiting van den Godsdienstigen vrede beschouwd. Pe werklieden in de Berlijnsche gasfabrie ken dreigen met werkstaking indien het loon niet wordt verhoogd. De conservatieve partij in den Rijksdag vraagt de regeering bescher mende rechten voor den landbouw. ENGELAND. Te midden van een overvolle vergadering en zeer groot publiek op de tribunes heeft Gladstone gisteren in het Lagerhuis zijne plannen betreffende Ierland ontvouwd. De Premier stelt voor een afzonderlijk Par lement te Dublin voor de zaken van wetgeving en bestuur in Ierland, die tot de rijksvraag- stukken niet in onafscheidelijk verband staan. Ierland zal noch in het Hoogerhuis noch in dat der gemeenten worden vertegenwoordigd, tenzij daar ingrijpende wijzigingen in de thans ontworpen regeling mochten worden voorge steld. De belasting-eenheid van het rijk blijft behouden. Het Iersche Parlement bestaat uit twee Kamers. De eerste wordt samen gesteld uit de tegenwoordige 28 Pairs en 75 anderen dcor het volk te kiezen de tweede zal 103 leden tellen volgens het tegenwoordige k esrecht gekozen. Deze kamers zullen te samen zitting hebben en beraadslagendoch ieder een afzonderlijke stemming kunnen vor deren. Het Iersche Pa.lement zal geen recht hebben zich in het voorrecht der Kroon be treflende Leger, Vloot, Koloniale en Buitenland- sche Zaken te mengen het zal geen kerk tot staatskerk kunnen verheffen of subsidiëeren. Het heeft geen gezag over handel, scheepvaart, munt- of banknoten circulatie-kwestie het oefent geen controle uit over tollen en accijn- sen. De politie blijft voorloopig ender Britsch toezicht. Daarentegen wordt het beheer der Posterijen overgelaten. De onderkoning zal Katholiek kunnen zijn en de rechters n orden door de Iersche regeering benoemd. Get aandeel van Ierland in de lasten des Rijks wordt op een vijftiende bepaald; doch -het zal niet in de oorlogskosten bijdragen. Parnell verklaarde zich in het algemeen met de voordracht behoudens enkele wijzigin gen tevreden daarna werd de beraadslaging tot heden verdaagd. Het ontwerp van den minister-president heeft eenig meer kans van slagen gekregen, daar er na de wijzigingen daarin gebracht eene toenadering tusschen hem en de partij van Chamberlain is tot stand gekomen, zoodat van die zijde geen verzet meer te wachten is. FRANKRIJK. Bij de beraadslaging over het leeningsontwerp in de Kamer heeft de heer Roche het bestre den als zonder noodzaak afbreuk doende aan het crediet van het land en voedsel gevende aan de beschuldigingen van de vijanden der republiek. Nadat de artikelen waren goed gekeurd met aanneming van een amendement, waarbij de amortisatie verplichtend wordt gesteld, werd de geheele wet met 292 tegen 233 stemmen aangenomen. ITALIË. In verband met hetgeen omtrent de moeie- lijkheden der regeering is gemeld, wordt uit Rome bericht, dat eene ministeriëele crisis onvermijdelijk is, wanneer de Kamer van Afgevaardigden niet wordt ontbonden. Zater dag a. s. zal daaromtrent de officieele mede- deeling aan de Kamer gedaan worden. De cholera is uitgebroken onder het garni zoen te Paduasedert 1 dezer zijn 7 gevallen voorgekomen, waaronder eenige met doode- lijken afloop. HET OOSTEN. Het bericht dat de vorst van Bulgarije voor de eenparige beslissing der mogendheden zou zijn gezwicht, wordt bevestigd door een telegram van den Vorst aan Prins Alexander te Darmstadt, waarin hij meldt, dat hij den 5 dezer uit Konstantinopel ontvangen heeft een document, door de gezanten namens de gezamenlijke groote mogendheden ondertee kend en dat hij besloten heeft dit stuk, het welk hij beschouwt als vertolkende den uit- drukkeliiken wil van het vereenigd Europa te erkennen met beroep op artikel I en onder voorbehoud zijner rechten. ROME. In eere correspondentie uit Rome aan de Tijd lezen wij het volgende Naar de laatste inlichtingen, die mij wer den verstrekt, is het zeer waarschijnlijk, dat het eerstvolgend Consistorie in Mei zal plaats hebben. Behalve de twee amerikaansche kar dinalen, de aartsbisschoppen van Quebec en van Baltimore, wier benoeming zeker is, wor den nog genoemd de vier nuntiussen van den eersten rang, namelijk die te Parijs, te Wee- nen, te Lissabon en te Madrid, alsmede Mgr Theodoli, majordomus van Z. H. Ook is er nog spraak van Mgr Foschi, aartsbisschop van Perugia, en van eenige andere hooge pre laten aan het Pauselijk Hof. Men beweert dat er in het geheel tien nieuwe kardinalen zullen benoemd worden, sommigen spreken zelfs van vijftien. Wat de fransche kardina len betreft, daaromtrent is nog niets bepaald. Men noemt echter Mgr Bernardon, aartsbis schop van Sens, Mgr Place, aartsbisschop van Rennes, en Mgr Langénieux, aartsbisschop van Reims. Hun benoeming evenwel, zegt men, zou niet op de gewone wijze plaats hebben. De Regeering der Republiek zou hebben te kennen gegeven dat, nu de Kamer de bezol diging der kardinalen heeft afgestemd, zij van haar recht van h6t voorstellen der candidaten afstand doet. De H. Vader zal derhalve een vrije keus doen en bij motu proprio bepalen, welke der leden van het fransche episcopaat door hem met het purper zullen worden be kleed. Z. H. zal den 15 April de nieuwe klok wijden voor de liberiaansche basiliek van do H. Maria de Meerdere. Men is op het oogen- blik bezig het gevaarte in de Salla ducale van het Vaticaan te brengen, waar een stel lage is opgericht om het te kunnen dragen. De wijding zal plaats hebben in bijzijn der drie kapittels van St. Jan van Lateranen, St. Pieter van het Vaticaan, en de H. Maria de Meerdere, alsmede van den hofstoet van Z. H. Schiedam, 9 April 1886. De heer Rooseboom heeft op de le afdee- ling van het^IIe Hoofdstuk drie amendemen ten betreffende de tioonopvolging voorgesteld. Het eerste strekt om te voorzien ia de er kenning van het huwelijk van een nieuwbe- noeinden Koning, gesloten vóór de keuze tot Koning, en om tevens te bepalen dat de latere erkenning ook kan geschieden van huwelijken, gesloten door allen die, niet tot het regeereod. stamhuis beboorende, tijdens het aangaan van een huwelijk door erfopvolging tot de kroon kunnen worden geroepen, en die om de eene of' andere reden verzuimd hebben, de latere erkenning van hun huwelijk bjjtijds te vragen. Het tweede amendement strekt om art. 25 le lid aldus te lezen „Voor zoover de eerste Koning uit een nieuw stamhuis, op wien, krachtens een der drie voorgaande artikelen, de Kroon overgaat, niet in de erfopvolging van het vorige stamhuis was begrepen, worden al de bepalingen om trent de erfopvolging op de nakomelingen van. dien eersten Koning toepasselijk."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1