9e Jaarg. Zondag 11 en Maandag 12 April 1886. No. 2450. BS flit Kommer telooren twee Bijvoegsels. VERSCHIJNT DAGELIJKS. llflpwt ©trepchi, Bureau: Markt, E, 3 57. Rechten en Klachten van het Katholieke Ierland. 'Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Francop. postdour geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentidn i Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. i. Ierland is maar eene kleine natie en toch is er onder alle staten van Enropa, geen die roemvoller geschiedenis bezit, geen die meer heldendaden kan optellen; maar ook geen die meer door ramp en lijden is verpletterd, dan het oude Ierland. Toen de moderne natiën van Enropa, die thans aan de spits der beschaving staaD, nog gedompeld wsren in barbaarschheid en onbe schaafdheid, toen ken Ierland reeds op hooge beschaving wijzen. Behalve de Grieken en Romeinen is er geen volk, dat eene geschie denis bezit van meer dan 2000 jaar oud. Ierland was eens een geheiligd eiland voor de Heidenen en later werd bet groene Erin het geheiligd eiland voor de ChristeneD. Ierland was een beschaafd land, een land immers dat wetten en onveranderlijke wetten heeft, kan niet onbeschaafd wezen en de wet ten van Brehon zijn meer dan 20 eenwen ond, en die wetten waren zoozeer in het leven van bet Iersche volk getreden, dat al de macht van eene Elisabeth noodig was, om die nit te roeien en de Brehon-Rechters af te schaffen- Toen de H. Patrick gezonden door Paus Celestinus I in 432 den voet op Ierlands bodem zette, vond hij de vorsten en hoofden van dat land vereenigd op den heuvel van lara. Zij waren afgodendienaars, maar ver oorloofden den vreemdeling, de zaak van het Christendom te bepleiten en toen zij zijne rede nen en bewijzen hadden gehoord, gaven zij aem verlof, het Christendom in hnn land te prediken; wel een bewijs van een edelmoedig karakter. Ierland was gehecht aan den Afgodendienst en het land was overdekt met voorwerpen op dien dienst duidende, Heilige bronnen, Heilige ronde torens, Heilige Drnïden.boomen, Heilige Druïden-bedden en toch gaven zij alles prijs op de stem van hunnen apostel, de H. Patrick en in den leeftijd van één ge slacht, werd Ierland het meest Christelgke volk van Enropa. Zooals een mensch zich vormt naar de herinneringen zijner jengdnaar de omstan digheden, waarin hij geleefd heeftnaar de gevaren, welke hij getrotseerd en de vreugde, ^elke bij genoten heeft, zoo is het ook met gansch een volk en daarom begrijpen wij het est, met bet oog op de geschiedenis, deniet nit te dooven vaderlandsliefde van den Ier, dat na veertien eenwen van Christelijk leven, die liefde voor hnn geboortegrond thans nog even gloeiend is, als toen vroeger hnnne vorsten hen aanvoerden in roemvolle oorlogen. Welk een roemvol tijdvak werd er door den H. Patrick geopend. Alleen, gedurende 300 jaar, hield Ierland onder alle volkeren van Enropa het geheiligd vnnr van Godsdienst en wetenschap brandend. Op al de groene heuvels van Ierland, verrezen als bij too verslag kloosters en daar vond men honderden kloosterlingen en duizenden leer lingen, zich oefenend in alle takken der toen malige bekende wetenschappen alleen te Ar- mach waren tegelijk 5000 studenten bijeen. Wat een roemvol tijdvak, toen Van iederen heuvel de lofzangen ten hemel stegen, toen de valleien van Ierland gevuld waren met leergrage studenten nit ieder deel des lands ja de roem van Ierlands wetenschap trok nit alle landen van Enropa de leerlingen. Zij kwamen nit Saksen, van de oevers van den Rijn, nit het noorden van Italië, zoodat het spreekwoordelijk was van een student, die zijn geboorteplaats verliet in bet belang der wetenschap, te zeggen »hij is naar Ierland." De studenten nit alle landen waren daar welkom en zoo als de Eerwaardige Beda ons reeds meldt, overeenkomstig de ware karak tertrek van het Iersche volk, werden zij daar edelmoedig opgenomen, gevoed, gekleed en werd in alle hunne benoodigdheden voorzien door de zorg der edele Ierscbe vorsten. Is er een land ter wereld, dat zich beroe men kan dat het een land voor studenten, zoo wel als een land van Heiligen was, en dat wel gedurende 300 jaren Ierland zond zijne geleerde zonen nit om de volkeren te onderwijzen, die te strijden hadden met de invallen der barbaren. Het waren twee Iersche kloosterlingen, die langs de straten van Parijs liepen en uitrie pen «wetenschap le koop". Toen zij bij Karei den Grooten werden gebracht, begreep hij dat zij het waren, die hij noodig had, om de grond slagen te leggen voor de Hoogesehool van Parijs. In die schoone en roemvolle dagen had Ierland wijsheid te koop, en de Ieren gaven ze vrij, gratis en voor iedereen. Wordt vervolgd BELGIË. Grooten indruk heeft te Brussel verwekt de afschuwelijken moordaanslag door den heer van der Smissen, lid der Kamer van Afge vaardigden op zijne vrouw gepleegd. De Advocaat van der Smissen leefde sedert lang in onmin met zijne echtgenooteen had zelfs een eisch tot echtscheiding bij de rechtbank ingediend. Daarna schijnt echter eene ver zoening te zijn gevolgd en bad hij zijn eisch. ingetrokken. Mevrouw van der Smissen was althans in het bezit van brieven, waaruit bleek, dat de verzoening had plaats gehad. De advocaat wilde die brieven terughebben, doch zijne vrouw weigerde steeds die af te geven. Gisteren nacht heeft hij zich daarop naar haar begeven en verscheidene revolver schoten op haar gelost, die haar doodelijke wonden toebrachten. De vrouw is gisteren, morgen te tien uur overleden, na de laatste HH. Sacramenten ontvangen en haar echtge noot van ganscher harte vergiffenis geschon ken te hebben, het betreurende, dat ook hij haar geen vergiffenis had verleend. De moor denaar is dadelijk gevat en naar het paleis van Justitie gebracht teneinde een verhoor te ondergaan. EGYPTE. De Porte, die door hare buitengewone mili taire maatregelen in groote financiè'ele moeie- lijkhelen verkeert, tracht op alle wijzen aam geld te komen. Met dat doel beproeft ook haren gezant in Egypte door vrijwillige bij dragen van het volk eene som bijeen te brengen. Hij belegt daartoe volksbijeenkomsten, maar heeft ook de gouverneurs in de provinciën aangeschreven deze bijdragen te innen. Deze vervullen de hun opgedragen last op zulk eene wijze, dat de zaak het aanzien krijgt eener gedwongen leening, hetgeen vooral bij de Grieksche koloniën in Egypte verbittering verwekt. ENGELAND. Het oordeel der bladen over Gladstone's home rule is over het algemeen zeer ongunstig. Zij vreezen dat het plan zou leiden tot eene ver brokkeling van het rijk, daar Ierland er on geveer de positie van de kolonie Canada door zoude verkrijgen. De limes vooral is zeer sterk tegen het ontwerp gekantzij betwijfelt het of de Britsche natie aan Ierland een on afhankelijk bestaan zou willen verschaffen en verwacht, dat het Lagerhuis bij de tweede lezing de wet zal verwerpen of ze anders de artikelsgewijze behandeling niet zal overleven. In het Lagerhuis werd gisteren het debat over het Iersch ontwerp voortgezet. De heer Chamberlain verzette zich tegen een afzon derlijk Iersch parlement zonder waarborg voor de onschendbaarheid van het rijk en het overwicht van het rijksparlementook ver klaarde hij zich tegen bet onteigeningsplan voor de Iersche landgoederen, waarbij Enge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1