Imtmtlmtiscfy lands crediet voor een uitgaaf van 120 millioen zou worden gemoeid. Hij kwam tot het besluit dat de uitzettingen uit het bezit moesten worden geschorst en met de eigenaars moest onderhandeld en eene federatie in het leven moest geroepen worden. Daarna kwam Lord Hartington aan het woordhij zeide dat het land zich niet over het ontwerp had kunnen verklaren, daar het tijdens de laatste verkiezingen er geheel onkundig van was hij geloofde echter niet, dat de natie zulk een ontwerp zoude goedkeuren maar dat zij integendeel van hare vertegenwoordigers on verschillig van welke partij, zoude verwachten, dat zij de eenheid de3 rijks en het gezag der wet in het geheele Vereenigd Koningrijk ongeschonden zouden handhaven. De belangstelling in de Parlementszitting, waarin Gladstone zijn „homerule-bill" uiteen zette was zoo groot, dat reeds bij het krieken van den dag, nog voor de nachtwakers van het Parlement hun post verlaten hadden, af gevaardigden aan de deur waren om tijdig zich, door het leggen van hun hoed op een goed plekje, van een goede zitplaats te ver zekeren. De eerste Iersche afgevaardigden waren er reeds te half zes. Een half uur later waren bereids 6 afgevaardigden in de zaal, om b'/s u, 30, om 7 u. 40, om 8 u. 56, om 9 u. 83 en 150 om 10 uur. Vóór tienen waren er reeds dames op de voor haar bestemde galerij, om te wachten op een speech, die eerst des nam. half Z9S zou worden uit gesproken. Kwart over achten zetten zich 65 afge vaardigden aan een langen tafel, dicht bij hun hoeden, om te ontbijten. Tegen 11 uur was op alle plaatsen behalve op die der Ministers, beslag gelegd Er waren verscheiden leden, die in een valies een twee den hoed hadden meegenomen, om, na dat tweede exemplaar op een zitplaats te hebben gelegd, voorloopig weer te kunnen heengaan. De reden dat allen dit niet deden was hierin gelegen, dat de voorzitter uitdrukkelijk ge waarschuwd had, dat dit tweehoedenstelsel met de usance van het Huis streed. ITALIË. In parlementaire kringen gelooft men dat de Koning toestemming tot ontbinding der Kamer geven zal en het ministerie zal aan blijven. De Popoio Romano bericht echter dat het ministerie ontslag nemen zal. Te Padua zijn weder vijf gevallen van cholera voorgekomen. HET OOSTEN. Ondanks alle tegenspraak wordt het meer en meer duidelijk, dat Rusland van plan is gewel- dadig in de Oostersche zaken tusschenbeiden te komen. De Russische bladen sporen daartoe de regeering onophoudelijk aan en men meent ook, dat de beweging der troepen in het zuiden van Rusland, die schijnbaar den Keizer en zijne familie op reis naar Livadië moesten beschermen het zelfde doel hadden. De Russische regeering verzwaart den finan- cieelen nood der Porte door de onmiddellijke betaling der achterstallige oorlogsschatting te eischen en tracht alzoo eene aanleiding te vinden tot eene gewapende tusschenkomst in de zaken van den Balkan. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Bryce, dat de regeering nog geen bericht van de onderwerping van Prins Alexander aan de besluiten der mogendheden had ontvangen, ook Griekenland volhardt in zijne tot hiertoe gevolgde houding. RUSLAND. In officieele kringen wordt verzekerd, dat -de revolutionaire beweging zich ernstig in het binnenland uitbreidt. Te Charkow zijn verscheidene officieren ge vangen genomen, die progagande maakten onder de werklieden. In een der wijken van St. Petersburg Yasiliewski Ostroff is eene geheime drukkerij ontdekt, wat tot verschil lende arrestatiën aanleiding heeft gegeven. Schiedam, 10 April 1886. De stad onzer inwoning werd heden droe vig getroffen door het afsterven van den Weledelgestr. heer Mr. K. A. Poortman, rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud lid van de Tweede Kamer der staten-gene- raal, lid van de Provinciale staten van Zuid- Holland en advocaat en notaris alhier. Waarom zouden wij het hier verbloemen dat de betreurde overledene een tegenstan der van ons was, en meer nog, dat hij het was, die sedert zoovele jaren den strijd tegen ons aanvoerdemaar het was een fier man, die met open vizier streed en zich steeds ridderlijk toonde, wie en hoe hij was, en daarom boezemde hij allen, die hem kenden, steeds eerbied en ontzag iD. Als advocaat en notaris genoot de overle dene bij een breede schare van vrienden een zeer groot vertroawen, zoowel om zijne be kwaamheden, als om zijne algemeen erkende eerlijkheid en hulpvaardigheid. Voorzeker, de nagedachtenis van Mr. K. A. Poortman zal vooral bij ons Schiedammers hoog in eere worden gehouden en de goede God sohenke hem voor zijn werkzaam leven, om de goede trouw zijner bedoelingen eene ruime belooning in de eeuwigheid. TWEEDE KAMER. Tegen het artikel, voorgesteld door de re geering tot verandering van artikel 194 der Grondwet en dat, zooals in het zittingverslag is vermeld, verworpen werd met 56 tegen 30 stemmen, hebben gestemd de heeren Beelaerts van Blokland, De Meijier, Haff- mans, Lambrechts, Buma, Schepel, Vos de Wael, Van Baar, Vermeulen, Van Berckel, Van den Biesen, Pompe van Meerdervoort, Schim melpenninck van der O je, Van Was- senaer van Catwijck, Donner, Rutgers van Rozenburg, Kolkman, v. d. Linden, 't Hooft, Viruly Verbrugge, JE. Mackay, Seret, Bahl- mann, A. van Dedem, De Bruijn Kops, De Sivornin Lohman, Sshimmelpenninck, Ver niers v. d. Loeff, Brouwers, Ruys van Bee- renbroek, De Ruiter Zijlker, Schaepman, Van Asch van Wijck, De Geer van Jutfaas, Van Alphen, Godin de Beaufort, T. Mackay, Wij- benga, Van Osenbruggen, Pabius, Huber, Brantsen van de Zijp, Van Houten, Van der Borch van Verwolde, Reekers, Keuchenius, Van Aylva van Pallandt, Oorver Hooft, Bor- ret, Van der Scbrieck, Raland, Van der Hoop, Clercx, Reuther, Van Bylandt en Van Kerk wijk. Voor hebben gestemd de heeren Goekoop, Heldt, De Vos van Steenwijk, Lieftinck, Van der Kaaij, Blnssé, Rooseboom, Van Delden, Dirbs, De Raoitz, Gremer, Kist, Gildemeester, De Jong, Hingst, Röell, Goeman Borgesius, Smeenge, Van der Sleijden, Mees, Van Gen nep, Kielstra, Gleichman, Van Weideren Ren- gers, Duijvis, De Beaufort, W. K. van Dedem, Sluiter, Van der Eeltz en de Voorzitter. Het voorstel der rechterzijde werd, zooals is gemeld, verworpen met 43 tegen 42 stem men, de geheele linker tegen de rechterzijde met uitzondering van den heer Keuchenius, die voor de stemming was vertrokken. Het amendement De Beaufort, van de linker zijde werd verworpen met 64 tegen 22 stem men en het subamendement van der Kaay tot handhaving der neutraliteit ook voor de bijzondere gesubsidieerde scholen met 68 tegen 18 stemmen. De minister verklaarde na de stemmingen, dat hij den Koning machtiging zal vragen, hoofdstuk X van het Grondwetsontwerp in te trekken. Gisteren na afloop van de zitting der Tweede Kamer, waarin het regeeringsvoorstel betrek, kelijk art. 194 der Grondwet werd verwor pen, is de ministerraad vergaderd geweest. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk, had daarna een onderhoud met den directeur van het Kabinet des Ko- nings. Bljjkens een schrijven van den Minister van Oorlog heeft de poging tot aankoop van inlandsche paarden, die in Februari heeft plaats gehad, ia Groningen bij de commissie ook thans den indruk gemaakt, dat in het oosten der provincie raeds thans veel opge wektheid voor de fokkerij van goede paarden bestaat, zoodat er waarschijnlijk binnen enkele jaren zeer veel geschikte exemplaren voor den krijgsdienst te verkrijgen zullen zijn. -.VMJWVMHUn» -»xe.w msmmatmi -ïw-r Jhr mr H. C. Van der Wijck, oud-lid in den Raad, van Ned.-Indië heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, om haar te doen op merken, dat bjj de behandeling van art. 194 der Grondwet uit het oog zijn verloren de artt. 105 en 106 dier wet, en dat inbreuk is gemaakt op de den Koning bij de Grondwet toegekende bevoegdheid. Hij geeft der Kamer derhalve in overweging, de miskenning der Grondwet alsnog te willen herstellen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 13 April aanstaande niet plaats hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hengelo heeft besloten, adhaesie te betui gen aan de Tweede Kamer gerichte adressen harer zusterkamers te Oldenzaal en E nsehedé houdende bedenkingen tegen het ontwerp van wet tot heffing van een statistiek-recht bij den in- en uitvoer van vrije goederen. Door de direetie van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is bepaald, dat aan de leden van de Gymnastiek-vereeni- gingen, die de aanstaande algemeene verga dering te Leeuwarden zullen bijwonen, van 26 tot 29 April, aan al hare stations retour biljetten naar Leeuwarden zulleD worden afgegeven, tegen betaling van den vrachtprijs eener plaatskaart enkele reis. Aan de deelnemers aan de door de scherm en gym nastiek-vereeniging »Concordia" te Roermond uitgeschreven wedstrijd aldaar, zal de Ned. Rhijnspoorweg retourbiljetten afge ven naar Rotterdam of Utrecht, geldig voor een dag vóór tot en met een dag na den wedstrijd, tegen betaling van slechts een enkele reis. n In verband met de vereeniging van de ge meenten Rotterdam en Delfshaven wórdt het post- en telegraafkantoor in laatstgenoemde plaats ingericht tot bijkantoor der posterijen en hulpkantoor der telegraphie, onder beheer van één ambtenaar. Uit Rotterdam schrijft noen aan het JJ61.: Alle pogingen om sociaal-democratische vereenigingen op te richten, hebben hier nage noeg schipbreuk geleden. Voor zoover wij weten, bestaat er hier nog maar éen, van f stucadoors, beter gezegd van witters, hier een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2