BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. behoorende bij de van 11 en 12 APRIL 1886.J Kerknieuw s. Vissclierij-bericliten. Rechtszaken. Vervolg.) Iiectunr. Inhoud van de 8e maandelijks che ajlevering der Katholieke Illustratie; TekstDe won derdokter en zijn gezin, novelle door Ma thilda. Onze gravures. - De H. Engel- bertus, aartsbisschop van Keulen. De Heilige Lebuinus: Een hoofdstuk uit de ge schiedenis van Deventer, door D. A. A. de Neijn van Hoogerwerff. De beer en de be renjacht; Het leggen van den eersten steen voor den Dom te Keulen, in tegenwoordigheid van den Roomsch-Koning, Graaf Willem II van Holland. Hagar in de woestijn. De verzoeking in de woestijn. Tentoonstel ling van kerkelijke kunst te Amsterdam, door Alb. Th. -Het nieuwe Rijks-Museum te Amsterdam door Louise Stratenus. Het mirakel van Amsterdam. Twee kunstwer ken van F. Stracké te Haarlem, door F. J. Poelhekke. Een bord bouillon. l)e oor log der Vendee. Het nut van sommige uitheemsche planten. Van alles, voor allen. GravuresGewichtige conferentie. Een gemoedelijk paartje. De H. Engelbertus, aartsbisschop van Keulen. Het einde van den strijd. Een buurpraatje. Of vader komt. Een berin met haar jongen. Het leggen van den eersten steen voor den dom te Keolen. Hagar en Ismaël in de woestijn. Christus door den duivel bekoord. Tentoon stelling van kerkelijke oudheden in de Pano- ramakunstzaal te Amsterdam. Koorgestoelte uit het klooster van Buscheim. De eerste brief. De vluchteling uit Siberie. Het Mirakel van Amsterdam. Mariabeeld van F. Stracké. Gezichten in het nieuwe Rijks Museum te Amsterdam. St. Josephsbeeld van F. Stracké. gisteren opgezonden het verzoek van den ge meenteraadvan 's-Gravenhage betrekkelijk de Scheveningsche zeehaven. Tegen den brievenbesteller R. is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt, omdat hij gedrukte prospectussec, hem ter bezorging toevertrouwd, uit gemakzucht niet bezorgde, maar ze aan een herbergier cadeau gaf. LEIDEN. In den ouderdom van 81 jaren, overleed Donderdag de Z. Eerw. heer F. P. M. Welters, deken van Leiden en pastoor der kerk van O.-L.-Vrouwt-Oabevlekte-Ontvan- genis. In 1880 vierde hij het gouden feest zijner priesterwijding. In 1882 werd hij tot deken benoemd. Om zijn verdraagzaamheid stond hij bij alle gezindten in hooge achting en eere. ALKMAAR. Eenige jongens vermaakten zich met een goederenwagen langs de rails voort te bewegen. Toen de wagen voorbij een boom kwam, raakten twee der jongens, die op de loopplank stonden in de klem en vielen er af, met bet ongelukkig gevolg, dat de een, een jongen van 11 jaar, onmiddellijk dood was. Hij wekte de huiegenooten de deur der kam< die gesl oten was, werd met geweld geopen en men vond de ongelukkige in bewusteloos toestand. Allo pogingen, voor haar behoi aangewend, wareu vruchteloos; reeds te uren was zij een lijk. De binnenbrand was spoedig gebluscht. ROERMOND. De trein van het staatspoo die 's avonds te 10 ure hier aankomt, ree eergisteren avond eerst om ruim elf ui binnen. Door verkeerden wissel stand voor h< station Maastricht was hij op de lijn de Grand Central Beige overgeloopen en da. ontspoord. Persoonlijke ongelukken kwame niet voor. OUD-BEIERLAND. Door de marktcommis- sie waren dit jaar, om den aanvoer van vee te bevorderen, premiën uitgeloofd; dit heeft de boeren echter niet kunnen verlokken om vee aan de lijn te brengen althans op de eerste voorjaarsmarkt waren slechts 44 stuks hoornvee aangevoerd, die bovendien, bij ge brek aan koopers, meerendeels weer mede naar huis genomen moesten worden. OUWERSCHIE. Gisteren ochtend omstreeks 12 uur schrikte het paard van den heer O., bij het rijden langs de kade alhier, waardoor het op hol ging, en het rijtuig zwaar beschadigd van den weg in de sloot viel. De heer O. wist bijtijds uit het rijtuig te springen, doch de koetsier A. V. viel er af en werd aan den arm gekneusd. ROTTERDAM. De langste telephoon in Nederland is tot stand gekomen. Zij is be stemd voor de stoombootreederij Fop Smit en Co. alhier en dient ter verbinding van hare veeren. Te Rotterdam en Dordrecht be vinden zich kleine Centraal-inrichtiugen. De langste lijn ontstaat wanneer Slikkerveer met Gorcnm spreekt. Daar dit gesprek over de Centrale-inrichting te Rotterdam loopt, is de afstand in dit geval 7iya km. De aanleg geschiedde door de Nederlandsche Bell-Tele- phoon-maatschappij. 's-HAGE, Aan Z. M. den Koning is eer- UTREOHT. Twee brievenbestellers zijn on- der hun bestelling in een kennelijken staat hoogst zeldzaam voor brievenbestellers in een der buitenwijken te water geraakt. Zjj hebben zich-zelven kunnen redden, doch de politie nam hen in bewaring en voorzag hen van droge kleeding. Zij zijn voorloopig in hun betrekking geschorst. ZWOLLE. Het nieuwe plan van onzen stedelijken architect, om de stad te beschermen tegen overstroomingen, zal, naar wij verne men, de critiek doorloopen van de rijks en provinciale hoofdingenieurs alhier. NLERBOSOH. Thans heeft de directeur der Weesinrichting voorgoed besloten, in Augustus a. s. naar Amerika te vertrekken, ten einde aldaar in de hollandsche nederzet tingen lezingen te houden over de weezenin- richting en zijn arbeid onder de weezen. Verder is de heer Van 't Lindenhout voornemens, uit te zien naar geschikte plaatsen voor zijn weesjongens, die als timmerlieden, metselaars enz. naar Amerika wenschen te vertrekken, terwijl hij zich zooveel mogelijk op de hoogte zal stellen van den maatschappelijken toestand van onze landgenooten, om hiervan later een uitvoerige beschrijving te geven. NIJMEGEN. Uit het door den heer R. J. Opwijrda alhier gehouden scheikundig on derzoek der boter, welke Maandag der vorige week op de botermarkt alhier door de politie, als verdacht van vervalschte natuurboter, werd in beslag genomen, is gebleken dat een zestal stukken daarvan 70 80 percent vet bevat ten, terwijl dit vet bleek vermengd te wezen met slechts 15 a 20 percent natuurboter. De overige percenten bestonden uit water, kaas- stof of zoutdeelen. Dit knoeisel trachtte men, zooals reeds gemeld is, tegen den prijs van goede natuurboter aan den man te brengen. ZEVENBERGEN. Van Zaterdag jongstleden tot en met eergisteren zijn vijf nieuwe geval len van pokken aangegeven en twee jeugdige kinderen aan die ziekte bezweken. s-HERTOGENBOSCH. Toen jonkvrouw, Dzich eergisteren avond te ruste begaf plaatste zij de brandende lamp in de nabij heid van haar bed, om nog eenige oogen- blikken te kunnen lezen. Zij is blijkbaar in slaap gevallen de bedgordijnen zijn met de brandende lamp in aanraking gekomen en daardoor aan het smeulen geraakt. In den vroegen ochtend ontdekte een man, die in de buurt werkzaam was, brand op de voorkamer. De O. L.«Frouwa-brcedersckap der 's Bosscb processie naar Kevelaar heeft, naar aanleidio^ der laatste Encycliek van Z. H., besloten o den ln Zondag van Mei a. s. een buitenge wone processie naar het bevoorrechte Keve laar te houden, teneinde bij de Troostere der bedrukten 's Hemels zegen tot het wel slagen van het Jubilé af te smeeken. Z. L H. Mgr. A. Godschalk verleende hieraan me zeer veel ingenomenheid zijn goedkeuring zoodat een schrijven van de O. L. Vrouw broederschap, aan Z. H. Paus Leo XIII gerich door Mgr. tevens werd goedgekeurd en aan bevolen. Het daarop ontvangen antwoord van Z H. Leo XIII luidt; dat aan ieder en geloovtgt die in de maand Mei a. s. ter eere van O L. Pr ouwe deze bedevaart zal vergezellen, dt Apostolische zegen geschonken wordt. SCHEVENINGEN, 9 April. Heden zijn slechts drie schuiten aan met besomming van f60 tot f130; die van f60 was een binnen- visscher, die kleine schol aanbracht, welke toch, daar ze levend was, goeden prijs bedong. KRALINGSCHE VEER, 9 April. Heden ochtend werden aan de marirt alhier aan ge- voerd 378 zalmen, die voor f 0,95 per J/3 kilo werden verkocht. Voorts 2160 elften, die per stuk voor f 1,10 van de hand werden gedaan. Voor de arrondissements-rechtbank te Am sterdam, le kamer, diende eergisteren, naar wij reeds kortelijk meldden, de vordering van het Classicaal Bestuur, doende wat des Kerkeraads is, tegen dr. F.L. Van Rutgers en den heer P. Groedhuys. De eisch strekte tot afgifte van de aroaieven, boeken en andere bescheiden vau den Kerkeraad, welke in het bezit van de ge daagden waren. Als procureur van den eischer trad opmr Ktihn, als advocaat van de gedaagden mr Th. Heemskerk. Daar heden alleen van conclusie van eisch werd gediend, volgen de pleidooien eerst later. Merkwaardig is, dat in het aanhan gige geding geïntervenieerd zijn zes-en-zeven tig lidmaten van de gemeente, die tevens, hetzij al dan niet geschorst, kerkeraadsleden zijn. Zij worden bijgestaan door mr Goudsmit als procureur en door mr Heinekeu als advocaat. Het verzoek tot interventie waarop later beslist wordt is daarop gegrond dat de 76 heeren belang hebben, dat de opgeëischte ar chieven niet in handen van den eischer komen, als zijnde het Classicaal Bestuur niet bevoegd te doen wat des Kerkeraads is. In de audiëntiezaal der rechtbank bemerkte men, behalve de procureurs, ook een vrij groot belangstellend publiek. Voor den Hoogen Raad verschenen eer gisteren de heeren Hub. Pyls, burgemees ter van Maastricht en lid van de Eerste Kamer der Staten-GeneraalFranc. Marckx,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 9