ïimmtadscfy J^icta. De kroonprinses, die eenige dagen te bed moest liggen, is ook weder volkomen hersteld. De kroonprins bezorgt zijne gemalin meermalen aangename verrassingen. Zoo heeft hij een muziekkorps der marine te zijner beschikking, dat, wanneer de kroonprinses aan het strand wandelt of in gedachten op een rots plaats heeft genomen, in een bocht verscholen, eens klaps zijne vroolijke tonen laat hooren. Ook wordt gemeld, dat de kroonprinses tegen September een heugelijke familiegebeurtenis tegemoet ziet. RUSLAND. Het is bekend, dat Rusland steeds meer in Azie vooraitdringt. Tot bevordering harer plannen is ook de regeering voornemens een geheel net van spoorwegen in Centraal-Azie aan te leggen. Dezer dagen heeft echter Generaal Tscher- niajeif, de overwinnaar van Turkestan, die dus met den localen toestand aldaar goed hekend is, in een Russisch dagblad zich nadruk kelijk tegen het plan verklaard. Het is on mogelijk, betoogt de generaal, dat de lijnen winsten afwerpen, het kapitaal aan den bouw besteed zal weggeworpen geld zijn. In politieke kringen te St. Petersburg ver zekert men, dat de Czaar en de Sultan eer lang eene samenkomst met elkander aan de Zwarte Zee zullen hebben. Schiedam, 14 April 1886. Wij vernemen dat de toestand van den student M, wien Zaterdag avond aan het station het bekende ongeluk trof, heden na een onrustigen nacht redelijk wel was doch men vreest, dat ook de andere voet zal moe ten geamputeerd worden. Met ingang van 15 dezer zullen de bestel lers van den Rijkstelegraaf bij de uitvoering van hunne functiëa in nette uniform-kleeding ver schijnen. Men prijst dezen lang gewenschten maat regel der Administratie ten zeerste. H. K. H. Prinses Elisabeth, dochter van 's Konings Zuster, prinses Sophia der Neder landen, Groothertogin van Saksen Weimar Eisenach, is verloofd met den hertog Johan Albrecht van Meeklenburg Schwerin. In een der afdeelingsverslagen van de Tweede Kamer over een wijziging van de Begrooting van Binnenlandsche Zaken wordt de aan dacht der Regeering gevestigd op de zoo be langrijke ontdekking van Pasteur men vroeg of zij voornemens is, te trachten, vruchten daarvan te plukken, hetzij door het verkrijgen der smetstof, hetzij door het zenden van een commissie van eenige geneeskundigen. De Regeering beeft niet gedraald een commis sie te benoemen tot het bijwonen van proeven door Teissandier omtrent de lucht scheepvaart, en men meende dat de weten schappelijke onderzoekingen van Pasteur, die tot heil van de menschheid ondernomen wor den, van veel grooter belaDg zijn. Voorts constateerden vele leden de wensche- lijkheid, om in 't algemeen voor de toelating tot een examen een vaste som te bepalen, zoodat niet meer, zooals thans het geval is, slechts zij die 9lagen in de kosten van de examina bijdragen. Van dezen maatregel voorzag men tevens veel nut, daar velen van het al te lichtvaardig examen afleggen zouden weerhouden worden. Men vroeg, of de Regeering niet tot een nieuwe regeling der vacatiegelden zou over gaan. De minister van Financiën heelt ret voorbeeld daartoe reeds vroeger gegeven ten opzichte der commissie tot het afnemen der examens voor de belastingen, maardeandere Departementen zijn niet gevolgd. Naar aanleiding van het schrijven der Neder- landsche bankiers, heeft de Minister van Finan ciën blijkens mededeeling aan de Eerste Kamer schriftelijke inlichtingen gevraagd aan de beide hoofdambtenaren, welke gecon fereerd hebben met de directie der Neder- landscbe Handelmaatschappij c. s., inlichtingen die hij later aan de Kamer zal overleggen. De regeering zal telkens drie, vier vijf weken te voren de dagen bekend maken, waarop de 4% Staatsschulden op verzoek znllen worden afgelost. Thans deelt de minister ook mede dat de regeering zich gehouden acht, bij aan neming der voordracht het geheele bedrag der uit te geven 3y2 pets. Staatsschuld aan de bekende bankiers-firma's De Rotschild te verkoopen. Niet het consortium, maar de regeering zal de conversie uitvoeren, daartoe in staat gesteld door het consortium. De ban- kiersvereeniging moet onder alle omstandig heden het bedrag aan 3y2 pets. obligatiën overnemen. Het consortium zal voor de na koming zijner verbintenis geen zakelijken waarborg geven, vertrouwende de minister op de soliditeit dier huizen. Na aanneming van het ontwerp acht de regeering zich zedelijk verplicht met de heeren De Rothschild eene overeenkomst te sluiten, waarvan de hoofd punten bereids vast staan. In het voorl. verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp aangaande den suiker- accijns wordt door verscheiden leden op ver mindering daarvan aangedrongen h. i. zou vermeerderd gebruik het verlies weldra ver goeden. Anderen deelden die verwachting niet en wilden c. q. eerst den zontaccijns ver lagen, die zeer demoraliseerend werkt, terwijl sommige leden de verlaging ook bestreden in het belang der beetwortel-industrie, dus van den kwjjnenden landbouw. Men vroeg voorts een matig invoerrecht op geraffineerd enz., de zg. pondres blanches. Er waren leden, die dit ontwerp de uiterste grens van protectie voor de rietsuiker-verwer king achtten, en anderen, die meenden dat iutegendeel verder kon en moest worden ge gaan. De minister van Financiën maakt bekend dat bij hem zijn ontvangen: «.van »iemand die onbekend wenscht te blijven" een post wissel groot f5.861/,;, ten postkantore Naald wijk ingeschreven b. een naamloos adres uit Arnhem, dd. 10 dezer, ten geleide van f 45. Beiden wegens successierecht ingezonden. Bij het te Tlissingen op last van den Mi nister van Marine plaats gehad hebbend on derzoek naar het gezichtsvermogen van het lcodspersoneel aldaar, is bevonden dat de gezichtsscherpte bij 3 zeeloodsschippers, 6 zeeloodsen en 1 binnenloods van dien aard was, dat zij zich aan een tweede onderzoek, bij de directie der marine te Amsterdam af te nemen, zullen moeten onderwerpen. Een wetsontwerp tot regeling der gemeen schap door electrische telephonen is bij de Tweede Kamer ingekomen. Een drietal geëxamineerde drogisten, te 's-Gravenhage gevestigd, daartoe gecommit teerd door hunne Haagsche collega's en ge steund door alle nog bestaande geëxamineerde drogisten in Nederland, hebben zich in Januari jl. gewend tot den minister van binnenland- Bche zaken, met het verzoek, dat bij wijziging van de geneeskundige wetten het bij de wet van 1 Juni 1865 afgeschaft examen voor dro gisten weder moge worden ingevoerd. Nu in de sedert ingediende wetsvoordracht aan dit verzoek niet is voldaan, hebben zij er bij de Tweede Kamer op aangedrongen, bij het af- deelings-onderzoek op hnnne wenschen te letten, en wanneer dientengevolge door de regee ring het wetsontwerp niet ia bovengenoemden zin mocht worden gewijzigd, alsdan die wijzi ging bij amendement voor te stellen, daar de ondervinding van twintig jaren geleerd heeft, dat de wet van 1 Juni 1865 op dit punt niet in het algemeen belang heeft ge werkt. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal Vrijdag aanstaande niet plaats hebben. Uit het overzicht van de opbrengst der Rijks middelen blijkt dat in de drie eerste maan den des jaars het totaal bedrag f 23.807.441 was tegen f24.131.580 in dezelfde maanden van het vorig jaar. De maand Maart was niet zoo voordeelig als die van 1885, toen het successierecht een buitengewone hoogte had bereikt. Een vergelijking der verschillende bronnen van inkomsten toont aan, dat het personeel ongeveer 4 ton, het invoerrecht 1 ton, de suikeraccijns 8 ton ea de domeinen 2 ton vooruit zijn bij 1885daarentegen is de wijnaccijns V2 ton, het gedistilleerd 21/3 ton, het zegelrecht y2 toD, de registratie 2 ton en het successierecht 11 ton ten achter. De totale opbrengst der drie eerste maanden is onge veer 2t/i millioen ten achter bij de raming. Een verzameling zilveren plaatjes, aan het D. v. Z.'H. vertoond, geeft de redactie aan leiding om het departement van Financiën aandachtig te maken op de noodzakelijkheid, welke schijnt te bestaan, om een groote op ruiming te houden onder de onde dubbeltjes. Volgens het Rott. Abl. behoort, behalve »burger" Croll, tot den Centralen Raad van den Soc.-Dcm. Bond nog een ambtenaar aan een der ministeriëa,een klerk aan het departe ment van Waterstaat. De tentoonstelling van werkstukken van werk lieden, in de lokalen aan de Prinsessegracht te 's-Hage, werd Zondag door het zeer aanzienlijke getal van ruim 3500 personen bezocht. De in- gang van het lokaal, naast den hoofdingang der Academie, is bevallig gedecoreerd met twee op sierlijke piëdestals staande masten, waar van wimpels afhangen, tot een portiek saam verbonden door een cartouche met het opschrift „wedstrijd voor werklieden." Het bezoek was Zondag zeer aanzienlijk, ook nit de meer ge goede standen. Dat verklaart ook het groot aantal loten ongeveer 1300 dat reeds Zondag genomen was. De commissie was daar door in de gelegenheid, reeds vele voorwerpen aan te knopen. Bij den wedstrijd aan deze tentoonstelling verbonden, behaalden (twee onzer jeugdige stadgenooten prijzen. De dertienjarige zoon van den heer M. van der Bnrgb, huisschil der alhier en diens knecht. Th. Roovers, ond 18 jaar behaalden een bronzen medaille met diploma voor bet schilderen van houtsoor ten- De Midd. Ct bevat het volgende In den trein, die Zaterdag avond van Amsterdam naar VlissiDgen vertrok, bevond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2