9e Jaarg. Vrijdag 16 April 1886. No. 2454. VERSCHIJNT DA GEL IJ K S. (Dwpcht. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit Blad voor Schiedam per 3 maanden I ranco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers AMERIKA. De onthnllingea in zake de oneerlijke hande lingen der leden van den New-Yorkschen ge meenteraad gaan steeds voort en zijn zeer leerrijk voor de kennis der Amerikaansche toestanden en het gehalte van het ambtenaars-personeel. Van de in hechtenis genomen Wethouders van New-York hebben reeds twee bekend medeplichtig te zijn aan degepleegde knoeierijen bij het geven van Tramway-concessiën. Zij zullen tegen hun collega's getuigen. Alle wethouders bevinden zich nu als bij deze zaak betrokken in hechtenisook de president der Eroadway-maatschappij is gevangengenomen. Het wetgevend lichaam van den staat New- lork heeft resoluties aangenomen, waarbij aan Gladstone en zijn Home-rule ontwerp hulde wordt gebracht. BELGIË. Prins Boudewijn, zoon van den Graaf van Vlaanderen en vermoedelijk Troonopvolger, heeft zijn tweejarige studie aan de militaire school volbracht en zal met den raDg van onder-luitenant in de gelederen treden. De vervolging tegen van der Smissen, de onafhankelijke afgevaardigde van Brussel heeft in de Kamer tot eene gedachten wisseling met de regeering aanleiding gegeven. Eenige leden verweten den minister, dat hij van de gevan genneming en vervolging geen officieel bericht aan de Kamer gegeven had. De minister beweerde echter juist te hebben gehandeld en was bereid de stukken aan de Kamer over te leggen. DUITSCHLAND. Groote ontsteltenis is te Berlijn verwekt door het bericht, dat de Kroonprins lijdt aan de mazelen de Prins is evenwel niet ernstig ziek en zijn toestand is niet gevaarlijk. De ziekte schijnt in de hoofdstad epidemisch te Ueerschen. Ook vier kinderen van den Kroon prins, drie dochters en de tweede zoon zijn er door aangetast en evenzoo een aantal aanzienlijke personen tot de kringen van het hof behoorende. De financieele moeielijkheden van den Koning van Beieren nemen steeds toe. Daar wegens voortdurend geldgebrek in de koninklijke kas de leveranciers onbetaald blijven, verwacht men in het begin van Mei groote processen. De scbuldeischers moeten zelfs bij het Beiersche gerechtshof aangevraagd hebben, beslag op de kas des Konings te e£S?em het totaal bedrag der schulden wier betaling tot heden gevraagd is, beloopt H/s millioen marken en er worden nog meer schuldeischers verwacht. Prijs der Kdvertentiön Van 1—6 regels7 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Men spreekt te Munchen druk over een abdicatie of de instelling van een regent schap. In dat geval zou ook het liberale ministerie Lutz, dat door den Koning steeds hardnekkig aan het bestuur is gelaten niette genstaande den Katholieken eene meerderheid, zij het dan ook slechts van een paar stem men hebben, door een Katholiek kabinet met baron von Frankenstein aan het hoofd ver vangen worden. ENGELAND. Gisteren heeft Gladstone in het Lagerhuis een rede gehouden tot bestrijding der argu menten, tegen zijne Iersche plannen aange voerd. Hij verklaarde in zijne redevoering, bij de indiening der wet gehouden, niet ge zegd te hebben, dat het Rijkstoezicht op de Iersche inkomende rechten en accijnsen en de uitsluiting der Iersche afgevaardigden uit het Rijksparlement als de grondbeginselen der bill te beschouwen waren. De regeering was niet gerechtigd zich te verzetten tegen het in overweging nemen van de toelating der Iersche vertegenwoordigers met beperkte bevoegdheid of in verminderd aantal in het Londensche par lement. Daarna besloot het Huis zonder stemming tot de eerste lezing over te gaan doch werd op voorstel van Morley de tweede lezing tot den lOen Mei verdaagd. De Times wijdt een opstel aan den toe stand in Griekenland. Zij betoogt, dat het nu den juisten tijd is om een ultimatum tot de Grieksche regeering te richten en haar den eisch te stellen binnen 14 dagen tot ontwa pening over te gaanwijl het anders aan Turkije zal werden overgelaten een einde aan den onhoudbaren toestand te maken. Het blad ontvangt berichten van zijn cor respondent in Midden-Azie, waarin deze niet tegenstaande alle tegenspraak volhoudt, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland tot regeling der Afghaansche grenzen sedert maanden stilstaan en er geen vooruit zicht op een spoedige hervatting bestaat. Uit Hongkong wordt aan Standard gemeld, dat de gouverneur van Yunan ver sterking aanvraagt, daar hij vreest voorver- wikkelingen wegens de bezetting der havens van Tonking door de Franschen en de operaties der Engelschen in Birma. FRANKRIJK. Het gebeurde te Chateauvillain, waar de regeering wederrechtelijk een bijzondere kapel heeft gesloten, wat. tot gewelddadig ver zet en bloedige tooneelen aanleiding gege- ven heeft was gisteren in de Kamer het onder werp eener interpellatie van den bekenden Katholieken afgevaardigde Graaf de Mun. Interpellant beschuldigde de regeering, een aanslag op particulier eigendom gepleegd te hebben, daar de kapel op eigen grond om rasterd stond en wegens de verwijderde kerk groote diensten bewees. De regeering beweert, dat de eigenaar een geschreven machtiging tot herbouw noodig had dit is echter een chicane. Een heilig beginsel is het, dat het domicilie onschend baar is. Aan den anderen kant beeft de zaak een politieke zijde. Indien aangenomen wordt, dat een onderprefect, op een eenvoudig tele gram van den minister, het domicilie van particulieren kan schenden, omdat een voor - zichtige minister de raadgevingen van een ambtenaar, die populair tracht te worden, goedkeurt, is er geen waarborg meer voor de burgers. De Minister Goblet verdedigde bet gebeurde. De regeering heeft wel degelijk het recht gehad, de kapel te sluiten en daar binnen te dringen. De Minister haalde de wetsbepa lingen daartoe aan. Het oproertje was door den directeur Fischer, neef van den pastoor, aangestookt, die de brandklok liet luiden bij de komst van den commissaris van politie. Ook de pastoor en de kapelaan alsmede de Zusters werden door spreker als medeplich tigen genoemd. Toen eindelijk niets meer baatte en elke sommatie onbeantwoord bleef, gebruikte de overheid de sterke hand en het was genoemde heer Fischer, die op de gen darmen revolverschoten loste. Nadat nog tusschen de regeering en eenige leden der rechterzijde in dezen geest woorden gewisseld waren werd door den heer Keiler een motie voorgesteld, waarbij de daad der ïegeering gebrandmerkt werd. Deze motie werd met 354 tegen 176 stemmen verworpen. Met 340 tegen 189 stemmen nam de Kamer ten slotte etn motie aan, waarbij de r. gee ring sverklaringen goedgekeurd werden. ITALIË. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de minister Depretis mededeeling gedaan van een Koninklijk besluit, waarbij de zitting van het Parlement verdaagd wordt. Het besluit tot ontbinding wordt spoedig verwacht en de nieuwe verkiezingen zullen den 16en Mei plaats hebben. Italië schijnt ook zijne werkstakingen te zullen krijgen. De boerenarbeiders in de pro vincie Pavia hebben het werk gestaakt. Verscheidenen zijn gevangen genomen, waar schijnlijk wegens gepleegde baldadigheden. SPANJE. De minister Moret, heeft Maandag in eene redevoering tot zijne kiezers van Toledo het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1