JkiikJtteir. programma doen kennen, dat hij van plan is te volgen. Hij kondigt aan, dat hij zich vooral met de stoffelijke belangen van het land en met de werklieden kwestie zal bezighouden. Grondwettelijke hervormingen zullen op den achtergrond worden geschoven. Hij zal on genadig den strijd voeren tegen de repu- blikeinsche partijen en de vooruitstrevende liberalen, zoowel als tegen de socialisten. De heer Moret is van gevoelen, dat de ondersteu ning van den Paus slechts voordeelig kan wezen en dus moet worden aanvaard. Deze redevoering heeft de linkerzijde en de repu- blikeinsche groepen zeer verbitterd. Schiedam, 15 April 1886. Onze telegraaf bestellers verschijnen heden in hun nieuwe uniform. Het is donkerblauw van kleur en van fijner laken vervaardigd dan dat der brievenbestellers, terwijl een rood biesje de stemmigheid der donkere Meeding verbreekt. Op de hoeken van den kraag is in kopor de bliksem afgebeeld als symbool der electriciteit. De uniformpet verschilt slechts weinig van het hoofddeksel der postboden. Tijdens de schorsing gisteren-middag der zitting van de Errste Kamer der Staten-Ge neraal werd den heer J. J. F. Noordziek, di recteur der Stenographische Inrichting, tevens belast met de uitgave van de vroegere han delingen der Tweede Kamer, die op 1 April 11. zijn 50-jarige ambtelijke loopbaan mocht herdenken, door den Voorzitter van eerstge- melde Kamer, ter herinnering aan dien dag, namens de leden, de beide griffiers en de ambtenaren ter Griffie een sierlijk geschenk aangeboden. In een hartelijke toespraak herdacht de Voorzitter o. a. de belangrijke diensten door den geachten jubilaris ook aan do Eerste Ka mer bewezen en drukte den wensch uit, dat deze zijn krachten en gaven nog een tal van jaren den lande mocht blijven wijden. Zichtbaar geroerd, dankte de heer Noord- ziek voor de zeer hartelijke woorden tot hem gesproken en voor het stoffelijk bewijs van de toegenegenheid, hoogachting en waardee ring der Kamer. Het geschenk bestaat nit een viertal zilve ren kandelaren, afkomstig van de Kon. Ne- derlandsche fabriek van gond- en zilverwerken van de heeren Van Kempen en Zn. Is het Vaderland wel ingelicht, dan is men in de partij-vergadering der rechterzijde gis teren avond niet tot eenig besluit kunnen homer, betreffende de gedragslijn tegenover de ministerieele crisis te volgen. In de vergadeiing van de Algemeene Anti revolutionaire Kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Tiel, 7 April jl. gehouden, is F. W. J. van Aylva, baron van Pallandt met algemeene stemmen als candidaat voor de 'Tweede Kamer herkozen. De gewone audiëntie van den minister van biunenlandsche zaken zal op Zaterdag 17 dezer niet plaats hebben. De bevolking der provincie Utrecht bedroeg op 1 Jan, jl. 103,758 mannen en 105,574 vrou wen, dus in het geheel 209,332 zielen. Blijkens een van de Amerikaansche post administratie ontvangen telegram, is één der drie zakken met brieven enz., der met het stoomschip Oregon naar New-York verzonden Neöeriandsche brievenmaal opgevischt, en gaat men met bet duiken naar de gezonken brieven malen voort. Omtrent de aaugeteekende stnkken welke in den opgevischten zak gesloten waren, wordt nader bericht gewacht. (Staat s-Ct.) De Kouing van Portugal heeft onzen land genoot Manrits de Vries in bijzonder gehoor ontvangen. Z. M. wensebte de i kunstenaar per soonlijk te zeggen, op hoe hoogen prijs hij de medewerking van den heer de Vries aan de Kon. Italiaansche opera heeft geschat en vereerde hem een ridderorde. Het V'ad. verneemt dat de kolonel Van Onselen, kommandant van het 2e reg. vest.- artillerie, te Amsterdam, binnenkort met pen sioen zal gaan. Als een bewijs voor het toenemend goede renvervoer naar Engeland via Vlissingen kan dienon,dat Maandagmiddag een extra goederen trein loopen moeit. Die trein, welke waar schijnlijk meer zal moeten worden ingelegd, komt te 12.18 te Vlissingen aan. In 1885 hielden reeders van Vlaardingen en Sehevoningjn eene vergadering in het be lang der haringvisscherij, en daarin werd o. a. besloten, dat de visscherij niet vóór 25 Juni mocht worden begonnen, ten einde den handel niet te bederven door aanbrengst van de zg. maatjesharing. Nu is het gebleken dat, niettegenstaande dien lateren termijn van zeilen der schepen, over 't algemeen toch nog te veel maatjeaharing is aangebracht en de ree- derijen verlies door die aanbrengst leden, doordien die soort haring ten slotte voor f2.50 de ton is verkocht. Er zijn sommigen, die het vertrek der vloot nog op lateren datum wenschenanderen willen dien op denzelfden honden. Een besluit is echter voor dit jaar nog niet genomen. Wij ontvangen een boekwerkje ten dienste der pelgrims, die de bedevaart zullen mede maken naar Rome, Loreto en Assisië, 1029 Mei e. k. Men bericht ons tevens dat slechts weinig kaarten meer beschikbaar zjjD, zoodat het voor de beslniteloozen raadzaam is, nog deze of in 't begin der volgende week een be sluit te nemen. (T.) De hoofdcommissaris van politie te Rot terdam acht het wenechelijk, ter algemeene kennis te brengen, dat zekere vrouw K. Van Haast, wonecde te Rotterdam in de Batavier straat 17, geassocieerd is met den welbeken den H. Schoemacher. Uit de scheiding tusschen de leden van den Sociaal-democratischen bond, tengevolge van de uitwerping van Van ltaay,is eene Sociaal democratische arbeiders-vereeniging ontstaan die a. s. Maandag voor de eerste maal te 's-Hage eene openbare vergadering zal honden. Daarin zal C. J. van Raay als spreker op treden. In het begin der volgende maand zal van wege de financieele Maatschappij voor Nijver heidsondernemingen te Amsterdam worden overgegaan tot de aanbesteding van het maken der Prise d'eau en verdere werken, behoorende tot het pompstation voor de Delftsche water leiding. Gisteren namiddag is aan de leden van den Amsterdamseben gemeenteraad bjj circulaire kennis gegeven van de gepleegde oneerlijkheden door den ambtenaar F. J. van WalfteD, belast met de ontvangst der straatbelasting aldaar. In dat schrijven wordt opgegeven, dat eene som van f 43,000 zon verduisterd zijn. Naar man thans aan de Amst. Ct. mede deelt, moet bij nader onderzoek, het ontvreemde bedrag reeds tot f48,000 zijn gestegen. De verduisteringen loopen over een tijdvak van vier jaren. De heeren H. P. Loggere Jr en W. Bloemen, beiden leden der Amsterdamsche Velocipede- Clubverlieten den lOn April des namiddags om 2l/2 nnr Amsterdam en reden den vol genden weg: Amsterdam, Nienwerslnis Utrecht, Bucnik, Wijk-bij-Duurstede Op- heusden, Wageningen, Arnhem, Velp, Bram men, Zutfen, Apeldoorn, Amersfoort, Baarn, -iaarden, Maiden en Amsterdam, waar zij den volgend m dag om 2 u. 15 nr. aankwa men en toen een weg van ruim 260 KM. hadden afgelegd. Deze rit, welke in 23i/3 unr, rust inbegrepeD, werd volbracht, is door de Amsterdamsche Vèlocipède-Ciub ge controleerd eu geldig verklaardderhalve zal aan beide heeren de zilveren club medaille worden uitgereikt. Ook aan vier andere leden van genoemde Club zal een zilveren medaille uitgereikt worden twee van hen hebben 204V3 KM. afgelegd in 17V2 unr, werkelijke rijtijd lSi/2 nar. De twee anderen legden 80 KM. in 3 u. 56 m. af, waarvoor zilveren medailles uitgeloofd waren door de 's-Gravenhaagsche Club De Ooievaar Vanwege de directie van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft eergisteren, tot proefneming, op de lijn van Utrecht naar 's-Hertogenbosch een „bliksem- trein" geloopen, voorzien van Westinghouse- rem. Deze afstand werd afgelegd in vijf-en- veertig minuten, terwijl een sneltrein hierover één nnr en een gewone trein anderhalf unr doet. Hierbij dient in aanmerking genomeD te worden, dat de bruggen nabij de stations te Kuilenburg j Geldermalsen, Bommel en Hedel niet dan met de toegestane snelheid bereden mogen worden (zijnde dertig kilome ter per unr), alsmede dat bij het overgaan van het dubbel op het enkel spoor te Waar denburg, mindere snelheid moet worden toe gepast. D ELFGAUW. Gistermorgen schrikten twee koeien van de wed. De Vreede van een nade renden sneltrein. Beide runderen renden de spoorbaan op, en werden door den trein over reden en geheel vermorseló. s HAGE. De bekende schrijfster Mevrouw A. L. G. BosboomTonssaint is gisteren alhier overleden. KATWIJK. Voor de verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten (kiesdistrict Leiderdorp) werden ia eene gisteren te Katwijk gehouden vergadering tot candidaten gesteld de heeren jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caen, aftredend lid, en T. A. O. de Ridder, te Katwijk aan den Rijn, in plaats van het aftredend lid mr. P. A. G. graaf van Limburg Stiram te Noordwijk, die zich niet meer als zoodanig wenscht disponibel te stellen. HAARLEM. Door de polifie is procesver baal opgemaakt tegen een dertienjarigen knaap, die een 65jarigen werkman, welke een woor dentwist had met zijn moeder, een vrij be langrijken steek met een mes in den rug heeft toegebracht. KROMMENIE. Een hier woonachtige boer werd gisteren getroffen door een ernstig on geluk. Met een rijtnig huiswaarts keerende van de markt te Purmerend, schrikte het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2