9e Jaarg. Zondag 18 en Maandag 19 April 1886. No. 2456 Bij dit Hommer Behoort een Bpepl. tiimenlamkfy Jqirffc VERSCHIJNT DAGELIJKS. (Swpcht. Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertenti&n t Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.19 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. In de zitting der Kamer op gisteren heeft de minister van justitie overgelegd het rap port der rechterlijke overheid betreffende de gevangenneming van den Afgevaardigde voor Brussel Van der Smissen, wegens poging tot moord op zijne echtgenoote. Daarna heeft de minister naar aanleiding der jongste onlus ten een aantal wetsontwerpen ingediend. Zij betreffen het aanzetten tot misdaad en vergrijp, eene wettelijke regeling van het gebruik van ontplofbare stoffen en het dragen van wapenen. De regeering heeft tevens bij de Kamer een crediet van een millioen francs aangevraagd, ten einde de betrokken fabrikanten te helpen in het weder opbouwen hunner fabrieken. Terwijl men alzoo alles inspant om de sporen der jongste wanordelijkheden uit te wisschen, komen uit het district van Charleroi weder onrustbarende tijdingen. De werkstaking in de kolenmijnen dreigt opnieuw uit te breken. Weder is het werk gestaakt te Jumet Lode- linsart, Marchiennes en Gosselies. De burge meesters trachtte eene schikking tusschen de werkgevers en de mijnwerkers tot stand te brengen maar hunne pogingen hebben tot heden gefaald. De werkstakers houden zich tot nog toe rustigdoch men weet niet wat verder zal gebeuren. Het oproer is wel be teugeld, maar de kiem voor nieuwe onlusten is niet verstikt. ENGELAND. Gladstone heeft gisteren ook het ontwerp der Iersche landwet bij bet Lagerhuis inge diend. Bij de toelichting zeide hij, dat het hoofddoel der regeering is, de maatschappe- ijke orde te herstellen. Dit kan slechts be reikt worden door de eindelijke oplossing der landkwestie, daar de onderdrukking der pachters door de grondbezitters de oorzaak van al de agrarische misdaden is. Engeland dat zoolang heeft toegezien en zelfs de hand langers der grondbezitters ondersteund, be hoort nu de landkwestie op te lossen. De aankoop van gronden zal geschieden door middel van tot pari-koers uit te geven /0 consols. De pachter kan alzoo grondbe zitter worden, doch in de meer bevolkte districten blijft de staat eigenaar. Eene mo gelijke onteigening in die streken blijft'voor behouden. De verkooper wordt van hypo theeken tn staatslasten bevrijd. Alleen de onmiddellijke eigenaar staat den vei koop toe en de verkoopprijs wordt berekend na den twintigjarigen pachtaccijns. Een kapitaal van 50 millioen zal in het geheel voor deze operatie noodig zijn. Een ontvanger-generaal onder Engelands gezag zal alle inkomsten en pachten innen voor de schatkist, totdat de jaarlijkscbe rente van 6,242,000 zal zijn be taald. Het Lagerhuis heeft de wet bij de eerste lezing zonder stemming aangenomen. De tweede lezing is op 13 Mei bepaald. FRANKRIJK. De commissie voor de Tariefwetgeving heeft gehandhaafd een recht van fr. 1,50 op de gerst. Zij heeft het recht op de haver vastgesteld of fr. 3.en zal nader over dat van het graan beslissen. De toestand te Decazeville blijft steeds dezelfde. De werkstakers zijn nog ruim van geld voorzien door de ondersteuning, die zij van verschillende zijden ontvangen en men zegt, dat nog een kapitaal van 50.000 francs ter hunner beschikking is zij worden dus nog niet door geldgebrek tot werken gedwongen. Desniettemin worden pogingen in het werk gesteld, om een einde aan de werkstaking te maken. De heeren Micnelin en Planteau, uit Parijs te Decazeville aangekomen hebben beproefd eene schikking tusschen de mijnmaatschappij en de arbeiders tot stand te brengen. Zij meenen dat zij hierin zullen slagen als de maatschappij tot het vroegere tarief terug keert en de ingenieur Blazy, op wien de mijn werkers vooral zijn verbitterd, zijn ontslag nam. Volgens nader bericht zcu deze daartoe geneigd zijn. De bemiddelaars te Parijs terug gekeerd, hebben de ministers verzocht hunnen invloed tot het welslagen hunner pogingen aan te wenden. Te Lyon hebben 1200 a 1400 glasblazers het werk gestaakt. GRIEKENLAND. Het Grieksche gouvernement heeft op de nota der mogendheden, waarin op ontwape ning wordt aangedrongen op tartenden toon geantwoord. Alleen de uitvoering van het Berlijnsch tractaat ka,n Griekenland bevre digen en den vrede in bet Oosten verzekeren, aldus beweert de regeering. De Minister van Oorlog heeft zijn ontslag gevraagd. In het Lagerhuis heeft Gladstone ook verklaard, dat er geen bevredigende resultaten van Grie kenland op de jongste nota zijn te wachten. De Mogendheden schijnen homogeen te zijn in hunne handeling tegenover Grieken land, uitgezonderd Frankrijk, hetwelk voor behoud maakt. ITALIË. Men verwacht Maandag het koninklijk be sluit tot ontbinding der Kamer. De verkie zingen zijn bepaald op 23 Mei en de opening der nieuwe Kamer op 5 Juni. Te Brindisi breidt zich de cholera uit. Men vermeent, dat de ziekte aldaar door een schip, uit Indie komende, is overgebracht. Er zijn 76 personen tot heden aangetast, waar van 16 zijn overleden. OOSTENRIJK. De wet op den Landstorm is bij tweede en derde lezing in het Huis van Afgevaardigden nagenoeg onveranderd aangenomen. Het amen dement tot aanvulling van het leger op oorlogssterkte uit de landweer werd verwor pen en de bepaling van het regeeringsartikel dat het leger zoude versterkt worden m6t den landstorm gehandhaafd. SPANJE. Koningin Christina heeft een bewijs van de vaderlijke genegenheid des Pausen ont vangen, dat haar ongetwijfeld een grooten troost in hare beproevingen en moeielijkheden verschaffen zal. Een Pauselijk koerier is te Madrid aangekomen, haar brengende de Gou den Roos als een blijk van de bijzondere waar deering des H. Vaders. Het schenken van de gouden Roos aan vorstelijke personen, die zich dit eerbewijs des Pausen hebben waar- dig gemaakt, is een oud gebruik van den Pauselijken Stoel. Zij wordt op den Zondag La et are van den Vaste door den Paus zelf in de Vaticaansche kapel gewijd als het zinnebeeld der geeste lijke vreugde, die de geloovigen op dien dag bij het naderen van het groote Paaschfeest moet vervullen en vervolgens door een bij zonderen gezant aan een der vorstelijke per sonen, die zich door hun trouw aan den H. Stoel onderscheiden hebben geschonken. De Vorsten beschouwden dit geschenk steeds als een bewijs der grootste vereering. Door dit maal de gouden roos voor Koningin Christina te bestemmen, heeft de H. Vader zonder twijfel de moedige Vorstin en het zoo beproefde Spanje een bewijs zijner vereering en toege negenheid willen geven. Schiedam, 17 April 1886. Men schrijft ons uit Den Haag: Z. M. de Koning moet reeds graaf Schim- melpenninck, lid der Tweede Kamer, geraad pleegd hebben omtrent de ministerieels crisis. Een bepaalde opdracht tot vorming van een nienw ministerie schijnt echter nog niet gegeven. (V. R. Ct.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5