9e Jaarg. Woensdag 21 April 1886. No. 2458. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Rechten en Klachten van het Katholieke Ierland. gljjpmt (Swpcht. duitschland. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit Blad voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prjjs der Advertentidn i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer„0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ui. Na de ontdekking van Amerika opende zich voor Ierland een ander droevig tijdvak, dat belangrijken invloed op dat land had. Nadat Amerika was ontdekt, ontstond er in Engeland een onverzadelijke honger naar landbezit, en dat was de oorzaak van de grootere ont wikkeling der Engelsche scheepvaart. Wij weten immers hoe Drake en Walter Raleich en vele anderen als zeeroovers handelden, om bezittingen van de Spanjaarden te rooven. Toen eerst kwam het bij de Engelschen op om het groote eiland in hunne nabijheid te overmeesteren en te bezetten. Tot aan de re geering van koningin Maria had er echter geen ernstige aanval op Ierland plaats. Maria, hoewel eene katholieke koningin, begon het eerst den rooftocht. Zij bezette twee land streken, die thans nog haar naam en dien van haren echtgenoot dragen, en daarom is de nagedachtenis van Maria de Katholieke voor de Ieren even bitter als de naam van hare huichelachtige zuster Elisabeth, die haar opvolgde. Onder haar bestuur werd de verovering van Ierland aangeprezen en onder nomen, allerlei voorwendsels werden er ge zocht, om de verschillende invallen en den oorlog met het vreedzame lersche volk te rechtvaardigen. In Ierland heerschten de wetten van Brehon, de wet van Garelkind, de wet der ridderschap. De grondslag dier wetten was, dat het land niet aan het hoofd van den Clan behoorde, maar aan het volk en wat ook met het hoofd ge beurde, al was hij verwonnen of gedood, het veranderde niets aan het bezit, dat bleef aan het volk van de Clan. Als hoofd genoot hij zekere voorrechten en ontving zekere schat tingen, maar het volk was de bezitter van den bodem. In Engeland was het juist andersom, daar behoorde het land aan het hoofd. Onder het leenstelsel gaf de koning aan den ridder zooveel land, als noodig was om een zeker aantal soldaten voor het leger te kunnen leverenen als zulk een ridder aan zijne ver plichtingen te kort schoot, dan werd hij niet alleen gestraft, maar alle zijne bezittingen vervielen aan de kroon. Daarom nu werden de Ieren verbitterd, toen die wet op het vrije Ierland werd toegepast, en onder voorwend sel dat sommige hoofden tegen de Engelsche croon hadden samengespannen, hun land werd weggei oofd en door de Enge'schen in bezit genomen. Elisabeth begon het eerst den oorlog met de Desmonds, die van Engelschen oorsprong waren uit de familie van Fitzgeraldzij waren echter echte Ieren geworden, want de lersche bodem schijnt zulk eene aantrek kelijkheid te hebben, dat zij die er op leven er nog meer aan gehecht worden dan de vroe gere bezitters. De oorlog eindigde met de inbezitneming van 570.000 morgen van het rijkste Munsterland, al de gouden valleien van Tipperar j en de rijke velden van Limerick en Cork werden aan het volk ontnomen en geschonken aan vreemdelingen, uit Engeland overgeplant- Toen werd er oorlog gezocht met het noor delijk gedeelte. De O'Neills en de O'Donnells bezaten te veel land en het was noodig ze uit te roeien om er de gunstelingen van koningin Elisabeth mede te beloonen. Maar men had buiten den waard gerekend negen jaar was voor dien oorlog alle macht van Elisabeth noodig, het kostte haar vijftien dui zend soldaten en meer dan drie millioen pond sterling, en dat op een tijd, waarop het geld twintig maal meer waarde had dan thans. Eindelijk werd de vrede gesloten, toen Elisa beth op haar sterfbed lag terwijl de O'Neills en de O'Donnells in het bezit hunner staten werden gelaten. Toen later Jacobus I ten trocn kwam, werd hij door zijne vleiers aangezet, dat het nood zakelijk was, zich van die lersche kolonisten te ontdoen en het gesloten verdrag te ver breken. O'Neill en O'Donnell, wel wetend dat er bij Engelsche rechters voor hen geen rechtvaardigheid te vinden was, vluchtten naar Rome, waar zij stierven en in S. Pietro in Montorio begraven werden. Hun eigendom werd door het Engelsch gouvernement buit gemaakt, 870.000 morgen van het rijkste land viel hun in handen en de nieuwe eigenaars van dat lani hadden in last, op straffe van verbeurdverklaring van hunne bezittingen, nooit te dulden dat een katholieke Ier op hunne akkers mocht arbeiden. Zoo begon het systeem van uithongering, dat eeuwen lang op het arme Ierland is toegepast. Wordt vervolgd De officieuse JS/ordd. Allg. Zeit. zegt, dat de Pester Lloyd met eene gerechtelijke ver volging bedreigd wordt, omdat het blad eeni- gen tijd geleden bericht heeft, dat de Duitsche regeering aan den Minister van Oorlog van Servië een scm van twee millioen aangeboden zou hebben, opdat bij de bestellingen van kanonnen de voorkeur gegeven zou worden aan de kanonnen van Krupp, ofschoon bij de gedane proefnemingen het kanon van Bange meer dan dat van Krupp voldaan zou hebben. FRANKRIJK. In de zaak van Duc-Quercy en Ernest Roche heeft de rechtbank te Villefrancha Zaterdag uitspraak gedaan en de beide be schuldigden wegens aanranding van de vrijheid van den arbeid en aanzetting tot gewelddadig heden elk tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij het verlaten van het rechts- gebouw werden zij door een troep volk van omstreeks 200 personen meestal jongelieden toegejuicht, waarop zij bij het instappen in hun rijtuig met den uitroep »Leve de sociale republiek" antwoordden. Men bericht dat de maire van Decazeville een samenkomst heeft gehad met de ministers Freycinet, Sarrien en Baïhaut en dat de on derhandelingen over het hervatten van den arbeid op den goeden weg zijn. De ministers zouden heden over de zaak verder beraad slagen. GRIEKENLAND. Het bericht van een ultimatum der mogend heden heeft in Griekenland groote beweging veroorzaakt, doch in plaats van de bevolking te ontmoedigen is de oorlogszuchtige stem ming er nog door toegenomen. Men hoopt nog, dat het ultimatum door de weifelende houding van Engeland en Frank rijk niet zal worden aangeboden. Frankrijk vooral, dat de Grieken moreel ondersteunt zou niet aan de blokkade der kust kunnen deelnemen zonder geheel met Griekenland te breken en zijne officieren, die de soldaten van het Grieksche leger onderrichten terug te roepen. Ook Rusland zal waarschijnlijk aan geen geweldige maatregelen deelnemen, daar het, naar beweerd wordt, door een strijd tegen christenen en geloofsgenooten zijn aanzien in het Oosten geheel zou verliezen. De Russi sche admiraal zou dan ook op een voorstel van den hertog van Edinburg, de opperbevel hebber van de Engelsche vloot in de Suda baai geantwoord hebben, dat hij enkel gemachtigd was aan eene blokkade deel te nemen. Frank rijk antwoordde ontwijkend. De nieuwe Grieksche minister van Oorlog is naar Thessalie vertrokken om de troepen in ©ogenschouw te nemen en het garnizoen der hoofdstad stond gereed, naar de grenzen te trekken, om tot de vernieling der Griek sche vloot over te gaan. De uitvoer van vee en paarden is verboden. Men bericht ook dat Griekenland een inval op het eiland Creta voorbereidtalles schijnt alzoo het eindelijk uitbreken van den oorlog aar te duiden. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURfl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1